Skocz do zawartości
tokarex pontony

Zrywanie haczyka


werty51

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam 15 lat i lubie łowić rybki.

Niestety duże rybki nigdy nie docierają na brzeg.

Problem polega na tym , iż bardzo często zrywa mi się haczyk.

Gdy mam jakąś większą rybę tak około 1kg to często nie zrywa mi się żyłka ponieważ ryba jest na tyle słaba że nawet nie uruchamia się hamulec , ale urywa się haczyk.

Czy może to być wina tego że przecina go spłaszczona końcówka haczyka która jest po bokach ostra?

Haczyki na 100% wiąże dobrze.

Ogolnie chodzi mi o to czy to może być wina haczyka czy żyłki

Żyłkę mam mikado sensei 0.22mm

Proszęo pomoc.Starałem się to jak najlepiej opisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Problemów może być kilka.Stara żyłka, żle zawiązany węzeł, zużycie żyłki podczas łowienia. Zeby konkretnie odpowiedzieć na Twoje pytanie to potrzeba więcej danych.Jak długo trwa łowienie do zerwania haczyka. Moim zdaniem to wina węzła. Jak jest dobrze zawiązany , abstrahując od zużycia to przy rybach 1 kg oraz żyłce 0.22 nie ma siły aby się urwał haczyk. Ryby łowię już dość długo i nigdy nie spotkałem się z haczkiem który by uszkadzał żyłkę. Nie uważam się jednak za wyrocznię , każdy moze mieć swoje zdanie. Co do hamulca, czy ryba wyciąga żyłkę to wszystko zależy z jaką siłą go zakręcasz. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podczas łowienia używasz cały czas tego samego typu haczyka?. Czy zdarza sie to przy kazdym rodzaju haczyka? Czy próbowałeś łowić na kupione gotowe przypony.Z tekstu wynika że ryba około 1 kg to maksimum jakie się trafia, jezeli jest tak faktycznie to po co tak "gruba"żyłka ?. No chyba :cool: że w łowisku gdzie łowisz jest szansa na spotkanie grubszej zdobyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie na żyłce zostaje sprężynka czy jest tak jakby ucięta?

Zostaje sprężynka

No to znaczy, że węzeł na haczyku Ci po prostu puszcza. Żle wiążesz haczyki i pod obciążeniem taki węzeł schodzi z haczyka i o tym świadczy spiralka na żyłce.

Piszesz, że łowisz żyłką 0,22 ale nie piszesz jakiej grubości masz przypon i do jakiej wielkości haczyków.

Haczyki wiąże się na owijkę, a ilość tych owijek zależy od grubości żyłki. Generalnie im cieńsza żyłka tym więcej tych owijek, a im grubsza tym mniej.

No i przed zaciśnięciem węzła należy żyłkę zwilżyć np. śliną żeby zwiększyć poślizg i mocniej zacisnąć węzeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.