Skocz do zawartości
tokarex pontony

Różne pytania dotyczące drgającej szczytówki


shrek83

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie stosujecie styropian by haczyk z przynętą unosił się lekko ponad dno ?

Co ciekawe jest to często stosowane wśród wędkarzy łowiących w Wiśle w Warszawie i okolicach. :wink: Przeprowadzając właśnie tam wywiad środowiskowy zacząłem stosować ten patent. Wyniki zadowalające a szczególnie gdy inni śmiali się z tego nie łapiąc nic, na koniec ja się śmiałem wyciągając ładne lesiorki. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 355
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja swego czasu stosowałem właśnie styropian ale nie przełożyło się to na lepsze brania. Może nie trafiłem z zanętą a może po prostu nie ma wielkiej różnicy czy haczyk leży na dnie czy też lekko się unosi... w końcu leszcz i tak zasysa materiał z dna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Muszę próbować jeszcze raz na wiosnę w czasie łowienie leszczy nad jeziorkiem - pojawia się roślina na dni i często cały hak był od niej. Próbowałem ryżu, ale drobnica go ściągała... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja to robię tak. Zaczynam od madów (białe robaki bo nie każdy wie). Jak biorą małe leszczyki, czyli około kilo to zmieniam hak na większy i zakładam białe plus kukurydza. Jak dalej biorą małe to jeszcze większy hak i kilka ziarenek kukurydzy. Oczywiście kukurydzę trzeba na noc zostawić w zamrażalniku aby skruszała. Ziemniaki na DS-ie się nie sprawdzają. Ciężko zarzucić i spadają szybko z haka. Ale i tak najważniejsze jest zlokalizowanie gdzie stoi ryba i aby każdy rzut był ZAWSZE! dokładnie w to samo miejsce. Jak nie opanujemy tej czynności to łapanie na DS-a to czysty fart. Ja robię to tak. Zapamiętuję gdzie mam stanąć i obieram jakiś punkt na horyzoncie w kierunku którego będę rzucał. Następnie wykonuję rzut ale z wyczuciem i jak koszyk dotknie wody zaczepiam plecionkę o mocowanie na szpuli. Czyli wiem że dalej nie poleci. Nie jest to proste naprawdę :) Ale działa. Ważne aby nie nęcić całego zbiornika tylko jeden punkt i tam łapać.

A teraz nęcenie. Czyli bez haczyka samym koszykiem rzucamy dokładnie tam gdzie mamy łapać kilkanaście razy szybko spadającą z koszyka zanętą z robakami i kukurydzą. I uwaga też na haki. Grot musi wystawać z przynęty i być super ostry. Ryba jak pobiera powinna sama się ukuć i zaczepić. Jak poczuje hak to odpłynie, ale szczytówka ją przyhamuje i zatnie. I to chyba na tyle. A jak jest muliste dno to po prostu daję duży koszyk z lekkim obciążeniem ok 10g i bardziej pracującą zanętę i dłuższy przypon. Jak jest leszcz to i tak znajdzie w mule.

Ważne aby były ryby bo jak nie ma to niestety nic się nie złapie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

witam pisze poniewaz mam maly dylemat jezeli chodzi o wytrzymalosc przyponu w drgajacej szczytowce :/ otoz nie wiem o ile powinien byc cienszy przypon przy zylce glownej 0.22 i wytrzymalosci ponad 5 kg...jak na razie na przypony uzywam zylki 0.16 o wytrzymalosci niecale 4 kg...bedzie czy raczej nie ? a moze wogole zastosowac przypon o podobnej mocy co zylka glowna ? co wy o tym sadzicie ? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szqilka, przypon powinien być słabszy od żyłki głównej aby w razie zaczepu stracić tylko haczyk a nie cały zestaw. Ja stosuję przypony o 2 nr mniejsze, oczywiście żyłka przyponowa musi być mniejszej wytrzymałości niż główna :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

mam do was pytanie odnosnie tego jak celnie zarzucac DS w to samo miejsce :> mam nieco z tym problemy i prosze o jakies rady :> takie lopatologiczne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do was pytanie odnosnie tego jak celnie zarzucac DS w to samo miejsce
lin, praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka
Tak ,praktyka jest potrzebna i oczywiście trening.Ale żeby ułatwić sobie celność rzutów ,bardzo ważne w federze ,trzeba zacząć od podstaw rzutów zestawem .

1-Rzuty znad głowy ,zestaw nie powinien się "bujać" ,te bujanie w czasie wymachu ,powoduje wiele komplikacji takich jak "koziołkowanie"zestawu lub lot nie kontrolowany .

2-Rzuty boczne ,co prawda nie wskazane dla młodszych adeptów sztuki wędkarskiej ,powino się wykonywać z lekkim "rozbujaniem"takim nie znacznym.

3-Kontrola nad wysnuwaniem żyłki ,tu jak nie nauczysz się od młodego trzymania palca na szpuli to nigdy nie trafisz w punkt nęcenia .

4-Układ wędziska po rzucie zestawu ,najczęściej stosowany jest na godz.10-11 ,przy dalekich rzutach jest to nie wskazane ,powinno się wędzisko opuścić na godz. 8-9.

To takie moje uwagi na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3-Kontrola nad wysnuwaniem żyłki ,tu jak nie nauczysz się od młodego trzymania palca na szpuli to nigdy nie trafisz w punkt nęcenia .

hmm tylko skad mam wiedziec dokladnie kiedy zatrzymac wysuwanie sie zylki jesli chce trafic w pole necenia?? na oko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm tylko skad mam wiedziec dokladnie kiedy zatrzymac wysuwanie sie zylki jesli chce trafic w pole necenia?? na oko?
Nie na oko tylko cały czas śledzisz gdzie jest zestaw ,wystarczy parę rzutów treningu i załapiesz o co biega ,tylko pamiętaj rzuty wykonuj z jednakową siłą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie co do DS :-> a mianowicie czy reguła jest ze zawsze rzucać "na środek jeziora" czyli mocno i jak najdalej bo niby najgłębiej? czy można po prostu zarzucić w miejsca głębsze, chodzi mi że np wiem że 15m od brzegu jest około 3,5m to tam zarzucać i nie bawić sie na "środek jeziora"? czy zawsze najlepiej zarzucać możliwie najgłębsze miejsca? chodzi tu o leszcza :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od ukształtowania dna, oraz czy w danym miejscu jest dużo mułu.

Moim zdaniem jeżeli tam, gdzie jest głęboko jest 1 metr mułu to warto lepiej zarzucić w takie miejsce, gdzie jest płycej ale mniej lub brak mułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam gdzie chcialbym zarzucac jest mniej wiecej 6m glebokosci i dno jest twarde- najglebsze miejsce w jeziorze bo tak to srednio jest 3-4m, jeziorko dosc plytkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie co do DS :-> a mianowicie czy reguła jest ze zawsze rzucać "na środek jeziora" czyli mocno i jak najdalej bo niby najgłębiej? czy można po prostu zarzucić w miejsca głębsze, chodzi mi że np wiem że 15m od brzegu jest około 3,5m to tam zarzucać i nie bawić sie na "środek jeziora"? czy zawsze najlepiej zarzucać możliwie najgłębsze miejsca? chodzi tu o leszcza :]
Nie ,nie ma takiej reguły ale to głównie od wody zależy i zachowania ryb ,jeśli ryba [leszcz] w dzień jest płoszony ,to trzyma się w oddali od brzegu ,ale już w nocy potrafi bliziutko podejść do brzegu no jeśli mu ukształtowanie dna pozwala.
tam gdzie chciałbym zarzucać jest mniej wiecej 6m głębokości i dno jest twarde- najglebsze miejsce w jeziorze bo tak to średnio jest 3-4m, jeziorko dość plytkie
To teraz jak wiesz gdzie jest ten dołek ,sprawdź w którym miejscu jest spad ,spad to takie ukształtowanie dna gdzie z głębokości 3-4m szybko robi się 6m i tam nęci i łów.
mam może głupie pytanie czy DS powinien leżeć równolegle do ziemi czy pionowo na podpórce do gruntu
Ustawienie wędzisk względem wody i gruntu ma swoje znaczenie i jest w każdym przypadku inne jeśli nie znajdziesz na forum tego tematu [chyba było] to opisze jakie się stosuje ustawienia wędziska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno poniewaz posiadam jednego feedera to czy na druga wedke moge dac odległoscówke cw 7 -25g i koszyczek najmniejszy jaki bedzie dostepny?? czy lepiej nie bo sie złamie. jak widoczne sa brania czy mozna wychwycic je na szczytówce czy mam nikłe szanse.

Czy lepiej uzyc karpiówki do 100gr i do tego bąbka i elektroniczny sygnalizator???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

hmmm tylko najgorzej wyczuc gdzie jest spad :???::???: a tak wg was jakie sa najlepsze dlugosci przyponow na leszcza i ploc na DS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.