Skocz do zawartości
tokarex pontony

Bystrzyca


Piotr25

Rekomendowane odpowiedzi

Wybaczcie mi offtop ale szukam odpowiedzi na jedno pytanie.

Jako że od 2 lat mam mały domek letniskowy w Proszkowicach, staram się dojść czy tam wolno z łodzi łowić.Miejscowi mi w kółko powtarzają że z łodzi łowić nie wolno.

Oficjalna wersja jest taka że obowiązuje tam zakaz silników spalinowych,ale powinniście zobaczyć zbiornik latem.Skutery wodne urządzają sobie wyścigi.

Łowiących z łodzi też widziałem.

Zadzwoniłem do Koła PZW nr 11 BYSTRZYCA Mietków,które wg strony PZW ma siedzibę w Proszkowicach i zadałem pytanie.

Facet z PZW odpowiedział "RÓŻNIE Z TYM JEST", i zasugerował w dosyć otwarty sposób, żebym się nie czepiał tylko łowił :P.

Mam nawet problem żeby w rejestrze znaleźć numer zbiornika,a na dodatek w wykazie odstępstw,który jest zamieszczony w ZEZWOLENIU na rok 2013 nie ma słowa o tym zbiorniku.

Więc jak to w końcu jest.Może ktoś z Was jest lepiej zorientowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

No ja przez kilka lat zgłębiałem ten temat. Efekt podobny do twojego. nawet gdzieś się dogrzebałem że na połowie zbiornika wolno, a na drugiej nie. W PZW we Wrocławiu mówili że wolno. Ja bym na twoim miejscu zadzwonił do strazy rybackiej. To chyba oni są władni dawać mandaty więc będziesz miał info u źródła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem pytanie odnośnie przepławki w Samotworze Pani odpowiedzialnej za ośrodek badawczy mieszczący sie przy jazie a należący do Uniwersytetu Przyrodniczego i uzyskałem odpowiedź cytuje "osobom prywatnym takich informacji nie udzielamy " cóż - Polska. Pewnie nic sie tam nie dzieje w związku z planowanymi inwestycjami w jaz.

Ps. Jak tam Panowie - jakieś wieści z nad rzeki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dawno nie pisałem na forum... Ale jak widzę, że temat Bystrzycy się uaktywnił, to mnie zelektryzowało. Szczególnie jak piszecie o pomysłach odcinka ZiW. Bystrzyca to niesamowita rzeka i to zarówno ze względu na ryby jak i całą otaczającą przyrodę. Podpisuję się pod tym pomysłem wszystkimi rękami i nogami :smile: Choć raczej myślę, że to tylko pobożne życzenia... Taka rzeczywistość. Jeżeli okręg nie może sobie ze Strzegomką poradzić, to nie wyobrażam sobie żeby nagle Bystrzyca miała dostać taki prezent. Sprawę Strzegomki można prześledzić na forum Strzegomskiego Koła Wędkarskiego.

Cóż jeśli będzie grupa wsparcia dla Bystrzycy to chętnie pomogę. Sam wędkuję głównie na odcinku od Mietkowa do Kątów Wr. Uganiam się najczęściej za kleniami i pstrągami. Właśnie zaczyna się najlepszy czas na najpiękniejsze sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gacok, bardzo chętnie. Rzuciło mnie ostatnio trochę daleko od rodzimej Bystrzycy więc bywam tylko w wekendy. Jak będę miał jakiś pewniejszy termin to dam znać wcześniej. A na Strzegomkę zaglądasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Strzegomce byłem jakieś 2 lata temu ze dwa razy w ok. Pyszczyna i Bogdanowa.Ostatnio to raczej tylko Bystrzyca pow. Świdnicy i Bóbr koło Marciszowa rzecz jasna z muchówką :grin:

Daj znać na PW jakby co to się spikniemy nad wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Bystrzycy ciężko się wędkuje przy wysokiej wodzie. Ja wtedy odwiedzam tylko kilka miejsc, takich moich pewniaków sprawdzonych od lat. Przekonałem się, że niektóre nawet potencjalnie dobre miejscówki albo są wtedy puste albo ja nie potrafię sobie z nimi poradzić. I dlatego na wysokiej wodzie spacer mam naprawdę długi żeby połowić. Dobrze mi się wędkuje jak wodowskaz na wypływie z Mietkowa wskazuje przepływ tak do ok 5 m3/s. Jak jest więcej to już bywa różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dziś byłem 2 godzinki. Efekt - zero kontaktu z rybą. Przede wszystkim nie byłem przygotowany na tak szybki nurt - od piatku do soboty rano przybyło wg. "Pogodynki" około 40 cm wody, do tego nurt szybszy 2x.

Jednak jest te 70 - 80 centymetrów poziom wody za wysoki, o przepływie nie wspomnę, patrząc na hydrologię "Pogodynki" jest tak z 4 razy za szybki do komfortu wędkowania. Do tego nie widać niektórych podmytych brzegów, gdzie można ładnie się skąpać, także dodatkowo trzeba uważać. Metoda - przepływanka. Woda ponad 190cm na Jarnołtowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Musieli z Mietkowa wodę puścić bo skok w ciągu jednego dnia o 40 cm zwłaszcza ze okoliczne śniegi pozchodziły już i opadów wielkich też nie było jest dziwny. Miałem też w te sobotę jechać ale odpuściłem. No nic ale opada może w przyszły weekend uda się komfortowo połapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w wątku dotyczącym Bystrzycy. Od roku mieszkam w pobliżu tej rzeczki ..... i zwiedzam ze spinningiem jej okolice od Stabłowic do ujścia. Jeżeli chodzi o rybki, to na spina najlepiej brały okonki i okonie (takie od 10 do 30 cm) z tym, że te większe sporadycznie :( Kilka razy udało mi się dorwać ładne jazie i tylko raz wymiarowego Klenia .... małe brały częściej. Za to zaskoczył mnie wymiarowy boleń (na oko jakieś 60 cm) i kilka szczupaczków w granicach 40 cm. Tej wiosny mam zamiar dorwać w końcu duuużego klenia .... nadal mam nadzieję, że takie tu są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co roku tak robią, że dużo wody łapią na wiosnę. Woda na wpływie Bystrzycy do zbiornika zalewa przybrzeżne wierzby i trawy, ryba wchodzi na tarło a potem woda w dół no i ikra zmarnowana. Już to kiedyś obserwowałem... Pod ty względem to jeszcze gorzej jest chyba na Słupie. Swoją drogą to zawsze mnie dziwi dlaczego skoro Mietków dostaje 20m3/s oddaje np 2m3/s a potem nagle dowalą 10-15 i woda rwie jak oszalała. Nie wiem, czy nie można tam śluz normalnie regulować, żeby przybór był łagodny? Przecież taki gwałtowny zrzut zwiększa erozję koryta i zaraz gminy krzyczą na RZGW, że ci nic nie robią. Jak znowu RZGW zacznie pracę to wędkarze i ekolodzy mają pretensje. Błędne koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda komentować. Niestety u nas bezmyślność wiedzie prym w każdej dziedzinie gospodarki. Byłem wczoraj rzucić okiem na rzekę bo mnie nosi jak cholera- no i lipa 180 cm i chyba rośnie. W takich warunkach to nawet nie ma co kija rozkładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie do bani sytuacja jest na Bystrzycy poniżej Zagórza(w sumie do ujścia Piławki..) albo idzie woda po kostki,albo ekstremalnie wysoka,że w wodzie nie idzie ustać :shock: O średnim ustabilizowanym przepływie można zapomnieć....chora gospodarka wodna :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzisiaj przespacerowałem się ze spinningiem na odcinku od Stabłowic do Janówka. Woda już opadła, jest w miarę przejrzysta .... ale brań nie było. Po drodze minąłem dwóch wędkarzy z gruntówkami, twierdzili, że też ani brania nie mieli ...... czyli, że trzeba jeszcze poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... czyli, że trzeba jeszcze poczekać.

Pozwolę sobie nie zgodzić się. Mimo przedłużającej się zimowej pory warto rzekę odwiedzać. Nie zdążymy obejrzeć się a maj nastąpi i co niektóre rybki będą w amoku godów. Pokrzywy zaś pozbawią nas wielu miejsc, które teraz mamy jak na dłoni. Zapewniam,że wiem co piszę, rybki są. Trochę szczęścia też czasami się przydaje. Ja dzisiaj niestety go nie miałem. Jakiś ładny klenik po kilku kopnięciach wypiął się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u was sytuacja Bystrzyccy entuzjaści ? Jakieś optymistyczne wieści z nad wody? Niedawno uzyskałem z Okregu informacje potwierdzające wcześniejsze informacje o zarybieniach Bystrzycy które dokonywane są teoretycznie co roku . Jeżeli dane są prawdziwe to jest to pozytywny sygnał. Niestety nie wiem jak to zweryfikować czy faktycznie tak to wygląda jak opisują. Zastanawia mnie sens zarybiania gatunkami dwuśrodowiskowymi skoro na samej Bystrzycy w drodze do jej ujścia masa progów i jazów bez przepławek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaceen, ma rację czas szybko ucieka i te największe okazy będą coraz trudniejsze do złapania. Teraz nad wodą jest bardzo ciekawie i spokojnie. Ja wciąż nie mam czasu żeby nad Bystrzyce zajechać, a szkoda. A czy ktoś zauważył już żaby w cieplejsze dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.