Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

żyłka czy plecionka


exitmaku

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Ale na dłuższych odległościach użuwając plecionki do gruntu masz pewniejsze zacięcie.

No i np przy połowie dużych ryb - gdzie żyłke daje sie powyżej 0.3 - zachowuje sie jak drut a można ją zastąpiuć plkecioneczka 0.18 - która sie nie skręca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ja nie sądze by żyłka była gorsza od plecionki tylko jak każdy wie jak zapłacisz dobrze to i dobry sprzet dostaniesz ja używam żyłki która ma wytrzymałość 13 kilo i moge sie założyć zę wyciągnął bym na nią wiekszą rybe ale to nei oto chodzi..Moim zdaniem plecionka mozę być używana do gruntu ale jeśli łowimy an ryby typu sum gdzie potrzeba wytrzymałości a gdy łowimy ryby spokojnego żeru to wystaczy nam żyłeczka 0.30 i nei przesadzajmy ale w zupełności jest dobra a ja robie tak do koszyczków zanętowych używam żyłki a na przypon stosuje plecionke o podobnych walorach wytrzymałościowych i jakoś łowie i nic mi sie jeszcze przykrego nie trafiło ale to moje zdanie ktoś moze je podwazyć pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Ja myśle że lepiej było by załozyć żyłęczke łowiąc na koszyk i są o wiele mniejsze koszty a plecionka jest dosc dobra ale bardzo droga ja uzywam żyłęczki 0,22 mm i mi to wystarcza !!polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja jeszcze nie używałem nigdy plecionki cały czas żyłeczek używam. :cool:

Ktoś mi mówił że plecionki stracznie szybko niszczą przelotki więc troszke się boje by nie niszczyć ich choć wiem że można je kupić :lol: A wy jak uważacie :?::?::?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi mówił że plecionki stracznie szybko niszczą przelotki więc troszke się boje by nie niszczyć ich choć wiem że można je kupić A wy jak uważacie

myślę że to przesąd ,faktem jest jednak że żyłka zachowuje się całkiem inaczej na szpuli niż plecionka i oczywiście na przelotkach też ,może nie tyle je niszczy co odciska mini wgłębienia "kanaliki" ale nie sądze żeby to wpływało jakoś negatywnie na łowienie itp. niedawno czytałem artykół właśnie sprzętowy i facet tam mówił że przelotki SIC są dostosowane to piłujących właściwości plecionek i te nie odciskają na nich tak boleśnie swojego pięętna jak na ptzelotkach z teleskopu za 20 zł :wink:

dużo zależy od plecionki jak i od przelotki dlatego nie bujmy się inwestować w plecionki z powodu że "niszczą przelotki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że to przesąd
I znowu wprowadzasz ludzi w błąd :evil:

To nie przesąd a prawda i na chwilę obecną chyba nie ma materiału, który przeciwstawiłby się niszczącej sile plecionki nafaszerowanej różnego rodzaju pyłami, piaskiem i im pobnymi. Wcześniej czy później każda przelotka jej ulegnie. Najprędzej sa cięte przelotki szczytowe z wiadomego względu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko i rzeczowo ... przykład ... kijek Daiwa Shogun, przelotki SIC Fuji jednostopkowe z tytanowym wykończeniem, czyli powiedzmy sobie skromnie ... jakość przyzwoita ;) Po dwóch sezonach (około 60-ciu rybobrań) z zastosowaniem przynęt w przedziale 12-20g i plecionki SpiderLine 0,20 mm, na przelotce szczytowej wodoczna była wypiłowana bruzda głębokości ok. 0,1 mm. Niby nic, ale używając żyłki jest ona bardzo niszczona poprzez krawędzie wytarcia, tym bardziej, że przeważnie używałem żyłek min. 0,24 mm

Niestety, nie jestem w stanie przedstawić Wam fotki zniszczonej przelotki gdyż została wymieniona ;) Ale nic straconego ... kiedyś gdzieś w sieci natknąłem sie na taką fotkę w macro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shogun masz rację, ja także widziałem zniszczone przez plecionkę przelotki i jeśli wędka nie jest uzbrojona w najwyższej klasy przelotki to jest jak piszesz kwestią czasu (krótkiego), gdy pojawią się wyszczerbienia...tym bardziej przy metodzie gruntowej, kiedy się często używa dużych obciążeń.

Oczywiście kije z wysokiej półki to inna bajka, gdyz technologie, a także mateiały uzyte do ich produkcji zapewniaja zdecydowanie większą żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
zastnawiam sie czy żyłke nie lepiej zastąpić plecionką?.

Cześć. Białą rybę łowię tylko do 1-go maja, więc nie jestem ekspertem. Mam jednak spostrzeżenia, które może Cię zainteresują. Na przypony do koszyka stosuję plecionkę - Konger Kevlon (nie pamiętam czy tak to się pisze) 00,4 lub Kamatsu Techron tej samej grubości. Gdzieś usłyszałem, czy sam na to wpadłem - nie pamiętam - że plecionka może sprawiać na rybie wrażenie czegoś bardziej naturalnego niż żyłka - dlatego. Łowię pomiędzy lepszymi ode mnie w tym przedmiocie i zauważyłem, że mam trochę więcej brań i trochę mniej pustych zacięć. Może przypadek, a może nie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

użuwając plecionki do gruntu masz pewniejsze zacięcie

Oczywiście. Nie tylko przy metocie gruntowej. Pozdrawiam, Dudi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.