Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jaka plecionka?!


pawciobra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zwracam się do was o pomoc w dobraniu odpowiedniej plecionki do spina 5-18g.

Nigdy nie łowiłem na plecionkę, a po ostatnim wypadzie nad wodę plułem sobie w twarz po zerwaniu rekordowego szczupaka. Żyłka nie zdała egzaminu i musiałem obejść się satysfakcją, że miałem olbrzyma na kiju. Żyłkę jaką teraz posiadam na swoim spinie, to 0.18 lub 0.20.

Sorki trochę działy pomyliłem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Nie ma co szaleć z grubością pletki, zależnie od producenta 6 maks 10 lb. Ja używam dwóch plecionek PowerPro lub P-Line. Power Pro jest trochę grubsza od P-Line o tej samej wytrzymałości, poza tym P-Line wydaje się szczególnie ta cieńsza bardziej okrągła. Znaczenie ma też gdzie łowisz i na co najczęściej, wiadomo że jak głównie łowisz w okolicach dolnego cw to cieńsza, jeśli na odwrót to może być grubsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to jest bardziej okoniówka niż porządna wędka na szczupłego :roll: Szczupaki jakie tam pływają są krótkie ale grube i szerokie, tym chyba nadrabiają, że nie rosną tak jak te szczupaki w rzekach czy jeziorach. Akwen jest dość mocno zarośnięty moczarkami i w paru miejscach grążelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym roku intensywnie spinningowałem plecionkami i z moich obserwacji wynika ze do lekkiego spinningu (okoń, szczupak) najlepiej sprawdzał mi sie berkley nanofil 0.10 bo 0.12 juz byla za gruba. Teraz przerzuciłem sie chwilowo na Power Pro 0.13 za namową sprzedawcy ze sklepu, bo chcialem coś co bedzie bardziej żywotne od nanofila ale sie mocno zawiodłęm. Tą plecionką duzo trudniej sie rzuca, wydaje dziwne dzwięki przy ściąganiu (chyba jak każda plecionka klasyczna z racji jej faktury) i momo ze moze pożyje dłużej to Berkley jak dotąd to jedyna plecionka która da sie sensownie rzucac lekkimi przynętami, dobrze się układa i nie placze . Power Pro musiałem obciąć 30m juz na 5 łowieniu bo sie spętlił przy wyrzucie woblera tak ze nie dąło sie juz nic z tym zrobić a splatywala mi sie juz wczesniej tylko dawąło sie to rozsupłać (a wcale nie mam nawinietej po sam czubek szpuli)

Owszem opinie o Nanofilu są jakie są - ze sie strzępi, pęka (tylko jesli źle wiązemy) itp, i to jest fakt, ale nie czarujmy sie ze kupimy sobie przecionkę która wytrzyma cąły sezon spinningowania (ja wymieniałem nanofila raz w miesiącu i dzieki temu zawsze utrzymywała najwyzsze parametry).

Mimo tego ze zyczyłbym sobie aby plecionka wytrzymała nieco dłuzej niż miesiąc intensywnego spinningu następną plecionką jaką kupie to bedzie 0.10 nanofila, ale to juz za rok ;) ten przebiduje jakoś na tym nieszczesnym power pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pętliło mi nie tylko przy wyrzucie woblerem ale tez ciezszymi przynetami, choć łowe na maksymalnie 12g wiec fakt coś w tym jest. Ogolnie słychać i czuć na wędce przy wyrzucie jaki plecionka daje opór na przelotkach, szpuli itp. to samo przy ciągnięciu przynęty. Ten Power Pro aż piszczy ;)Przerzucam sie wiec chyba juz na stałe na nanofila, który nie ma zadnej z tych wad a problem wytrzymałościowy w intensywnym spinningowaniu rozwiazuje po prostu zmiana plecionki co jakiś czas. Na drugiej szpuli mam okoniową żyłkę i to jest.

Możliwe tez ze plecionka mi sie zużywa szybciej ponieważ mam cały czas wędkę w samochodzie i narażona jest non stop na zmiany temperatury szczegolnie w upalne dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intryguje mnie ten nanofil-wygląd,kolor,cena... natomiast zasatanawia słabsza w porównaniu do klasycznej plecionki wytrzymałość (ok 60-70 %) :cool:

Ps. do zalet dodać powinienem również to, że jako nieliczni podają rzeczywistą średnicę

( zagadnienie średnicy plecionek opisane fajnie na extreme fishing)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no kolega ma racje uzywasz zbyt grubej pletki do rzucania i dlatego ci sie placze mialem to samo dodatkowo twoj kreciol nie radzi sobie z grubszymi pletkami dlatego splata zwoje i sie robia kołtuny ;) przerabiałem to zmienilem kreciol na porządniejszy a na lekkie przynety uzywam zylek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyzej pisze, może to też byc wina kołowrotka, wczesniej na paru modelach zdażały mi się takie solidne brody, odkad kupiłem red arca nic takiego sie nie dzieje przez caly sezon rzucania :)

ja wlasnie mam red arca ;) moze to faktycznie kwestia lekkiej przynety bo ta plecionka power pro jest dość sztywna jednak zdecydowanie za gruba ( 0.13 bo 0.10 nie bylo wiec jesli dodac przegrubienie to juz wogole).

robert - polecam sprawdzic nanofila, do spinningu zobaczysz zdecydowaną różnicę na korzyść - jesli nie przeraża Cie wymiana plecionki po 15 intensywnych łowieniach (to zalezy jeszcze na co lowisz bo jak obrotówki to szybciej Ci padnie ). a wytrzymałość jest ciut mniejsza bo to inna technologia (niesplatana) dlatego zachowuje sie jak żyłka i nie daje takiego oporu na przelotkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pletke chcesz kupić ze względu na wytrzymałość czy, żeby zębacz nie przegryzł ? bo chyba i tak sobie poradzi z plecionką. Ja dzisiaj na allegro znalazłem KONGER TIGREX 0,12mm / 300m i kosztuje 40zł niewiem czy się nadaje ale myślę, żeby kupić sobie pletke do feedera ( ponoć dzięki nie rozciągliwości lepiej widac delikatne brania ) tylko nie wiem czy nie za gruba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plecionka ma tez jeszcze jedna zaletę dla spinningu oprócz wytrzymałości, która niestety przy złym ustawieniu sprzetu i złej technice przechodzi w ogromną wadę. Jest nierozciagliwa i świetnie czuć pracę przynęty ;)

Wydaje i sie ze przy lowieniu na duzych glebokosciach splawikiem tez to sie bedzie przekladać na lepszą widocznosć delikatnych brań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
technops,

No to ja wiem, że zębacz sobie poradzi z plecionką. Szukam czegoś pod wytrzymałość, bo żyłka nie zdała egzaminu przy dużej rybie.

Cały zestaw musi tworzyć zgraną całość, więc jeśli użyjesz zbyt grubej (i mocnej) plecionki do delikatnego kija to niewiele Ci to pomoże. Przy nierozciągliwej plecionce, jeśli będzie zbyt mocna w stosunku do kija, ryzykujesz złamanie szczytówki. Moim zdaniem do kija do 18 g plecionka to max 0,10 mm. Jeśli natomiast myślisz o większych rybach to po prostu zmienić cały sprzęt (w tym kij) na mocniejszy. Nie można mieć wszystkiego, łowiąc kijem do 18 g zawsze będzie Ci trudno wyciągnąć kilkukilową sztukę, nawet jeśli będziesz miał mocną linkę.

A co do marki, to ja polecam z całego serca fireline (obecnie nowa wersja to fireline exceed). Jest to trochę zapomniana i niedoceniana linka, choć moim zdaniem jest naprawdę super. Jej główną zaletą jest to, że ma teflonową powłokę, przez co rzuca się nią lepiej niż żyłką (w każdym bądź razie nie gorzej). Do lekkiego kija i lekkich przynęt będzie akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Siemka, podepnę się. Ostatnio strasznie zawiodła mnie żyłka, podobna sytuacja jak autor (brakuje przekleństw by opisać moją reakcję) nie jestem jakiś super dobry, przyznam szczerze nie przetestowałem zbyt wielu plecionek bo niedawno zacząłem na poważnie się nakręcać na temat. Polecono mi  w wędkarskim Nihonto Octa Braid od Mikado - kit i wciskanie czy serio warto? Z tego co rzuciłem okiem to cenowo fajnie jak na ośmiosplotówkę i miękka się wydała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem fanem mikado, robią przyzwoite rzeczy za niska cenę . Co do plecionki myślę ze jest godna przetestowania , ja w sumie dwa sezony ja miałem i wystarczyła mi szpula 150 m, zawiodła przez cały ten czas w dwóch sytuacjach ale nie powiedział bym żeby była to jej wina tylko bardziej moja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wywalić na nią i dwa razy tyle droga wolna ale jakościowo będzie porównywalna do mikadowskiej, czterosploty innych firm są nawet droższe a nie powiedziałbym że lepsze. Według mnie jest mocna , gładka, cicha, wytrzymała na węzłach, jedyna wada jaka zauważyłem to tracenie koloru, mam czarna a zrobiła się szara, wyblakła ale nie jest to dla mnie na tyle wielki problem bym się zrażał i odrazu skreślał ją z użytku, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbym się uparł to mogę i kupić 3 razy droższą ale nie w tym sęk, ośmiosplotowe z tego co czytuję na forach są bardzo dobre i wytrzymałe (ciasny przyjemny splot) akurat kolor traci wiele plecionek więc na to tak nie zwracam uwagi, grunt żeby robiła robotę, zawsze można przetrzeć ściereczką. A jak ze zrywem? W jakiej sytuacji Ci się to zdarzyło? Straciłeś coś dużego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wędkarskim na sandacze polecono mi plecionkę Daiwa J-Braid - 8 splotów, 0,10 - 6kg, kosztowała coś ok 60 zł za 150 m. Kupiłem ją jakoś pod koniec maja spiningowałem od 2 czerwca może z 6,7 razy po ok 1h, więc ciężko się wypowiadać na jej temat. Chciałem kupić POWER PRO, ale Pan ze sklepu mi odradzał i polecał tą.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mikwed1 napisał:

W wędkarskim na sandacze polecono mi plecionkę Daiwa J-Braid - 8 splotów, 0,10 - 6kg, kosztowała coś ok 60 zł za 150 m. Kupiłem ją jakoś pod koniec maja spiningowałem od 2 czerwca może z 6,7 razy po ok 1h, więc ciężko się wypowiadać na jej temat. Chciałem kupić POWER PRO, ale Pan ze sklepu mi odradzał i polecał tą.  

Nie znam Daiwy, ale z pewnością Power Pro jest ok. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.