Skocz do zawartości
tokarex pontony

BOLEŃ - CZYLI WSZYSTKO O NIM


miron

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Koniki polne szczególnie w wieczory gorących dni nad odrą są znakomitą przynętą ,a połów na nie wcale nie jest taki trudny .

-Hak nieduży haczyk taki żeby po wbiciu w grzbiet konika wystawał tylko kawalątek grota

-Żyłka, najlepiej plecionka ,około 25lbs (150m)

-Kij, około 3.5 m z akcją szczytową

-Zero obciążenia ,bez spławika ,sama plecionka uwiązana do niedużego ciemnego ale bardzo silnego i nierozginającego sie haczyka

-Połów ,konika polnego około 2.5 centymetrowego puszczamy w nurt najlepiej z mocno odsłoniętych główek odrzańskich aby bez żadnego żucania wpadł w nurt ,otwieramy kabłąk puszczamy go około 50 metrów z prądem i delikatnie ściągamy ,na tyle delikatnie żeby wiry nie ściągneły przynęty z kaczyka w latach 2003-2005 złapałem tą metądą ponad 20 kleni i 3 bolenie , :mrgreen: powodzenia i pamiętajcie o tym żeby konik był możliwie jak naj mniej uszkodzony :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Żyłka, najlepiej plecionka ,około 25lbs (150m)

-Kij, około 3.5 m z akcją szczytową

co do kija się zgodzę,ale plecionka 25lbs to przesada- chyba , że chodzi o metrówki

pochwal się jakie ryby łowileś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ten zestaw łapałem klenie ,zaczynały sie od jakis 17 cm a największe miały po 30cm a bolenie ,dobrze pamiętam bo zapisuje jeden 34cm drugi 41cm a trzeci 43cm naprawde większe sie nie zdażały ... ponieważ mały konik polny to nie przynęta na metrowe drapieżniki ,,,,,zresztą nie mam aż tak wielkich ambicji żeby nastawiac sie na takie sztuki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do łowienia takich boleni wystarczy żyłka 0.10 mm jeśli łowisz na konika czy nawet na spinning małymi przynetami , a żeby dorzucić na 5 metrów czyli dwie długości wedziska nietrzeba wcale używać 11 kilogramowych plecionek żyłką 0.10 mm czy nawet 0.14 mm rzucisz dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Niewątpliwie wielkie zdziwienie uchwyciłem po mojej wypowiedzi u kol.Keri.Mianowicie,kol.Keri był bardzo zdziwiony ze duża ryba moze byc złapana przez niedoswiadczonego wedkarza...Należy sobie zadac pytanie,wiec po co zaczelismy uprawiac to nasze wspaniałe hobby ktorym jest wedkarstwo a w tym czesto spinning,jak w moim przypadku.

Myśle ze doswiadczenie napewno swoja drogą przynosi satysfakcje z polowow rybek,ale druga spraw to ,,fart niedoswiadczonego początkującego wedkarza,, ktory niewątpliwie zachłysnie sie tym miłym spedzonym momentem wycholowania swojej pierwszej ryby.Mysle ze pisząc te słowa każdy z Was wie o czym pisze...

p.s.Keri myśle ze powinienes zabrac na ryby sąsiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewątpliwie wielkie zdziwienie uchwyciłem po mojej wypowiedzi u kol.Keri.Mianowicie,kol.Keri był bardzo zdziwiony ze duża ryba może być złapana przez niedoswiadczonego wedkarza...
Może być złowiona oczywiście i zapewne bardzo często tak jest i gratuluję Ci bardzo dobrych wyników boleniowych. Ale błagam, w swoich wypowiedziach nie rób z tego reguły, słyszałem o paru doświadczonych wędkarzach którym udało się upolować bolenia :wink:

A dalej podyskutujmy o technice łowienia tej rybki itp. .......

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Bolen-sportowa rybka dla kazdego zlomiarza

Lubi byc zlapana przez niedoswiadczonych zlomiarzy ktorzy jeszcze nie maja sprecyzowanego fechtunku prowadzenia przynety.

Potwierdzam. We czwartek (2 dni temu) poszedłem nad Wisłę w Warszawie pobawić się nowym sprzętem spinningowym. Był to mój 3 w życiu wypad ze spinem. Chciałem potrenować prowadzenie przynęty a na całą zabawę miałem jakieś 30min. Pod koniec trafił się boleń 46 cm. Uderzył w zielonego twistera z brokatem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Słuchajcie - sprawa jest poważna. Co wiecie o możliwości łowienia bolenia w listopadzie i grudniu? Chodzi mi o temperatury bliskie zera a może nawet poniżej. Czy da się go łowić w tym okresie? Czy trzyma sie bliżej nurtu ale mniej więcej w miejscach gdzie można było go spotkac późną jesienią? Wszelkie info na ten temat pożądane! Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:mrgreen: podejrzewam , że boleń może mieć jakieś krótkie okresy wzmożonej aktywności , ale osobiście nie nastawiałbym się specjalnie na połów boleni o tej porze roku ,chociaż słyszałem , że niektórzy wędkarze potrafią złowić te rybę późną jesienią :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Gość wobler129
w 2007 roku moją ryba numer 1 będzie boleń

Kurcze ja chcę nad dużą albo średnią rzekę :cry: Bo u mnie nie ma tylu gatunków ryb. Bolenia - owszem bym połapał.

Ostatnio widziałem w wędkarskim fajowe gumki na bolenia. Sprzedawczyni mówiła, że są już dość znane, ale ja jakoś nigdy nie szukałem boleniowych przynęt. Wyglądają bardzo ciekawie.

Troszkę wiem o tej rybce od Was no i z artykułów - duuuuuuuuuuużo czytam. Zagadałem już z tatą i powiedział, że w tym roku będziemy częściej jeździć nad Odrę :cool: Więc kupię parę powierzchniowych i płyciutkowchodzących, smukłych, imitujących ukleję woblerków, parę ołowianek i gumek. Gdy byłem latem nad Odrą widziałem jak pięknie chlapał taki spokojnie 50cm :shock: Ale nie miałem przynęt i doświadczenia. Chclapał kawałek ode mnie, ale sięgłem go 3,5g. ołowianką. Niestety po paru rzutach "spłoszyła się ptaszyna" i hdzieś znikła :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
połamania kija na okazach

Dzięki, ale tak szybko to się na nie nie będę wybierał. Dopiero latem zaczną się wypady. Jak pisałem będę musiał kupić parę przynęt - ale tylko parę bo w tym sezonie fundusze już zą zaplanowane na różne cele - wszystkie wędkarskie.

A około ilu g. cw. powinno mieć wędzisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Mam wędkę 10-32g. czy może być dobra? Nie wiem czy tak odrazu można łapać 70cm. sztuki - trzeba się chyba nauczyć i mieć doświadczenie ale nigdy nic nie wiadomo :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten kijek 10-32 gramów może być za twardy i za sztywny , nie będziesz miał przyjemności z holowania bolenia(a bolenie zaczynają walczyć od ok.40 cm - tzn. nie udają już deski albo trawy na kotwiczce)

jak masz coś nawet do 10 gramów to będzie okalbo jakiś długi feeder do np.80 gramów.moze być odległościówka do 15 czy 25 w każdym razie długi kij jest lepszy na bolenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.