Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jezioro Żalskie Wielgie


swi_r

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Założyłem ten temat z myślą, aby przedstawić to jezioro, znaleźć osoby, które także wędkują na tym łowisku i wymienić się doświadczeniami.

Ogólnie o jeziorze:

Jezioro Żalskie Duże położone jest na terenie wsi Żałe, gm. Brzuze, pow. rypiński w dorzeczu rzeki Drwęcy w zlewni strugi Ruziec.

Powierzchnia: 162,5 ha.

Maksymalna głębokość jeziora: 17,0 m

Średnia głębokość jeziora: 7,5 m

Linia brzegowa misy zbiornika: 8.800 m.

Klasa czystości wód: III

Jezioro Wielgie ze względu na warunki morfometryczne, hydrograficzne i zlewniowe należy do umiarkowanie podatnych na degradację, jest to II kat. podatności na degradację. Wody jeziora, podczas badań wykonanych w 2002 r., zaliczone zostały do III klasy czystości wód. Jezioro nie posiada punktowych zanieczyszczeń przemysłowych. Niekorzystny wpływ na stan czystości wód ma jego zlewnia w ponad 60% użytkowana rolniczo, stanowią ją gleby dość słabe intensywnie nawożone. Typowymi źródłami zanieczyszczeń obszarowych są mineralne i organiczne nawozy stosowane do upraw polowych.

Wokół jeziora występuje roślinność wodna wynurzona jak i zanurzona. Dominującymi gatunkami roślinności wynurzonej są trzcina i sitowie jeziorne porastające ok. 22 ha nabrzeża natomiast zanurzonej: rdestnica i rogatek - ok. 18 ha.

Jezioro o kształcie zbliżonym do długiego rogala, stoki misy jeziorowej przeważnie dość strome, a dno muliste. W okresie letnim wyraźne uwarstwienia termiczne, natlenienie wody do 7,0 m. Jest jeziorem typowo leszczowym. Wprowadzone w latach pięćdziesiątych ryby rodziny coregonidae (sielawa i sieja) odradzają się co oznacza, że znalazły w tym zbiorniku odpowiednie warunki bytowania.

Kilka fotek:

screen196.th.jpg 15mji.th.jpg screen197.th.jpg screen198c.th.jpg screen199.th.jpg screen201.th.jpg screen202vv.th.jpg screen203x.th.jpg screen204i.th.jpg screen205.th.jpg

Na jeziorze tym wędkuję już kilka lat. Z tym, że nie dość często. Ryby, które są najczęściej łapane to: mały leszcz, płoć, krąp/glapa, wzdręga/krasnopiórka, ukleja, jazgarz :evil:, rzadko okoń, raz udało się złapać bąka/karasia srebrzystego.

Z tego co wiem kiedyś był węgorz, teraz raczej nie, bo kormorany zniknęły.

Z niemiłych rzeczy to jest i siatka i agregat.. :evil: Może dziś po południu się wybiore to zdam relacje.

Pozdrawiam i zapraszam do wpisów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Dzisiejsza wyprawa nie była zbyt udana. Ze względu na deszcz na pomoście byliśmy dopiero o godzinie 6:50. Cztery osoby, cztery baty. Z gruntu jak i znad zero brań. Do godziny 11 złapaliśmy dwa małe leszcze, jedna większa płoć (grunt), trzy małe płocie, ukleje i jazgarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na ryby wybraliśmy się w 4. Moja zdobycz to lin (22cm, na kuku), dwie niewymiarowe wzdręgi, malutki leszczyk i 12 płotek. Reszta ekipy złapała dwa okonie, dwa 'normalne' leszcze i reszta maleństwa. W poniedziałek chyba kolejny wypad :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzisiejsza wyprawa z bratem nie była udana. Na jeziorze byliśmy o godz. 17. Przez cały czas do 18:45 wiał mocno wiatr. Jak przestał zaczęły się brania: kilka krąpi, płotek i jeden leszczyk. Rano też mamy w planach się wybrać. Miejmy nadzieję z lepszym efektem i bez wiatru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wypady pod koniec sierpnia nie były zbyt udane. Z dużej uwagi na bardzo silny wiatr i dużą falę, co widać na zdjęciach. Pierwszy wypad to sama drobnica z jednym leszczem, następny same krąpie. Za trzecim wybraliśmy się na wzdręgę, jednak plany pokrzyżował nam wiatr. Szybko straciliśmy z bratem ochotę na wędkowanie w takich warunkach. Ostatni wypad 1.09 17:30 - 20:00 zakończył się 6 leszczami. Największy widoczny na ostatnim zdjęciu. Wszystkie z gruntu, czerwony robak.

screen233.jpg screen234.jpg screen236b.jpg screen238.jpg screen239.jpg

screen235g.jpg screen237.jpg screen240i.jpg screen241q.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ceny zezwoleń na rok 2012:

1. Dwie wędki zwykłe z brzegu bez spiningu - 110zł

2. Dwie wędki zwykłe z brzegu ze spinningiem - 135zł

3. Dwie wędki zwykłe z łódki - 140zł

4. Dwie wędki zwykłe z łódki ze spinningiem - 165zł

Do łowiska należą również jeziora:

- Kopiec

- Bobrowiec

- Ruda

- Ugoszcz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Bardzo ciekawy temat, miło się czyta. Mam nadzieje, iż będzie więcej ciekawy połowów i opowieści.

Panowie mam kilka pytań..

Mam rodzinkę w okolicach tego jeziora i np w najbliższy weekend majowy wybieram się na ryby w wasze okolice.

Jestem w członkiem okręgu Sieradzkiego, koło nr 38 "Kleń".

Chciałbym wykupić pozwolenie na 3 dni, gdzie to zrobić, za ile(bo chyba nie mamy porozumienia?) i na jakie jeziora najlepiej??

Z góry bardzo dziękuję za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kolego, te rybki to dzisiejszy połów? Z której strony łapiesz?

Byłem dzisiaj na Żalskim w godz. 6:30 - 11:45. Efekt to sporo takich właśnie płotek, dwa okoneczki i jeden leszczyk.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzisiaj w godzinach od 7 do 11:30 z pomostu: jeden leszczyk, jedna płoć, kilka krąpi i blisko trzcin brały małe wzdrążki.

Z łodzi lepiej, 4 małe leszczyki, jeden taki ok. 30-35cm, sporo płotek i krąpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam,jeżeli chodzi o połowy na Żalskim to dwa tygodnie temu z żoną i dziadkiem trafiliśmy kilkanaście ładnych okoni w tym jeden dojść spory po weekendzie wrzucę fotke.Co do samego jeziora to łowię tam od półtora roku,teściowie mają działkę nad samym jeziorem od 18 lat i z tego co mi mówili ryby coraz mniej ze względu na siatki i prąd;( Ale parę lat wstecz teść z okolicznymi działkowiczami wyjmowali sporo ładnych ryb.W weekend będę na działce to trochę porzucam i zdam relacje z połowów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wczoraj na łowisku od 16 do 20 2 małe leszczyki + po dwie płoteczki i krąpie.

Dzisiaj od 6 do 11 nic konkretnego! Żadnego leszcza, sama drobnica - płoteczki i krąpie + dwa malutkie okonki. Powoli przestaje wierzyć w to jezioro. Dodam, że byliśmy w 5 osób.

Postawię flaszkę jak ktoś złapie tam coś większego np. leszcza ponad 40cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kolejny raz, kiedy to wypad był bardzo nieudany. Na pomoście melduje się o godz 7 i jestem na nim do 11:30. W tym czasie miałem 4 brania znad gruntu. Dwa zerwane małe leszczyki, a złapana płotka i leszczyk. Z gruntu żadnego brania.

Ekipa, która była na łódce też szału nie miała, ale wyciągnęli 5 leszczyków i dwa leszcze ok. 35cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Hmm...niezbyt optymistycznie....

Czytalem troche na temat waszego "Rybaka" ktory przetrzewia wszystko ;/

Hmmm...Gdzie by najlepiej na tego szczuplego zapolowac....

Swir gdzie bys probowal?

Mam do wyboru:

Zale, Sarnowskie, Ruda, Huta, Rogowo, okolice..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świr masz na mysli Glęboczek koło Wildna? co do Rudy nie mam pojecia co tam jest. Huta z tego co koledzy opoiwiadali to raczej lin w sezonie,a tak to płotka,jakiś mały leszczyk itp,zaś jezioro sarnowo lub zwane tez radziochy znam od dziecka.osobiscie wiele godzin spedziłem nad tym jeziorkiem,jest tam kazdy gatunek od sandacza po tołpyge a nawet karpia,osobiście w 2011 złapałem na spławik 3 węgorze,raz amura fakt faktem krasnal bo 33cm,co do szczupłego wiem ,ze jest ale na zywca jedynie okonki od 10 do 34cm,czasem trafi się piekna płoć a nawet ukleja czesto mylona z sielawa bo dochodzi do 25cm,co jak co o potęznej rybie w tym jeziorze mogły sadzić efekty przyduchy pod koniec lat 90 i tego co pokazało sie po zejsciu lodu.z tego co wiem rybostan powraca :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.