Skocz do zawartości
tokarex pontony

spalanie silników zaburtowych


HANYS

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie kieruję do wszystkich posiadaczy silników spalinowych , ile spalają Wasze silniki o mocy do 25km , przy jakich jednostkach pływających i w jakich warunkach. Jakie może być średnie zużycie paliwa w silniku Johnson 12km przy łodzi 4,5m i dwóch osobach na zbiorniku zaporowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

srednio trzeba liczyc 3 paliiwa/h l z kazdych 10 koni (przy pełnym gazie)

to tak sie sprawdza oretacyjnie.

a johnson/evinrude nie produkował modeli 12 km

ja na modelu 9.9 pływałem do rynu z mkołajek, taks spacerowo, w 2 osoby

prędkosc spacerowa

i wyszło 0.6 l na godz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ewin za odpowiedź. Gdzieś wyczytałem o spalaniu 0,2l/h na 1km przy średnim gazie , co wychodzi 2 litry na godzinę przy silniku 10km. To mniej więcej jest porównywalne z tym co napisałeś (3l/h na 10km), natomiast 0,6l jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Może ktoś jeszcze wypowie się ile spala jego silnik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i wyszło 0.6 l na godz

To prawie perpetum mobile :lol:

Mam Yamahę 15 KM, pływam po Wiśle. Na wypad jednodnowy nie biorę mniej jak 10 l. Po powrocie do domu przeglądam zawsze googlamaps gdzie byłem. Odległości nie są porażające.

Może 15 km(pełny max to 38 km/h). Jak by mój silnik palił spacerkowe 0,6 l na godz to dopłynął bym do Gdańska.

Wejdź na http://forum-motorowodne.pl/ poczytaj to się dowiesz, że w praktyce ile potrzebujesz paliwa na wypad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waldek nie porównój 15stki do 10 bo gardziel gaznika -zwęzka venturiego o 1.5 cm wieksza

ponadto nie porównuj jeziora z mała falką i wodą stojącą.waga łodzi tez nie przekraczała 70 kg i 2 osoby to 120 kg i prędkosc trolingowa

a na tym forum motorowodnym to tez mam wkład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewin szczegółowo opisał spalanie swojego silnika , tzn. :

- łódź 70kg

- 2 osoby

- jezioro

- silnik 9,9km Johnson

-pełny gaz 3l/h

-troling 0,6l/h

Napisz Waldku nieco więcej szczegółów tak jak zrobił to kol. Ewin i pozostałych kolegów na forum proszę o to samo. Da nam to pewien obraz kosztów eksploatacji silników różnej mocy i będzie przydatne dla tych , którzy są zainteresowani kupnem swojego pierwszego silnika , bądź zmianą na inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Łódka 160 kg, silnik elektryczny + aku - 40 kg, silnik spalinowy 15 koni 4 suw - 52 kg,

paliwo, kotwice,przynęty itp - 48 kg, 2 osoby po 85 kg - 170 kg ....czyli razem mam 470 kg.

Najczęściej odpływam na 17 km w górę rzeki.

Płynę pod prąd z prędkością ok 30km/h a z prądem ok 38km/h na pełnym gazie czyli dopłynięcie i powrót zajmuje mi ok 1 godziny + podpływania na miejscówki.

Na jednym 12 litrowym zbiorniku paliwa robię 3 takie wypady i trochę paliwa jeszcze zostaje ...czyli wychodzi ok 3,7 litra.....czyli 250 ml ma 1 koń mechaniczny na godzinę ...czyli praktycznie tyle co podaje producent silnika.

Kadłub typowo ślizgowy ...płytkie V i śruba 9,25x10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki k2 za szczegółowy opis , który wniósł cenne informacje do tematu. Łódź 160kg to około 4,50m. na 1,70m. przy solidniejszej konstrukcji , a nie wydmuszce i tu jeszcze jedno pytanie: jaką masz łódź , coś jak wyżej wspomniałem czy typową na rzekę czyli wąską i długą ? No i jakbyś mógł jeszcze powiedzieć jaka marka silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki k2 za szczegółowy opis , który wniósł cenne informacje do tematu. Łódź 160kg to około 4,50m. na 1,70m. przy solidniejszej konstrukcji , a nie wydmuszce i tu jeszcze jedno pytanie: jaką masz łódź , coś jak wyżej wspomniałem czy typową na rzekę czyli wąską i długą ? No i jakbyś mógł jeszcze powiedzieć jaka marka silnika.

Łódź 390x160 typowo na rzekę ........czyli RIVERFOX390 + silnik Mercury 4 suw 2005 rok, pojemność ok 350 cc.

Przypuszczam, że jak bym nie płynął cały czas na pełnym gazie to płynął bym tylko troszkę dłużej a spalanie by spadło znacznie ....kiedyś sprawdzę ile... jak mi starczy cierpliwości na wolniejsze pływanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.