Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Stowarzyszenie Przeczyce i Pogorie


Staszek

Rekomendowane odpowiedzi

Biję się już dosyć długo z pomysłem że chciałbym dla swojej wody zrobić coś dobrego. Nie w ramach PZW bo to dosyć skostniała struktura gdzie "się nie da" . Gdy zacząłem szukać informacji o swoim wakacyjnym jeziorze - jeziorze Dadaj , dostałem kilka informacji od ludzi mieszkających obok Dadaja a którzy założyli sobie podobny cel jak ja - przywrócić świetność swojej wodzie . Założyli "Stowarzyszenie Dadaj" i działają na rzecz jeziora .

Chciałbym to zrobić na zbiorniku Przeczyce . Boli mnie tam kłusownictwo - od marca w sumie powywożone są zestawy , niby na węgorza ....... , tysiące skarlałych i zatasiemcowanych leszczyków pływających po powierzchni , kilka dużych miejsc kampingowych które nie mają należytej infrastruktury sanitarnej ( w sumie leją i srają do wody......) . Jako zwykły szarak wędkarz mogę to co mogę czyli nic, poszumieć tylko. Ale jak członek stowarzyszenia mogę chyba występować do instytucji i "wiercić im dziurę w brzuchu" .

Czy byliby tutaj chętni do rozmowy na ten temat , do współpracy i wspólnej pracy . W sumie na rzecz jeziora które kiedyś było jednym z najlepszych łowisk sandacza w Polsce . Chciałbym (temat do dyskusji rzecz jasna) zacząć od kilku spraw :

- wspólnych kontroli ( członkowie Stowarzyszenia powinni zdobyć uprawnienia SSR) z PSR i Policją miejsc o których wiemy ze kłusują

- kontrola zarybień i jakości zarybień ( wspólnie z PZW )

- kontrola (bardziej odwiedziny...) miejsc kampingowych i wnioski do Sanepidu o kontrolę , dopingowanie Sanepidu do rzetelności

- współpraca z ichtiologami ( "naprawa" zbiornika , odchwaszczenie i prace nakierowane na zdrową populację ryb a nie na tasiemca)

- prace przy tarliskach , "krześliskach" sandaczy i dbanie o to by bez potrzeby nie ruszano poziomem wody zaraz po tarle np. szczupaka , co ma miejsce

każdego wręcz roku

To tak na początek

Może członkowie "Stowarzyszenia Dadaj" pomogliby swoim doświadczeniem - wskazali drogę , co należy zrobić by dobrze zacząć .

Napisałem to w sąsiednim, zaprzyjaźnionym forum, ale sądzę że tutaj także możemy zacząć rozmowę na ten temat . Co o tym sądzicie , albo inaczej - nawiązując do "Klasyka" = POMOŻECIE !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Kochani MODowie

Wrzucenie tutaj tego wątku wróży mu szybką śmierć :roll:

Miejsce jak najbardziej dobre. Bez zebrania lokalnej społeczności min. kilkunastu osób nic nie zrobicie.

Inicjatywa świetna, choć bardzo trudna.... Trzeba liczyć się z niechęcią wszystkich dokoła (łącznie z PZW), ale przy dużej determinacji to się może udać.

Zajrzyj na stronę Renegat Fishing Team. To grupa zaangażowanych ludzi z Bielska, którzy wbrew wszystkim pilnują życia w udręczonej rzece Białej. Jeżeli uda Ci się zmobilizować podobną grupę- jest spora szansa na powodzenie w dłuższej perspektywie.

Trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początki są trudne, nie wystarczy sam pomysł, musisz pokazać, ze coś robisz.

Na początek proponuję stronkę w sieci, opisy zbiorników, zdjęcia, historia i opis przyczyn upadku tych wód, jakieś pomysły na polepszenie stanu. Wyślij np. pismo do PZW i RZGW co zamierzają robić dla poprawy, zrób coś, wtedy może zarazisz pomysłem kilka osób. Strona musi żyć, bo ludzie często po czasie przekonują się do pomysłu.

Temat jest trudny bo to kawał wody, może lepiej zacząć od jednego zbiornika ? Niekoniecznie przeciw/obok PZW, może właśnie w którymś z kół są ludzie, którym potrzeba bodźca i świeżej krwi ?

Trzymam kciuki, sam mam kawałek to tej wody i fizycznie nie dam rady pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomysły.

To nie ma być przeciw PZW ale we współpracy z PZW :mrgreen:

Co do stronki to jest mały zoonk.

jestem człowiekiem z celulozy , lamerem komputerowym............. . Zaczynam na forach wędkarskich bo tutaj znam już kilka osób i są to ludzie z pasją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim cokolwiek uda się Tobie zdziałać zacznij od zebrania pasjonatów którzy dopomogą w pracy. Następnym krokiem jest utworzenie Klubu Przyjaciół ..... bądz założenie stowarzyszenia. Dopiero następnym krokiem jest podjęcie współpracy np. z PZW.

Życzę powodzenia - czaplasiwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim cokolwiek uda się Tobie zdziałać zacznij od zebrania pasjonatów którzy dopomogą w pracy. Następnym krokiem jest utworzenie Klubu Przyjaciół ..... bądz założenie stowarzyszenia. Dopiero następnym krokiem jest podjęcie współpracy np. z PZW.

Życzę powodzenia - czaplasiwa

Tak też zamierzam to zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stronki to jest mały zoonk.

Co do stronki to mogę coś pomóc, doradzić jak i zrobić.

Ostatnio podchodzę do zbiornika Przeczyce niechętnie z względu na jego stan.

Ale jakąś stronkę mogę stworzyć na początek proponował bym założenie strony może z jakimiś filmikami pokazami slajdów itp. do tego jakieś opisy informacje o zbiorniku.

Proponował bym założenie strony na wix i może coś na fejsie tutaj jakaś akcja może by coś dała pewnie wielu użytkowników haczyka ma tam konto i pomogli by rozreklamować(udostępnić przez swój profil).

Trza było by to rozpropagować po forach wędkarskich, ekologicznych jak było by zainteresowanie to wtedy szło by założyć bloga.

W zasadzie to szczegóły są do dogadania.

Dobrze by było jakby do tego dołączył polonista i ktoś kto zna się na marketingu lub psychologi.

W dzisiejszych czasach ciężko stworzyć stronę która by się wybiła tutaj może admin Haczyka coś doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie już 4 osoby zaczęły się zastanawiać co i jak zrobić by było dobrze .

Na "jerkbait.pl 2 osoby i 2 osoby tutaj :mrgreen:

jeszcze z 10 osób i zaczynamy.........

Stronka to oczywiście fajna rzecz ale najważniejsze jest nasze spotkanie i ustalenie dokładnie :Po co, co , kiedy i jak !!!!!!!

Myślę że we wrześniu doprowadzę do spotkania "założycielskiego" Klubu :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że we wrześniu doprowadzę do spotkania "założycielskiego" Klubu

No fajnie ale jestem ciekaw cy zamierzasz ograniczać się tylko do wędkarstwa czy interesuje cię ogólnie ochrona zbiornika?

Z czterema osobami niewiele zwojujesz załatwienie czegoś wymaga petycji z tyś. podpisów i wielokrotnego chodzenia i pukania do drzwi.

To wszystko nie jest takie proste jak się wydaje do tego jest to kosztowne.

I pytanie zasadnicze ma być to grupka zapaleńców czy formalne stowarzyszenie które posiada cele i statut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że we wrześniu doprowadzę do spotkania "założycielskiego" Klubu

No fajnie ale jestem ciekaw cy zamierzasz ograniczać się tylko do wędkarstwa czy interesuje cię ogólnie ochrona zbiornika?

Z czterema osobami niewiele zwojujesz załatwienie czegoś wymaga petycji z tyś. podpisów i wielokrotnego chodzenia i pukania do drzwi.

To wszystko nie jest takie proste jak się wydaje do tego jest to kosztowne.

I pytanie zasadnicze ma być to grupka zapaleńców czy formalne stowarzyszenie które posiada cele i statut?

Interesuje mnie ogólnie ochrona zbiornika . Na początek ma to być grupka zapaleńców które przekształci się z czasem w Stowarzyszenie. N a początek ma to być forma Klubu ( za podpowiedzią naszych kolegów) .

Na razie są 4 osoby bo to dopiero 3 dzień akcji . Liczę ze we wrześniu będzie nas z 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - tej zimy robimy krzesiska dla sandaczy . Mamy już piłę spalinową do robienia otworów w lodzie , ludzie będą wyrzucać choinki po wigilii więc surowiec także się znajdzie.

We wrześniu poustalamy szczegóły . Powinniśmy zrobić to w porozumieniu, za zgodą opiekuna wody czy oddziału PZW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na serio nikogo nie interesuje to ze można sobie zrobić fajne łowiska ????

Ja np. na PIV zacząłem łowić fajne okonie (37-42cm) i wiem gdzie i jak i na co . I chcę by tam stało się to normalne ale muszę coś dla tej wody zrobić. Krześliska w pewnych miejscach . Bo prócz sandacza znajdą tam ostoje inne ryby drapieżne .

Sam mam to zrobić ??????

A może samo się zrobi .

Na Przeczycach także . Narzekamy ale sami gówno robimy . Weźmy sprawy w swoje ręce , za 2,3 lata zrobimy sobie łowiska ze hej .

Na razie tylko 4 osoby napisały że ewentualnie mogą coś tam pomóc.

NIE PANOWIE - ROBIMY POSPOLITE RUSZENIE. Jak się nie znajdzie z 15-20 osób to ja serdecznie dziękuję . Nie będę dla innych odwalał całej roboty . Raczej wpuszczę do wody ( w nocy ) kilka krześlisk , zaznaczę je sobie na GPS i będę tam trzepał w nocy sandacze. Ale nie o to mi chodzi ..........

Przeczyce swego czasu były jednym z najlepszych łowisk sandaczowych w kraju, przywróćmy tej wodzie świetność.

Niech każdy z tej 15 poświęci 5-10 dni w roku na pracę na jeziorze a sami zobaczycie efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Wróciłem z urlopu z nadzieją ze kogoś ten temat zainteresuje.

Widać wolimy tylko narzekać

Inicjatywa świetna, choć bardzo trudna.... Trzeba liczyć się z niechęcią wszystkich dokoła

Mówiłem, że nie będzie łatwo :wink: 99% ludzi chce zarzucić wędki, wypić piwo i zapalić grilla, przy okazji jak się uda to złowić jakąś rybę. Dlatego PZW wygląda jak wygląda...

Ty musisz dotrzeć do tego 1%. Jest jeszcze jeden sposób- przekonać choć promil z tych 99%. Żeby to zrobić musisz wraz z tą 2 czy trójką zainteresowanych spróbować przykładem pociągnąć następnych. Zrobić krześliska, zebrać śmieci, wstąpić do Społecznej Straży itp.

Całość szeroko zrelacjonować na forach i zainteresować tym lokalne media. Krok po kroku można spróbować przekonać nieprzekonanych.

Jest takie powiedzenie, które staram się aby było moim mottem zawodowym- Przywódcy dzielą się na tych co wołają "naprzód" i tych co wołają "za mną". :wink:

Bez "Naczelnego " i jego zaangażowania nie udałoby się zrobić Renegatom tego co zrobili dla Białej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na sąsiednim forum jest są już 3 osoby, tutaj chyba też 3 więc jest nas już 6 osób :mrgreen:

W następnym tygodniu zainicjuję spotkanie.

Tomku - w piątek będę na Goczałkach - będę próbował złowić swoją rybę czyli sandacza . Może się spotkamy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Panowie

proszę o kontakt, wpisywanie się poniżej . Mam pewien pomysł na "ożywienie" naszych wód .

Osoby z którymi konsultowałem to przedsięwzięcie podeszły do tego z dużym entuzjazmem .

Niestety ale przez wzgląd na to że możemy lekko nacisnąć niektórym na odcisk wszelkie informacje będę udzielał zainteresowanym na priv .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Hmmmmmmmmm

czy naprawdę nie ma tutaj nikogo zainteresowanego tym żeby coś sobie polepszyć ?

pewnie czekacie aż samo się zrobi :wink:

No tak, dajecie 200 złociszy do PZW a za to chcecie: mieć zarybiania co miesiąc (czyli pełne wody) , żeby pilnowali zbiorniki przed kłusownikami, żeby ichtiolodzy dbali o zdrowie naszych kochanych rybek , żeby ktoś załatwił za nas narybek zarybieniowy itd, itd.......... :twisted:

Tak, 200 złotych w sumie wystarczy by każdy zabrał w roku powiedzmy 30 sandaczy ( po 2-5 kg każdy ) gdzie kilogram mięska kosztuje około 40 złociszy ......... :twisted::twisted::twisted:

No bo się należy do PZW i się płaci do cholery, no nie. Należy się coś za te 200 złotych rocznie..........

Panie, bo tu kłusują a kłusują. A te całe PZW to komuchy Panie. Co one robią z taką kasą. panie , tylko 10 sandaczy w tym miesiącu wziąłem, trochę leszcza, nie wiele, tak z 20 kg ale stara się wkur...ła że już jej słoików brakuje . A dobrych ryb Panie to już tu nie ma , Panie , bo tu nikt nie pilnuje Panie . Bo Ci z PZW to złodzieje ze hej. Gdzie jest moje 200 złotych się pytam? Panie.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem, że nie będzie łatwo 99% ludzi chce zarzucić wędki, wypić piwo i zapalić grilla, przy okazji jak się uda to złowić jakąś rybę. Dlatego PZW wygląda jak wygląda...

Już wcześniej o tym pisali więc się nie żal bo wiedziałeś co cię czeka, daj przykład pokaż że to działa to i chętni się znajdą.

Nie napisałeś nawet jak to widzisz co chcesz osiągnąć w jaki sposób i się dziwisz że chętnych niema.

Tak to każdy może krzyknąć że stowarzyszenie zakłada zrobić zebranie i może jeszcze składki zebrać a potem się zwinąć.

Wybacz za ten tekst ale tak to wygląda żadnych konkretów niema a ty chcesz żeby ludzie się zapisywali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.