Skocz do zawartości
tokarex pontony

BOLEŃ - CZYLI WSZYSTKO O NIM


miron

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
Gość wobler129

Okoniówka - 238cm :lol: Feeder węgiel jak i okoniówka 330cm. a ciężar wyrzutu... chyba 30-70g. ale nie jestem do końca pewny bo rzadko nim łowię :smile: Głównie tata nim łowi :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę sprawiać wrażenia jakiegoś fachowca, za boleniem tej jesieni trochę chodziłem. Długość wędki nie ma chyba znaczenia jeśli chodzi o gatunek ryby a bardziej jeśli chodzi o miejsce wędkowania. Wiślani spece od rapy (ci z którymi rozmawiałem) używają prawie wyłącznie białych twisterów, żadziej pływających woblerów udających ukleję. Wędka o jakiej pisze wobler129 (10 -32) wydaje mi się bardzo odpowiednia na dużą rapę. Ryba którą złowiłem miała 46 cm i na mojej wędce (5- 25) całkiem przyzwoicie walczyła dostarczając mi kilku chwil jakże pożądanych emocji ;)

Jestem przeciwnikiem używania feedera do spinningu. Do każdej metody powinno się używać dedykowanego wędziska i na takim stanowisku będę stał. Feeder moim zdaniem jest za długi i za miękki - w szczególności szczywówka za delikatna - przeca to się będzie wszystko kolibało przy zciąganiu przynęty zwłaszcza w wirach i przelewach gdzie warto szukać bolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja w swojej karierze zalpalem pare bolkow i tak jak wiekszosc z poczatku lapalem tylko niewymiarowe.Ale gdy sprobowalem lowic na male ripperki to sie zmienilo.Przyneta maly ripper 3cm glowka 5g wedzisko 3m cw.do 35g zylka 0,18 prowadze przynete bardzo szybko.Ja lowie glownie na odrze i jedynie gdzie mi sie udalo zlapac bolka to szczyt glowki,bo te pomiedz nigdy mi niechcialy wziasc.Chociaz moj kolega przy mnie zlapal 2kg bolka na malego srebrnego twisterka 3cm tuz przy brzegu koilo kamieni bo lowil okonki.Uderzenie takiego 2kg jest niesamowitym przezyciem ale niestety ciezko je zlapac.A co do wedki to kazdy lapie jak mu najwygodniej :wink: pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wobler129, Ponieważ trochę łapałem na Odrze i trochę boleni połowiłem to powiem Tobie, że żaden feeder nie zastąpi dobrego sipinningu, nie musi wcale być długi wystarczy 2,4 - 2,7 m to zależy od tego co lubisz. a długość rzutu zależy raczej od ciężaru przynęty, grubości żyłki i od charakteru wędziska (przykład - ja mam wędkę 2,4 kolega 2,7 taka sama plecionka i takie same przynęty- kopyta na 20 g główkach - i ja rzucam o jakieś 5 - 7 m dalej - moja wędka jest sztywniejsza o akcji szczytowej, jego bardziej wchodzi w parabolę). A jaki cw wędki? myślę że idealne będzie wędzisko 2,7 m o cw do około 30 g.

Jeżeli chodzi o przynęty na bolenia to poszukaj w sklepach lub na allegro boleniowych woblerów J. Gusmana, Leszka Dylewskiego (LD) i Siek-M (wobler nazywa się Siga - lepsze sątonące dalej można rzucić). Są jeszcze Hermesy Glooga i 7 cm Tendery Dorado oraz mające pojawić się na wiosnę Trille Salmo. Jest jeszcze trochę innych wobków na bolenie ale prawie nie możliwych do zdobycia :wink: Ale myślę że na początek wystarczą te. Moim zdaniem przynętą nr 1 na bolenia są właśnie woblery a najlepszym łowiskiem odrzańskie główki a głównie warkocze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Należał by się punkcik artechowi, więc proszę autora tematu aby Mu go dał. Co do przynęt to wszytskie, które wymieniłeś znam na pamięć. :lol: Ale dzięki za rady.

Jak już pisałem mam również wędzisko firmy Mikado o długości 270cm. i c.w. 10-32g. więc może być jednak dobre i lepiej odpuścić sobie feedera ? :roll:

Jak byłem całkiem mały pojechałem z tatą nad Wartę i bolenie tak waliły - i to nie małe sztuki :shock: Nie mieliśmy spinningów i nie mieliśmy jak sprubować ich dorwać, a gdy na następny dzień przyjechaliśmy z radością to ich nie było :lol: Pomachaliśmy troszke kijami i do domku o kiju :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
i nie mieliśmy jak sprubować ich dorwać

Widzisz specjalnie pisałem "sprubować" bo wiem, że nie łątwo tak go dorwać. Wiem troszkę, może nie tyle co Wy ale trochę wiem bo parę razy prubowałem... ale nigdy z powodzeniem :oops::cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wobler129, To jest łatwiejsze niż się Tobie wydaje. Powiem pokrótce jak ja to robię.

Podstawowa sprawa to nie miotać się z przynętą tam gdzie boleń akurat przed chwilą chlapnął, bo prawdopodobnie już go tam nie ma i wrócił na swoje stanowisko, druga rzecz to bardzo trudno jest złowić bolenia na stojącej wodzie a także w klatkach między główkami co nie oznacza że nie można go złowić wogóle.

Ja wchodząc na główkę najpierw obławiam napływ, nie wchodząc na koniec główki tylko z pewnej bezpiecznej odległości, małymi wobkami - a nuż trafi sięjakiś klenik albo jazik, potem to samo z przelewem. Następnie przychodzi pora na woblerki boleniowe i znowu napływ, przelew i dopiero na końcu warkocz we wszelkie możliwe sposoby. Na końcu obławiam klatki za szczupaczkiem :wink: i tak co drugą główkę - bo pozostałe (też co drugą) obławia kolega :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym ci Wobler polecil cos innego troszke niz Artech

Otoz jak ja przymierzam sie bo jakiegos bolka to na poczatku staram sie chwile z jakiejs odleglosci schowany popatrzec gdzie bolek tlucze

Wowczas wiem gdzie zeruje i przynajmniej teoretycznie staram sie okreslic gdzie moze przebywac po szalenstwach

Nastepnie staram sie tak prowadzic przynente aby przemierzala na przemian jego rejon zerowania i oceniony pzrzezmnie rejon odpoczynku

Poza tym jesli bolen zeruje na styku zasigu rzutu to sobie odpuszczam bo rzucajac mu przynente na glowe to raczej go splosze niz skusze do brania (zawsze zakladam sobie aby przynejmniej 5-10 metrow przerzucac jego potencjalne stanowisko)

A przynenty to glownie twistery mannsa w kolorze zoltym i bialym na dajacych mi zasieg glowkach czyli taki kolo 10-12 gram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.