Skocz do zawartości
tokarex pontony

Łowienie dorsza z plaży


slawecki

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem ostatnio ciekawy artykuł w gazecie wędkarskiej o łowieniu dorszy z brzegu. Dorsze brały na tobiasze.Brania bardzo pewne,częste, stumetrowy hol więc emocji nie brak(dorsz nie słabnie z powodu skoku ciśnienia).Facet łowił wieczorem zarzucając za drugą rewe. Im poźniej tym rzuty bliższe.Dorsze może nie duże z tego co widziałem na zdjęciu 1-2 kg ale było jeszcze w miarę ciepło. Alternatywa dla szczurów lądowych i poszerzenie surfcastingu o popularny gatunek ryb. Czy macie jakieś doświadczenia w tej materii i co sądzicie o takiej odmianie połowu dorszy?Czy można faktycznie tak wyspecjalizować tą metodą aby łowić tylko dorsze jak w wypadach na kutry?(tak zrozumiałem autora tego artykułu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Artykuł dotyczył Polski? Jeżeli tak, to jakiego rejonu i jakiego miesiąca?

Sam nie złowiłem nigdy dorsza z plaży, bo łowię w lecie. Wiem, że zdarzają się takie przypadki, ale nie spotkałem do tej pory nikogo kto łowiłby je regularnie i z "nastawienia się".

Wiem natomiast, że dorsze często wbrew pozorom nie są daleko od brzegu (nawet w lecie) o czym doskonale wiedzą wędkarze pływający na małych łódkach. Z tego co mi wiadomo są za to nieco trudniejsze do namierzenia, bo częściej się przemieszczają. Tyle, że na małej łódce można szybciej przeszukać łowiska.

Czy można faktycznie tak wyspecjalizować tą metodą aby łowić tylko dorsze jak w wypadach na kutry?(tak zrozumiałem autora tego artykułu).

Cały tubis założony na hak już sam w sobie jest dosyć selektywną przynętą, bo oprócz dorsza właściwie jedynie węgorz wchodzi w grę. Na pewno nie jest tak, że można sobie przyjechać w dowolnym czasie nad morze (jak to ma na miejsce na kutrze) i ciągnąć dorsze z plaży. Dużo pospolitsze ryby "plażowe" nie są łatwe do złowienia a co dopiero dorsz. Jeżeli możesz to podaj źródło z którego pochodzi artykuł i jego autora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędkarski Świat 1/2010.

Tytuł: Dorsze z plaży - bałtycki surfcasting.

Autor: Wojciech Wiśniewski

Znalazłem "zajawkę" artykułu w internecie.

Na pewno nie jest tak, że można sobie przyjechać w dowolnym czasie nad morze (jak to ma na miejsce na kutrze) i ciągnąć dorsze z plaży.

Tak jak myślałem, autor mówi o pewnej ściśle określonej porze roku (i doby), które pozwalają na łowienie dorszy w ten sposób.

"Jesienią, w drugiej połowie października, jeden z głównych składników pokarmowych wszystkich drapieżników pływających w naszym pięknym Bałtyku – tobiasz, zwany również tubisem, zaczyna odbywać tarło. Dorsze podchodzą wtedy blisko brzegu i opychają się nim bez opamiętania."

Przypuszczam, że również miejsce połowu nie jest bez znaczenia, ale o tym we fragmencie dostępnym w sieci autor nie pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że również miejsce połowu nie jest bez znaczenia, ale o tym we fragmencie dostępnym w sieci autor nie pisze.

Nie mam w tej chwili gazety przy sobie, pozyczyłem ja bratu. Dokładne miejsca opiszę jak tylko zwróci mi gazetę. Z tego co pamiętam były nazwy miejscowości i koordynaty gps. Pamiętam tylko miejscowość Lubiatowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem, autor mówi o pewnej ściśle określonej porze roku (i doby), które pozwalają na łowienie dorszy w ten sposób.

"Jesienią, w drugiej połowie października, jeden z głównych składników pokarmowych wszystkich drapieżników pływających w naszym pięknym Bałtyku – tobiasz, zwany również tubisem, zaczyna odbywać tarło. Dorsze podchodzą wtedy blisko brzegu i opychają się nim bez opamiętania."

Byłem ciekawy czy w innych porach roku jest możliwe złowienie dorsza z brzegu-inaczej,czy ktoś próbował tego i z jakimi efektami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Widzę że rozmowa się rozkręca :wink: .

W listopadzie troszkę połowiłem :mrgreen:

Czyli mamy już październik i listopad :mrgreen:

Jeśli to nie tajemnica to gdzie na co i o jakiej porze?

W sumie ciekawa nazwa-piaskowy dorsz :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z artykułu wnioskuję ze to są plaży Gdyni.

W zatoce raczej niema co liczyć na dorsza z plaży (tylko otwarte morze) .To co jest opisane w artykule to plaża w Rozewiu i Karwi.Najlepsze i jedyne miesiące kiedy dorsz jest w zasięgu rzutu wędką to październik, listopad.Najlepsza pora tuż po zachodzie słońca do późnych godzin nocnych.Ja łowię na tubisy, czasami na świeży filet ze śledzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigam po tych miejscach, ale zawsze koniec sierpnia :mrgreen:

Dorszy brak , Ale leszczyska i flądry dają sporo zabawy - słyszałem, że węgorki się trafiają ja mam tylko jednego na rozkładzie. :mrgreen:

Coraz mocniej skłania mnie to do potwierdzenia tezy o październikowo-listopadowych dorszach plażowych.

Czy dorsz podchodzi tylko wtedy bliżej brzegu połykając tubisy czy jest może również w inne zimne miesiące?

Jakie duże te leszczyska i flądry? Jest frajda? Wybieram sie w tym roku na wakacje nad morze i w końcu wypróbuję surfactingu :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dorsz podchodzi tylko wtedy bliżej brzegu połykając tubisy czy jest może również w inne zimne miesiące?

Można trafić przez cały rok, ale w głębszych miejscach np. Władysławowo, gdzie łowiąc z główki sprzętem surfcastingowym masz w zasięgu ok. 20m głębokości.

Jakie duże te leszczyska i flądry?

Leszcze po 3kg to norma, flądry większość 20-30cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można trafić przez cały rok, ale w głębszych miejscach np. Władysławowo, gdzie łowiąc z główki sprzętem surfcastingowym masz w zasięgu ok. 20m głębokości.

Czyli jednak można :grin: Rozumiem, że chodzi o główke portu?

A jak z namierzaniem ławicy dorszów? Czy w tej materii można coś zrobić czy trzeba zdać się na szczęscie?

Leszcze po 3kg to norma, flądry większość 20-30cm

Takie leszcze w standarcie jak piszesz to już frajda :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greenlfe :mrgreen:

Napisz jeszcze, że bywają czasami TTGODNIE bez ryby :mrgreen:

Można siedzieć kilka dni bez brania :twisted:

Władysławowo i Karwia są bardzo dobrymi łowiskami jednak WSZYSTKO zależy od temp. wody /czyli prądów morskich/ im zimniejsza woda tym lepiej.

Gdzieś wcześniej opisałem moje wyjazdy w te dwa miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dorsz podchodzi tylko wtedy bliżej brzegu połykając tubisy czy jest może również w inne zimne miesiące?

Nigdy nie łowiłem dłużej niż do 15 listopada, (bo wtedy przerzucam się na połów innej ryb,oczywiście też z plaży :cool: ).Z tego co słyszałem od innych wędkarzy, że tubisy po tarle odchodzą na głębszą wodę, a dorsze za nimi i są poza rzutem wędką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest temat o dorszach a nie do chwalenia się leszczami :lol:

O jakiej porze roku je łowisz? Czy przyjeżdżając w okresie wakacyjnym mam szansę na takie okazy?

Nie jest to wykluczone. Obejrzyj moje filmy dotyczące połowów w morzu na Haczyk.tv. Materiały w nich zawarte są nagrane podczas wakacji.

Wracamy do tematu. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest temat o dorszach a nie do chwalenia się leszczami :lol: :

Takimi leszczami to trzeba się chwalić :grin:

Już wiemy kiedy najlepiej wybrać się na dorsza, jak go lowić. A jak pozyskujecie tubisy?

Czytałem o podrywce i wyciąganiu ich jak rosówki. Jeszcze jakieś sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiemy kiedy najlepiej wybrać się na dorsza, jak go lowić. A jak pozyskujecie tubisy?

Czytałem o podrywce i wyciąganiu ich jak rosówki. Jeszcze jakieś sposoby?

Często wieszają się również na zestawach śledziowych. Jeżeli nie będziesz łowił w pobliżu portu to ten sposób odpada.

Natomiast nie padła jeszcze dość podstawowa informacja czy tubis ma być założony na hak żywy czy martwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.