Skocz do zawartości
tokarex pontony
Davly

Zbiornik Dobczycki

2 posty w tym temacie

W ostatnim czasie powstała inicjatywa "Tak dla zalewu". W wielkim skrócie polega ona na udostępnieniu do rekreacji i sportów wodnych, w tym wędkarstwu, zbiornika Dobczyckiego - zbiornika wody pitnej dla Krakowa. Zalew znajduje się w dawnym województwie krakowskim i jest tutaj nawiększym sztucznym zbiornikiem wodnym z dużym potencjałem wędkarskim. Do tej pory Kraków spędzał urlop z wędką głównie na zbiorniku Rożnowskim oraz Czorsztyńskim (dawne woj. Nowosądeckie). Do niedawna "zakazu" uprawiania sportów wodnych na zalewie nikt jako tako nie podważał, jednakże już od kilku lat istnieje inicjatywa chcąca to zmienić. Przyczyn można wymienić kilka:

- powolne podupadanie turystyki w Myślenicach i Dobczycach (Zarabie myślenickie mimo inwestycji świeci pustkami);

- coraz trudniejsza sytuacja majątkowa gospodarstw nadzalewowych (agroturystyka zmieniłaby to w znaczący sposóB);

- moim zdaniem najważniejsze wędkarsko: Ustalenie "stref ochronnych" paradoksalnie przyczyniło się do odwrotnej do zamierzonej sytuacji zalewu. Zakaz wstępu nad teren zalewu spowodował praktycznie bezkarność różnego rodzaju śmieciarzy, kłusowników, wylewaczy szamb do jeziora z dość prostego powodu: Brak dozoru. Kilku policjantów na motorówkach niestety nie ma szans na egzekwowanie prawa. Poza tym kolesiostwo przyczyniło się do tak paradaksalnych sytuacji jak rozstawianie się z 10+ wędkami nad brzegiem jeziora bez konsekwencji i to już kilka dobrych lat temu.

- zakwit sinic bodajże w 1997 roku, podważający troskę MPWiK o czystość wody (główny argument MPWiK przeciwko), masowe śnięcia ryb itp. (kolega ma gdzieś zdjęcia jeszcze)

- duża populacja tołpyg (zostały już chyba odłowionie ale coś podejżewam, że to one były powodem eutrofizacji, mając w zasadzie ją ograniczyć, znowu przykład osiągnięcia odwrotnego do zamierzonego celu).

Do tych co mówią, że to inicjatywa wspierana przez bogate lobby, tylko po to aby się wzbogacić. Osobiście nie mam pojęcia, ale jeżeli tak to co? Korzyści dla lokalnych gospodarstw są bardzo wymierne. To szansa na pracę dla lokalnych wiosek w większości zamieszkałych przez bezrobotnych, zapijaczionych lub wyjeżdżających reguralnie za granice ludzi.

Obecnie sytuacja zbiornika idzie moim zdaniem w dobrym kierunku, MPWiK złożył wniosek do RZGW o zmianę organizacji stref ochronnych.

linki:

takdlazalewu.pl

facebook.com/TakDlaZalewu

Bardzo proszę o komentarze, a także tym którzy o inicjatywie nie słyszeli o przekazaniu informacji dalej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
przynęty na sandacze   Dragpm
dragon

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz