Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne Strona Główna Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

FAQFAQ - PIERWSZA POMOC!!  regulaminREGULAMIN  SzukajSZUKAJ  FAQGaleria
 <b>Społeczność</b>Społeczność  GrupyGrupy  FAQPortal  FAQGrand Prix 2014  FAQSklep
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
  Plecionka Mikado Nihonto Octa Braid

Poprzedni temat «» Następny temat
Ustka
Autor Wiadomość
_barti_ 
WIOSNA

Ulubiona metoda połowu: feeder&spławik&spin
Wysłany: 13-07-07, 19:29   Ustka

Witam!
Dzisiaj usłyszałem od rodziców, że wyjedziemy na wakacje nad morze, konkretnie do USTKI. Oczywiście pierwsza myśl jaka wpadła mi do głowy to okazja do wędkowania. Mam kilka następujących pytań.
1. Czy trzeba mieć zezwolenie jak sie łowi w morzu z plaży ewentualnie w porcie?
2. Jakie miejsca znacie w Ustce gdzie można wędkować i odrazu napiszcie jaki tam zestaw zrobić i jakie ryby są?

pozdrawiam

Lary 

Wysłany: 14-07-07, 09:39   

W Ustce byłem na kutrze na dorszach wypad 8h kosztuje ok. 110zł. Kutrem trzeba dość daleko płynąć w Ustce w porównaniu do innych miejscowości bo woda jest dość płytka jak na dorsza. Zestaw daja na kutrze niektórzy troche za te usługę doliczają no i za zerwane pilkery. Jak się dogadasz to wszystko wyrwiesz za 100. Tyle mogę ci pomóc jeśli chodzi o Ustkę, natomiast co do wędkowania z brzegu to się nie wypowiadam bo nigdy nie łapałem.

tomek1 

Wysłany: 14-07-07, 15:13   

Lary napisał/a:
natomiast co do wędkowania z brzegu to się nie wypowiadam bo nigdy nie łapałem.

Ja tylko obserwowałem. Byłem tam w zeszłym roku, ale nie łowić tylko zwiedzać. Pierwsze spostrzeżenie- w porównaniu do Darłówka port jest po prostu brzydki :mrgreen: I kompletnie bez klimatu :wink:
Byłem tam w godzinach południowych. U wejścia do portu ludzie łowili okonie i płotki, ale raczej drobne. Z rozmów wynikało, że można też pociągnąć śledzia. Generalnie po tym jednej wizycie ciężko coś więcej powiedzieć. Jak to w morzu- jak trafisz na brania- masz problem z wyjęciem siatki z wody, jak nie trafisz- choćbyś się zapłakał.... :wink: :lol: :lol: :lol:

_barti_ 
WIOSNA

Wysłany: 14-07-07, 20:44   

Ale Tomku, promenada piękna. A jak wygląda sprawa z zezwoleniami na łowienie z portu? A na śledzia to jaki zestaw?
POZDRAWIAM

tomek1 

Wysłany: 14-07-07, 22:33   

_barti_ napisał/a:
Ale Tomku, promenada piękna.

Tu się zgodzę :wink:

_barti_ napisał/a:
A jak wygląda sprawa z zezwoleniami na łowienie z portu?

O zezwolenie zapytaj w bosmanacie lub kapitanacie portu. Co roku coś mieszają w tym temacie :roll: Zezwolenie miesięczne kosztuje niecałe 20 zł i upoważnia do łowienia z plaży, w porcie i w przyujściowych odcinkach rzek. Dopytaj o szczegóły i strefy objęte zezwoleniem w miejscu zakupu karty.

_barti_ napisał/a:
A na śledzia to jaki zestaw?

Trochę tu pisałem (plus zdjęcia :mrgreen: ) http://www.haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=1486

Zestawy są do kupienia w nadmorskich sklepach wędkarskich do tego ciężarek około 40 gr łezka i jak trafisz na ławicę to wędka trzeszczy :lol:

Acha- ważne! W handlu są dostępne zestawy 7 hakowe a dozwolone jest max 5 haków. Jak nie chcesz mieć problemów- skróć zestaw jeśli kupisz za długi :wink:

Zazdroszczę wyjeżdżającym nad morze :oops: Ja po raz pierwszy od 7 lat nie jadę w tym roku :cry: :cry: :cry: Tym bardziej czekam na wakacyjne relacje :wink:

_barti_ 
WIOSNA

Wysłany: 15-07-07, 10:15   

Oczywiście dostałeś odemnie punkt. Dzięki. A próbować zaraz przy kutrach czy wyrzucać dalej?

_barti_ 
WIOSNA

Wysłany: 15-07-07, 10:22   

Ale jeszcze mam jedno pytanie. Ten zestaw śledziowy, to jak to wygląda? Co to tam jest na haku? I to jak zarzuce to wędką podrygiwać, troche ściągać, jak w spiningu?

tomek1 

Wysłany: 15-07-07, 10:46   

_barti_ napisał/a:
en zestaw śledziowy, to jak to wygląda? Co to tam jest na haku?

To spore złote haki ze skrzydełkami z plastiku i główką z koralika. To metrowy odcinek żyłki z ciężarkiem na końcu i opisanymi wyżej pseudo-muchami na bocznych trokach, które podczas podciągania falują w górę i w dół na sztywnych troczkach.

Po zarzucie pozwalasz ciężarkowi opaść na dno a potem podrywasz np. dwa szarpnięcia- opad. Technik jest wiele podpatruj miejscowych :wink:

_barti_ napisał/a:
A próbować zaraz przy kutrach czy wyrzucać dalej?

Na śledzia przy samym wejściu do portu, leszcze bywają wewnątrz basenu portowego, węgorze i sandacze często kręcą się w miejscu oprawiania ryb przez rybaków itd. Długo by gadać. Obserwuj wędkarzy a najlepiej miejscowych, tam gdzie oni tam są ryby :wink:
Pierwsze wyjście na ryby poświęć na zwiad i obserwacje :mrgreen:

_barti_ 
WIOSNA

Wysłany: 15-07-07, 14:25   

Rozumiem. W pierwszy dzień spróbuje chyba na spławik i filet z śledzia, albo czerwone robaki. A na węgorza trzeba długo czekać, czy jest go tam dużo i branie jest pewne, że będzie?
Pozdrawiam

kolat66 

Wysłany: 16-07-07, 11:24   

Polecam ujscie rzeczki orzechowki
Mozesz liczyc na biala rybe
fladry,turboty,czasem sandaczyk sie trfi

miron 
każda ryba cieszy

Wysłany: 18-07-07, 23:37   

To mój post numer 456 :lol:

A ja polecam program google earth w którym można obejrzeć cały świat na zdjęciach satelitarnych i dodatkowo na globusie są przyklejone zdjęcia wielu miejsc na świecie zrobione np. przez turystów (każdy może dodać do światowej bazy własne zdjęcie).Gorąco polecam ten program wszystkim wędkarzom !!! naprawde warto (jest też wersja internetowa : google maps)

A co do Ustki to teren wyglada ciekawie :razz: :razz: :razz: , to nic , że jest np. płytko ryby będą i to okazowe. łów z plaży wędką podobna do drgającej szczytówki (tak na prawdę każdą wędka złowisz rybę) to daje najlepsze efekty - szczytówka musi być czula , ale rzuty muszą być bardzo dalekie niekiedy. Łowi się zestawami gruntowymi najczzesciej z dwoma przyponami (to nie jest legalne łowienie jezeli na taki zestaw płastugowy biorą płocie czy inne ryby niż płastugi i uważaj na haczyki - przepisy określają ich wielkość!!! ) a na haczyk dobre są robaki - jakieś dżdżownice co uda Ci się kupić , albo znaleźc w parku czy w kompoście.

żyłka cieńka żeby umożliwiała dalekie rzuty i nie stawiała oporu w ciągle sfalowanej wodzie (fala zasysa żyłkę i przesuwa ciężarek jeżeli jest za lekki!!!) , dobra powinna być zylka w przedziale 0,16 mm do 0,22 i dostosowana do rzucania cieżarkami około 30 gramów (ale czasem wiecej , a pewnie czasem np. przy falochronach mniejszym)

prawdopodobnie głównie będziesz łowił płocie i okonie na grunt i spinning(boczny trok - PAMIĘTAJ , ŻE PRZY SPINNINGU WOLNO UŻYWAC TYLKO JEDNEJ UZBROJONEJ PRZYNĘTY , A NIE DWÓCH CZY PIĘCIU JAK TO CZĘSTO ROBIĄ MIEJSCOWI ŻEBY NAŁOWIĆ RYB NA OBIAD!!!!!!!!(NIE DOTYCZY ŚLEDZI TAM ZESTAW MA MAX 5 HACZYKÓW Z MUCHAMI ŚLEDZIOWYMI)

płocie też łowi się czasem na spinning

kij stawiaj pionowo w rurze z pcv wbitej w piasek , zacinaj gdy szczytówka zacznie się telepać lub gdy łowisz feederem z ręki eksperymentuj z zacięciem

zabierz gumy na okonia i trochę paprochów do bocznego troka (zwykle perłowe , białe i czerwone ale eksperymentuj także z rozmiarami)

haki od tych na plocie do całkiem sporych na węgorze i sandacze itp.

spodziewaj się okazowych płoci i okoni które biorą bardzo agresywnie , nie są ostrożne i łykają duże haki

plecionka to zły pomysł moim zdaniem

Obławiaj wszelkiego rodzaju głazy , kamieniska , dołki , falochrony , pale , mola i inne cuda
łów tam gdzie miejscowi oni dobrze wiedzą na który metr w którym miejscu zarzucić i w którą falę

możesz użyć potrójnych krętlików albo wiązać zestaw zawsze po stracie przyponu od nowa , denerwują glony na żyłce
przypony np z żyłki 18 czy 20 rybom nie przeszkadzają - TO JEST MORZE!!!

uważaj na piasek i wodę - są zabójcze dla sprzętu

łów z dala od kompiących się ludzi !

kup białe robaki też czasem są skuteczne i to bardzo

rzucaj daleko

poczytaj o tzw. REWACH - podwodnych wydmach - prawdopodobnie masz szansę dorzucić za pierwszą i położyć przynętę w dołku lub na stoku gdzie jest więcej dużych ryb

możesz wejść nawet na pierwszą rewę i z niej łowić JEŻELI TO BEZPIECZNE- UWAŻAJ NA PRĄD MNIE W CZASIE ŁOWIENIA ZACZĘŁO ZNOSIĆ!!!ALE WYSZEDŁEM CAŁO.

zapytaj o rybostan w sklepie i na plaży

możesz chyba spodziewać się węgorza w nocy na robaki czy garnele (krewetka)

I jeszcze dobra rada na koniec...WYDRUKUJ TEN POST :cool:

tomek1 

Wysłany: 18-07-07, 23:59   

miron napisał/a:
I jeszcze dobra rada na koniec...WYDRUKUJ TEN POST

Koniecznie, a potem wykreślaj to co się okazało nieprawdą. :lol:

Miron, ile razy łowiłeś w morzu i z jakimi efektami?

Życzę ci szczęścia w łowieniu z plaży na żyłkę 0,16 i ciężarek 30 gr :mrgreen: :lol:

Co do ostrzeżeń o regulaminie. Miałeś kiedyś w ręce regulamin połowu ryb dołączany do "morskiej" karty?

wobler129 
Sandaczowe ostatki

Wysłany: 19-07-07, 00:05   

miron te 456 chyba dla Ciebie pechowe było :lol:

miron 
każda ryba cieszy

Wysłany: 19-07-07, 00:53   

Łowiłem w Międzyzdrojach - tam tak się gównie łowi . mam sprzęt do surfcastingu i wiem o co tam biega ale na łowienie na lajcie i do ciagniecia ryby za rybą lepsze sa lżejsze kije

regulamin pewnie nie jest wszędzie identyczny i mógł się zmienić - chociaż sobie nie przypominam bo widziałem jeszcze na starej stronie wędkarskiego swiata regulamin połowow morskich z brzegu(plaży)

żyłka 0.16 mmm do 0.22 mm to dobry przedział - wytrzyma - mówię o spinningu na okonie , ale też o łowieniu z gruntu płoci i okoni

moje efekty nie były imponujące ale płocie po 30 cm się ciągnęło - miejscowi obok ładne okonie i płocie jak z kapelusza wyjmowali teleskopowymi kijkami z przedpotopowymi kręciołami :razz:
połamania kija na rekordach :razz:

tomek1 

Wysłany: 19-07-07, 14:56   

miron napisał/a:
regulamin pewnie nie jest wszędzie identyczny i mógł się zmienić - chociaż sobie nie przypominam bo widziałem jeszcze na starej stronie wędkarskiego swiata regulamin połowow morskich z brzegu(plaży)

Od siedmiu lat rok w rok łowię w morzu i nie pamiętam żadnych zmian w regulaminie przez ten czas, a już na pewno nie w zakresie o którym rozmawiamy.

Podczas dyskusji proponuję wyraźnie określać o czym jest mowa, bo ludzie tu zaglądają żeby znaleźć rzetelną informację o łowieniu w morzu- często po raz pierwszy w życiu. Tego typu mylne informacje mogą uczynić więcej szkody niż pożytku.

Mógłbym coś napisać w dziale mucha i lód, ale nie piszę bo się na tym nie znam. :wink: :mrgreen:

Info
Odpowiedz do tematu