Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Rzeczna wypuszczanka


buszmen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Radzę wziąć od kolegi Tadek centerpin od ruskich. To różowe cacko ze zdjęcia na pewno nie nadaje się do wypuszczanki i nie z powodu koloru :) Fizyka robi swoje.

Wędka na małą rzekę musi być krótsza 3 metry to dolna granica jak dla mnie, 3,60 albo 3,90 są wygodne. Na większe rzeki bez problemu 4,20 lub więcej. Ważniejsza jest kwestia wagi wędziska oraz rozłożenia  przelotek. Nie każda wędka odległościowa się nada. Teleskop byle lekki i nie kluska może się sprawić całkiem nieźle. Przelotki zbyt drobne i w zbyt dużej liczbie na krótkich stopkach, oraz pierwsza zbyt blisko kołowrotka, dość poważnie komplikują łowienie, powodując zbyt duże tarcie żyłki. Wędka typu Match 4,20 ma zazwyczaj 14 przelotek na wysokich stopkach ale z małymi oczkami. O ile wysokość stopek jest zaletą o tyle ilość przelotek i ich oczka już nie. Lekki teleskop z przelotkami na wysokich stopkach i większej średnicy będzie o niebo lepszy, o ile jego waga nie urwie reki po czterech godzinach łowienia. Teleskop zawsze będzie miał mniej przelotek. Są wędki dedykowane tej metodzie ale o nich nie piszę gdyż są drogie. Spławiki rzeczne drenana są wyśmienite do tej metody. A także samoróbki z piór gęsich i korka.

I jeszcze raz o lince - to musi być żyłka a nie plecionka. Nie żyłka typu match gdyż będzie tonąca. W tej metodzie staramy się by żyłka nie kładła się na wodzie a jeżeli już musi się kłaść to ma pływać. Przypon może być z żyłki lub fluorocarbonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

O widzę kolego @aikidas  że nie miałeś  tego różowego cacka w ręku ;) ten kołowrotek posiada 8 łożysk , przełożenie 2,6:1 i dość precyzyjny hamulec i ''wolną szpulę'' którą odblokowuje się przyciskiem , tak że blaszka 3cm, 2,5g spada swobodnie , trzeba nawet przytrzymywać szpulę palcem , chociaż jest też od tego pokrętło , gdzie można ustawić opór dla szpuli :D Przy spławiku bombce 4g również spowalniałem szpulę palcem . Ja w ubiegły sezon na w/w 3m. teleskop łowiłem z wagglerem montowanym przelotowo , ktoś może powie że to herezja na rzece , ale dawałem radę , ja chodzę na ryby a nie po ryby , więc nie muszę zaraz ''nasiastać'' po prostu mam takie hobby B) Teleskopów nie lubię - to jest mój jedyny teleskopowy kij , i jest to spining , używany prze zemnie jako uniwersalną wędkę ,miałem też kiedyś bolonkę ale nie pasiła mi , mam też wędkę typu float 4,20 ma duże przelotki , ale jej waga to ponad 300g, głównie używam do przystawki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy idziesz na ryby czy po ryby to twoja sprawa. Jaki ostatecznie skompletujesz sprzęt też. Łowiłem na multiplikatory i nie będę o tym dyskutował bo nie ma sensu to nie jest kołowrotek do tej metody. Można grać w tenisa patelnią. No skoro wszystko wiesz w temacie, to nie ma sensu dzielić się doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postanowiłem wypróbować nową wędkę Mikado Apsara którą kupiłem specjalnie pod wypuszczankę :) testowałem też nową żyłkę Sakana 0,16 no i jako przynętę rodzynki sułtańskie ;) Oczywiście nic nie złowiłem , ryb jeszcze u mnie nie ma :( trzeba jeszcze czekać do połowy kwietnia - wędka bardzo fajna , o żyłce i przynęcie wypowiem się jak przetestuję na rybkach B) Nagrałem też krótki film kalkulatorem jak działa zimowy kołowrotek z 4g bombką - jakość kiepska , ale nie posiadam kamery ,aparat Nikon utopiłem na kajaku w tamtym sezonie , a był wodoszczelny B) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.