Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jak ma wyglądać zestaw gruntowy?


tomek123123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym spróbować coś złowić na metodę gruntową, obecnie łowiłem na spławik, jestem początkującym wędkarzem, będę próbował łowić na wodzie stojącej, głębokość od 1,5 do 4 metrów i tu pojawia się kilka pytań,

1. jaką wędkę wybrać? polecicie raczej jakąś tańszą? nie wiem jak długo będę uczył się tej metody i czy coś z tego wyjdzie.

2. czy mogę spróbować łowić metodą gruntową wędką spławikową? c.w. do 20g

3. czy potrzebuję kołowrotka z wolnym biegiem ?

nie nastawiam się na żadne konkretne gatunki ryb, chcę tylko sprawdzić na własnej skórze jak to się łowi na grunt.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 119
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Osobiscie polecam Pickera na wody stojące,jest czulszy niz feeder,wydatek za takiego podstawowego i na początek to coś w granicach 80zł.co do spławikówki owszem możesz,ale bez bąbki się nie obejdzie gdyz będzie ci sygnalizowała brania,spławikówka niema tak czułej szczytówki jak picker czy feeder,gdzie drgania sygnalizują branie.kołowrotek z wolnym niekoniecznie bo nie nastawiasz się na 10 kg karpie,wystarczy zwykły ale na wszelki delikatnie popuść hamulec.pamietaj o żyłce typowej do metody feeder max 0.20-0.22.może być plecionka ale taka pow 40 pln,te w promocjach z all...często dają ciała :wink: co do c.w 20 g radze zastosować koszyk bez obciązenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xerQ.wedkę to kup sobie taką do 60,80g ,długości w granicach 3,60.Co do kołowrotka to żeczywiście przydałby sie z wolnym biegiem,żyłkie lub plecionke musisz bobrać do odpowiedniego gatunku ryby jaki chcesz poławiać no i wtedy fotel ,browar i czekasz na branie.co do federa to na dzień dobry może być, jak sie metoda sprawdzi to zainwestujesz w lepszy sprzet.powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza metoda gruntowa to z pewnością drgająca szczytówka ale Feeder lub Picker to wydatek minimum 100zł ale najlepiej poszukać czegoś powyżej 200zł.

Natomiast tradycyjna metoda gruntowa z zastosowaniem mechanicznego sygnalizatora brań (swinger, bombka itp.) nie wymaga jakiegoś specjalnego kija choć wędka spławikowa do 20g sprawdzi się tylko na małych stawach z koszyczkiem beż obciążenia więc lepiej kupić coś o wyrzucie do 80g. Kołowrotek średniej wielkości bez wolnego biegu będzie ok do łowienia płoci, leszczy itp.

Do obu tych metod gruntowych polecam elektroniczne sygnalizatory w razie słabych brań nie musisz w tedy obserwować szczytówki lub swingera który przez wiele godzin nawet nie drgnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim swinger drgnie to branie już widzisz na szczytówce

Dlatego napisałem że DS to najskuteczniejsza metoda a sygnalizator elektroniczny do niej stosuję w ten sposób że stawiam go na trzeciej podpórce pod żyłką za szczytówką sygnalizuje on wtedy nawet delikatne ruchy szczytówki, jeżeli jest wiatr to napinam bardziej szczytówkę i po problemie ;) Wprawdzie czułość brań spada ale przynajmniej sygnalizator nie hałasuje. W przypadku klasycznej metody gruntowej swinger można obciążyć i efekt jest ten sam.

Ja sygnalizator elektroniczny stosuję do metod gruntowych zawsze, no z wyjątkiem rzeki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"sygnalizator elektroniczny do niej stosuję w ten sposób że stawiam go na trzeciej podpórce pod żyłką za szczytówką sygnalizuje on wtedy nawet delikatne ruchy szczytówki,"
- delikatne ruchy żyłki, dobry patent :-) koniecznie muszę wypróbować ;) Zrób fotkę jak to ma wyglądać ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyzszy patent to sztuka dla sztuki,bo i tak uzywajac tego sygnalizatora to juz nie jest DS,a przy odkladaniu wedziska na podpórki musimy kombinowac jak tu zylka celnac,a co dopiero w nocy!??!!ja jesli juz musze kimnac czy cos to poprostu,odpalam syngnalizator ktury od niepamietnych czasów jest wkrecony w podpórke(przy normalnym DS-ie jest tylko wylaczony)zakladam babke i ide spac albo cus innego robic;luz i blues :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć nie będę robił ale za to narysuje wam to w paincie :mrgreen:

bo i tak uzywajac tego sygnalizatora to juz nie jest DS

Dla mnie to nadal jest DS bo nadal głównym sygnalizatorem jest szczytówka a elektronika tylko pomaga ;)

a przy odkladaniu wedziska na podpórki musimy kombinowac jak tu zylka celnac,a co dopiero w nocy!??!!

Wędkę odkładamy mniej więcej tak samo a żyłkę na sygnalizatorze kładziemy ręką w nocy świecąc na niego latarką. Dla mnie to świetna metoda i nie widzę w niej wad, a stosuje ją już prawie 10 lat

post-7099-1454497300377_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIadomo,jak ci pasuej to jest OK,ale osobiscie wole dzwonek na szczytówke,jedynie do gruntówki bazarówki mam sygnalizator i babke,ale tylko z tego wzgledu ze raczej nie latwo obserwowac 2 szczytówki jednoaczesnie;ja jezdze na ryby,a nie po ryby wiec troche luzu ma byc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też stosuję patent z sygnalizatorem na 3 sztycy, wtedy kiedy łowię na 2 kije i nie zawsze mogę obserwować szczytówkę.

@Arek, ustawiasz sygnalizator deko wyżej od szczytówki? Tak aby lepiej napiąć linkę?

Dzwonków na wędce nie znoszę, strasznie mnie drażni to dzwonienie podczas operowania kijem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek, ustawiasz sygnalizator deko wyżej od szczytówki? Tak aby lepiej napiąć linkę

Nie, sygnalizator ustawiam minimalnie wyżej niż szczytówka tak żeby żyłka dała rade obrócić kółkiem sygnalizatora ponieważ im wyżej ustawisz sygnalizator tym mniej czuły zestaw oczywiście w minimalnym stopniu ale zawsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie czym zastąpić, albo co to jest to w 5:23 na filmiku ?

Chodzi o te dwa elementy, między którymi porusza się koszyk. Na pewno nie jest to gumowy stoper, który by się przesuwał, ani nic co się zaciska na żyłce.

Ktoś rozwieje wątpliwości? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie czym zastąpić, albo co to jest to w 5:23 na filmiku ?

http://www.youtube.com/wa...&feature=relmfu

Co to jest to nie wiem, ale zastąpić to można zwykłym węzłem. Robisz na końcu żyłki głównej dużą pętle, w której montujesz koszyk. Ten ma możliwość przesuwania się jej obrębie. Najprostszy zestaw bez rurki, bez żadnych stoperów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, sygnalizator ustawiam minimalnie wyżej niż szczytówka tak żeby żyłka dała rade obrócić kółkiem sygnalizatora ponieważ im wyżej ustawisz sygnalizator tym mniej czuły zestaw

Nie, czyli tak ;)

Jeżeli żyłka schodzi na tyle stromo że jest w stanie obrócić kółkiem sygnalizatora nawet jeśli jest on niżej niż szczytówka to nie podnoszę go wyżej, jeżeli nie to podnoszę go na wysokość szczytówki lub minimalnie wyżej.

Mam nadzieje że teraz jest wszystko jasne ;)

A tak przy okazji to jeżeli ktoś wie dlaczego mój rysunek widzę tylko gdy jestem zalogowany to proszę o odpowiedź na PW żeby nie spamować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy połowie linów na ds'a też sprawdza sie ten patent z sygnalizatorem elektronicznym? Zaznaczam że nie wiem jak wyglądaja brania lina na ds, ponieważ nigdy tą metodą nie złapałem lina ale też sie nigdy na niego nie zasiadywałem a właśnie chce na linowe miejsce posłać odległosciówke i własnie ds'a z sygnalizatorem, wiadomo patrząc na spławik musze mieć dźwiękowy kontakt z szczytówką ds'a inaczej jest to chyba nie do ogarnięcia ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.