Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Witam

Byl gdzies kurs robienia woblerow napisany w bardzo przystepny sposob przez pana Jozwiaka

Poszukaj na forum albo w sieci gdzies powinien byc

A jak nie znajdziesz to mozna zaczac pisac jesli bedziesz potrzebowal to miedzy swietami a sylwestrem postaram sie zrobic zdjecia i wtedy wrzuce to na forum razem z opisami

Aczkolwiek lepiej jak bys poszukal linka do tego istniejacego kursu i tu wrzucil bo to praktycznie wyczerpie temat

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

MagnuM spokojnie. Jest dużo tego w internecie lepiej opisanego jak ktoś by Ci utaj miał to opisać.

Najpierw weź znajdź gdzieś drzewo. Najlepiej lipe. Ona ma najczęściej odrosty - koło drzewa rosną jakby gałęzie z ziemi. Wytnmij trochę i odłóż gdzieś na 2 tygodnie, żeby dobrzew wyschnęło. Pylko nie na kaloryferach czy na p[iecu bo drewno popęka :!: Załątw jakiś ostry nożyk do tapet i parę grubości papieru ściernego. np. 150, 400, 800. Im mniejszy rozmiar tym grubszy papier. Nożykiem wystrugasz, a papierem wyrównasz. To narazie na tyle. Zrób najpierw to co napisałem i jak będziesz miał pytania to napisz- chętnie odpowiem. Napiszę także potem dalsze etapy. Może trochę za bardzo streściłem... ale jest ok. Pamiętaj byle jakie pytanie - pytaj :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

P stronka Jóźwiaka jest nieczynna jak kiedyś :???: Teraz jest także pożadny kursik na WCWI pt. "Moja wobleroza". Jest tego tam troche - parę części :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Nada się do wykonania korpusa rączka od pilnika?

Niew iem o co chodzi. Pilnik się nada do oghólnego uzyskania kształtu, jednak resztę musisz zrobić papierem sciernym. Pamietj nie rób wobków na szybko. Kumple zobaczyli jak robie i chcialei tez zacząć, ale im to nie wychodziło - robili wszystko na szybklo :???:

Po co Ci jakaś rączka od pilnika i o co tutaj chodzi? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

Lipa na początek jest ekstra, z tych patyków o tórych kolega wspomniał wyżej wystrugasz uklejkopodobne wobki. Weź sobie na wzór uklejkę rapali i postaraj sie ją odwzorować. Nie zapomnij okleić kciuka plastrem przed rozpoczęciem pracy z nożem.

Wystrugaj na początek około setki korpusów, pozwoli ci to opaować struganie i będziesz miał wystarczającą ilość surowca do dalszej obróbki.

Żaden wobkostrugacz nigdy nie robi jednego wobka od A do Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak montujecie uszka

w gotowym korpusie robi sie tunelik za pomocą cieniutkiego wiertełka i wiertarki ,nastepnie z jednej strony wsadza się drut z jednym gotowym zawiniętym uszkiem, z drugiej strony przykłada się grubszy gwódż na drut wsadza końcówkę druta spowrotem do tuneliku z kilkoma kroplami kleju a gwożdziem zawija się uszko jak do powszednich końców tyle tylko że zawija się je kiedy końcówki drutu tkwią już w korpusie , następnie wierci się otwór na kotwicę brzuszną i wsadza gotowe zawinięte uszko ,które trzeba wkleić mocnym klejem co nie jest konieczne przu uszkach kotwicy ogonowej i oczku na żyłkę ,tam wystarczy niewielka warstwa kleju na same brzegi ponieważ te dwa uszką maja bezpośrednie połączenie z główną żyłką względem siebie

czym wycinacie naciecia na ster

nacięcia na ster wykonuje brzeszczotem po uwszednim umieszczeniu woblera w imadełku obłożonym grubsza tkaniną lub skórą , aby nie uszkodzić drewienka

jakiego drutu uzywacie

druty tylko nierdzewne ,ostatnio wystawione na allegro.pl trzeba wpisać WOBLERY w wyszukiwarkę i wyjdzie oferta właśnie tego druta w bardzo przystępnej cenie

z czego ster

poliwęglan, w przypadku robienia woblera tonącego dociążonego dziobowo sterem należy wykonać ten statecznik z metalu ,ale o obróbce steru metalowego nie bede pisał bo nie mam o tym zielonego pojęcia :wink:

P.S.

ująłem to bardzo z grubsza ,wiele szczegółów można by poprawić i pewnie zrobią to koledzy wypowiadający się podemną :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za tego posta Papinos,. Mam nadzieje ze magnum da Ci punkcika pomocy za tego posta... :wink:

Jutro sie zabiore za robienie wobkow bo mam troche drewna juz wysuszonego. Drut na allegro tez widzialem wczesniej i juz sobie zamowilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jako ze sam sporo kiedys strugalem to popisze troche w tym temacie :lol:

- jak montujecie uszka

Faktycznie mozna pobawic sie w wiercenie tylko nie zawsze daje to dobre efekty wedlug mnie

Przy lipie sprawdza sie calkiem calkiem ale jak postrugalem troche woblerkow z kory topolowej to zupelnie odpadalo - druty sie wylamywaly :???: (jeszcze latwiej sie je struga tylko ze trzeba porzadnie polakierowac bo kora jest bardziej podatna na zniszczenie)

Ja proponuje skoro nacinasz i tak naciecie na ster zrobic prostopadle do niego wczesniej wzdluz podluznej osi woblera naciecie

Pozniej wkladasz w nie drut i obciazenie zalewasz np distalem i zalatwiona sprawa

Jesli opanujesz zabawe brzeszczotami i korpusami woblerow to polecam sprobowac przeciac woblerka na pol wzdluz podluznej osi i wiwczas mozna juz robic cuda bo i wydrazyc np komory powietrzne tak aby zmienia mu zupelnie prace a i drut i obiazenie umiescisz dowolnie w srodku

Pozniej dwie polowki sklejasz i korpus masz do dalszej obrobki

- jakiego drutu uzywacie

Kazdy drut nierdzewny sie nada :)

Faktycznie na allegro jest tego sporo

Najpopularniejszy chyba wsrod wedkarzy to dental (jest to drut uzywany w stomatologi dostepny w hurtowniach medycznych ewentualnie poproscie jesli chcecie zobaczyc jak wyglada i czy sie nada swojego dentyste jednak raczej poza malym kawalkiem to wiecej wam nie da :wink: no chyba ze tez wedkarz :lol: )

Ja sam stosowalem drut ktory przyniosl mi ojciec a mial on zastosowanie przy skrecaniu siatek-plotow (nie wiem jak on sie zwie ale byl nierdzewny i dosc latwy w obrobce to mi wystarczalo)

- z czego ster

Hmmm tutaj jak z drutem mozna sporo pokombinowac

Napisze co sprawdzalem i co odpada

Pudelka po kasetach magnetofonowych i linijki :lol:

Najwiecej ludzi stosuje poliwenglan bo ma on wszystkie odpowiednie wlasciwosci (sprobujcie szukac u firm robiacych roznego rodzaju tablice reklamowe i kupujcie scinki - sprzedadza wam znacznie taniej niz cala plyte, ewentualnie allegro)

Z czego robilem?

Otoz ja robilem najczesciej z PETa i bodajze PP oprocz tego z cienkiej blaszki aluminiowej

Oczywiscie z blaszka bylo sporo zabawy przy wycinaniu i obrobce ale jak ktos jest mlody i uparty :lol:

Za to PET jest powszechnie dostepny

Z butelek po napojach nie wyjda wam idealnie plaskie stery aczkolwiek PET to nie tylko butelki po napojach (szukajcie na spodzie takiego ala trojkacika a wsrodku pisze PET - w taki sposob sa znakowane wszystkie tworzywa sztuczne i latwo poznac z jakiego materialu jest opakowanie)

Czesto w jakis opakowaniach chemicznych (szampony itp) sa butelki z plaskimi sciankami

Jeszcze latwiej korzystac chyba z PP (szukajcie tego trojkacika i bedzie tam napis PP-czyli polipropylen)

Czesto robione ztego sa opakowania np salatek sledziowych itp :lol:

Fajnie sie z tego wycina stery, latwe w obrobce mi sie podobalo

Co do sterow napisze jeszcze ze warto narysowac sobie ksztalt na kartce powycinac ja tak jak sie nam podoba (a przynenty maja sie niby rybom podobac :wink::lol: ) odrysowac na naszym materiale a pozniej wycinac

Poza tym jesli robimy ster to podobno zawsze lepiej zastosowac odrobine wiekszy (w razie potrzeby po wklejeniu mozna go ewentualnie delikatnie obrobic)

Jesli beda pytanie to chetnie odpowiem w miare wyczerpujaco na kolejne

Widze ze tamacik sie rozwija wiec tak jak napisalem jak dorwe sie do aparatu porobie zdjecia swoich wyrobow i pozniej skrobne jakiegos wiekszego posta :):)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

No to było dobrze skontruowane pytanie. Ronald podał to czego nie wie i łatwo odpowiedzieć. Widzisz Magnum o tym samym mówiłem. Napisz pytanie tak jak Ronald i będziesz maił dużo konkretnych odpowiedzi :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też kiedys próbowałem swoich sił w struganiu.....

wszystko było git do wyjscia nad wode :lol:

z jedna rzecza sobie nie moge poradzić.......z dociązeniem wobka....

po wrzuceniu do wody leża wszystkie zamiast ''stac'' w pionie,normalnie się kładą,i zamiast przy sciaganiu iść pod wode ''swiruja''na powierzchni.......a u nas na Baryczy kleni nie ma...

zaznaczam ze robiłem malutkie wobki,3-4cm max,nacinałem przec całą długosć,i umieszczałem drut z dwoma oczkami na końcu....szkoda ze wtedy nie miałem aparatu,teraz mam,zaczne robić wobki i pokoleii robic fotki,i wrzuce na bloga,potem adresy powklejam TUTAJ

moze komus sie przydadza takie wskazówki...

a co do mojego problemu?podpowie mi ktoś co mam zrobić?jak ewentualnie dociazyc takie maleństwo,i jaką iloscia dociązenia?

kol@P napisał ''wkleja dociążenie'' ale co i jak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

Wobki dociąża się bądź taśmą ołowianą, wycinając odpowiednią kształtkę i montując ją w kanale ze stelażem bądź śrutem ołowianym wiercąc otwór i wkładając weń ołowiane kulki.

Generalnie obciążenie umieszcza sie pomiędzy sterem a brzuszną kotwicą w dolnej połowce wobka. oto dwa rentgeny rapalek myślę że będą pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mike_Mil - dociążanie woblerów nie nalezy do rzeczy zbyt skomplikowanych jednakże dobrze tą wiedze posiąść jeszcze zanim sie zabierzesz do strugania :wink: jest wiele sposobów dociążania lecz ja preferuje jeden . nie wiem czy wobki 3-4 cm jakie robisz nadadzą się do tego rodzaju obciążenia ale wytłumacze Ci go , jak masz gotową dziurke żeby wsadzić uszko kotwicy brzusznej zanim wsadzisz uszko i klej pierw w dziurke włóż kilka lub jedną śrucinę ,wobek będzie wten sposób dociążony po środku co sprawi że nie będzie to zaburzac jego pracy ,są jeszcze inne sposoby jak opklejanie korpusu woblera przed malowaniem taśmą ołowianą lub dociążony ster , ale wydaje mi sie że ołów przed środkowym uszkiem jest najprostszym sposobem dociązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.