Skocz do zawartości
tokarex pontony

Żyłka Matchowa.


Gość bastard3son

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bastard3son

Chłopaki, wielka prośba, pomóżcie mi dobrać żyłkę do metody matchowej, celem są liny, leszcze i karasie. Pojawiają się nawet takie do 4 kg, więc potrzebuję trochę mocy, tym bardziej że łowie 1,5 metra od grążeli. Na łowisko wpłynie karpik to też chciałbym powalczyć, chodzi mi abyście pomogli mi dobrać średnicę, i polecić jakąś markę dobrą do 30 zł za szpulę 150 m! Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

pierwsze pytanie czy musi to być żyłka dedykowana do matcha ?

bo tonąć może każda odpowiednio przygotowana...podstawa to mała rozciągliwość i brak pamięci....

dwa: jaka realna moc Cie interesuje. 95% opisów mocy szpulek w Polsce to fanaberie... 80% opisów średnic podobnie... taka dobrej klasy, prawdziwa (nie przegrubiona) 0.16 to ok 2kg realnej mocy na dobrym węźle typu trilene czy palomar (pamiętaj, że tak czy siak najsłabsze węzły to haczykowe pod łopatke i wszelkie pętle)

co do marek ... kupe lat używałem mavera stone river (przegrubiony o ok 0.02 w stosunku do nadruku na opakowaniu) i z perspektywy czasu powiem ci że nie warto bo jedyne co go wyróżnia to faktycznie bardzo łatwe zatapianie i mala rozciągliwość. Z mocą już nie jest tak dobrze a na dodatek jest bardzo podatny na przcieranie, strzępi się. (cena ok 18zł za szpulke)

-sufix (match / feeder) - o ile nie trafisz na staruszka z nasłonecznionej sklepowej półki - będzie to dobry wybór, nieprzegrubiona dobrej klasy żyłka (będzie wydawać się słabsza od takiego trabucco np z tego względu, że nie będzie przegrubiona o pare setek i nie będzie kosmicznych cyfr pod wytrzymałością) - 0.18 = ok 2.2 kg palomar/trilene. Klasowa żyłka za śmieszne pieniądze (ok 11zł)

-browning (match / feeder) obecnie używam na przemian z sufixami i sobie chwalę. Nie przegrubione, średnio twarde i nierozciągliwe żyłeczki. Ciut mocniejsze od sufixa ..taka 0,20 trzyma spokojnie 2,8 kg na palomarze i trilene. cena ~ 18złza szpulkę.

a co do dedykowanych żyłeczek pod matcha - prawda jest taka, że tonąć tonie każda odpowiednio spreparowana (czysta i odtłuszczona) oraz odpowiednio obslugiwana nad wodą (topienie) linka, czy to specjalnym preparatem czy to po prostu płynem do naczyń.

co do średnic ... na moich łowiskach wśród badyli pod siłowy, szybki hol wystarcza główna 0.22 i 0.20 na przyponie (owszem grubo) ale to z mocnym kijkiem pozwała ekspresowo holować pod moje (nie ryby) dyktando.

Trzeba pamiętać jednak, ze równie ważny (obok żyłki) jest tu kij .... nie ma za wielu klasycznych matchówek pod takie linki (łatwo o uszkodzenie kija) a nasi rodzimi importerzy nie fatygują się z ubieraniem opisów patyków w takie parametry...

rozwiązaniem są karpiowe matche lub po prostu - niedoceniane mocne floaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bastard3son

Tak chciałbym żeby była dedykowana pod match. browning - słyszałem same dobre opinie, i chyba na nią się zdecyduję. Moja matchówka to robinson red star match 3.90 cw8-25g. Dobre wytrzymałe wędzisko. Zostaję tylko średnica, jaką polecasz? 0,20 będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0.20 ma wytrzymałości na węźle 3kg - także nie powinno być problemów z szybkim, pewnym siłowym holem przy dobrej przyponówce 0.18

ja uzywam na jedno zarośnięte bajoro 0.22 + 0.20 na przyponie - bo po zacięciu musze holowac rybę w pasie o szerokości ok 3-4m jak na wyciągarce samochodowej - każdy błąd to patyki po lewej albo zatopione pniaki po prawej i strata ryby. Tu nie ma miejsca na zabawe, finiezję i harce w wodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędka typu match, którą posiadasz, może być nieco za delikatna na żyłkę 0.22/0.20. Tego tupu połączenie zastosowałbym raczej do jakiegoś średniego feedera, lub lekkiej wędki karpiowej.

Hol siłowy, na granicy wytrzymałości takiej żyłki, może skończyć się uszkodzeniem matchówki. Ja do wędki tego kalibru używam 0.18/0.16. Bałbym się podskoczyć oczko wyżej, właśnie ze względu na wędkę. Nie ma sensu stosować mocniejszej, gdy i tak ustawimy hamulec kołowrotka tak, aby nie łamać wędki.

Pamiętaj, że dobór żyłki to nie tylko ryby, na które będziemy się nastawiać. W gruncie rzeczy ja staram się łowić najmocniej, jak bezpiecznie pozwoli mi wędzisko. Nie założę przecież do bata żyłki 0.22 i przyponu 0.20, bo zamierzam łowić grube liny? Nawet jak weźmie coś ładnego (na bacie stosuje kombinację 0.12/0.10), to staram się poprowadzić rybę na tym co mam, zachowując niepołamaną wędkę. Oczywiście trzeba się liczyć ze stratą ryby wraz z przyponem, choć i duże ryby da się sprowadzić na brzeg lekkim zestawem. W tym roku na Nogacie na takiego właśnie bata wyszarpałem japońca 1050g - owszem, trochę rządził się i bronił ze 2-3minuty, ale nie było raczej zagrożenia że ucieknie. Dzień później z tego samego miejsca trafiłem coś sporo większego (też bat 0.12/0.10). Chodziło przy dnie bez najmniejszych szans na uniesienie tego na choćby 10cm. Hol skończył się wypięciem haczyka, a nie zerwaniem żyłki. Stąd zakładam, że nawet 0.50 by mi w tamtej konkretnej sytuacji nie pomogło.

Owszem, zdarzają się łowiska, gdzie nie da się łowić lekko, ze względu na zaczepy. W takich sytuacjach odstawiam matchówkę w kąt, i jeśli bardzo zalezy mi na metodzie spławikowej montuję ją na karpiowej wędce. Tam z powodzeniem zakładam żyłkę 0.25/0.22 i nie boję się zakręcić kołowrotka dużo mocniej.

Co do konkretnego modelu, znów się powtórzę i polecę żyłkę Trabucco T-Force Match Sinking. 150m to wydatek 20-25zł. Żyłka sprawuje się naprawdę najlepiej, z tych, które miałem okazję używać. Dodatkowo, w Gdańskim Centrum Wędkarstwa ten właśnie model wygrał test na liniową wytrzymałość wśród tego co było w ofercie sklepu (informacja od jednego ze sprzedawców).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bastard3son

Bardzo ładnie opisałeś to wszystko, zaufam Ci i wezmę TRABUCCO T-FORCE XPS MATCH SINKING 0,18. Doradź mi jak możesz jaka przyponówka będzie dobra. A Ty swojej matchówki używasz do połowu jakiej ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonie matchówkę zarzucałem tylko z myślą o linie. Złowiłem do tej pory 4 sztuki, w tym jednego 46cm/~1.5kg. Jeden lin po zacięciu poszedł mi w trzcinę. Nie znam jego rozmiarów bo mignął mi tylko oliwkowozielony kolor, ale była to jedyna ryba, którą straciłem na żyłce gł. .18, przypon .16.

Żyłka przyponowa w moim przypadku to znów trabucco, tym razem przyponówka competition 0.16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT

Opisze Ci bardzo partyzancki sposób jak ustawiać szybko grunt (tym bardziej jak go już znasz)

No niby drobiazg ale, ja już widziałem kiedyś nad wodą faceta z metrem krawieckim co coś tam od haczyka zaciekle mierzył :mrgreen:

W praktyce to wygląda w ten sposób , że łapiesz zestaw w łapę przykładasz żyłkę do kija tak by śrucina kotwicząca dotykała stopki kołowrotka i gdy już tak trzymasz, wtedy dopiero ustawiasz sobie stoper/grunt na pożądana głębokość.

Bardziej obrazowo - jak przychodzę na swoja miejscówkę gdzie już znam głębokość, to robię to tak, łapie za gotowy zmontowany zestaw, przykładam śrucinę kotwiczącą do stopki kołowrotka i tak trzymam, a drugą ręką przesuwam po napiętej żyłce stoper na odpowiednią głębokość , czyli wtedy przypominam sobie ...acha..jak tu łowie to stoper powinien być gdzieś pośrodku między 4 a 5 przelotką od kołowrotka licząc , tak też stoper ustawiam i zarzucam kontrolnie, jeśli jest ok to dobrze jeśli nie ściągam i koryguje o parę czy paręnaście centymetrów w górę lub w dół, w zależności do stanu wody, długości spławika itp..i ponawiam rzut

Nie musisz pamiętać jaki ostatnio grunt wysondowałeś na łowisku (która to była przelotka licząc) możesz sobie zrobić znak na blanku wędki, np. mazakiem do tablic suchościeralnych i tyle.. :wink: ustawiasz stoper do znacznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt mazak fajna sprawa - do tego przydatny do znaczenia odłegłości połowu na żyłce

(przy bezbarwnych żyłkach nieźle spisuja sie także (a sporo tańsze) foliopisy (nie reagują z mono) i można je spokojnie benzynką/denatem usunąc (co przy technicznych markerach nie jest takie łatwe czasem)

dodam od siebie tylko ze 95% żyłek trabuco,które sprawdzałem nie trzymała parametrów (nawet niektóre drogie serie przyponówek) - sprawdzone mikrometrem i w grubościach poniżej 0.20 sa przegrubione o 2 setki a powyżej 0.20 zdarza się ze i o 4 setki (najwieksza makabra była przy t-force feeder 0.25 miał faktycznie prawie 0.30)

to wydatnie tłumaczy ich wytrzymałość w testach

co do dedykowanych-tonących trabucco przerobiłem wszystkie 3 w ich ofercie i najgorzej wypadła xp sinking specimen (szybko parciała, traciła parametry) T-force i s-force nie były złe poza tym że przegrubione i ciut za sztywne (jak dla mnie - zwłaszcza ta z leszczem na naklejce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.