Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

zestaw z koszyczkiem


wcizmowski

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

...na forum były kiedyś jakieś zdjęcia , ale jak znam kolej rzeczy zapewne już powygasały

http://www.zpw.pl/zestawy-do-feedera,sid300.html

http://www.narybki.net/news.php?readmore=330

Dobrze by było jakbyś określił na jaką wodę potrzebujesz zestaw stojąca/płynąca i pod jaką rybę, jest tu na forum kilku maniaków może zaproponują Ci coś na miarę potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie dawał stopera między żyłkę główną a rurkę

Nie rozumiem :roll: Stoper pomiędzy krętlikiem a rurką nie przeszkadza w niczym. Natomiast stoper pomiędzy rurką a wędką przeszkodzi. Może chodziło Ci o ten drugi wariant? Tylko że on nie występuje w żadnym z linków bo jest zły.

Edit: Gdzieś już było wałkowane na forum odnośnie budowy zestawu jak również o wyższości zakładania rurki dłuższym końcem w stronę haczyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że on nie występuje w żadnym z linków bo jest zły

Wydaje się że, widzę właśnie taki na pierwszym zdjęciu w tym temacie :wink:

, a czy jest zły to bym się jeszcze sprzeczał :to zależy tylko od warunków i temperamentu ryb :razz: , wg mnie przy odpowiedniej gramaturze koszyczka zadziała to jak zwykły zestaw samo zacinający z tzw. opóźnieniem

(op. uzależnionym od odległości ustawienia tego stopera od rurki) inna nazwa to zestaw pół-przelotowy.

Gdzieś już było wałkowane na forum odnośnie budowy zestawu jak również o wyższości zakładania rurki dłuższym końcem w stronę haczyka.

Też to gdzieś widziałem i obstawiam na;

"Feder dla początkującego -pytania i odpowiedzi" lub "Różne pytania dotyczące drgającej szczytówki" niech zainteresowany kolega poczyta sobie w/w, zima długa, na zdrowie mu to wyjdzie :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że, widzę właśnie taki na pierwszym zdjęciu w tym temacie :wink:
No tak jest na pierwszym rysunku :oops: Ale:

Tylko że on nie występuje w żadnym z linków bo jest zły

W poście tak a w linku nie :mrgreen:

Nie neguję poprawności i zastosowania tego zestawu ze stoperem a to dlatego że jak wiadomo ile ryb tyle metod. Wszystko zależy od łowiska i ryb. Dopiero na szarym końcu jest ten gamoń wpatrujący się w szczytówkę i liczący na branie :mrgreen: Chodzi o to że nie spotkałem się nad wodą z takim rozwiązaniem. Czy to rzeka o dużym uciągu czy też jezioro. No ale co kraj to obyczaj :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Jak powinien wyglądać dobrze zmontowany zestaw z koszyczkiem?

Rurkę montuje się dłuższym końcem czy krótszym do haczyka?

Czym blokujecie rurkę żeby nie spadała na haczyk?

Dajecie jakiś amortyzator pomiędzy rurkę a coś co ją blokuje?

Ile zostawiacie linki od rurki do haczyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurkę montuje się dłuższym końcem czy krótszym do haczyka?

Dłuższym.

Czym blokujecie rurkę żeby nie spadała na haczyk?

Dajesz małą agrafkę z krętlikiem bądź małą śrucine.

Dajecie jakiś amortyzator pomiędzy rurkę a coś co ją blokuje?

Poniżej rurki gumowy stoper.

Ile zostawiacie linki od rurki do haczyk?

Jeśli chodzi o przypon. Jeśli brania są słabe i delikatne > przypon długi nawet do jednego metra. Jeśli brania są i są to brania zdecydowane skracam nawet do 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powinien wyglądać dobrze zmontowany zestaw z koszyczkiem?

Rurkę montuje się dłuższym końcem czy krótszym do haczyka?

Czym blokujecie rurkę żeby nie spadała na haczyk?

Dajecie jakiś amortyzator pomiędzy rurkę a coś co ją blokuje?

Ile zostawiacie linki od rurki do haczyk?

Warto się zstanowić ,czy wogóle stosować rurkę "antysplontaniową". Jeśli chcesz łowić np. delikatnie płoć w wodzie stojącej, możesz z rurki śmiało zrezygnować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szumxik, propozycja wg książeczki "Wędkarz skuteczny" S. Stupkiewicza i J. Leśniowolskiego, KDC W-wa 2002.

Stosuję podobne.

Myślę, że Ci pomogłem nie łamiąc regulaminu :oops:

W miejscu połączenia przyponu z żyłką główną możesz zastosować krętlik, który ograniczy skręcanie się żyłki w przypadku sciągania zestawu np. z białym lub pinką...

post-15045-14544973274505_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tzw paternoster rig

uznawany za najczulszy (o ile łączymy bez krętlika przypon - pętla w pętle z linką)

warto dodać ze najlepiej spisuje się na stojącej

jedynym mankamentem - jest wskazywanie brań "do brzegu" gdzie ryba musi pokonać masę koszyka a objawia się wyprostem (luzowaniem) szczytówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tzw paternoster rig

uznawany za najczulszy (o ile łączymy bez krętlika przypon - pętla w pętle z linką)

warto dodać ze najlepiej spisuje się na stojącej

jedynym mankamentem - jest wskazywanie brań "do brzegu" gdzie ryba musi pokonać masę koszyka a objawia się wyprostem (luzowaniem) szczytówki

Racja, paternoster jak amen w pacierzu.....A co z sygnalizcją brań "do brzegu" w zestawie z rurką...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! na rzece łowiąc DS łowię bez koszyczka zanętowego , nęcę kulami ,rzeka nie szeroka więc nie mam problemu z dorzuceniem zanętą :wink: Testowałem różne zestawy i w moim przypadku najczulszym/ najlepszym jest zestaw pater-noster jak na zdjęciu które umieścił kol.@ feederalny :mrgreen: Pętla 30cm z podwójnym węzłem zaciąganym na mokro , przecinam pętlę i do krótszego odcinka wiążę krętlik z agrafką gdzie następnie doczepiam ciężarek różnej gramatury. Na dłuższym odcinku dowiązuje krętlik a do niego przypon nawet do 1m. Tym zestawem łowię klenie i płocie gruntowe na kukurydzę z puszki hak 8/10 nęcę kupną zanętą lub starym chlebem , strzelam również procą z pszenicy,grochu i kukurydzy aby rybkom urozmaicić menu :idea: Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! na rzece łowiąc DS łowię bez koszyczka zanętowego , nęcę kulami ,rzeka nie szeroka więc nie mam problemu z dorzuceniem zanętą :wink: Testowałem różne zestawy i w moim przypadku najczulszym/ najlepszym jest zestaw pater-noster jak na zdjęciu które umieścił kol.@ feederalny :mrgreen: Pętla 30cm z podwójnym węzłem zaciąganym na mokro , przecinam pętlę i do krótszego odcinka wiążę krętlik z agrafką gdzie następnie doczepiam ciężarek różnej gramatury. Na dłuższym odcinku dowiązuje krętlik a do niego przypon nawet do 1m. Tym zestawem łowię klenie i płocie gruntowe na kukurydzę z puszki hak 8/10 nęcę kupną zanętą lub starym chlebem , strzelam również procą z pszenicy,grochu i kukurydzy aby rybkom urozmaicić menu :idea: Pozdrawiam.

Zgadza się, fajny zestaw na płynącą wodę, gdzie np. głęboka rynna na zewnętrznym zakręcie i łowimy z wysokiego ( w miarę wysokiego) brzegu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powinien wyglądać dobrze zmontowany zestaw z koszyczkiem?

W klasycznym podejściu na żyłce lądują po kolei: krętlik z agrafką, gumowy koralik i na końcu dowiązany krętlik, do którego z kolei dowiązany jest przypon; na agrafce ląduje koszyk. Rurka antysplątaniowa zbyteczna - dobrze przygotowany zestaw, prawidłowo rzucany, nigdy się nie splącze.

Swoją drogą: zastanawiam się, dlaczego nie przyjęło się tłumaczenie "feeder" jako "karmnik", tylko "koszyk". "Karmnik" zdaje się poprawniejszy (od ang. feed - karmić) i jeszcze w latach 90. był normalnie obecny w literaturze fachowej i filmach :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co Kolega opisał to tzw. basic rig - szybki i skuteczny choć uchodzi za mniej czuły niż paternoster (tarcie na łączniku koszyk-linka główna) z tego względu nadaje się bardziej w okresie intensywniejszych brań niż na "dłubanie" niechętnie pobierającej pokarm ryby.

Największym jego plusem jest nieplątliwość i sygnalizowanie wszystkich brań w ten sam sposób

zamiast krętlika+agr warto użyć jeszcze łącznika do wagglerów typu slider (zazwyczaj sam w sobie jest pozbawiony krętlika i wymaga takowego na koszyku) - mniej załamuje żyłkę i przez to mniej ją eksploatuje

co do tłumaczeń słowa "feeder" w kontekscie wędkarstwa najbardziej właściwym wydaje mi się: podkarmiacz (unika ornitologicznych konotacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każde załamanie linki i każde tarcie o dużą powierzchnie stwarza opór , zwłaszcza jak podczas układania na dnie napcha się do rurki piasku i mułu (to, że podczas wyciągania się wypłucze - nie znaczy że tam go nie było)

czy to sprawa pomijalna czy nie odpowiem tak ... czasem zejście z grubością przyponu o 0.02 czy 0,04 mm robi różnice w braniach .... to czemu minimalnei wiekszy opór nie miałby mieć wpływu na sygnalizację.

inna sprawa to "lotność" zestawów z rurką i układanie się tego na dnie. osobiście stosuje 4 różne rigi (wszystkie bez rurek) zależnie od okazji i nie zauważyłem by plątały się szczególnie częściej niż zestawy kolegów z rurkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.