Skocz do zawartości
tokarex pontony

PILCE


madi

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • 4 weeks later...

Byłem dzisiaj na zwiadzie kopalniany zrobiony na superłowisko tylko chyba ryb brak ? :) nie ma już gdzie pontonikiem popływać i się z okonkami pobawić. Na stronie PZW wałbrzych wyczytałem ze pilce zarybione ale co i jak ? więc lepiej nigdzie nie wędkować bo mandacik gotowy. Na dzbanowskim kilka rzutów na zakończenie sezonu bez echa. 2 śmiałków na pontonie rzucało ale pewnie efekt podobny do mojego. Oby w przyszłym roku było lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda,że nie ma jakiejkolwiek tablicy informacyjnej przy wjazdach na stawy dotyczącej zakazu połowu(chyba,że jest) .Miałem zamiar się wybrać na szczupaka i tylko przypadkiem dzięki informacji od suhhar'a na forum dowiedziałem się o zakazie.DZIĘKI.Ciekawe, jak ludzie bez dostępu do internetu mają wiedzieć o takich zakazach, i ile ich będzie kosztować niewiedza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czy jedynie informacja w necie o zakazie załatwia sprawę - myślę że nie . Przynajmniej ja , pomimo że śledzę w necie wędkarskie sprawy na bieżąco to nie przyjąłbym mandatu jeśli nad zarybioną wodą nie byłoby tablicy informującej o zakazie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma informacji o zarybieniu i zakazie łowienia na tablicy informacyjnej przy stawie, to nie ma podstaw do wystawienia mandatu. Obowiązkiem gospodarza wody jest poinformowanie wędkarza o zakazie połowu na tablicy informacyjnej zbiornika, a nie w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grand, bardzo się mylisz kolego. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem amatorskiego połowu ryb. Jest w nim napisane, cytuję: "2. Przed przystąpieniem do wędkowania, wędkarz zobowiązany jest do ustalenia do kogo należy

wybrane przez niego łowisko i czy nie obowiązują na nim dodatkowe ograniczenia, poza zawartymi w niniejszym Regulaminie." Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Pilczyk pisze nieświadomość jest też wykroczeniem tak jak w skarbówce ;) Moim zdaniem przy jedynce powinna stac wielka tablica jak na topoli czy kozielnie z mapką pilc(stawów) a na nich numerki, pod spodem legenda i nr 1 koło bardo nr 2 koło dziezoniów nr 3 ogólny itp żeby było wiadomo do kogo dany staw należy, bo zarybione są stawy koła bardo i dzierżoniów ale ktore to są ??? nr 9 złów i wypuść. Czy kopalniany jest już oficjalnie koła dzierżoniów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka tablica byłaby bardzo wskazana,na 9-tce to chyba zwykłej nawet nie ma, na pytanie do PZW czy można łowić drapieżniki po zarybieniu karpiem odpowiedzieli: Obowiązuje całkowity zakaz wędkowania na wszystkich zbiornikach drobnych zarybionych karpiem przez 2 tygodnie począwszy od dnia wpuszczenia ryby zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie.Biuro ZO PZW w Wałbrzychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pilczyk

Jesteś w błędzie. To co przytoczyłeś jest jak najbardziej prawdziwe, ale zapoznanie się to nic innego jak przeczytanie tablicy informacyjnej. Dodatkowe zakazy i ograniczenia powinny znajdować się na tablicy informacyjnej zbiornika. Tak jest np. w Radkowie, gdzie nie można wywozić zestawów za pomocą łódek zdalnie sterowanych. Podobnie jest na Owieśnie, gdzie wszystko co wolno a czego nie wolno jest na tablicy. Jak sobie to wyobrażasz, że każdorazowo przyjeżdżając nad wodę wędkarz dzwoni do Okręgu i pyta? A jak ktoś nie ma internetu? Czy w RAPR jest wzmianka, że wędkarz opłacając kartę musi mieć internet? Nie wiem czy jest jakiś konkretny przepis popierający to co piszę, ale ja kieruję się własnym doświadczeniem. Kiedyś na pewnym zbiorniku podjąłem czynność, która wg wszystkich wędkujących na tym zbiorniku była zabroniona, ale informacji o tym nie było na tablicy informacyjnej. Przyjechała policja, straż rybacka i panowie grzecznie mnie przeprosili, stwierdzając że nie popełniam czynu zabronionego na tym łowisku. Dopiero po kilku dniach na tablicy pojawiła się informacja z pieczątką okręgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grand, teraz to pojechałeś ...... Wiedza na temat właściciela, regulaminu i ewentualnych zakazów danego zbiornika jest "psim" obowiązkiem każdego wędkarza. A to co powinno być ..... nie ma żadnego znaczenia (no chyba tylko dla wymiaru kary gdy udowodnisz że próbowałeś ustalić te dane ale się nie dało). Jeden powie powinny być tablice, drugi powie że nie umie czytać, trzeci powie że jest niewidomy, nie ma internetu itd. TO TWÓJ OBOWIĄZEK ustalić zasady na łowisku. Nie znasz ich to ryzykujesz, proste.

A tak na marginesie, ktoś wie ile czego wpuszczono? Karpie jak zwykle? A może sandacz tym razem zagościł .... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pilczyk

Ja nie piszę o dzikich wodach, tylko o wodach PZW, że przy każdym akwenie powinna znajdować się tablica co wolno, co nie. W takim razie wytłumaczcie mi Ty i szanowny kolega jareksm2 po co po zarybieniu wywiesza się informację przy akwenach o zakazie wędkowania? Przecież podobno regulamin mówi, że wędkarz ma sam szukać po internetach co gdzie i jak. Mój znajomy miał taki przypadek kiedyś na Korytowie pojechał łowić i się okazało, że staw zarybiony, on o tym nie wiedział, ktoś przysłał straż, okazało się że nie ma informacji o zarybieniu i mandatu nie dostał. Dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pilczyk

Ja nie piszę o dzikich wodach, tylko o wodach PZW, że przy każdym akwenie powinna znajdować się tablica co wolno, co nie. W takim razie wytłumaczcie mi Ty i szanowny kolega jareksm2 po co po zarybieniu wywiesza się informację przy akwenach o zakazie wędkowania? Przecież podobno regulamin mówi, że wędkarz ma sam szukać po internetach co gdzie i jak. Mój znajomy miał taki przypadek kiedyś na Korytowie pojechał łowić i się okazało, że staw zarybiony, on o tym nie wiedział, ktoś przysłał straż, okazało się że nie ma informacji o zarybieniu i mandatu nie dostał. Dlaczego?

Jest tak jak pisze Pilczyk czyli to Ty jesteś zobowiązany zorientować się przed łowieniem na jakich zasadach umożliwione jest wędkowanie. Ustawodawca (grubo powiedziane) tworząc prawo zawsze dąży do tego, żeby było ono jednoznaczne, zero-jedynkowe. Jesteś winny lub nie. W sytuacji którą przytoczyłeś kolega powinien zostać ukarany i jest to zgodne z zasadami. Twój kolega trafił na logicznie myślących strażników z dozą empatii ale to była tylko ich interpretacja. Nawet gdybyś znał 100 takich przypadków to nie stworzyłoby to reguły. Zawsze w takiej sytuacji powtarzam, że lepiej nie zostawiać interpretacji osobom trzecim bo można na tym słabo wyjść. Prawo nie zawsze jest logiczne ale jeśli go nie przestrzegamy to musimy pogodzić się z ew. konsekwencjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grand, Jeszcze tylko jedna uwaga, chociaż myślę że sprawa jest już wyjaśniona.

Otóż w podanej przez Ciebie sytuacji mamy do czynienia z dwoma odrębnymi obowiązkami, a co za tym idzie odrębnymi odpowiedzialnościami. Jeden dotyczy obowiązku ustalenia i przestrzegania zasad obowiązujących na łowisku przez wędkarza. Obowiązek ten wynika wprost z przepisu i jest jasny jak słońce - masz to zrobić i nie ważne jakimi środkami. Obowiązek drugi dotyczy zarządcę wody (np PZW) i sprowadza się do odpowiedniego zagospodarowania wody zgodnie z wytycznymi zawartymi w operacie i pozwoleniu wodnoprawnym (typu: zapewnienie bezpieczeństwa, utrzymanie rybostany oraz umieszczenie informacji dot piętrzenia wody itd.) ewentualnie zgodnie z postanowieniami uchwał czy zarządzeń podjętych przez właściciela gruntu (np: jednostki samorządu terytorialnego - gminy, powiatu czy województwa bądź Skarbu Państwa reprezentowanego przez RZGW).

Brak wykonania przez zarządcę odpowiedniego oznaczenia - tablicami informacyjnymi wód (jeżeli miał taki obowiązek), nie może stanowić skutecznej (każdorazowej) podstawy uchylenia się przez wędkarza od odpowiedzialności za złamanie regulaminu tam obowiązującego, chyba że z regulaminu wynika wprost obowiązek jego publikacji na tablicach informacyjnych przy każdym łowisko. Innymi słowy jeżeli nie ma przepisu szczególnego w odniesieniu do przepisu określającego obowiązek wędkarza o którym pisał Pilczyk, tj. przepisu który zwalnia wędkarza z odpowiedzialności w przypadku "braku odpowiedniego oznakowania łowiska" to nie ma możliwości (prawnej) uchylenia się od odpowiedzialności za złamanie zasad tam obowiązujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawne jest takie rozumowanie. Zwłaszcza ze PZW umieszcza informacje o zarybieniu z jedno czasem dwudniowym opóźnieniem. I co wtedy? Każdy wędkarz zjawiajacy się nad zbiornikiem powinien dzwonić do prezesa ds.zarybien i pytać czy przypadkiem zbiornik nie jest zarybiony? Albo czy przypadkiem wczoraj ktoś na moim stawie na którym lowie nie ustanowił jakiegoś dodatkowego przepisu. Jareksm2 dzwonisz każdorazowo? Jeśli nie to lamiesz regulamin, dokładnie punkt 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie zarybiania, nad woda zazwyczaj jest "mocna ekipa" - u nas w kole 10-15 osób - w dzisiejszych czasach komputery, drukarki są ogólnodostępne, nie widzę większych problemów w napisaniu 2, 3 zdań i przy okazji zarybienia wywieszeniu jej na tablicy/tablicach (u nas w kole zawsze wisi, a często wisi 2, 3 tyg wcześniej).

Może jest możliwość wystąpienia z wnioskiem o zmianę regulaminu PZW i dostosowanie go do, bądź co bądź, coraz częstszych zarybień.

Regulamin zmienia się co roku, więc wydaje mi się, że nie byłoby problemu z wpisaniem 1go paragrafu - tym bardziej, że działa on w 2 strony - chroni wędkarzy przed karami i ryby przed wyłowieniem (czasowym :) ).

W mojej okolicy podobnie jest z zawodami, kartki z info o zawodach wiszą miesiąc, 2 tygodnie przed zawodami.

Problem może być tylko jeden - nakłada obowiązek na PZW !!! a nie jak zwykle na wędkarza - RAPR jest wogóle dziwnym tworem - PZW nie ma żadnych obowiązków i ograniczeń - chyba, że się mylę ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.