Skocz do zawartości
tokarex pontony

Woblery klenio-jaź


Tomek1988

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie widziałem na forum takiego tematu więc go zakładam mam nadzieję że nie tylko mi sie przyda :wink: A wiec ostatnio bardzo często chodzę na spining i łapię klenie na obrotówki, niestety te nie są tak skuteczne jak woblerki ponieważ nigdy nie łapałem na wobki ale ostatnio spróbowałem i muszę przyznać że efekt jest o wiele lepszy niż łapiąc na obrotówki. Poszukuję właśnie woblerów o małych rozmiarach znalazłem coś takiego:

http://www.allegro.pl/item435501602_kubol_lures_znowu_na_allegro_jedyne_zestawy_bcm.html

Jak myślicie czy takie wobki zdadzą egzamin? Jakie polecicie mi woblerki na klenia o tej porze roku? Może ktos ma coś na sprzedaż? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość wobler129
Jak myślicie czy takie wobki zdadzą egzamin? Jakie polecicie mi woblerki na klenia o tej porze roku? Może ktos ma coś na sprzedaż? Pozdrawiam

Kleniki powoli uciekają głębiej. Wobki, które pokazałeś są chyba powierzchniowe.

Poszukaj czegoś schodzącego do 1m :smile: Lub coś w tym stylu - sprawdź Dorado Alaske - chyba 2,5cm ( jeśli nie pomyliłem nazwy ) :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleniki powoli uciekają głębiej. Wobki, które pokazałeś są chyba powierzchniowe.

To nic te woblerki przydadzą się z pewnością na wiosnę chociaż i teraz łapałem na pływające woblerki powierzchniowe i efekty były, klenie zbierały je zaraz po opadnięciu z powierzchni wody.

sprawdź Dorado Alaske

fajne wobki tutaj jest o nich opis:

http://www.wedkarskisprzet.pl/product_info.php?products_id=791

rozważę kupno Dorado Alaska :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja używam na Klenie i Jazie Salmo Hornet w kilku kolorach np:

dsc03654.jpg

ten jest akurat głeboko schodzący ale nie miałem innej foty,używam schodzacych do 1m

są w sredniej cenie i dostepne chyba w każdych sklepach a jak wiadomo przynęt Kleniowych nie zrywa sie szybko ponieważ to wedkowanie blisko lustra wody,chyba że ktoś nie rzuca w kierunku wody :lol: ale jednego spokojnie na spróbowanie możesz zakupić polecam.

A oprócz tych woblerów wędkuje też na takie własnej roboty, nie dawno miałem przyjemność złowić jednego ładnego Jazia na własnego wobka powiem wam że radocha ogromna :grin:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oprócz tych woblerów wędkuje też na takie własnej roboty, nie dawno miałem przyjemność złowić jednego ładnego Jazia na własnego wobka powiem wam że radocha ogromna :grin:

Pozdrawiam.

heh tylko że ja niestety nie jestem typem majsterkowicza i nie miałbym chyba pojęcia do zrobienia woblerka :roll:

roobson, a jakiej długości masz te hornety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek1988 ale omija Cie frajda złowienia ryby na coś co sam od początku do końca zrobiłeś uwierz ,że to nie jest takie trudne poczytaj forum tu jest wszystko o robieniu wobków.....

Wiem że to jest super uczucie złapac rybę na własnej produkcji wobka ale na razie nie wiem jak się za to zabrac może kiedyś a najprędzej w zimie spróbuje wykombinować coś na wiosennego klenika :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek1988,

Ja mogę z czystym sumieniem polecić Ci stosunkowo niedrogie ale niesamowicie skuteczne woblerki firmy Kenart. Najlepiej spisywały się małe modele - 3-4 cm - tonące, malowane w "naturalne" kolory. Oprócz kleni łowiłem na nie jazie, okonie, szczupaki. Przypadkowo trafił się na nie także sumek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiekszość wymienionych tutaj woblerów nie sa typowymi woblerami kleniowo- jaziowymi ze względu na umieszczenie kotwiczki z tyłu a nie pod wobkiem :razz:

Dokładnie tak, szukam szczególnie takich wobków które kotwiczke maja prawie że pośrodku woblera a nie na końcu ponieważ kleń przeważnie atakuje przynete od dołu ale dzieki za pomoc :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawm naturalne czyli jakie konkretnie, np. ty byś polecał? Również szukam jakichś woblerów na klenie i jazie, więc cieszę się z założonego tematu :) Nawet żeby rozpocząć produkcję woblerów dobrze mieć jakiś wzorzec ;) Widzę, że są w całkiem przystępnej cenie, bo myślałem że będą droższe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lord Konrad I,

Ja używam takich samych wobków jak wszyscy: Kenart, Salmo, Siek, i trochę swoich i cudzych samoróbek z tym, że wole wobki w ciemnych barwach lub naturalnych. Przeważnie w rozmiarze 2-4 cm. Tonące - pływające. A konkretnie np. Kenart - ten co wyżej wymieniłem, Salmo Hornet albo Siek Gupik, czy Bzyk. Do tego w pudełku mam trochę "robactwa". Natomiast w drugim pudełku mam wobki większego kalibru - Salmo Executor, Bullhead, ale szczerze mówiąc na "pchełki" mam lepsze wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hornety których używam mają ok.22mm a co do robienia własnych wobkow to zachecam Cie do zrobienia chociasz kilku i poswiecenia jednego wypadu na ryby tylko dla nich jak nie bedzie wyniku to mozesz dac sobie spokuj jak Cie to nie rajcuje.Ale złowienie na własnego to jest warte przesiedzenia kilku godzin na nimi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumuję, że różnica między pływającym kenartem a tonącym jest taka, że gdy przestaniemy zwijać, pływający zacznie się wynurzać a ten drugi tonąć? a ten Kenart Baster kolory ciemniejsze, czyli np. NF, P ?Z opisu wynika, że na Hornety powinny brać różne ryby, tyczy się to wszystkich wielkości? Można mówić o jakiejś najbardziej uniw. np 3,5cm? I jakie kol.?

I trochę do samego łowienia, gdyż nie ma takiego tem. na forum. Co to są przelewy i dlaczego głównie tam powinno się szukać jazi i kleni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale szczerze mówiąc na "pchełki" mam lepsze wyniki.

I mi właśnie o takie "pchełki" chodzi bo jak dla mnie 3 cm wobler byłby raczej za duży chociaz nigdy na takiego nie łapałem więc dokładnie nie wiem i z pewnością zakupie coś w stylu kenart czy salmo hornet i myśle jeszcze nad bonito :wink: Najbardziej zależy mi na malutkich wobkach takich 1,5cm 2cm do 2,5 max ale to już tylko ręczne wyroby więc może macie jakieś swoje produkcje? Jeśli tak to się pochwalcie :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to są przelewy i dlaczego głównie tam powinno się szukać jazi i kleni?
Przelew to najprościej mówiąc miejsce rzeki gdzie woda się przelewa przez jakieś podwodne przeszkody, najczęściej kamienie.

Bardzo dobrze masz to opisane TU ;-)

kleń jest stałym bywalcem takich miejsc zaś jazie trzeba szukać tez na równych odcinkach rzek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo to czy wobek kleniowo-jaziowy plywa czy tonie jest bardzo ważne i zależy od uksztaltowania dna np:

bardzo rozległy przelew o głebokosci do 0,5m wtedy jest bardzo dobry pływający wystarczy rzucić obok przelewu i trzymać napięta żyłke(nie zwijać) zeby wobek powoli wplywal nad przelew i wtedy bardzo czesto sa brania kleniowo-jaziowe, ja tak najczesciej łowie ale tonące sprawdzaja sie zeby łapac w toni w glebszych miejscach za kamieniami.Wniosek, musisz znac teren pod wodą inaczej nie da rady :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumuję, że różnica między pływającym kenartem a tonącym jest taka, że gdy przestaniemy zwijać, pływający zacznie się wynurzać a ten drugi tonąć?

Tak.

a ten Kenart Baster kolory ciemniejsze, czyli np. NF, P ?

Mi najlepiej sprawdzały się kolory: NU, NR, NF ale akurat wszystkie mi z pudełka wyszły i muszę je dokupić.

Z opisu wynika, że na Hornety powinny brać różne ryby, tyczy się to wszystkich wielkości?

Różnie z tym jest. generalnie - mały wabik - mała ryba. Dyża przynęta duża ryba ale wiadomo jak jest. Czasami wręcz odwrotnie. Tak samo z opisem w kwestii tego na jaki gatunek wobler jest robiony - ryba tego nie wiem, że akatkuje coś co "nie jest dla niej".

ja na te opisy nie zwracam uwagi. Kieruje się wielkością. Na klenia mam wobki od 1.5 cm. do 6-7 cm.

Można mówić o jakiejś najbardziej uniw. np 3,5cm?

Raczej nie ma uniwerslalnych. Gdybym ja miał kupić jeden wobek to miałby on ok 3 cm ale często jest tak, że ryby biorą na mniejsze albo większe.

I jakie kol.?

Już pisałem. Wole ciemne - nawet czarne i takie wobki, które mają barwy naturalne w sensie przypominają rybkę. Nie znaczy to, że na inne nie będziesz miał brania. Ja mam w pudełku wobki o różnych barwach, ale te ciemne jakoś szczególnie przypadły mi i odrzańskim kleniom do gustu. Tak więc musisz kolor dobrać do swoich rybek.

I trochę do samego łowienia, gdyż nie ma takiego tem. na forum. Co to są przelewy i dlaczego głównie tam powinno się szukać jazi i kleni?

Przelew to jest ta część główki położona na jej szczycie, przez którą przelewa się woda. Generalnie w takim miejscu należy szukać klenia - na tym przelewie, gdzie woda płynie najszybciej i gdzie tworzy się warkocz. Nie jest łątwo takie miejsce obłowić ponieważ ze szczytu główki nie zawsze można poprowadzić dobrze woblerka i jeszcze kryć się przed wzrokiem ryb. Generalnie ja robie tak: skradam się na sam szczyt główki i siadam. przynętę rzucam w stronę nurtu na przelew, zamykam kabłąk i bardzo powoli prowadzę wobka pozlwalając by spływał wachlarzem po przelewie. Poza tym klenie mogą stać tuż przed przelewem ale wtedy trzeba już wejść do wody przed główką, żeby obłowić to miejsce. Poza tym klenie można spotkać w okolchach główki, klatce, czy pod brzegiem - wypatruj jak żerują wtedy będzie łatwiej je złowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ma ktoś pomysł gdzie szukać kleni/jazi na rzece nieregulowanej?

Tam gdzie woda szybciej płynie. Jak rzeka jest płytka to szukaj ich w każdym dołku i podmyciu brzegu. Ogólnie to będzie łatwiej jak wypatrzysz je jak żerują. Ja bym właśnie zaczął od spaceru i wypatrywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, klenie trzymają się miejsc gdzie coś się dzieje, jest jakaś przeszkoda, krzaki w wodzie, wszelkie napływy i przepływy przez roślinność wodną.

Klenie trzeba podglądać i oglądać z tym że te większe są niewidoczne :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, klenie trzymają się miejsc gdzie coś się dzieje, jest jakaś przeszkoda, krzaki w wodzie, wszelkie napływy i przepływy przez roślinność wodną.

Klenie trzeba podglądać i oglądać z tym że te większe są niewidoczne :cool:

widzisz jedyne, co czasem dostrzegam to wyskakujące małe rybki... reszta wydaje się dla mnie przykryta szybko płynącą wodą :) Ale faktycznie spacer to spacer ;) Zawsze jakąś miejscówkę się wypatrzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.