Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wedka na kuter na dobry początek


dziara

Rekomendowane odpowiedzi

Po długich namowach mojego kolegi w nowym roku mam zamiar startować na połowy dorsza z kutra. Nie lubie wypożyczac sprzętu (a wiem że jak raz pojade to pochłonie mnie to do reszty) więc planuje skompletować swój własny pierwszy sprzęt do tej metody połowu. I tu mije pierwsze pytanie. O jakim c.w kupić kijek i jaki długi? Dodam że będe startował z Darłówka więc chyba woda nie zagłęboka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
I tu mije pierwsze pytanie. O jakim c.w kupić kijek i jaki długi? Dodam że będe startował z Darłówka więc chyba woda nie zagłęboka.

Tak niezbyt głęboka jak na morze- z reguły do 40 metrów. Polecam Ci delikatny sprzęt. Szczególnie jeżeli będziesz łowił z plecionką i w technikach opadowo-wleczonych :wink:

Przy delikatnych braniach ważne jest żeby dorsz miał kilka centymetrów na zassanie przywieszki. Jak masz sztywny kij i plecionkę (zero rozciągliwości) to zanotujesz kupę pustych brań.

Ja na Darłówko używam kija chyba za 50 zł (bodajże York ale nie mam pewności). Ma cw 200 gram, ale jest naprawdę w sam raz jeśli idzie o czułość. Teść łowił w zeszłym roku kijem bodajże do 150 gramów i super się sprawował.

Z kolei sztywniejszy Jaxon XT- PRO świetny na Władysławowo zupełnie nie sprawdził mi się w zeszłym roku w Darłówku mimo że morze szalało. Z trudem zmieniłem na tego Yorka (sztormowa pogoda :roll: ) i mimo że na tym kołowrotku miałem żyłkę nie plecionkę w pół godziny złowiłem więcej ryb niż przez cały dzień na sztywny kij.

Podsumowując. Kij o ciężarze 150- 200 gramów z tym zastrzeżeniem, że trzeba go zobaczyć i pomachać. Mój prywatny test jest taki że proszę kogoś o przytrzymanie szczytówki i przy niezbyt dużej sile z mojej strony powinno wyraźnie ugiąć się górne 1/3 kija. Może to niezbyt jasno zabrzmiało ale mam nadzieję, że wyczujesz to przy oglądaniu wędek. :wink:

Edit: długość optymalna dla mnie 2,7 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zawsze zanim kupie sprzęt musze go obmacać :wink: Taka moja fobia. Nie chce kupić jakiegoś topora bo moim zdaniem to już nie jest takie przyjemne wędkowanie. Ogladałem kije do 300 gram i miałem wrażenie że to kij od miotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladałem kije do 300 gram i miałem wrażenie że to kij od miotły.

Tych unikaj. Jak pozwala Ci budżet możesz kupić dwa kije jeden delikatniejszy i drugi sztywniejszy wtedy masz pełne pole manewru w zależności od warunków :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam koledzy . Chcialbym sie poradzić chce kupic jakiegoś fajnego kija znalazlem 3 ale nie wiem na jakiego sie zdecydować w marcu bede jechal do kołobrzegu lowic dorsze z kutra .Byłem tam juz dwa razy łowilem na WJ-ETP 270X 150/175/200 jak na pierwsze razy było fajnie teraz chciałbym coś lepszego kupić moze troche sztywniejszego patrzylem do 250 g wyrzutu . Dragon Thytan Multi-Tip Boat 270 cm , Dragon Millenium HD 270 cm 120g-250g , Jaxon XT-PRO NG DEEP SEA 2,70 cm 100-300 g . Do tego chce kupic kręciołek Daiwa CAPRICORN Pilk 4500J . Co doradzicie koledzy jaki kijek wybrac chce zamowić z neta wiec nie wiem jak trzyma sie w reku ,może ktoś na taki łowi i coś doradzi a moze zaproponujecie jeszcze cos innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.