Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jak zakłądać rurkę antysplątaniową??


Sobieraj

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że pytanie może się wydać głupie ale jednak je zadam. Czasem łowię z gruntu przy pomocy rurek antysplątaniowych. Rurka jest wygięta i posiada krótszy i dłuższy koniec. Jak ją zakładacie krótszy w stronę haczyka czy dłuższy?? Widziałem na kilku zdjęciach różnie. Więc jak powinno być poprawnie??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

a co planujesz połowić na ciężko?? ja z regułu stosuję sprężyny zamiast rurek z koszyczkiem jakoś mi to bardziej odpowida. Z rurką wybieram się tylko na rzekę i zakładam wtedy koszyczek ,taki aby umieścić w nim watę(już pisałem o tym w innej cześci forum), albo ciężarek i nęcę"recznie".Powodzenia!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Gość Anonymous

Koledzy wedkarze rurke atysplątaniowa zawsze zakłada sie dłuzszym końcem od strony przyponu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Koledzy wedkarze rurke atysplątaniowa zawsze zakłada sie dłuzszym końcem od strony przyponu.
mi się wydaje ze i tak i tak,ale ekspertem nie jestem.wydaje mi się ze jak dłuższym do przyponu to mniej się plącze,ale jak krótszym to lepiej się rzuca-czy ki sie tylko zdaje? co?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Witam!

Czy może mi ktoś powiedzieć jak zmontować dobrą wędkę na grunt ? mam żyłkę nawiniętą na kołowrotek. Dziś kupiłem taką rurkę z koszyczkiem (taka dziwna sprężyna) Jak to zamontować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

A, ja wam powiem że są trzy szkoły jazdy, jedni nigdy by nie założyli przyponu z krótszej strony, drudzy z dłuższej, a trzeci to experymenci próbują raz z tej, a raz z tamtej, ja osobiście wolę ażeby przypon był z dłuższej strony. POZDRO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!!!

Ja nie będę rozstrzygał o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkiejnocy tylko powiem tak. Rurki antysplątaniowe są drogie, łatwo nimi zahaczyć o zawadę, stawiają opór i nie wiadomo do końca jak je zakładać :mrgreen: . Dlatego proponuję nie zakładać :shock: Wypróbujcie metodę na wentyl z koralikami a mianowicie. Do przyponu wiążecie krętlik (nie zapomnieć o haczyku z drugiej strony :D ), na żyłkę główną nakładacie w kolejności : koszyczek, koralik, gumkę od wentyla ok 1,5-2,5 cm, znowu koralik i wiążecie do krętlika. Sprawdzilem i działa. Zestaw się nie plącze a gumka od wentyla pełni dodatkowo rolę amortyzarora. Musicie tylko poeksperymentować z długością tej gumki pomiędzy koralikami (moim zdaniem im cięższy koszyk tym powinna być krótsza) no i oczywiście całość musi się swobodnie przesówać po żyłce.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

te rurki kosztują u mnie 50groszy!!!! i neim różicy z której strony założysz !!! zakłada sie je w 2 sekundy a nie tam jakies krętliki koraliki wentyle po co tracić czasz na te pierdolki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakłada sie je w 2 sekundy a nie tam jakies krętliki koraliki wentyle po co tracić czasz na te pierdolki

Oczywiście że rurka jest prostym rozwiązaniem w porownaniu z wentylkiem ale niejednokrotnie łowiąc na dwa federki w jednym łowisku znacznie skuteczniejszy okazywał się ten z amortyzatorem w postaci wentylka. To po pierwsze. Po drugie są łowiska w których na taki zestaw "łapiesz" o wiele mniej zaczepów. Nie sądzę aby założenie dwóch koralików i gumki było bardziej skąplikowane niż rurka tym bardziej że krętliki stosuję zarówno w zestawie z rurką jak i bez. No i ostatnia sprawa. Według mnie trudniej jest przełożyć mokrą żylkę przez rurkę niż przez koralik po zerwaniu zestawu. Szczególnie wtedu jak żyłka jest cięka. To tyle polemiki na temat rurki i wentylka :mrgreen:

Pozdrawiam i zachęcam do wypróbowania takiego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
te rurki kosztują u mnie 50groszy!!!! i neim różicy z której strony założysz !!! zakłada sie je w 2 sekundy a nie tam jakies krętliki koraliki wentyle po co tracić czasz na te pierdolki

nawet bez rurki nie wyobrażam sobie mocowania przyponu bez krętlika ! szczególnie przy łowieniu na 2 ziarna kukurydzy (przy zwijaniu działają jak śmigło) taki przypon po pięciu zwinięciach zestawu nie nadaje się do łowienia ! kiedyś nie używałem krętlików przez kilka ładnych lat - teraz to podstawa ! nie wspomnę o krętlikach na koszyku bo bez tego też lipa ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze krętlik to podstawa przynajmniej w łowieniu na grunt czy z koszycznkiem czy z ciężarkiem zawsze uzywam krętlika :smile: według mnie krętlik jest pewniejszy od węzła, krętlików nie uzywam łowiąc na spławik bo tutaj wolę dowiązac przypon bezpośrdnio do żyłki głównej. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

W FEEDERZE rurek nie warto używać zwiększają napór wody na żyłkę i koszyk się przesuwa , żyłka nie grubsza niż 0.16 mm .(ODWIEDZCIE TEMAT "ABC FEEDERA" w kategorii "GRUNT" ).

Natomiast rurki warto użyć np. w zestawie sumowym czy sandaczowym(prostej rurki lub bez " kątów rozwartych")do umieszczenia ciężarka czy to na przyponie z żyłki czy też od razu na agrafce. a jak ktoś musi założyć rurkę bo nie może bez niej żyć to niech poprubuje sam nad wodą przez 2 minuty i będzie wiedział lepiej niż Wszyscy na tym forum razem wzięci jak ją założyć.

W końcu są rurki i rurki ... każda jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Widziałem kilka różniących się od siebie kształtem, kolorem i długością rurkę antysplątaniowych.

Długość: 11cm, 17cm, 27cm

Kolor: zielona, czarna

Kształt: prosta, zgięta pod kątem 135 stopni, zakręcona (jak świński ogon)

Do czego służą poszczególne rurki? Czy ma to związek z ciężarem wyrzutu, może łowiskiem, a może z rybą, jaką chcemy złapać?

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemasz Akino,

widać wszyscy zajęci są na forum rozwijaniem tematów bałaganiarskich i innymi dysputami i nie mają czasu na takie 'bzdety' jak rurka. Więc podzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Używałem rurek w trzech długościach, zawsze zgiętych i w kolorach białym (przezroczystym) zielonym (dwa odcienie :lol: ) oraz oczywiście czarnym (nie licząc końcówek na nich które też były w różnych kolorach).

Co do koloru to teoretycznie powinien być dobierany do koloru dna. Oczywiście jedni będą twierdzili, że tak żeby rurka była mało widoczna, inni ‘oddadzą życie’ argumentując, że powinna być widoczna jako dodatkowy element wabiący (jak przy połowie płaskorybów). Co do długości to wydaje mi się że należy ją dobrać do długości przyponu. Moje doświadczenia są takie, że jak miałem założoną najkrótszą z nich to gdy wędkę odkładałem na podpórki (poziomo leżała) żeby napełnić koszyczek to całość się tak jakoś kręciła i zawsze przypon owinął się wokół rurki. Gdy maiłem założone te najdłuższe wszystko było ok. ale jakoś niezbyt wygodnie mi się takim zestawem rzucało. Ponadto (to może być tylko auto-sugestia lub wrażenie) za zdaje się że przy tej najdłuższej częściej dochodziło do splątań zestawu w czasie rzutu. Tak więc najlepiej łowiło mi się tymi średnimi a zaraz po tym najkrótszymi (w myśl podziału najkrótsza, średnia, najdłuższa ;)

Co do koloru nigdy ale to nigdy nie zauważyłem jakiejkolwiek różnicy. Używałem też raz rurki prostej bo była w montowana w ciężarek ‘samolot’ ale po jednym łowieniu zapychała się piaskiem więc po jakimś czasie po prostu ją usunąłem.

Jak kupujesz rurkę to zwróć tylko uwagę na końcówki i średnicę – nie może być jakoś bardzo cienka bo się zapcha oraz najlepiej jak można zdjąć z niej końcówki. Ja zawsze zdejmowałem, bo z założoną końcówką żyłka się o nią opierała od środka i nie szło jej przewlec.

Jeśli pytasz o mój wybór – średnia, zielona, zgięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje rurki antysplątaniowe przeważnie w kolorze czarnym (najbardziej dostępne, powszechne) - stosowałem też inne zielone, przezroczyste - różnicy nie zauważyłem :mrgreen:

Jeśli chodzi o kształt to tylko wygięte) - jak pisał Tomaszek proste nabierają piasek, muł itp.

- zaś co do długości - to i tak przeważnie je obcinam - ich długość dostosowuję do koszyka (jego długości) - w ten sposób że po zaczepieniu koszyczka jego koniec jest na równi z końcem rurki lub ciut ( max 1 cm) dłuższy - rurki przycinam - a następnie obcięta stronę podgrzewam zapalniczką - wtedy krawędzie ładnie się zaokrąglają i nie przetną żyłki !

Zalecam przewlekanie suchej żyłki przez suchą rurkę - nie zalecam przeciskania żyłki przez mokrą rurkę - bo tylko się pomęczysz i naklniesz - oraz stracisz trochę czasu :wink:

P.S. nie mam nigdy problemu z plątaniem (przyponu, zestawu) czy coś w tym stylu - pamiętaj jeszcze o krętliku przed zamątowaniem przyponu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie wiem jak jest z łapaniem pod silny wiatr bo nie zwracałem na to uwagi. Ale ja zawsze zakładam długim odcinkiem w kierunku przeponu. Myślę, że wystarczy mały eksperyment. Ja go robiłem. Załóż sobie na jedną wędkę tak a na drugą odwrontnie.

Połap kilka dni i zapiamiętaj lub zapisz ilość splątań. Potem zrób to samo tylko zamień wędki. Wyjdzie na to że długim w kierunku przeponu. Uwierzm mi :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.