Skocz do zawartości
tokarex pontony

Pomysły na uzdrowienie PZW


Jarosław

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pomysły na uzdrowienie PZW

Trzy razy "Z"

-Zlikwidować a opłatę za roczne zezwolenie na połów niech pobiera Policja

-Zaorać to co pozostanie po tych darmozjadach co by nie istniała groźba reanimacji

-Zapomnieć o tym dziadostwie defraudującym od lat nasze pieniądze

Innych opcji nie ma. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Pozwolę sobie zabrać głos.

Jestem w PZW od 12 lat. To nie długo, ale przez pierwsze kilka lat pamiętam jak co roku dostawałem listowne zaproszenie na zebranie koła. Byłem wtedy dzieciakiem więc nie skorzystałem z zaproszeń. Teraz, zadnych informacji nie ma, ale zadzwonie z ciekawości do koła i się zapytam kiedy jest jakies sprawozdawcze zebranie.

Co do leczenia związku to wydaje mi się, że kierunek wskazywany przez środowisko związane z pewnym popularnym miesięcznikiem wędkarskim, może być słuszny. Mianowicie zmiana polityki związku z prorybackiej na prowędkarską. Chodzi tu oto, że rzeczą unikalną w skali europy jest zawód rybaka śródlądowego. Ryby wprowadzać do obrotu powinny hodowle ze własnymi wodami. PZW powinnien odciąć się od rybactwa bo nigdy nie pogodzi interesów nas i rybaków na tych samych wodach.

Z romansu PZW z rybakami wynikają pewne problemy z realizacją innowacyjnych rozwiązań, pochodzących od samych wędkarzy - np. odrzucenie wniosku o wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych dla drapieżników. PRzypomnę, że wniosek był poparty przez bardzo dużą liczbę wędkarzy, kół, stowarzyszeń oraz był konsultowany z niezależnymi ichtiologami.

Co do niezależnych ichtiologów to z tym też jest problem. Opinia ichtiologiczna na niekorzyść rybactwa jest opinią szkodzącą interesom PZW...

Fatalnym kompromisem są zarybienia, bo tak na prawdę, zarybienia powinny być kołem ratunkowym w przypadku ostrego skażenia wody, przyduchy, mega powodzi, inwazji niechcianego gatunku itp, a nie doraźnym zaspokojeniem wędkarzy.

Nasze wody powinny być chronione tak żeby ryby mogły same, w naturalny sposób, rozmnażać się. Osobniki silne mają przetrwać i budować zdrową populację. I właśnie dlatego wypuszczenie samicy sandacza 90cm daje szansę na nowe zdrowe, silne sandacze, które przeżyją powódź, chwilowe zanieczyszczenie i nie dadzą się złowić byle mięsiarzowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pzw trzeba zlikwidować i dogadać się w uczciwy sposób z rybakami

to znaczy : podzielić jezioro na trzy części

naturalne tarliska na których jest zakaz wędkowania i łowienia ryb przez rybaków

rybacy odławiają ryby na płaskich blatach bo jest najprościej i które do wędkarza nie są aż tak dobrymi miejscami do połowu te właśnie miejsca wytyczyć dla rybaków natomiast stoki górki spady dla wędkarzy

proste komisja dwoje wędkarzi i dwoje rybaków którzy będą decydowali o zarybieniach i puli przeznaczonej zarybienia

wprowadzić stawke za wędkowanie która rekompensowałaby braki związane z ograniczeniem odłowów co pewnie nie byłoby straszną sumą po podzieleniu przez średnią ilość zezwoleń

jeśli teraz zezwolenie na moje jeziorko kosztuje 175zł do tego pzw około 100i i na każde kolejne jezioro teraz mu :cry: sze wykupić zezwolenie bo u mnie są 2 jeziora pzw i warta to naprawde korzystniej wyszłoby wykupić pakiet jezior danego gospodarstwa rybackiego( w niektórych gospodarstwach rybackich już tak jest i naprawde jest tanio jeśli bierzesz 3 jeziora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każda woda powinna mieć swojego właściciela- nie koło wędkarskie itp tylko fizycznie osobę prawną-liczyłby co mu sie bardziej opłaca - rybacy czy wędkarze. jak wprowadzi no kill to nie trzeba będzie wydawać forsy na bzdurne zarybienia.

ZLikwiduje się te bzdurne wpisowe , członkowskie, z których utrzymywane sa chociażby sekcje sportowe- nie życzę sobie, żeby z moich składek jakiś gość trenował sobie ileś razy w tygodniu.

Chcesz łowić - płacisz-prawda, że proste? wstępując do np. do klubu filmowego za każdym razem trzeba kupic bilet a nie- jedna opłata na cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PZW jak dotąd ma najwięcej wód, a prywatni dzierżawcy przeważnie też mają swoich rybaków i też odławiają na potęgę.

Że nie jest ogólnopolskie, mnie też denerwuje.

Ja przynajmniej uważam, że nie trzeba by w ogóle pozwoleń, zarybień, jakby społeczność była normalna, a nie tak pazerna jak dzisiaj.

I nic się nie zmieni dopóki mentalność Polaka się nie zmieni. Bo wody nie da się upilnować. Ile jezior może mieć jeden wynajęty strażnik? Żeby było bezpieczniej i sensowniej to musiałoby ich być dwóch. Dwóch na zmianę to daje 6ciu w tygodniu. Muszą mieć wolne, więc potrzeba jeszcze dwóch na weekendy. To już 8 ludzi. Ile jezior dziennie może patrolować ta dwójka? 2-3 duże zbiorniki. Dochodzą koszty paliwa przejazdu pomiędzy zbiornikami, czy paliwo do łodzi jakby mieli. 8 ludzi to koszta z zusem powiedzmy 8 x 2500zł = 20 000zł na miesiąc. Rocznie to daje 240 000zł. Licząc koszt pozwolenia na te jeziora powiedzmy 300zł na rok wychodzi, że musiałoby znaleźć się 800 wędkarzy.

A jeżeli strażnik byłby tylko jeden, albo pracował tylko powiedzmy od 7:00-15:00, to to nic nie da, bo prawdziwi kłusownicy miejscowi szybko się przyzwyczają, że w danych godzinach nie można kłusować. Do tego dochodzi jeszcze uczciwość wynajętych strażników, którzy mogą chcieć sobie "dorobić" i pójść na układ z kłusownikami.

Dopóki mentalność się nie zmieni to nic się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 obwody Warty, 75~ jezior. Pokaż innego dzierżawcę który tyle ma. Takie "rozproszenie" dzierżawców do niczego nie doprowadzi. Owszem, jak ktoś łowi tylko na jednym jeziorze czy tylko na danym odcinku rzeki to dla niego dobrze. Ale ja lubię odwiedzać różne zbiorniki.

W obrębie 50km~ wokół mojego miasta jest już 6ciu dzierżawców mających po kilka jezior, czy odcinek rzeki. Nie liczę prywaciarzy którzy dzierżawią jedno jezioro. I opłata za zezwolenie w każdym kosztuje mniej więcej tyle samo, koło 200-250zł z łodzią (jedynie wody morskie są tanie). I to PZW u nas oferuje najwięcej jak na razie, bo i odcinek Odry, jeziora i pomorskie rzeki. Reszta dzierżawców nie wykazuje się jakąś super troską o rybostan, bo Ińsko, Modehpolmo, RSR Regalica, SUM, mają swoich rybaków i też można poczytać na forum, że "trzepią" rybę do bólu. Prywaciarz dzierżawiący jeden zbiornik będzie miał takie same ceny jak ci co mają kilka i kilkanaście, a pod koniec dzierżawy wytrzepie ile się da (przykład jezioro Gardzko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy lubi tłuc na okrągło w jednym miejscu, dla mnie wędkarstwo to także rodzaj turystyki, patrzę sobie na mapę i jadę np. nad Odrę, następnym razem Wisłę a kiedy indziej na dobrze znane Dziećkowice. Fajnie jest być pierwszy raz nad wodą i ją rozpracowywać. Pamiętam czasy, kiedy łowiło się za jedną opłatą w całej Polsce, najwyżej była dopłata na górskie. Wtedy jeździłem też nad Wartę, Sołę, Skawę, bo wszędzie mam dość blisko. Teraz oprócz opłat dla Częstochowy, Bielska musiałbym jeszcze opłacić Wisłę powyżej Goczałkowic.

Jak uzdrowić ? Pogonić starych dziadów. Jak to zrobić ? Nie wiem :sad: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za parę miesięcy kończy się moja pierwsza i ostatnia kadencja w zarządzie mojego Koła PZW.

Od dłuższego czasu skacze mi ciśnienie gdy słyszę nazwę jakiejkolwiek organizacji zaczynającą się od słów Polski Związek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma takiej opcji by uzdrowić PZW, tu trzeba człowieka mądrego i odważnego by podjąć się obalenia tego syfu.

To w praktyce niemożliwe. Nawet gdyby jakimś cudem do tego doszło- zajmie to lata albo dziesięciolecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma takiej opcji by uzdrowić PZW, tu trzeba człowieka mądrego i odważnego by podjąć się obalenia tego syfu.

To w praktyce niemożliwe. Nawet gdyby jakimś cudem do tego doszło- zajmie to lata albo dziesięciolecia.

Nie mam na myśli jednego człowieka lecz takiego który by zachęcił resztę społeczności i poprowadził ku lepszemu naszym wodom oraz przyrodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam na myśli jednego człowieka lecz takiego który by zachęcił resztę społeczności i poprowadził ku lepszemu naszym wodom oraz przyrodzie.

Popatrz tylko na wypowiedzi na naszym forum- 99,999% członków nie ma zamiaru nawet kiwnąć palcem w bucie w tej sprawie. :roll:

"Weźmy się i zróbcie to" :lol: Do przewrotu na szczycie jest tyle etapów, że praktycznie nie ma szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osibiście uważam, że o ile uzdrowienie PZW na poziomie Kół jest możliwe (wędkarze, jeśli tylko zechcą, naprawde mogą mieć wpływ na to jak działa Koło), o tyle na poziomie Okręów nie mówiąc już po tym co jest wyżej jest dużo gorzej.

Cała ta struktura PZW, stworzona od góry do dołu w poprzednim systemie politycznym i nadal głęboko w nim tkwiąca, jest kompletnie skostaniała i chyba niereformowalna.

Myślę, że prędzej czy później PZW po prostu zawali się pod własnym ciężarem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz tylko na wypowiedzi na naszym forum- 99,999% członków nie ma zamiaru nawet kiwnąć palcem w bucie w tej sprawie.

tomek1, nie gnij pałki!!!

Jednak ktoś tą kasiorę od Nas zabiera co roku i wymagasz jeszcze abysmy oprócz tego, że płacimy interesowali się tym na co te pieniążki idą.

Wszyscy wiemy, że hleją gorzałe za nasze "myto" wędkarskie trutnie z PZW a Ty nam sie karzesz kajać za brak zaangażowania. To jakaś jawna kpina... . To tak samo jak byś chciał kupić olej napędwy na stacji paliw a "ONI" wymagali by od Ciebie zaangażowania w plewieniu rzepaku :shock: .

Skoro coś kupujesz to i wymagasz. Po to przepłacsz - nie oszukujmy sie nasze pieniądze idą w 90% w błoto - by wymagać. Nie linczujmy sie bo to nie o to chodzi.

Zacznijmy myśleć zdrowo-rozsądkowo. Jak kupujesz chleb w sklepie to nikt od Ciebie nie wymaka 'kwita' rolnika.

Idą bajońskie sumy w błoto i trzeba o tym mówić głośno. Może wtedy coś sie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wernicjusz,

Chyba nie zrozumiałeś Tomasza. My wszyscy potrafimy tylko o tym dyskutować na forum,domu czy nad wodą ale w rzeczywistości opłacimy te durne składki i nic więcej nie robimy tylko znów dumamy, że nasze pieniążki idą w błoto. Dopóki żaden porządny obywatel który z zamiłowania jest wędkarzem nie trafi tam wyżej to będziemy tak biadolić aż do usranej śmierci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyżej to będziemy tak biadolić aż do usranej śmierci

Sęk w tym, że nie jeden porządny już trafił tam wyżej i jest jedynie kwestią czasu jak się do tego błotka przyssie. To jest standard. Ciężko odciągnąć dziadków od korytka bo to same przywileje a każdy młody co ma zadatki na zbawcę świata przesiąka prędzej czy później tym łajnem. Dlatego też nie ma co uzdrawiać! Trzeba to "qrestffo" zlikwidować! Podniecamy się zachodem a czy zadał sobie ktoś odrobinę trudu aby doczytać o ichszych strukturach?! Czy takie "cuś" jak nasz dinozaur ma u nich rację bytu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie weźcie się do roboty nad swoimi łowiskami albo jedzcie chociaż na rybki, a nie uzdrawiacie PZW przez internet. Na pewno ktoś z nich to czyta i zaraz wyciągnie wnioski, albo poda się do dymisji pod presją waszych postów :):lol::roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.