Skocz do zawartości
tokarex pontony

Szczytówki Wędki Mikado Trython Feeder.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam wędkę mikado trython feeder w komplecie z nią dostałem trzy szczytówki żółtą, czerwoną i zieloną i chciałem zapytać która szczytówka służy do łowienia pod największym obciążeniem zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
która szczytówka służy do łowienia pod największym obciążeniem zestawu?

najbardziej sztywna - złap palcami wszystkie trzy szczytówki od końca, ta która wygina się najmniej jest najbardziej sztywna. Pamiętaj ze jest tez najmniej czuła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co firma to kolory względem mocy są inne. Najczęściej czerwona jest najbardziej wytrzymała, później pomarańczowa/żółta i najdelikatniejsze biała/zielona. Nie należy się tym specjalnie sugerować bo np u jaxona jest odwrotnie więc wytrzymałość trzeba samemu sprawdzić. Łatwo poznać też po średnicy szczytówki przy końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Hej,

Przymierzam się do zakupu tego wędziska i mam pytanie - w sumie nigdy feederem ani pickerem nie łowiłem, ale co do kwestii szczytówek - sądzę, że każda nada się do łowienia z najcięższym obciążeniem (granicznym dla wędziska) tylko każda z nich inaczej będzie pokazywać brania, najsztywniejsza "końcówka" nie pokaże delikatnych brań; mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ;) Jak czytam posty typu "która szczytówka do jakiego c.w." to ręce mi opadają :roll: ds to moja ulubiona metoda i niejednokrotnie się przekonałem że szczytówka nie przesądza o ciężarze wyrzutu, im większy opór tym głębiej się kij ugina i zdejmuje obciążenie ze szczytówki. Kij jest tak wytrzymały jak wytrzymała jest jego dolna część (jak najbliżej kołowrotka) bo to właśnie w tym miejscu a konkretnie to w dwóch pęknie przeciążony nie uszkodzony, bez wad fabrycznych kij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Masz racje ;) Jak czytam posty typu "która szczytówka do jakiego c.w." to ręce mi opadają :roll: ds to moja ulubiona metoda i niejednokrotnie się przekonałem że szczytówka nie przesądza o ciężarze wyrzutu, im większy opór tym głębiej się kij ugina i zdejmuje obciążenie ze szczytówki. Kij jest tak wytrzymały jak wytrzymała jest jego dolna część (jak najbliżej kołowrotka) bo to właśnie w tym miejscu a konkretnie to w dwóch pęknie przeciążony nie uszkodzony, bez wad fabrycznych kij.

Skąd takie informacje masz ? chodzi mi o pękające dolniki ? .

Oczywiście można rzucać maksymalnym obciążeniem najdelikatniejszą szczytówką , ale nie zapominajmy, że rozmawiamy o feederze którego będziemy używać na średnich uciągach ( stąd taki c.w , na wodę stojącą polecam pickera ) i jaki sens (pomijając fakt, że wędzisko jest z kompozytów i całe - im dłuższe tym bardziej - się ugina od dolnika ) aby szczytówka była cały czas tak mocno napięta przez zestaw - uniemożliwia to odpowiednie odczytanie delikatnych brań.

Odnośnie tematu, Feedery Trython wychodziły w kilku partiach , i za każdym praktycznie razem kolor stanowiący teoretycznie opis szczytówki pod względem ugięcia był zmieniany i raz to był czerwony raz zielony (najtwardsza ) najprostszą metodą jest tak jak koledzy wspomnieli złapanie za część szczytową i spojrzeć na siłę ugięcia. Od zeszłego sezonu producent dodatkowo opisuje szczytówki w dolnej części jako : L , MH, H (albo L, ML , M ) czyli Light , Medium Heavy , Heavy i analogicznie Light Medium Light Medium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie informacje masz ? chodzi mi o pękające dolniki ? .

Z Discovery Channel :mrgreen: A konkretnie to z programu "How is Made".

Jeszcze przy okazji coś sprecyzuje ;) Pisząc "dolnik" mam na myśli część blanku przy kołowrotku od strony szpuli a nie rękojeść, tak na wypadek jak ktoś by nie zrozumiał mojej wcześniejszej wypowiedzi ;)

Oczywiście można rzucać maksymalnym obciążeniem najdelikatniejszą szczytówką , ale nie zapominajmy, że rozmawiamy o feederze którego będziemy używać na średnich uciągach ( stąd taki c.w , na wodę stojącą polecam pickera ) i jaki sens (pomijając fakt, że wędzisko jest z kompozytów i całe - im dłuższe tym bardziej - się ugina od dolnika ) aby szczytówka była cały czas tak mocno napięta przez zestaw - uniemożliwia to odpowiednie odczytanie delikatnych brań.

Po pierwsze nie każdy Feeder to sztywny mocny kij bo ja na przykład mam Alivio Feeder 70g 3,35m i z delikatną szczytówką która jest naprawdę mięciutka sprawia wrażenie delikatnego kija, takiego typowo na staw a mój ojciec ma Feedera Byron Grey Shadow 3,15m który jest ultra delikatny a jednak jest 3 składowy i jest na nim napisane Feeder ;) Poza tym nikt nie mówi że by stosować delikatne szczytówki na rzekach, chodzi mi jedynie o to że szczytówki dobiera się do łowiska a nie do ciężaru zestawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek0402, A czy przypadkiem program nie tyczył się wędzisk z włókna węglowego ?

Trython Feeder jest wędziskiem kompozytowym i ma całkowicie inne parametry niż kije z "węgla" . Tak więc ciężko je porównywać do wysokogatunkowych im9+ o których była mowa w programie :).

A czy ciężaru zestawu się nie dobiera do warunków panujących na wodzie ? i tak i nie . Wędkarstwo to pasja na tyle indywidualna , że nie musimy narzucać swoich racji wszystkim i wmawiać dookoła, ze robią źle bo inaczej ktoś mądrzejszy napisał w podręczniku .

Nigdzie nie wspomniałem o tym, że feeder musi być tylko mocny i sztywny (przypominam, że cały czas temat tyczył się Trython Feedera - tak jak by ktoś nie mógł zrozumieć mojej poprzedniej wypowiedzi :) ) . Mogę Ci zaprezentować wędzisko o wyrzucie 400 gram na którym możesz się powiesić i go nie złamiesz a będziesz na nim widział doskonale branie 15cm krąpika. Niestety nie mogę znaleźć za dużo informacji na temat Tego Byrona jednak wszelkie źródła podają ze to jest jednak picker nie feeder :). Co z tego, że 3 składowy ? Jeżeli mam Teleskopową matchówkę to już jest float a nie match ? Jeżeli mam kij który się nazywa perch a c.w jego jest 30 g i zachowuje się jak mocny kij szczupakowy to nadal mam być w przekonaniu że to jest kij na okonka ? :). Nie nazwa klasyfikuje czasami wędzisko a jego parametry i praca.

Koniec tego bezsensownego offtopa - odnośnie szczytówek do Trython feedera zostało chyba już wszystko powiedziane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci zaprezentować wędzisko o wyrzucie 400 gram na którym możesz się powiesić i go nie złamiesz a będziesz na nim widział doskonale branie 15cm krąpika. Niestety nie mogę znaleźć za dużo informacji na temat Tego Byrona jednak wszelkie źródła podają ze to jest jednak picker nie feeder

To żadna rewelacja ja znam innego Heavy Pickera mianowicie Mikado SCR Sea Heavy Picker 330/400g

czy przypadkiem program nie tyczył się wędzisk z włókna węglowego ?

Nie pamiętam, w każdym razie mój brat cioteczny holując psa połamał starego szklaniaka, w dwóch miejscach przy dolniku więc nie sądzę żeby to się tyczyło tylko grafitowych włókien

Co z tego, że 3 składowy ?

A to że 3 nigdy nie widziałem 3 składowego Pickera jeżeli ty takiego znasz to napisz co to za kij chętnie go obejrzę

A czy ciężaru zestawu się nie dobiera do warunków panujących na wodzie ? i tak i nie . Wędkarstwo to pasja na tyle indywidualna , że nie musimy narzucać swoich racji wszystkim i wmawiać dookoła, ze robią źle bo inaczej ktoś mądrzejszy napisał w podręczniku .

Ja tylko napisałem że szczytówek nie dobiera się do ciężaru zestawu a ty mi wmawiasz jakieś bzdury że niby coś komuś narzucam a ja po prostu odpowiadam na pytania innych użytkowników tego forum

Koniec tego bezsensownego offtopa

ok. To moja ostatnia wiadomość w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.