Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Akumulator żelowy eksploatacja.


Łukasz789

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Jak powinno się eksploatować akumulator żelowy.Chodzi mnie o taka sprawę bo słyszałem dwie opinie

1.Nie można doprowadzić ich do pełnego rozładowania skraca to ich żywotność.

2.Trzeba doprowadzać je do pełnego rozładowania , ponieważ ,,doładowywanie" skraca żywotność akumulatora.

Mam mętlik już od tego w głowie a nie chce zajechać sobie jeszcze akumulatora. Jak na razie trzymałem się wersji pierwszej nie tyle z powodu przekonania co tego ,że popływałem a wiedziałem ,ze będę pływał np. następnego dnia dlatego ładowałem go.

Kolejna sprawa czy doładowywanie ale niepełne akumulatora bardzo mu szkodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Łukasz z tego co mi wiadomo to nie można doprowadzić do pełnego rozładowania bo to skraca żywotność aku . Mam aku żelowe 80tke już drugi sezon i trochę popływałem na nim , pływałem po Wiśle i to w dwóch na łodzi z tym że nie za długie odcinki 1,5 do 2uch km i to dzień po dniu ale aku było ładowane po wędkowaniu do pełna i jak na razie nie mam żadnych problemów z nim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne czego nie wolno to doprowadzić do spadku napięcia poniżej 10,8 V to zniszczy aku .ładowanie zawsze i wszędzie jak masz taką możliwość -nawet jak jest rozładowany nieznacznie -tylko ładowarka inteligentna czyli sama wie kiedy skończyć i kiedy zacząć ładować na pewno impulsowo a będzie i będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tak właśnie postępuje doradzili mnie specjalną ładowarkę do akumulatorów żelowych podobno ładuje impulsowo jak naładuje to zmienia się kolor diody podobno też wtedy przestaje ładować .Jedyna rzecz która mnie wkurza to to ,że czas ładowania podobno jak jest mo0cno rozładowany to zajmuje to aż 48h ja najdłużej ładowałem 30h ale 14-18h standard to oznacza pływanie tylko w jednym dniu no chyba ,że kupie drugi akumulator.....

Podobno są zdecydowanie szybsze ładowarki .Co an ten temat macie do powiedzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widocznie masz ładowarkę do aku motocyklowych :mrgreen: posiadam 100 A Trojana ( zwykły kwasiak ) przeznaczony do zasilania silników, w trakcie urlopu pływam na nim przez ok 2 tyg doładowując jedynie z solarów zamontowanych na cepie i wystarcza . Dopłynięcie do łowiska ok 1 km powrót raz w tygodniu wypad do sklepu pontonem 4 km ,pełne ładowanie następuje dopiero po powrocie do domu silnik ma 50 LBS ponton 3,8 metra .optymalna ładowarka to 7-10 A automatyczna np .CTEK używam jej w warsztacie i wystarcza http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e86d019aea104dc4.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym ze z nich korzystam nie za wiele wiem .Posiadam na cepie 300 W wystarcza do oświetlenia ,telewizji ,DVD ,ładowania kompa i jak napisałem aku do pontonu oczywiście nie wszystko na raz ,latem w słoneczne dni na brak prądu nie narzekam ( bywam tam gdzie go nie ma ) w cepie mam zamontowane 3 szt aku w tym jeden do pontonu po około 3 tyg wszystkie sa do ładowania z normalnej sieci ale wtedy już jest koniec urlopu i jest :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Ładowanie powinno być stosunkowo szybkie jeżeli mały aku ładujesz małą ładowarką naładujesz go przyzwoicie szybko ,ale ładowanie 40 h to lekka przesada zwłaszcza że był rozładowany bardzo mocno jak piszesz co wymaga szybkiego ładowania , ładowarka powinna dawać ok 7-10 A lub w szybkim tempie nawet 30 A . W tym wypadku ładowanie 30h jest szkodliwe dla akumulatora w pierwszej fazie ładowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.