Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wędka na lekki gruntowy zestaw leszczowy !


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam spory problem/dylemat w związku z kupnem dwóch kijaszków w celu połowu leszczyków na sporych odległościach.

Mianowicie - od tygodnia/dwóch ? :roll: przeszukuję fora internetowe w poszukiwaniu informacji na temat wędek:

Daiwa Aqualite Power Float http://allegro.pl/na-splawik-daiwa-aqualite-power-float-420-15-50g-i3205427019.html

Cormoran Specimen Speciland http://allegro.pl/wedka-cormoran-speciland-specimen-carp-3-60-m-3lbs-i3219887301.html

Mikado Da Vinci Hi Power http://allegro.pl/mikado-da-vinci-hi-power-420-60g-i3265946993.html

Są to 3 wędziska z pomiędzy których chcę wybrać - ostatecznie ograniczyłem wybór !

W internecie i między innymi na tym forum znalazłem informacje, że wymieniona wyżej Daiwa to wędka ''FLOAT'' nie ''MATCH'' do połowu metodą odległościową (50g ? helloł ?), ale znalazłem także info iż ludzie korzystają z niej do połowu metodą gruntową. Wytrzyma ona rzuty koszyczkiem bądź dużym ciężarkiem na spore odległości ?

Cormoran - nie trzeba tu dużo pisać wędeczka typowo gruntowa!

Mikado - cena kusi kusi kusi ! czy ktoś posiada te kijaszki i jest w stanie je ocenić ? Jak z grubością blanku i długością dolnika ? bo na tym punkcie mam jakieś zboczenie czy manie i nic na to nie poradzę.

Wiem, że powinienem pojechać do sklepu i obejrzeć je osobiście, ale jak wiemy w naszym pięknym kraju ciężko o porządny sprzęt w sklepach nie internetowych. a Do Warszawy z Gdyni to ja nie będę jechał oglądać wędki bo zapłacę zamiast za dwie to za 3!

Tak więc - konkretne opinie jak i sugestie dot. tychże zacnych kijaszków będą mile widziane, zwłaszcza korci mnie ta Daiwa bo biorąc pod uwagę progres naszego zachodniego świata to niedługo będę mógł wziąć z nią ślub a to kobieta moich marzeń!

Pozdro, Chris :_)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

No nie mów, że w Gdyni nie masz żadnego konkretnego sklepu i musisz jechać do stolicy, Gdańsk też bez sklepów? :-)

A jaki koszyk chcesz zakładać na ten grunt bo lekkie łowienie to może znaczyć różne rzeczy dla różnych wędkarzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te trzy kije różnią się znacznie od siebie, Cormoran Specimen Speciland w nazwie aukcji ma napisane 3lbs czyli jakieś 130g a w opisie jest napisane 60-100g jedno jest pewne, to raczej nie jest kij do "delikatnego" łowienia a raczej karpiówka do połowu miśków ;)

Jeżeli chcesz żebym ci doradził jak najlepiej to doradzam feedera ;) A jakiego konkretnie ? musisz bardziej sprecyzować o co ci chodzi bo kolega aregmax, ma racje

bo lekkie łowienie to może znaczyć różne rzeczy dla różnych wędkarzy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No witam panowie, jeśli chodzi o to jaki ciężki ma to być zestaw - tradycyjnych rozmiarów koszyczek zanętowy z lub bez obciążenia. Co do feederów, hmmmm posiadam już jeden ale zdecydowanie większą frajdę sprawia mi gapienie się na bombkę lub swingera niż na drgającą szczytówkę ;-<. Ja po prostu jestem tradycjonalistą (bąbeczka lub swinger) lubiącym mieć w ręce coś eleganckiego.

Cormorana widziałem wersję 40-70g cw może ona by się nadała ?

Daiwa wytrzyma takie tradycyjne koszyczki ? W głowę zachodzę... czy to kij UNIVERSALNY czy MATCHOWY nazwany FLOAT bo mózg mi się gotuje jak zaczynam szukać informacji.

Mikado - lubię tą firmę, ale jednak wolałbym dostać te kijki do rąk i obejrzeć bo w necie nie mogę znaleźć zdjęć w dobrej jakość a cena jest bajeczna jak na tego typu wędeczkę.

A leszczyki łowiłem z gruntu już na karpiowe kijki - za sztywne, feeder - nie moja zajawka, dlatego szukam czegoś pośredniego do starej dobrej bąbkowej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o to jaki ciężki ma to być zestaw - tradycyjnych rozmiarów koszyczek zanętowy z lub bez obciążenia.

Chodziło nam oto żebyś napisał z jakim obciążeniem używasz koszyczków i na jakich zbiornikach łowisz

Co do kija Daiwa Aqualite Power Float to przecież wyraźnie jest napisane "float" czyli spławik jeżeli ma spory ciężar wyrzutu (jak na kij do spławika) i jest długa (min. 3.90m) to śmiało można ją podciągnąć pod Match ale grunt :roll: nikt ci nie zabroni ale pamiętaj że nie do tego została opracowana ;) Z drugiej strony c.w. 50g pozwoli ci na silne rzuty koszyczkami o przeciętnej wielkości z obciążeniem max. 10-15g + zanęta, wiadomo że jeden czy dwa silne rzuty cięższym zestawem niż 50g od razu jej nie złamie, tym bardziej że określenie "silny rzut" to pojęcie względne ;) Jednak będzie to już przeciążenie zestawu i może to doprowadzić do częściowego uszkodzenia włókien tzn. zmęczenia materiału

Wracając do samych koszyczków to trzeba pamiętać że na niektórych koszyczkach jest podana waga całkowita koszyczka a na niektórych waga samego obciążenia i potem się okazuje że koszyczek na którym jest napisane 15 waży 25g a z zanętą prawie 60g ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tego co opisujesz to kup sobie dwie wędki typu feeder , będziesz miał i na grunt i na tradycyjny feeder, tak właśnie poradziłem pewnemu początkującemu wedkarzowi i teraz bardzo sobie chwali, nie ma problemów z wyrzutem koszyczków lub sprężyn nawet o wadze 80 gr i więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko dosyć zagmatwane jest, po co produkować spławikówkę o cw do 50g :roll:

No, ale chyba zdecyduję się na dwa feederki daiwy i będę zależnie od humoru używał z bombką lub gapił się na szczytówkę.

I jeszcze jedno pytanie, oglądam też pickery i teoretycznie są przeznaczone do tej samej metody co feeder, ale cw mają bardzo niski. Niższy nawet niż Daiwa Aqualite Power Float czy przy tym samym cw sprawę załatwia inna konstrukcja wędziska ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co produkować spławikówkę o cw do 50g

Wędkarstwo spławikowe nie jest moją mocną stroną więc musisz poczekać aż twój temat odwiedzi jakiś doświadczony spławikowiec ;) Ja jedynie mogę ci wkleić opis producenta:

"Wędka Daiwa AQUALITE POWER FLOAT to lekka i wyważona wędka o półparabolicznej akcji. Idealna do łowienia ze stałym i przelotowym spławikiem. Przelotki o średnicy umożliwiającej swobodne przechodzenie stoperów. AQUALITE POWER FLOAT świetnie nadają się również do połowu sandaczy przynętami naturalnymi".

Wynika z tego że ta Daiwa to nie tylko solidny kij spławikowy ale również delikatna żywcówka

czy przy tym samym cw sprawę załatwia inna konstrukcja wędziska ?

Jaką sprawę ? Wybacz ale nie rozumiem pytania ;) Sprecyzuj

oglądam też pickery i teoretycznie są przeznaczone do tej samej metody co feeder, ale cw mają bardzo nisk

Picker to tak samo jak Feeder drgająca szczytówka tyle że z reguły o wiele krótsza, o znacznie mniejszym c.w. i składająca się z dwóch części + szczytówka a nie jak feeder 3+1 więc nietrudno zgadnąć że picker służy do "delikatnego" łowienia na niedużych wodach stojących czyt. stawach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daiwa AL PF to uniwersalny kijek - którego od klasycznej matchówki wyróżnia większa średnica oczek w przelotkach oraz więcej miecha w blanku - czuli wieksza moc.

To kijek pod szybki hol karpików na komercyjnych zbiornikach albo zabadylonych bajorkach gdzie nie można dać rybie hasać po okolicy.

A poco spławikówce cw 50g ? - bo niektórzy lubią łapać wagglerem powyżej 56metrów wagglerem.. a inni nie chcąć taszczyć naręcza badyli nad wodę lubią mieć i gruntówke i spławikówke i żywcówkę w 1 kiju

By odpowiedzieć na zadane przez Kolege pytanie co do wędki do połowu z gruntu- wypadało by doprecyzować jakie dystanse Cię interesują bowiem "do połowu leszczyków na sporych odległościach" może mieć dla każdego inne znaczenie. z tego pośrednio wynika też masa obciążenia jakiego zamierzasz używać- to pozwoli zawęzić wybór...

feedery/pickery wstępnie bym wykreślił z uwagi na fakt, że owszem można ich używać z tak lubianym przez Ciebie podwieszanym wskaźnikiem - ale wykazują dużo gorsze właściwości rzutowe niż ich klasyczne odpowiedniki (w tych samych długościach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie, trochę pomyślałem poszperałem w necie, i wychaczyłem (jakimś cudem) chyba jedne z ostatnich dostępnych w Polsce kijaszków ''DAIWA Sweepfire feeder 266/120'' kijki już w poniedziałek powinny do mnie dojechać:)

temat uważam za zamknięty i dziękuję za dyskusję !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.