Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

jakie zestawy na wędkowanie z gruntu ?


DAWIDDD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w jednym jak i w drugim dziale napiszę , więc szukam równiez jakiś zestawów do wędkowania z gruntu . Bazarówki trzeba w końcu zastąpywać czymś lepszym wiadomo setek na to się nie ma ale coś trzeba zmienić. W tym roku chce się skupic na wywózce oraz samym wędkowaniu z łodzi bo taką mam z przyczepka w końcu.

Więc co drodzy koledzy polecą na metodą gruntową czyli wiadomo spręzyna .

Czasem będzie wywożone zestawy na karpia jak i na sandacza. Czasem będzie po prostu zwykłe rzuty .

Budżet naprawdę minimalny ..... ważne by był wolny bieg.

Proszę nie komentujcie że się nie da albo mam wybrać... po prostu z czasem zainwestuje większe pieniążki , z góry dzięki i pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Tomek1,

a jakieś uzasadnienie tego, że teleskopy do gruntowego łowienia byłyby lepsze niż wędki składane? Trochę kopara mi opadła na buty, więc pytam. To po pierwsze.

Jakieś uzasadnienie, że "zaczynając od zera" lepiej zacząć metodą z drgającą szczytówką, a nie ze swingerami i elektronicznymi sygnalizatorami brań - czyli zupełnie inną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączyłem te dwa wątki.

DAWIDDD, ile chcesz konkretnie wydać?

Tomek1,

a jakieś uzasadnienie tego, że teleskopy do gruntowego łowienia byłyby lepsze niż wędki składane? Trochę kopara mi opadła na buty, więc pytam. To po pierwsze

Nie chodziło o przewagę teleskopów nad wędką składaną. Kupowanie wędki typu Float (spławik) żeby nastawić się na grunt jest niezbyt rozsądne. Koledze w temacie Medalist Float, radziłem jaki zestaw zbudować, żeby wykorzystać posiadane wędki. Kupując od zera lepiej kupić wędki dedykowane.

Przewagą teleskopu jak już o tym mowa jest głównie większa wygoda jeśli chodzi o transport i z reguły większa uniwersalność niż wędki składanej, która z reguły jest dedykowana do danej metody np. feeder, karpiówka itp.

Jakieś uzasadnienie, że "zaczynając od zera" lepiej zacząć metodą z drgającą szczytówką, a nie ze swingerami i elektronicznymi sygnalizatorami brań - czyli zupełnie inną?

Po chłopsku- na wędkę typu feeder możesz łowić z elektronicznym sygnalizatorem i bombką a na "nie feeder" trudno łowić metodą drgającej szczytówki. Co więcej, łowienie metodą drgającej szczytówki nie wyklucza zastosowania elektronicznego sygnalizatora brań.

DS jest również metodą o znacznie większej skuteczności niż standardowa bombka. Właściwie zestawiony zestaw drgającej szczytówki jest zabójczą bronią o czym nie raz przekonałem się nad wodą (np. łowiąc w towarzystwie bombkowców) :lol: Dlaczego takj jest to dłuższy temat nie raz poruszany. Powiem tylko, że główną zaletą jest zdecydowanie lepszy kontakt z przynętą (napięta żyłka) oraz efekt samozacięcia, z którym często mamy do czynienia w tej metodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli akurat ta wędka składana jest dedykowana do spławika to lepiej kupić teleskop zamiast innej wędki składanej dedykowanej do gruntu????

O co chodzi z tym transportem? Jutro ukradną mi samochód i będę musiał jeździć tramwajami?

Jest jakiś zakaz posiadania składanych feederów i składanych gruntówek do bombek czy też swingerów, czy koniecznie trzeba mieć dwie wędki i stosować do piętnastu metod?

Nic z tego nie nie rozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Khazkryo

Ja mam tego Konger Medalist Float 3,6 do 60 gram na jezioro, leszcze, liny, karasie. Zestaw to bombka + elektroniczny sygnalizator brań. Rzucałem nim żywcem i dawał radę, hol szczupaka 65 cm był przyjemny.

Wydaję mi się że feeder jest bardziej dedykowany na rzekę tam gdzie trzeba mieć koszyczk ciężki. A w tym wypadku cw. 60 g jak rzucam koszyczkami 10 - 15 gram jest dobry. :mrgreen: Nie nastawiam się na 15 kg karpie, na jezioro spokojnie wystarczy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tego Konger Medalist Float 3,6 do 60 gram na jezioro, leszcze, liny, karasie. Zestaw to bombka + elektroniczny sygnalizator brań. Rzucałem nim żywcem i dawał radę, hol szczupaka 65 cm był przyjemny.

Wydaję mi się że feeder jest bardziej dedykowany na rzekę tam gdzie trzeba mieć koszyczk ciężki. A w tym wypadku cw. 60 g jak rzucam koszyczkami 10 - 15 gram jest dobry. :mrgreen: Nie nastawiam się na 15 kg karpie, na jezioro spokojnie wystarczy :wink:

Wyobrażam sobie zatem, że o oczko mocniejszy, taki do 80g może być idealny do koszyczków 30g/40g + zanęta, nie?

Na feedery nigdy nie łowiłem, ale na koszyczek z sygnalizatorami łowiłem kilkadziesiąt lat, w tej chwili po prostu nie mam wędek, mam tylko potężne karpiówy (Perimeter Carp XP Rod 13ft 3.5 lb), a nie mam nic lekkiego, by sobie wyskoczyć na niewielkie rybki i jakoś przeżyć do 1 maja, a nie wydać majątku i tak z opisów te mi się podobają - lecz opis a doświadczenie użytkownika to dwie różne sprawy. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli akurat ta wędka składana jest dedykowana do spławika to lepiej kupić teleskop zamiast innej wędki składanej dedykowanej do gruntu????

O co chodzi z tym transportem? Jutro ukradną mi samochód i będę musiał jeździć tramwajami?

Przeczytaj uważnie moje posty. Proponuję Ci zakup feedera zamiast wędki spławikowej. Teleskop to alternatywa jeśli ktoś lubi, zresztą teleskopowe feedery też są dostępne.

O co chodzi z tym transportem? Jutro ukradną mi samochód i będę musiał jeździć tramwajami?

Długość transportowa wędki trójskładowej np. 3,6 m wynosi około 130 cm, Długość transportowa wędki teleskopowej z reguły nie przekracza metra, czyli np. nie potrzebujesz tak długiego pokrowca, wędki mieszą się w bagażniku małego auta itp.

Jest jakiś zakaz posiadania składanych feederów i składanych gruntówek do bombek czy też swingerów, czy koniecznie trzeba mieć dwie wędki i stosować do piętnastu metod?

Nic z tego nie nie rozumiem :)

Oczywiście najlepiej mieć osobne wędki do każdej metody. Jednak z pewnością wędki typu float , o które pytałeś nie są dedykowane do metody gruntowej. Stąd moje tłumaczenie, które niedokładnie zrozumiałeś. Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne.

pogubiłem się ;D! ale dzięki panowie

Połączyłem dwa wątki, dlatego trochę zamieszania. Do Ciebie skierowałem pytanie jaki masz budżet na ten zakup- to coś doradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Khazkryo

tomek1,

Oto opis producenta:

Wędkarski HIT, niezwykle uniwersalny model wędzisk do zastosowania na niemalże każdym łowisku i przy większości metod połowu. Nie straszne im połowy spławikowe łącznie z kuszeniem drapieżników na żywą lub martwą rybkę, a także połowy gruntowe wszystkich gatunków białej ryby

Znalazłem posty użytkownika Unises na tym forum i wypowiada się na temat tych kijów potwierdzając ten opis :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek1,

Oto opis producenta:

Wędkarski HIT, niezwykle uniwersalny model wędzisk do zastosowania na niemalże każdym łowisku i przy większości metod połowu. Nie straszne im połowy spławikowe łącznie z kuszeniem drapieżników na żywą lub martwą rybkę, a także połowy gruntowe wszystkich gatunków białej ryby

Znalazłem posty użytkownika Unises na tym forum i wypowiada się na temat tych kijów potwierdzając ten opis :wink:

Więc nic tylko połamania życzyć :twisted::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek1,

wiesz co, ja nie będę "czytał uważnie" Twoich postów. Zamiast innej wędki do gruntu proponujesz feedery; mówisz, że najlepiej wędki dedykowane, a potem, żeby do tych feederów zakładać bąbki... Teraz znów, że feedery teleskopowe, co to jest badziew nad badziewiami....

Odpuść już co, bo naprawdę uparłeś się na coś i chyba sam nie wiesz na co a nic mądrego nie piszesz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek1,

wiesz co, ja nie będę "czytał uważnie" Twoich postów. Zamiast innej wędki do gruntu proponujesz feedery; mówisz, że najlepiej wędki dedykowane, a potem, żeby do tych feederów zakładać bąbki... Teraz znów, że feedery teleskopowe, co to jest badziew nad badziewiami....

Odpuść już co, bo naprawdę uparłeś się na coś i chyba sam nie wiesz na co a nic mądrego nie piszesz.

Pozdrawiam

Więc ze zrozumieniem.........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ze zrozumieniem.........

Ok. Najklarowniej jak się da:

Chcę łowić białą rybę w wodzie stojącej i nie mam w ogóle wędek do łowienia z gruntu- kupiłbym dwa feedery 3,3 m i 60-90 gr wyrzutu i 3,6 m i 100-120 gr wyrzutu.

Dlaczego?

1. Feeder pozwala na łowienie metodą drgającej szczytówki, która jest bardzo skuteczna- patrz wyżej.

2. Feederem mogę również łowić przy użyciu bombki i sygnalizatora elektronicznego, gdybym miał taki kaprys lub okazjonalnie stosował metodę w której ten układ jest wskazany np. w metodzie włosowej z zestawem samozacinającym. W drugą stronę byłoby trudniej- zwykłą wędką składaną trudniej wędkować metodą drgającej szczytówki- stąd przewaga feedera.

3. Różnice długości i cw pozwalają na skuteczne łowienie w różnych warunkach i różnych odległościach. W wędkowaniu na wodzie stojącej kije ustawia się równolegle do brzegu. Różnica długości pozwala ustawić wędki obok siebie, kołowrotki są w tym samym rejonie (pod ręką) a żyłki wychodząca ze szczytówek są od siebie oddalone o tyle ile trzeba czyli o około 30 cm.

Przypadek drugi- taki jak u kolegi DAWIDDD,

Chcę łowić z gruntu białą rybę, drapieżniki (czasem z wywózki), do tego czasem z łodzi.- kupiłbym uniwersalny teleskop 3,6 m, 100-120 gr wyrzutu, ewentualnie karpiówkę 2,5-3 lb.

Dlaczego?

1. Te kije pozwalają łowić na "bombkę", pozwalają ładnie rzucać koszykiem zanętowym, zestawem z rybką na sandacza

2. W przeciwieństwie do feedera ma duże przelotki, co przy łowieniu na żywca jak wiemy ma znaczenie.

3. Dają szansę na skuteczne zacięcie przy łowieniu z wywózki.

4. Na łódce od biedy można jeszcze przeżyć kij tej długości.

5. Słowem- to uniwersalny kij, raczej ze wskazaniem na ryby średnie i większe.

tomek1, a to był sarkazm ? :mrgreen:

Tylko troszkę :wink: Nie wątpię, że to dobra wędka, ale nie zawsze i nie do wszystkiego. Do Twoich zastosowań o których rozmawialiśmy w innym temacie jak najbardziej ok.

Natomiast odnosząc się do początku tej całej dyskusji

Chętnie przeczytam wszelkie informacje o tym kijku, bo skłaniam się do kupna dwóch zaraz po weekendzie - do koszyka zanętowego, na liny, duże karasie i karpie zarybieniowe.

Mam też dylemat czy sprawić sobie ten do 60g czy do 80 - wie ktoś jakie jest realne cw? W opisach jest, że do żywca, a zywiec pewnie waży ze 100, czyżby więc były niedoszacowane?

Wagner, Zwróć uwagę, że Khazkryo, szukał gruntowego zastosowania dla wędek, które miał. Kupując kije od zera lepiej zaopatrzyć się w feedery lub uniwersalne teleskopy.

Dlaczego? Patrz powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc po stówce na sztuke coś takiego.

czy taki kołowrotek był by ok :

Mistrall maximus 7000

http://allegro.pl/maximus...3786726442.html

i taka wędeczka:

Jaxon black arrow carp

http://allegro.pl/jaxon-b...3790412216.html

?

Odpiszę wyjątkowo w osobnym poście, żeby nie mieszać wątków.

Jeżeli wolisz wędki składane to ok., ale z łodzi 3,9 m to już trochę dużo.

Nie znam tej konkretnej wędki, ale jest to wędka kompozytowa (z włóknem szklanym) klasa np. Konger Carbomaxx. Warto spróbować w ręce jak pracuje, bo bywa że wędki kompozytowe mają charakterystykę pracę bliską paraboli (zwłaszcza 3,9 m) co z kolei utrudni ci robotę przy zacięciu brania z wywózki.

Kołowrotka nie znam, mam jednego Mistralla do spławikówki i jest całkiem ok. Szpula long cast do wywózki jak najbardziej wskazana. Można się pokusić o zakup, choć musisz mieć świadomość, że w tej klasie cenowej zdarzają się niedopracowane kołowrotki- np nierówne nawijanie żyłki na szpuli jest nagminne. Raczej musisz założyć, że to sprzęt na sezon-dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup te dwa feedery bo mocny feeder jest dobry na wszystko i karpia i sandacza i szczupaka tym wyciagniesz i w ogole nie ma klotni ze musi byc karpiowka czy bog wiec co.kolowrotkow nie potrzebujesz z wolnym biegiem bo nawet wywozka na sandacza zawsze jest lepsza lowiac "na zapalke" tzn ze spuszczonym kabakiem i zylka wcisnieta pod zapalke przywiazana do wedki an pewno znajdziesz taki temat tutaj.jedna mozesz z gory uzbroic pod biloryb a druga pod sandacza czy w razie czego pod zywcowke tyle ze musisz umiec dobrze pracowac kijem i hamulcem w przypadku zywca tez mozesz o tym doczytac a praktyka zrobi swoje....bialoryb zylka 0,22 oraz przypony 0,16 kaczyk gamakatsu nr 8 koszyk i sruuu do wody ;)

sandaczowy zestaw to zylka 0,25 chyba ze chcsz kupic powlekana fluocarbonem to moze byc spokojnie weksza..przypon conajmiej metr z zylki 0,20 lub fluocarbonu nawet mniejszego, olow przelotowy hak z zadziorem w rybke sru do wody ;) weim latwo sie pisze doswiadczenie przyjdzie samo zobaczysz kolego jak cala zime poczytasz to nad wode bedziesz szedl pelen wiedzy a wracal pelen nerwow dlaczego nie mialem bran :D ale wszyscy tak mamy nie martw sie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bieliko dzięki wielkie ;D i sruuuu :D

tutaj piszę tylko o wędkach z brzegu nie na łódź.

Tylko do wywózki na karpia oraz sandacza , czasem porzucam sprężyna .

a czy mogę mieć żyłkę 0.30 i miec ją na karpia jak i na sandacza no i równiez czasem by rzucić spręzyna ?

No i jeszczę jaką żyłkę do tego zakupić by być "ZADOWOLONYM"

no tak bieliko siedzę w wolnych chwilach CZYTAM CZYTAM CZYTAM CZYTAM :D no bo co innego zostało na chwilę obecną.

Łódź z przyczepka już mam teraz czas dalej :)

dzięki wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z lodki to musisz miec stosunkowo krotszy kij do 3 m maks ....oczywiscie ze mozesz mec zylke 0,30 na grunt na bialoryb sandacza karppia czy na zywca nawet..tylko musisz sobie porobic gotowe przypony na zmiane na kazda metode bo to wkur... caly czas zmieniac wszystko a tak pudelko do napipnania z gotowymi odwiazujesz wezel i do pudelka;) tez czytam bo wlasnie co nam zostalo ? :( mysle zez lodki to idz w splawik z bialorybem jak malo osob ma taki dostep na tym akwene przesonduj dno sondom lub markerem nec nec i nec a pozniej lap lap i lap ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no na łódkę mam już wędeczki więc nie ruszam nic z tym.

przypony mam mam porobione ładnie zwinięte ;)

no szukam jeszcze sondy ale mówią że do 500zł nic specjalnego nie kupię .... a więcej na to kaski za bardzo ni ma hehe

no myśle zostane chyba przy tych kijach może jedynie co zejde do 3.60m kołowrotek zostawię

tylko jaką polecicie żyłkę do tego dokładnie nazwa ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no sondy za 500 nie dostaniesz :D ale maja c lodke na spokojnej wodzie nie potrzebujesz poszukaj jakiegos dolu czymkolwiek nawet sznurem z kamieniemi sobie sonduj gdzie jest wyplycenie a gdzie dol...jak zaczniesz tam necic to ryba sama przyjdzie wiec sondy nie potrzeba tym bardziej ze nikt nie bedzie mogl Cie podsiasc....a zylki to juz dowolny wybor ja preferuje powlekane fluo ale to juz na konkretne ryby ..mysle ze cos z serii trabucco znajdziesz dla siebie na pewno a uwierz ze sa bardzo dobre ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.