Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Interpretacja regulaminu


kamikaze5

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko odnośnie powołu ryb z języka wychodzącego od jazu, który odgradza główny nurt rzeki od przejścia dla barek. Według mnie i pracowników tegoż jazu moge wędkować z tego języka zachowując odpowiednia odległość. Jednak jedni panowie (ponoć z jakiegoś zarządu koła) zadzwonili po policje, która nas sciągnęła z tego języka i spisała, twierdząc ze ci panowie znaja prawo PZW i nie możemy tu łapać (sami nie znali przepisów, wiec sie sugerowali tamtymi panami). Jak to jest naprawde, bo juz sam nie wiem kto ma racje.

Regulamin mówi tak:

Ponadto wędkarzowi nie wolno:

- łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od: jazów, śluz, tam, zapór, przepławek oraz innych urządzeń służących do piętrzenia wody. Zakaz ten nie dotyczy budowli hydrotechnicznych służących regulacji brzegów lub dna, nap ostrogi, opaski i progi denne,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

ale to wszędzie tak jest , że "ci u władzy" " wiedzą lepiej" tez tak miałem

jedyna rada to dowiedzieć się na pewno czy wolno i jeśli tak to łowić do woli

myślę , że nie jest to zabronione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest naprawde, bo juz sam nie wiem kto ma racje.

No własinie ,a wszystko zależy jak się liczy owe 50m bo w przepisach nie pisze od jakiego punktu np. jazu trzeba liczyć ,czy fundamęt wychodzący i umacniający jest itegralną częsicią jazu czy nie bo jeśli jest i ma 20m to w efekcie wyjdzie że musisz zachować 70 m od upustu jazu ,owe sporne dylematy gdzie indziej rostrzygnięto bardzo prost ,pomalowano farbą linie na umocnieniach brzegowych lub wbito w ziemie stalową rure i teraz wiadomo gdzie się znajduje owe 50m .Ale jest wielu wędkarzy może powinienem napisać pseudowędkarzy którym się to nie podoba i z chęci zdobycia paru kilo mięcha czynią zadyme w tym temacie.Pracownikom jazu bym nie wierzył ,na twoim miejscu zadałbym sobie odrobine trudu i zadzwonił do PSR.Tu masz link do okręgu Opole tam znajdziesz nr.tefonuhttp://pzw.org.pl/opole/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i raczej mają rację ponieważ 50 m od jazu - to 50 nie od poprzecznej przegrody rzeki - a od budowli - a zgodnie z Prawem budowlanym w tym przypadku budowla to całość razem z tymi bocznymi betonowymi umocnieniami, fundametami itp.

tak więc Maniek miał rację tylko nie wiedział czy jakiś przepis mówi od jakiego punktu to mierzyć :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze te 50 metrów od zapory już raz na Wałach wyłapałem 100 mandatu. Strażnicy sami do końca nie wiedzą od którego miejsca liczyć te 50 metrów i jedni się czepiają a inni nie. Stan prawny jest taki że za urządzenie hydrologiczne spiętrzające wodę uważa się tamy jazy i zapory łącznie z umocnieniami brzegów jeżeli takie występują. Tak więc jeżeli łowisz przy zaporze, która na pewnym odcinku przed i za ma umocnione brzegi i stanowią one konstrukcyjną całość z tamą to odległośc 50 m liczy się od miejsca gdzie kończą się te umocnienia. Nasz regulamin mówi 50 m od urządzeń spiętrzających wodę a nie od tamy czy zapory a definicję takiego urządzenia podałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli to była by prawda z jednej i z drugiej strony brzegu powinno sie łapać 50m od końca języka, ci panowie byli po jedne ze stron 50m od zapory czyli jeżeli język ma 300m, oni również popełnili błąd i wszyscy inni, bo każdy tak łapie.

Ja bym sie zastanowił raczej czy wogule można łapać z takich obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Podpinam się pod drażliwy temat, chciałbym rozwiać swoje wątpliowści odnośnie tego czy próg wodny jest urządzenie hydrotechniczne PIĘTRZĄCE WODĘ. Kiedyś /chyba/ w WW jasno napisano że nie. ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 20 kwietnia 2007 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowania" jasno tego nie wyjaśnia tzn pozostawia duże pole dla interpretujących, zarówno w jedną jak i drugą stronę. Ja osobiscie sądzę, że urządzenie piętrzące to takie, które pozwala na regulację piętrzenia a próg na to nie pozwala. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli stałą betonową konstrukcję przez całą szerokość rzeki przez którą przelewa się woda jakie spotykamy na mniejszych rzekach takich jak Oławka, Prosna, Warta w początkowym biegu itp. Dodam, że pytanie nie jest sformułowane w celu późniejszego naciągania przepisów a raczej uczestnictwa w większej dydkusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

niniejsza kwestia była przedmiotem rozważań prof. radeckiego w jednym z numerów WP. W opinii tego prawnika, który jest uznawany za jednego z największych jeśli nie za największy autorytet w zakresie prawa rybackiego w Polsce, 50 m należy liczyć od osi urządzenia piętrzącego. Inne interpretacje, wg których należy liczyć tą odległość od ostatnich zabudować hydrotechnicznych nie są możliwe do przyjęcia bowiem wprowadzają one dużą rozbieżność i dowolność.

Pewność prawa wymaga, aby 50m było liczone od osi zapory.

Sam jednak przyznam się, że zawzwyczaj wolę stanąć sobie odpowiednio dalej, bowiem nie mam ochoty mieć przyjemności ze strażnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli stałą betonową konstrukcję przez całą szerokość rzeki przez którą przelewa się woda
Tylko są rożne konstrukcje betonowe progów wodnych ,ale mimo to ich zadaniem [wszystkich] jest piętrzenie wody .
Pewność prawa wymaga, aby 50m było liczone od osi zapory.
Ok tu jest zgoda ,tyle że powinno to dotyczyć wszystkich i tych łowiących z brzegu i tych łowiących z łodzi a tak nie jest ,co jest naruszeniem prawa EU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 20 kwietnia 2007 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowania" jasno tego nie wyjaśnia t

Poszukałem i znalazłem u źródła ,paragraf 3 punkt 1 -zalicza próg do budowli hydro.

http://www.infor.pl/skany/spis.php?rodzaj=dzu&rok=2007&num=86&poz=579&str=0001

W wolnej chwili przejże dokładnie całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan prawny jest taki że za urządzenie hydrologiczne spiętrzające wodę uważa się tamy jazy i zapory łącznie z umocnieniami brzegów jeżeli takie występują.

Będąc pod koniec ubiegłego roku na okresowym szkoleniu strażników zacytowano nam dokładnie taką samą definicję budowli hydrologicznej, a było to związane z wieloma mandatami i nawet sprawami karnymi w sądzie za wykroczenia wędkarzy łowiących przy jazie na Bartoszowicach gdzie są namalowane białe pasy w odległości 50m od jazu wykonane przed kilkunastu laty straż miejska tylko czekała na chętnych do mandatu a jak za wiele dyskutował to i dokładali sąd grodzki. My również (strażnicy) zostaliśmy zobowiązani do egzekwowania tej definicji "budowli hydrotechnicznej" a więc gdyby nazwany wyżej język był stałą częścią tej budowli to łowić wolno 50m za nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z progiem wodnym służącym do spowolnienia nurtu na dużym spadku terenu, aby zapobiec nadmiernej i często szkodliwej erozji koryta cieku? Twierdzenie, że jest to urządzenie piętrzące mija się najzwyczajniej z logiką... Ostatnio na progu na Oławce SSR zatrzymała mojego kolegę twierdząc, że łowić tam nie może, wg mnie niesłusznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witam jestem bardzo nie doświadczonym wędkarzem i mam pewien problem. W regulaminie amatorskiego połowu jest napisane:

"...

Wędkarzowi nie wolno:

...

- łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od: jazów, śluz, tam, zapór,

przepławek oraz innych urządzeń służących do piętrzenia wody. Zakaz ten nie

dotyczy budowli hydrotechnicznych służących regulacji brzegów lub dna, np.

ostrogi, opaski i progi denne itp.

..."

Więc czy mogę łowić na obiektach tego typu:

w1cl9.th.jpg

w2lh4.th.jpg

w3bn9.th.jpg

46352zf9.th.jpg

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Stan prawny jest taki że za urządzenie hydrologiczne spiętrzające wodę uważa się tamy jazy i zapory łącznie z umocnieniami brzegów jeżeli takie występują.

gdzie są namalowane białe pasy w odległości 50m .

Czyli mozna oznakować te 50 m ,wystarczy po obu stronach wkopać tablicę z inf lub namalowac pasy co jest wykonalne .ze owe 50 m juz jest osiągnięte,i po sprawie.Ale tak na oko to zawsze kogoś złapią i już jest kaska zarobiona dla miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mozna oznakować te 50 m ,wystarczy po obu stronach wkopać tablicę z inf
Zazwyczaj taka tablica nie przetrwa nocy .Takiego wandalizmu nie dokonują kłusownicy, bo po co, im ta tablica wisi,najczęściej tablice niszczą sami wędkarze.

Mnie natomiast dziwi wszechobecne narodowe przyzwolenie do łamania przepisów [czt. kłusownictwa] negacja każdej formy kontroli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do napisania tego posta skłonił mnie dyskusja na sąsiednim forum jerkbait.pl, dotycząca łowienia na woblery z trzema kotwiczkami. Zapis w RAPR jes ja zwykle zagmatwany:

"§ 3

1. Wędka

Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:

a/ jednym haczykiem z przynętą, albo

b/ nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub jego stadia rozwojowe; przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm albo

c/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm.

d/ przy połowie ryb spod lodu: jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo

e/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm"

Od biedy można się jeszcze połapać, ze w punkcie "e" chodzi o przynęty sztuczne podlodowe :roll:

Bardziej problematycznym wydaje mi się jednak ten punkt:

"b/ nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub

jego stadia rozwojowe; przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza

rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30

mm albo"

Jak zwykle piszący regulamin zostawiają furtki :roll: Normalny i trochę się orientujący wędkarz domyśli się że chodzi łowienie na muchę. Ale kombinator lub "lajkonik" założy dwa woblerki na kleniojazia z kotwiczką dwuramienną lub dwa twistery do bocznego troka. Imitacja owada jest? Jest. Zgodnie z RAPR? Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.