Skocz do zawartości
tokarex pontony

Początek spiningu


jarzyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się nad kijem do mojego pierwszego spinningu, na początek po przestudiowaniu kilku tematów z tego forum wybrałem

Team Dragon Silver Edition Spinn2,25m http://www.allegro.pl/item721756222_team_dragon_silver_edition_spinn2_25m_27_65_225_b.html

lub Mystery Turbo Spin 2,4m 10-35g DRAGON http://www.allegro.pl/item721794775_mystery_turbo_spin_2_4m_10_35g_dragon_22_33_240_b.html

Czy ktoś może mi coś polecić, lub coś innego w podobnej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 465
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Będę miał okazję połowić sandacze z łodzi, wraz ze znajomymi. Do jesieni nie zdążę kupić nowego kija, a chciałbym spróbować. Czy spining 5-25 gram z dosyć czułą szczytówką może być? Czy generalnie szczytówka w spiningu ma prawo delikatnie się wygiąć od ciężaru samej główki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie przyprawiajace o smiech pytanie - czy to skladane oczko miedzy najwieksza przelotka a gniazdem mocowania kolowrotka sluzy do zapinania przynety, gdy np przemieszczamy sie z rozlozonym zestawem, czy tez nalezy przez nie przewlec zylke, aby lepiej sie nawijala, czy cos w ten desen?:)

martu - nabylem ostatnio mistralla aqua spin 2,70 5-25 - bardzo przyjemny, uniwersalny kijaszek, cena 115zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie przyprawiajace o smiech pytanie - czy to skladane oczko miedzy najwieksza przelotka a gniazdem mocowania kolowrotka sluzy do zapinania przynety, gdy np przemieszczamy sie z rozlozonym zestawem, czy tez nalezy przez nie przewlec zylke, aby lepiej sie nawijala, czy cos w ten desen?:)

martu - nabylem ostatnio mistralla aqua spin 2,70 5-25 - bardzo przyjemny, uniwersalny kijaszek, cena 115zl

Zaczepienie przynety:)

Bo jak robisz to o przelotki mozesz je uszkodzic...a co do przewleczenia przez to zylki...jeden znajomy tak zrobil:D i sie dziwil czemu rzuca na 5 m:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne zapytanko zwiazane z rozwojem spiningowym

czy wam tez szczupaki bardzo czesto odgryzaja sam ogonek kopyta tuz przed hakiem? zdarzylo mi sie tak dzis 3x

jezeli macie pojedyncze podbicie okonia - zauwazylem ze takie nerwowe w porownaniu do szczupaka (myle sie?) to spowalniacie prowadzenie, przyspieszacie, czy sciagacie dalej tak samo, czekajac na kolejne uderzenie? to samo zapytanie w przypadku szczupaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem początkującym wędkarzem. Jak byście mogli mi coś podpowiedzieć na temat łowienia na spining. Łowił chciał bym głównie na rzece ( Pilica ok. Nowego Miasta)

- na jaką przynęte łpać (która dobra na jaką rybe)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jaki masz sprzet:) podstawowe spiningi i najbardziej uniwersalne to te 10-30 i 5-25(polecam ten drugi - powód? Proste, będziesz mógł eksperymentować i łowić na bardzo małe przynęty jak i na te większe). W rzece, jak dla mnie podstawę tworzą błystki i woblery. Błystki - na szczupaka wahadłowe 1, 2, 3 a na okonia, klenia, jazia 1,0 i 00 obrotowe. Kolory.. hmm dobór przynęt to ciężka sprawa.. każdy łowi na to na co ma czuja, i tu musisz mieć spędzone godziny nad zreką za sobą aby wiedzieć, ze tego dnia będzie lepsza błyszcząca czy czarna obrotówka. Ja polecam miedziane i srebrne z jaskrawymi kolorami - czerwony, żółty, pomarańczowy.

Mogę tez polecić przynęty Dragona - są tanie i dają rade, napewno lepiej niż konkurencja w tym przedziale cenowym

Niewiele mogę Ci pomóc bo podałeś bardzo wybiórcze dane :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam taki problem bo nie wiem jak dopasować główkę do głębokości. Czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć?

Dzięki :oops:

ciężar główki dobiera sie do uciągu, głębokości oraz garunku ryby na które polujesz, na jeziorze przyjmuje sie 2 gramy na metr głębokości, na rzece musisz metodą prób i błędów dobrać tak by przynęta szybko dotarła w okolice dna i pozwalała na częsty kontakt z nim ( osobiście na odrze przy polowaniu na szczupaki i sandacze mam przy sobie główki od 8 do 30 gram), wielkość przynęty również ma znaczenie bo duże rippery(12-15 cm) ma płytką stojącą wode ( taką 2 metry) musisz uzbroić w główki 8-12 gram by poprawnie pracowały, ale dla twisterka 5 cm spokojnie 4-5 gram wystarczy,innym tematem jest łowienie sandaczy na zbiornikach zaporowych tam często na wodzie 3-6 metrów stosuje sie główki nawet do 40 gramów(koguty) sam używam na turawie główek do 30 gram dla gum 5-10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo duże rippery(12-15 cm) ma płytką stojącą wode ( taką 2 metry) musisz uzbroić w główki 8-12 gram by poprawnie pracowały

I tutaj ciekawy wyjątek, duże rippery w połączeniu z dość lekkimi główkami 4-6 gram, zdają egzamin na płytkich wodach, może nie pracują zupełnie tak jak pracować powinny, ale prowokują drapieżnika nieregularną pracą, gdyż co jakiś czas nienaturalnie wykładają się na bok, efekt ten uzyskuje się przy prowadzeniu wysoko trzymanym kijem i nieregularnymi pociągnięciami. Na płytkie wody polecam tego typu połączenia. Co do reszty, stosuj się do tego napisał kolega cinek1979, metoda prób i błędów, plus godziny spędzone nad wodą przyniosą rezultat. Połamania kija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp ale jak napisał cinek ze 2g na metr wody to już wypróbowałem z soboty na niedziele gdy łapałem na 2 metrach okonie przy brzegu założyłem paproszka z 5g główką.

Czyli jeśli wybieram się np. na główkę połowic pomiędzy nimi jak jest głębokość 6m to główka powinna mieć 16g?

A jeśli chodzi o woblery to jakieś schodzą tak głęboko bo ja widzę tylko ze max do 3m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woblery schodzą przeważnie głębiej niż opisują je na pudełkach, ale bardzo ciężko z główki łowi sie na woblery ze sterami SDR ( głębokoschodzące) glatego ,że nie dają sie łatwo podnieść do góry przed samą główką i często grzęzną w kamieniach, co do łowienia na gumy w rzece to próbuj 16 gramową główką jak uznasz,że za lekka daj cięższą nie da sie określić bez kilku rzutów co i jak.... pozatym nie wiem jak wygląda u Ciebie Odra u mnie tak jak pisałem wyżej wystarczą mi główki 8-30 gram z czego większość łowisk obławiam 15-25 gram( za sandaczem i szczupakiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już niestety nie da edytować wiec napisze wszystko przejrzyście.

1. Ciekawi mnie wasza opinia na temat kogutów w opadzie jak i na okonie.

2. ostatnio jazie ładnie u mnie żerowały na odrze przy powierzchni czy przez cały czas do wiosny będą tam czy idą niżej?

3. Pisałeś ze woblery schodzą głębiej niż jest napisane na pudełku około ile?

4. jakie wahadłówki polecacie jeśli chodzi o kolor

- na szczupłego

- na okonia

Sory ze w tym dziale ale nie będę pisał w każdym dział po 1 pytaniu napisze tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Pisałeś ze woblery schodzą głębiej niż jest napisane na pudełku około ile?

Tu się nie zgodzę, powiem że jest wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od odległości na jaką go poślesz, nurtu itp. np. wobler który schodzi do 4m w nurcie na pewno nie osiągnie tej głębokości przy rzucie na 20-30 metrów. Jedyny sposób żeby osiągnął takie zanurzenie to trolling i wypuszczenie znacznej ilości żyłki. Np. przykład z dzisiaj: Wobler głęboko schodzący, typowo sumowy PODOBNO do 4 metrów spinningując i 6metrów w trollu. Przy rzucie na grubo ponad 40 metrów nie dochodził do dna na głębokości 2-2,5m.

4. jakie wahadłówki polecacie jeśli chodzi o kolor

- na szczupłego

- na okonia

Na szczupaka Alga 2, Mors 2 i Gnom 2 w kolorach srebrny lub miedziany. A na okonia nie mam pojęcia, u mnie na 1 miejscu są świstery 25mm na boczym troku :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie zgodzę, powiem że jest wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od odległości na jaką go poślesz, nurtu itp. np. wobler który schodzi do 4m w nurcie na pewno nie osiągnie tej głębokości przy rzucie na 20-30 metrów. Jedyny sposób żeby osiągnął takie zanurzenie to trolling i wypuszczenie znacznej ilości żyłki. Np. przykład z dzisiaj: Wobler głęboko schodzący, typowo sumowy PODOBNO do 4 metrów spinningując i 6metrów w trollu. Przy rzucie na grubo ponad 40 metrów nie dochodził do dna na głębokości 2-2,
, podam Ci moje własne przkłady

1. salmo sting 9 cm pływający w trolu niby 2 metry , wypuszczony 30 metrów na pletce 0,18 schodzi mi na 4 metry płynąc z prądem opolską odrą

2. salmo perch 8cm DR na "pudełku max 2,5 metra u mnie ponad 4 metry

3. Rapala tail dancer 9 cm pływająca niby do 3,6 u mnie ponad 5 metrow

nie wypuszczam woblerów dalej niż 30 metrów za ponton i troluje ze średnią prędkościa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie, pięknie tylko rozmawiamy tu o początku SPINNINGU a nie trollingu :razz: i napisałem:

Jedyny sposób żeby osiągnął takie zanurzenie to trolling i wypuszczenie znacznej ilości żyłki.

Więc co za tym idzie to co napisałeś jest bardzo możliwe, jednak wątpię żebyś uzyskał taki wynik łowiąc z brzegu, czy łódki (wykluczając trolling oczywiście) a czemu to już sam sobie odpowiedz. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki picker 2,7m będzie się nadawał na spinning na początek? Używam jej dość długo, jest lekka, przyjemnie się nią rzuca i według mnie na początek powinna się nadawać(ale ja się na tym nie znam, dlatego pytam). Mam do niej kołowrotek Shimano Alivio 1000 RB. 140m żyłki 0,20 o wytrzymałości 4.85kg np. takiej wystarczy? Na plecionkę na razie nie chcę wydawać pieniędzy ponieważ nie wiadomo czy spinning mnie wciągnie(ale raczej tak :wink:) Jakiego przyponu używać stalowego czy wolframowego? Myślę że zaczynać będę od błystek wahadłowych. Będę łowił z brzegu na wodzie stojącej. Zda egzamin taki zestaw na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Picker nadaje się tylko do bardzo lekkiego spinningowania. Wiem że niektórzy używają pickerów do łowienia okoni na lekkich główkach bądź metodą bocznego troka ale zdaje mi się że wahadłówka to już ponad jego siły. A szkoda by zniszczyć kijek, no i niestety ale Xenony są strasznie łamliwe, wiem to ze swojego doświadczenia :mrgreen: więc staraj się łowić lekko. Zakup trochę gum w granicach 3-7cm i do tego główki jigowe myślę góra do 10g (choć i to może być za dużo żeby łowić komfortowo).

Odnośnie przyponów to ogólnie odradzam i sam nie używam, strasznie zakłócają pracę przynęty z racji swojej sztywności. Jeżeli jednak w twoim łowisku dominuje szczupak to wybieraj przypony wolframowe i staraj się unikać tych najcieńszych z racji tego że mają tendencję do skręcania się.

Żyłka wydaje mi się że będzie odpowiednia, z tego co piszą ma niewielką rozciągliwość więc powinno być ok :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.