Skocz do zawartości
tokarex pontony

żyłka czy plecionka??


Rekomendowane odpowiedzi

witam jestem w miarę początkującym wędkarzem, i mam takie pytanie: czym sie różni żyłka od plecionki?? wiem, że plecionki są z połączenia wielu włókien, bla bla, to wiem. ale jak się różni to w połowach? z tego co wiem plecionka jest bardzo wytrzymała, ale używa jej się głównie na przypony. otóż wpadłem na pomysł żeby plecionke 0.08 (5 kg wytrzymałości !!) zastosowa jako żyłkę (plecionkę :D) główną a na przypon dac 0.04 (3,5 kg). teoretycznie powinno to zwiększyc liczbe bran, no ale zazwyczaj sie tak tego nie robi. dlaczego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam

Weź pod uwagę, że wytrzymałość podawana przez producenta doryczy nowego wyrobu. Jesli plecionak jest dość intensywnie eksploatowana jak linka główna, strzępi się i jest nieprzewidywalna ... nie wiadomo w którym miejscu i kiedy pęknie. Dotyczy to głównie cieniutkich plecioneczek nie mających "zapasu mocy" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Aloha

Sorry, że dopiero po takim czasie ale jakos mi ten temat umknął :shock:

czym sie różni żyłka od plecionki??

Bylo o tym już parę razy pisane ale okey:D

Największą zaleta plecionek jest ich rozciągliwośc a w zasadzie jej brak w porównaniu z żyłką co daje nam pewniejsze zacięcie i duzo lepsze czucie.

otóż wpadłem na pomysł żeby plecionke 0.08 (5 kg wytrzymałości !!) zastosowa jako żyłkę (plecionkę ) główną a na przypon dac 0.04 (3,5 kg). teoretycznie powinno to zwiększyc liczbe bran, no ale zazwyczaj sie tak tego nie robi. dlaczego?

Jeżeli chodzi o grubość plecionki to nie wierzyłbym raczej w to co podaje producent gdyż plecionka nie jest okrągła i jeżeli producent podaje że plecionka jest 0,08 to znaczy mniej więcej tyle, że w przekroju wzdłuż jednej osi ma 0,08 a wzdłuż drugiej około dwa razy tyle. Jezeli chodzi o moc to shogun wyczerpał temat:)

Poza tym plecionki pięknie piłują przelotki (trzeba się przyzwyczaić do tego dźwięku) więc jeżeli są one wykonane z lichego materiału to lepiej sobie odpuścić bo zniszczy sie i przelotki i plecionkę.

Kolejna sprawa to plątanie sie a raczej problem z rozplątaniem głównie w przypadku plecioneczek najcieńszych jest to przeważnie niemożliwe.

Oczywiście sa na rynku plecionki, które w mniejszym lub większym stopniu niwelują te mankamenty ale jak to zwykle bywa są kapke droższe :D

I ja-fan plecionek to napisałem hehehe. Nie wierze!! Ale mniej więcej tak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plecionka czy żyłka? = Kawa czy herbata? :mrgreen:

ilu wędkarzy tyle opini :wink:

Popieram w 100 % i dlatego pozwolę sobie wyrazić swoją opinię. Jeżeli chodzi o spin myślę że bezwzględnie plecionka bo wyczujesz każde pierdnięcie ryby w okolicy prowadzonej przynęty :D . Może być problem z wyczepieniem przynęty spod kamieni ponieważ plecionką nie "postrzelasz" ale jak to zwykle bywa coś za coś. Stratę przynęt trzeba wkalkulować a moim zdaniem trzeba robić wszystko aby podnieść skuteczność i czułość sprzętu a to w przypadku spina daje plecionka.

Ja na codzień częściej biało łowię niż spininguję i stosuję plecionkę do jednego z moich federów natomiast na drugim stosuję żyłkę. Różnica jest kolosalna!!! Szczytówka reaguje zupełnie inaczej w trakcie brań (plecionka bardziej szarpie szczytówkę niż ją przygina - brak rozciągliwości) ale to różnica kosmetyczna i kwestia przyzwyczajenia oraz wyczucie na nowo kija. Natomiast kolejne argumenty za (najważniejsze dla mnie) to:

- dużo większa czułość sprzętu bo przy nierościągliwej plecionce każde dotknięcie przynęty przez rybę widać na szczytówce. W przypadku żyłki najpierw ryba musi wybrać zapas na rozciąganie a później dopiero ruszy się szczytówka. Najlepiej zobaczysz to na prostym eksperymencie. Weź dwie oliwki ołowiane. Do jednej przywiąż sznurek a do drugiej gumkę (może być z majtek :mrgreen: ). Połóż obie oliwki na stole i ciągnij za końcówki tego co przywiązałeś (sznurek i gumka muszą być jednakowej długości). Gumka reaguje jak żyłka a sznurek jak plecionka. Nie ma znaczenia czy to spin czy gruntówka,

- łatwość ustawienia zestawu bez zbędnych zapasów i luzów na żyłce/plecionce głównej w przypadku łowienia w nurcie rzeki lub na wietrznej pogodzie,

- lepsze czucie ryby w trakcie holu

Na podsumowanie. Łowiąc na dwa identyczne federy wyposażone w identyczny zestaw ale różniący się tym że na jednym żyłka na drugim plecionka dużo więcej wyciągnąłem na zestaw z plecionką.

Co do agresywności plecionki w stosunku do przelotek powiem tak: po jednym sezonie eksploatacji na przelotkach nie ma śladu obecności plecionki ale rzeczywiście w czasie ściągania zestawu wrażenie jest takie (dźwięk i reakcja szczytówki) jakby plecionka piłowała przelotki. Porządne przelotki tak łatwo się nie dadzą jak zauważył jeden z przedmówców.

Kurcze miałem napisać dwa zdania a wyszło jak zwykle :oops:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście używam żyłek i narazie nie narzekam:)A poza tym to żyłki są dużo tańsze od plecionek, po drugie akcja jest troche inna. Kiedyś kupiłem plecionkę....i jak (raczej każdy) to pierwsza szpula zmarnowała się....plontanie się itd...oczywiście żyłka też się plącze...ale raczej da się łatwo rozplątac....z plecionką jest troche inaczej:)

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam wszystkich.Na innym forum zadalem pytanie czy ktos stosowal przypon z plecionki a żyłke głowną mono.Niestety nikt nie odpowiedział.Wędkuje juz ponad 30lat a plecionke chce zastsowac po raz pierwszy.Trudno jest kupic odpowiednio mocną a cienką zyłke na przypony,stąd ten pomysł połaczyć mono z plecionką.Bardzo prosze o powazne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Na innym forum zadalem pytanie czy ktos stosowal przypon z plecionki a żyłke głowną mono.Niestety nikt nie odpowiedział.Wędkuje juz ponad 30lat a plecionke chce zastsowac po raz pierwszy.Trudno jest kupic odpowiednio mocną a cienką zyłke na przypony,stąd ten pomysł połaczyć mono z plecionką.Bardzo prosze o powazne odpowiedzi.

Moim zdaniem mija się to z celem, ponieważ przypon ma spełniać rolę "bezpiecznika" aby w momencie zaczepu czy silnej ryby nie zerwać całego zestawu a jedynie haczyk. Jeżeli natomiast zastosujesz przypon z plecionki a na główną linkę dasz żyłkę to aby to miało sens musiał byś zastosować bardzo grubą żyłkę (tak chyba robią karpiarze, ale lepiej będzie to wiedział Maniek :wink: ) Poza tym z tymi cienkimi plecionkami to bywa różnie, często plecionka 0,10mm (wartość na opakowaniu) okazuje się grubsza niż żyłka 0,20mm.

ale jeżeli chcesz:

http://fishing-mart.com.pl/pl/products.php?groups=4&assortment=80&producer=71

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artech.Dzieki za szybka odpowiedz.Mój dylemat pojawil sie gdy zostalem warunkami zmuszony do holu siłowego wiekszych rybek.Gdy łowiłem na pikerka na w miare czystej wodzie szło dobrze.W ubiegłym roku musialem kupic karpiówke o sztywnej akcji i przyponiki zaczeły strzelac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadalem pytanie czy ktos stosowal przypon z plecionki a żyłke głowną mono

Pepesz taki wariant stosuje od 6lat ,przypłon z plecionki a żyłka jako główna ,wydawało by się że to wbrew logice jak zresztą zaznaczył Artech ale czy napewno ,są sytuacje w których nie da rady inaczej ,np łowie leszcze czy płocie na takim miejscu gdzie dno jest usłane muszlami czy małżami ,zwykły przypon zakleszczając się wnie zostaje momętalnie przecięty,plecionka co prawda troche wytrzyma ale w sumie trzeba kontrolować po jakimś czasie wymienić.

Natomiast nastawiając się na karpia jest to wręcz konieczne ,na przypłonie z plecionki

przynęta lepiej pracuje czyli układa się jak nurt rzeki nakazuje.Nie twierdze że tak ma być, poprostu jakoś mi się lepiej wędkuje jak mam przypłon z plecionki no i nie zdarzyło mi się dawno że ryba się zerwała,oczywiście zestawy montuje troszke inaczej bo wrazie zaczepu puszcza węzeł na krętliku,i cały przypłon przepada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Gość wobler129

To teraz musicie mnie przekonać :roll: Nie wiem czy wybrać plecionkę czy żyłkę. Będę łowić okonie. Jeśli będzie to plecionka to coś koło 0,05 a żyłka koło 0,10. Co wybrać? I proszę to uzasadnić :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz musicie mnie przekonać Nie wiem czy wybrać plecionkę czy żyłkę. Będę łowić okonie. Jeśli będzie to plecionka to coś koło 0,05 a żyłka koło 0,10. Co wybrać? I proszę to uzasadnić

sądzę ,że żyłka ,ponieważ do połowu okoni nie jest potrzebna zerowa rozciągalność ,zyłka jest miękka co pozwala tobie na lepsze zacięcie w okonia kruchy pysk a gdybys wykonał mocne szarpnięcie plecionką nawed najcięszą okoniowi z drugiej strony urwało by łeb :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
plecionka może mieć przekrój zbliżony do okrągłego...

Wydawało mi się, że widziałem całkiem okrągłe plecionki. 2 szarpakowców miało super pletki. Takie czarno-szare i dziwne nazwy. Jakby japońskie. Dosłownie okrągła dla mojego oka i 100m 120zł :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam ,potrzebuję pomocy wyborze jakieś żyłki lub plecionki do połowu szczupaka lekkimi i średnimi przynętami np. woblery 8-10 cm blaszki 4-5 i gumki na główkach 10-12 góra 14 g.Nie wiem na co się zdecydować czy żyłkę cz plecionkę i jaką średnicę wybrać ,na plecionkę jeszcze nigdy nie łowiłem .Dodam że ma być ona do kijka Mikado UV 10-25g i młynek Spro Passion 730 FD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trabucco spin 0,22 - 0,24

Plecionka znacznie ogranicza długość rzutu, uciążliwa podczas wiatru, nie sprawdza się na lżejszych przynętach. cena

Pozytyw plecionki - wytrzymałość, lepsze łowienie z opadu.

Są zwolennicy i przeciwnicy plecionek. Do spina stosowałem plecionki 0,06 i 0,08 lecz od dwóch lat przeszedłem na żyłkę, a plecionki używam na grunt.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.