Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jaxon XT-PRO turbo pole 800 - łączenie z zestawem


@Damian

Rekomendowane odpowiedzi

Słowem wstępu...

Poruszam ten temat gdyż do tej pory (przez kilka ładnych lat) łowiłem na zwykłego za ok 40zł bata 6m dość ciężkiego. Co prawda efekty były zawsze kiedy na niego łowiłem ale doszedłem do wniosku po ostatnim sezonie że potrzebuję czegoś dłuższego i lżejszego. Głównie z przeznaczeniem na zawody, ale i do własnej uciechy.

Jaxon XT-PRO turbo pole 800...

Jestem 24l. wędkarzem i takiego bata poprosiłem "mikołaja" na gwiazdkę :) Oczywiście wędkę już widziałem, zrobiła na mnie wrażenie niesamowite ! Tylko 312g ! Bardzo lekka. Będzie to mój pierwszy taki bat w życiu.

Pytanie...

Na moim starym bacie 6m na początku był w szczytówce taki drucik wsadzony ale szybko wyleciał i nałożyłem i przykleiłem tam końcowa przelotkę od bolonki, przywiązałem gruba żyłką i tak przez ok 5 lat wszystko ładnie współgrało i współgra do dziś :)

W nowym zaś bacie Jaxon XT-PRO turbo pole 800 zauważyłem że nic nie ma na zakończeniu szczytówki, po prostu jest pusta. Powiem szczerze że nie wiem co z tym zrobić.

1) Ojciec mi podpowiada żebym przeciął ok 20 cm szczytówki i wprowadził tam gumę amortyzacyjną - po pierwsze jeśli przetnę szczytówkę stracę gwarancję na wędkę a po drugie jak zapytałem o taką gumę w wędkarskim to facet wybałuszył oczy a ja jeszcze większe. chodź widziałem takie wynalazki na zawodach u innych jednak nie otrzymałem zadowalających mnie informacji na ten temat.

2) Facet w wędkarskim pokazał mi takie plastikowe walcowe nakładki na końcówkę szczytówki jednak powiem szczerze, że bardzo lipnie, tandetnie i mało profesjonalnie to wyglądało.

Nie chcę nic grzebać, aby nie zepsuć wędki którą otrzymam w prezencie, dlatego pytam was z myślę otrzymania profesjonalnej rady !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Pewnie pokazał Ci łącznik stonfo,nawet jeżeli wygląda tandetnie(mimo,że jest oryginalny) to uwierz mi jest to doskonały sposób na połączenie żyłki z batem.oczywiście trzeba dobrać odpowiednią średnicę,oraz użyć troszkę kleju,typu kropelka itp..Co do gumy amortyzującej,sprawdza się przy holu dość sporych okazów,ale pod warunkiem jak niema poważnych zaczepów itp,ja osobiscie nigdy z amortyzatorem nie wędkowałem,choć widziałem wędkarzy z tego typu rozwiązaniem ale to już wyższa szkoła jazdy(zawodowcy)Więc moja rada zastosuj łącznik :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łącznik stonfo:

http://lowisko.net/zapinka-do-szczytowki-stonfo-lacznik-szczytowka-zylka.html

To pokazał Ci sprzedawca i to zamontuj w swojej wędce. Jest to doskonałe rozwiązanie pozwalające na błyskawiczną zmianę zestawu w razie awarii. Wystarczy klej w rodzaju kropelka, superglue i działa jak ta lala. Potrzebujesz jedynie odpowiedniego rozmiaru. W moim przypadku było to trochę łatwiejsze. Mój "sprzedawca" to jeden z najlepszych specjalistów w regionie jeśli chodzi o wędkowanie wyczynowe. Za 20zł z montażem otrzymałem full service.

Teraz odnośnie gumy. Guma jest zarezerwowana dla tyczki. Baciarze czasem jej używają, ale nie spotkałem się z batowym zapaleńcem ją stosującym. Większość odradza. Powod jest taki, że w przypadku ryb średniej wielkości będzie to jedynie przeszkadzać. Jest to amortyzacja umożliwiająca dłuższe przytrzymanie ryby w stanie "pomęcz się chwilę jeszcze, zaraz będziesz w podbieraku". Załózmy sytuację - weźmie ci leszczyk 0.5kg. Na gumie będzie się wił i walczył nawet i parę minut, chyba że będzie wyjątkowo apatyczny. Bez gumy masz go za 15-30sec w podbieraku. Będziesz montował żylki w granicach 0.09-0.12(standard dla tego typu wędek). Bat ma to do siebie, że montując żyłkę 0.10-0.12 otrzymujesz bardzo przyzwoitą amortyzację samym kijem, a guma bywa tylko utrudnieniem.

Używam tego samego kija co Twój w wersji 7m. Jestem z niego bardzo zadowolony. W porównaniu z tańszymi (200PLN) podobnymi wędkami jest lżejszy i bardziej responsywny (dość sztywny, dzięki temu od momentu zacięcia do faktycznej pracy kija mija względnie mało czasu).

Drucik to cecha wędek tanich. Przelotki nie będę komentował. Takich rozwiązań się nie stosuje.

Jeśli dalej masz wątpliwosci, chętnie porobię zdjęcia łącznika na mojej szczytówce.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretną pomoc ! Od razu wszystko się rozjaśniło.

Gumy na pewno nie zastosuje. Jeśli chodzi o tą przelotkę to serio, świetnie to działa, jedynym minusem jest to że czasem się żyłka zakręcała na niej ale bez problemu można było ją odkręcić :)

Łącznik STONFO. Tak! Jak tylko dostane wędkę rozumiem że suwmiarką mam zmierzyć końcówkę szczytówki i taki tez łącznik dopasować.

Teraz pytam o sam łącznik w zastosowaniu tej wędki...

1. Kiedy już go zamontuje, działa on na tej zasadzie że ten suwak otwiera możliwość założenia zestawu i blokuje go aby nie spadł, czy tak to działa ?

2. Czy ten suwak ma długą żywotność ? Mam tu na myśli czy nie wycierają się te zaczepy od zamykania i otwierania. Chciałbym uniknąć sytuacji że podczas zamachu cały zestaw poleci hen do wody.

3. Do tej pory do wyżej wspomnianej przelotki miałem przywiązany porządnie karabińczyk. Do zestawu wiązałem krętlik i zmiana zestawu płynnie i sprawnie przebiegała.

Czy do łącznika też mam coś dodatkowo doczepić, czy tylko w zestawie mam dołączyć krętlik lub karabińczyk ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytam o sam łącznik w zastosowaniu tej wędki...

1. Kiedy już go zamontuje, działa on na tej zasadzie że ten suwak otwiera możliwość założenia zestawu i blokuje go aby nie spadł, czy tak to działa ?

2. Czy ten suwak ma długą żywotność ? Mam tu na myśli czy nie wycierają się te zaczepy od zamykania i otwierania. Chciałbym uniknąć sytuacji że podczas zamachu cały zestaw poleci hen do wody.

3. Do tej pory do wyżej wspomnianej przelotki miałem przywiązany porządnie karabińczyk. Do zestawu wiązałem krętlik i zmiana zestawu płynnie i sprawnie przebiegała.

Czy do łącznika też mam coś dodatkowo doczepić, czy tylko w zestawie mam dołączyć krętlik lub karabińczyk ?

1. Tak

2. Skończyłem korzystać już trzeci sezon. Nic nie wymieniałem. Jedyne zastrzeżenia mam co do tego, że zaczął chodzić coraz ciężej (stawia duży opór przy przesuwaniu). Niedługo zamierzam bata wyczyścić na zimę, przyjrzę się, czy nie będzie konieczna jakaś wymiana. Co do sytuacji z zestawem w wodzie jest to raczej niemożliwe, chyba że jakoś źle zamocujesz. Otwarcie podczas zamachu jest moim zdaniem wykluczone. Żyłka nie opiera się na mechanizmie przesuwanym.

3. Możesz doczepić, rozwiązanie na to pozwala. Może również pomóc, bo żyłka nie będzie się skręcać. Nigdy nie próbowałem. Kończę zestaw przyponem i zawieszam bezpośrednio na łączniku. Sporadycznie (naprawdę sporadycznie, raz na wiele godzin wędkowania ;) ) zdarza się, że zestaw obwinie się wokół końca szczytówki. Kilkukrotnie częściej wymieniam zestaw z innych powodów, jak zaczep, spląt przez wiatr itp. W tym sezonie mimo, że dużo z batem siedziałem nie przypominam sobie, żeby problem wystąpił.

Zmieniłem nazwę tematu. Temat dużo wnosi i moim zdaniem będzie przydatny dla początkujących z batem. Szkoda, gdyby gdzieś przepadł przez nieprecyzyjną nazwę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suwmiarką mam zmierzyć końcówkę szczytówki i taki tez łącznik dopasować
lub jak wielu wędkarzy rozpędź się do sklepu ze szczytówką, dopasuj, następnym razem będziesz wiedział jaką rozmiarówkę potrzebujesz

Ad.1 tak,

Ad. 2 Z oryginalnym stonfo ,niewiele się dzieje, samo ucho łacznika prawdopodobnie kilkunastokrotnie przewyższa wytrzymałością stosowane zwykle żyłki , zasuwka nie wyleci co najwyżej przy wymachu jeszcze bardziej się samo zaciśnie.

Cały zestaw z łącznikiem pofrunie jeśli go np. wkleisz jakimś klejem do papieru.

Ad3. Większość ludzi ma na końcu żyłki pętelkę którą zakłada na ucho/hak łącznika i przesuwa zasuwkę...i tyle.

Łącznik to raczej nie majątek możesz kupić kilka sztuk, jak nie będzie stonfo (najpopularniejsze) staraj się wybrać coś renomowanego producenta np. middy, colmic (rozwiązania technicznie mogą się trochę różnić ) bo w przypadku "no name" , jakość jak i materiały mogą być czasami mocno rozczarowujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę i przetestuję co dołączyć do łącznika, a na krętliku właśnie dlatego mi zależy aby nie było problemów z zaplątaniem na szczytówce.

Dzięki za rady, jak będę miał już bata to napisze co i jak, dodam też zdjęcia jak sie uda z tym co zrobiłem.

Czas skorzystać z czegoś nowego, chodź powiem szczerze że nie zrezygnuję ze starej 6 i poczciwej przelotki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.