Skocz do zawartości
tokarex pontony

prosna


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Przez moje rodzinne miasto- Kalisz przepływa rzeka Prosna. Od czasu od czasu spędzam nad wodą wolne chwile. Do tego roku zupełnie ignorowałem łowisko jakim jest Prosna. Wędkarstwo, które "uprawiam" jest zupełnie amatorskie. Wypady nad Wartę, Szałe, czy Gołuchów pozwalają ocenić Prosnę. Woda czysta, okolica, co również jest dla mnie ważne, pozbawiona brudu, śmieci (niestety często dzięki wędkarzom). Miejscówek, ile dusza zapragnie, co w porównaniu z Szałem w sezonie, nie stanowi problemu. Rybostan urozmaicony, można liczyć na płoć, wzdręgę, klenia, leszcza, okonia, karpia, słyszałem o sumie i szczupaku, poza tym wszędobylski jest kiełb. Osobiście najczęściej gościłem na Prośnie w okolicy 200-800m idąc w dół rzeki od mostu na ul. Stańczukowskiego. Wzdłuż Prosny prowadzi ścieżka rowerowa albo mniej wygodne, nieznacznie wydeptane dróżki. Ciekawe jest to, że tuż za miastem ukształtowanie terenu, nie licząc gruntów rolnych, jest całkowicie modelowane przez przyrodę: liczne łęgi, skarpy, wzniesienia, malownicze krzewy i drzewa porastają koryto i cieszą oczy. Sama rzeka licznie zakręca, zwalnia i przyspiesza, choć szkoda że nie ma zbyt wiele zatoczek z bardzo wolną wodą. Jednak można to sobie wynagrodzić małymi tamami zbudowanymi przez rosnące lub powalone dorodne drzewa. Łowię przede wszystkim na spławik. W sezonie kilkakrotnie zrobiłem zasiadkę nocną, lecz z moich obserwacji wynika, że w mojej miejscówce ryby żerują o zmierzchu i świcie, a w międzyczasie bezrybie, z małymi wyjątkami.

Moje wędkarskie wyniki są skromne, mimo to chwalę sobie Prosnę i odpoczynek na jej łonie.

Zapraszam nad Prosnę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
przynęty na klenia   Dragon

Ja mieszkam w Wieruszowie i tez koło mnie przepływa rzeka Prosna i też nad nią łowie lecz nie moge znalaźć sposobu na wiekże ryby niż 25cm leszcz czy 30cm lin i inne chciałbym złapać coś wiekrzego nie znasz może jakiegoś sposobu albo jakiejs wskazówki a jak nie ty to moze ktoś inny z forum łowi nad prosną pomórzcie mi PROSZE!!! :?::|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!! Czy ty czasem nie masz około 14 a 16 lat i nie jeździsz z takim młodym chłopakiem. No wiesz ja mam sposób na wieksze ryby. Wystarczy młody wsypac troszke więcej zanenty i byś cicho a nie tak jak ty żucałeś wczoraj złamanym batem i wiaderkiem. A jak nie poskutkuje zanenta i spokuj to użyj pardzo dużego gruntu. Pozdrawiam i życze powodzienia <*)))>< RYBA :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Witam ponownie . Ostatnio byłem na prośnie i złapałem leszcza 36 cm. Proponuję iść na rybki tak około 6,00 - 12,00. Łapałem na ochotke i muszę przyznac że było dużo brań. Pozdrawiam[shadow=red][/shadow][shadow=orange][/shadow]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam tez czesto lowilem w kaliszu lecz nie na prosnie. Na tej rzeczce łapałem tylko raz i to bez skutku ;] czesciej wybieralem sie do kalisza na szale ale to byly krotkie wyjazdy na dzien noc i ranek :) heh rybki ktore tam lowilem to same leszczyki 30 cm maluszki nieraz zdarzaly sie wieksze. W ostatnie wakacje pojechalem z kolega i kuzynem na szale na 5 dni wyjazd okazal sie wspanialy :) na lowisko podeszly nam karasie :) z ktorymi byla niezla zabawa :) mam zamiar powtorzyc wyjazd w tym roku :) ale dopiero we wrzesniu nie wie ktos moze jak sprawa wyglada na szale we wrzesniu czy biora rybki i na co sie najlepiej nastawic ? i mam pytanko nie ma ktos jakiejs mapki dna :) albo zna ktos dobrze jakiegos fajnego miejsca na szale wartego polecenia ?? Pozdo :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 8 months later...

Nie długo czeka mnie tygodniowy pobyt w okolicach Kępna. Chciałbym skorzystac z okazji i wybrac się ze spiningiem nad Prosnę. Interesują mnie raczej miejsca na połódniowe od Wieruszowa. Mam pytanie jak tam z rybkami no i może w jakie okolice najlepiej się wybrac. Raczej nastawiał bym się na spining, ale inne metody połowu tez mogą byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice o których piszesz są mi obce - mogę co nieco powiedzieć o Prośnie w okolicach Ołoboku.

Rzeka ogólnie trudna - kłusownictwo kwitnie a Ostrowsko-kaliskie PZW woli walić co sezon 30 centymetrowe karpiki do wody na Piaskach(zaporówka) niż wpuścić brzany, klenie czy nawet bolenie do Prosny.

Prosna potrafi się na odcinku kilometrowym zmienić diametralnie. Brodzisz w wodzie po kolana, wszędzie widać dno, co jakiś czas przez koryto przechodzi głębsza rynna. Przechodzisz 500 metrów i prąd wali z konkretną szybkością a woda 2 metry i głębiej.

Miałem kiedyś na Prośnie między Ołobokiem a Kaliszem fajne miejsce, rów wpadający do rzeki i w tym rowie ogromny konar. Żyłeczka 0,16 i klenie wskakiwały ładnie:)

Podsumowując - rzeka piękna, meandruje otoczona drzewami. Myślę, że w okolicach Wieruszowa może być podobnie.

Zerknij na WCWI tam chyba coś jest o Prośnie za Kaliszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Prosna jest łowiskiem na którym kunszt swój wędkarski (jaki tam kunszt w moim wykonaniu? :razz: ) w ubiegłym roku odnowiłem. Na ogół wyprawami celuję w okolice "nowego mostu" tj. mostu św. Wojtka w kierunku Piwonic, głównie spinning, rezultaty póki co skromne (4x szczupaczek, 2x okoń) - ale-ale, z obserwacji wynika, że lepsze wyniki przynoszą gumy, ja tylko błystkami i innym złomem biczowałem... w tym sezonie wszelako wiele rzeczy ulegnie w moim postępowaniu zmianie, sprzęt gotowy, niechże tylko lód puści! :twisted:

Szczupak często się pokazuje, okonia jest potężna liczba (na Bernardynce sporo sztuk powyżej kilograma), sandacz sporadycznie i rapa (osobiście widziałem żerowanie), prócz tego kleń, jaź - które latem można wypatrzyć np. w kanale Rypinkowskim. Swoją drogą także w parku natknąłem się na klenia bądź jazia - przepływał majestatycznie na wyciągnięcie ręki, liczył dobre 45-centymetrów...

a Kumpel: Patrz, jaka wielka płoć! :mrgreen:

Jeśli rzecz ma traktować o spławiku i gruncie - sporo płoci, leszcza (>5kg), karpia, miętusy, bille (jelce), ukleje et tutti quanti.

Prosna w porównaniu do zalewu Pokrzywnica jest w pełni niedoceniona, i bardzo dobrze! :wink:Jeśli znajdzie się ktoś chętny na wspólny wypad, proszę dać znać!

Pozdrawiam

C&R

PS. Swoją drogą pod koniec ubiegłego sezonu (2008) wpuszczono sporo narybku klenia, tj. 2000 tys. sztuk i certy 10000 tys. sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Prosna moja miłość :smile: Jak ja dobrze pamiętam te wszystkie chwile nad ta rzeka. Tam stawiałem swoje pierwsze kroki jako wędkarz. Ok. nie marudzę, przechodzę do rzeczy ja łowię w okolicach miejscowości Jastrzebniki, Pruszkow, Dojutrów, Zagorzyn. I co mogę powiedzieć: w sezonie letnim tylko w takim mogę łowić na Prośnie bo studiuje we Wrocku, nałowiłem sporo leszcza, płoci i klenia. Preferuje DS. i spławik. Od września często odwiedzałem rzekę ze spinningiem i połowiłem sporo okonia a i szczupły tez się trafił kilka razy. Ogólnie polecam ta rzekę bo ona uczy łowić, jest chimeryczna i nieprzewidywalna i za to ja kocham. Czołem koledzy, lipiec się zbliża wielkimi krokami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna rzeka, mimo regulacji i znieczyszczeń.Zwłaszcza odcinek od mostu kolejowego w Kaliszu do mostu w Żydowie.Meandry, zwalone drzewa, podmute brzegi, stwarzają świetne wrunki dla rozoju ryb, oraz sprawiają przyjeność wędkarzowi wrażliwemu na piękno natury.Mimo kłusownictwa(sam widziałem rozstawione sieci na starorzeczach), ryb jest sporo.Szczupaki, sumy, bolenie(niestety mało), płocie do 30cm, spore liny,karasie, wielkie klenie, leszcze, okonie,jazie(sam widziałem jak wędkarz wyciągał takiego troszkę poniżej kilograma.Trafiają się węgorze i miętusy.Możliwe, że jest ich węcej, ale wymieniłem tylko te, co do których jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 11 months later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Może odświeżę temat.

Nigdy na rzece nie łowiłem do wczoraj :) Byłem nad rzeką Barycz w okolicach Lelikowa - wody bardzo mało, rzeka zakrzaczona, ale o dziwo złapałem 3 okonie :D. Spodobało mi się to. Nasłuchałem się, że jak nad średnią rzekę to Prosna - jestem z okolic Jarocina. Chętnie wybrałbym się tam - ale nie znam miejscówek żadnych. łowi ktoś może w okolicach Gizałek?? W grę wchodzi spining - czy lepiej woblery, rippery, obrotówki? I jeszcze jedno - jak ze stanem wody na Prośnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 3 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.