Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

jak zacinać poprawnie rybę


patryke18

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
5 godzin temu, patryke18 napisał:

chciałbym się dowiedzieć jak poprawnie zacinać ryby bo już kilka ryb straciłem przez nieprawidłowe zacięcie .Z góry dziękuje 

Napisz coś więcej, bo przyczyn spięć może być całe mnóstwo- niekoniecznie zacięcie. Na jakie przynęty łowiłeś i jakie haki, jakie ryby holowałeś (jeśli wiesz).

Generalne zasady to- unikać tworzenia się "koła z żyłki" znoszonej przez wodę, ale jeśli już taki zapas żyłki się utworzył to zacinamy w przeciwnym kierunku. Czyli balon z lewej- tniemy w prawo.

Jeżeli spławik "jedzie" w prawo, to tniemy w lewo. Na przynęty miękkie (ciasto, bułka itp.) lub niewielkie, tniemy szybciej- na każde stabilne wynurzenie lub przytopienie spławika. Na przynęty duże i żywe (np. czerwony robak, rosówka) czekamy dłużej z zacięciem.

To takie podstawowe zasady. Jak napiszesz więcej jak łowiłeś, to spróbujemy wymyślić coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Cześć. dzisiaj potraciłem sporo brań, myślę że to była wina złych zacięć, łowię głównie leszcze/płocie. haczyki 8-10-14, koszyk jaxon 20g, zanęta "Duża płoć, płoć ochotka", Żyłka 0,20 przypon 0.12. Leszcze 20dag-1kg. (Puki co takie wyciągałem), napisze ktoś czemu nie mogę ich zaciąć? Lub co zmienić?(pewnie haczyk).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze Tomek cale mnóstwo powodów. Kombinuj i zmieniaj różne "parametry"nad woda

1.co jest twoim sygnalizatorem bran?

2.dlugosc przyponu być może trzeba skrócić nawet do kilku cm

3. Koszyczek zamocowany przelotowo z zestawem wiazanym na sztywno raz tak, raz tak

4. Ostrość haka

5. Sam wiążesz haki czy mówisz na wiązane fabrycznie?

6. Moment zacięcia

7. Sposób nabicia przynety na hak przy częstych braniach możesz odslonic mocniej grot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. Tak jak piszesz;
1. Moim sygnalizatorem brań jest Szczytówka(L niekiedy M(zależy jak mocno wieje/prąd jest silny)-Mikado Sakana Hanta)
2. Przypon zmieniam co kilka rzutów, od 5-10cm do nawet metra(chodź uważam że przy koszyku gubi to trochę sens).
3. Koszyczek mam zamontowany do rurki anty-splątaniowej(Raz przelotowo, a raz "samozacięcie".
4. Haki nówki, co jestem nad wodą to zakładam nowy hak przeważnie.
5. Mniej więcej pół na pół, te większe wiąże sam, te małe również lecz jak mam gotowe(a mam większość)to takich używam, niekiedy odcinam i wiąże sam jak chce dłuższy przypon niż jest w gotowcu. 

6. Po pierwszym wygięciu szczytówki czatuje na kolejne ugięcie.
7. Tutaj również robię tak jak piszesz, raz zakładam tak że grot ledwo wystaje, a nieraz cały jest odkryty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurde Stary, to ciężki temat:)

jesli chodzi o ploc to ona sie często bawi przyneta bierze do pyska i sekundę później juz wypluwa. Dlatego przy lowieniu ploci ważny jest refleks.

siedzialem kilka razy z moim dziadkiem na jednym pomoście ja albo z pickerkiem albo splawik ale wedka z kołowrotkiem on zawsze bat. Oboje weski caly czas w ręce. Praktycznie zawsze on miał więcej ryb i mniej spudłowanych bran.

aha moim zdaniem haczyk blisko koszyka to nie głupie rozwiązanie zanim przyszla metod feeder do polski albo zanim w ogóle powstał komuś w glowie taki pomysl;) lowilem na bardZo podobny zestaw. Wiązany byl na sztywno, sprezyna. Przypon 10 cm zaraz za sprezyna byla srucina. Bardzo skuteczny zestaw nacialem na to mnóstwo ryb.

jest jeszcze taki sposób na mówienie feederem ze kładziesz rękę na wedce a palcem wskazującym napinasz lekko zylke przed kolowrotkiem. Poczujesz na palcu branie i możesz błyskawicznie zareagować.

więcej ci nie podpowiem bo mi się opcje wyczerpaly😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem, znowu lipa, wydaje mi się że to nie muszą być brania tylko może ryby uderzają o koszyk, mam bardzo czułą szczytówkę i może pokazuje mi to błędnie.
Udało mi się dzisiaj przez półtorej godziny wyjąć leszczyka 20dag~, jeden zerwany lecz czuć było że to coś większego(0,12 przypon pękł, hamulec co chwile reagował). Tak po za tym branie średnio co 2-3minuty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem też haczyk - wielkość (nie wiem ile ma cm Leszcz 1kg - ja raczej w cm ryby mierze) - może być za mały. I rodzaj haczyka - dużo ryb w zeszłym roku spinałem i nie zacinałem jak stosowałem złe haczyki (stosowałem ownery różne typy).

Problem zniknął jak zacząłem stosować OWNER ale typ CHINTA, który mi się sprawdza + używam na Leszcze haczyków gamakatsu LS-1810G i LS-2210G.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej łowie na ziarna Groch/ kukurydza / łubin, pęczak i pszenica - wcześniej nęcę. Co do tych większych ziaren wg mnie haczyk 8 to jest minimum i zawsze grot ma zewnątrz, bo to twarde ziarna - z mniejszym haczykiem, to ziarno grochu rybie się wyciągnie z pyszczka. W 2gą stronę jeśli jest dużo drobnej ryby to będą puste brania, bo małe ryby nie radzą sobie z większymi przynętami i podskubują je. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
O 13.06.2016 o 21:40, SqrK napisał:

Właśnie wróciłem, znowu lipa, wydaje mi się że to nie muszą być brania tylko może ryby uderzają o koszyk, mam bardzo czułą szczytówkę i może pokazuje mi to błędnie.
Udało mi się dzisiaj przez półtorej godziny wyjąć leszczyka 20dag~, jeden zerwany lecz czuć było że to coś większego(0,12 przypon pękł, hamulec co chwile reagował). Tak po za tym branie średnio co 2-3minuty. 

Ja na leszcze nie uzywam hakow mniejszych niz 6 haki owner mowcie co chcecie ale napewno nie sa za duze caly sezon 2016 lowilem tylko leszcze na jednej wedce hak 6 na drogiej 4 na taki hak wszystkie roczniki leszcze sie wieszaja a napewno chcesz lowic te wieksze a te latwiej zaciac duzym hakiem. 2 tygodnie  lowilem z wujkiem barfzo dobrym wedkarzem on stosowal malutkich hakow nie wiem dokladnie rozmiar napewno powyzej 10 mial mase pustych i spiec zaraz po zacieciu ja mialem skutecznosc prawie 100pro z tym ze lowie z lodzi na wagglery ale to nic nie zmienia i niema to nic wspolnego z przyneta jak to wiekszosc twierdzie na hak rozm 6 tez moNa nabic mady tylko wiecej sztuk no i hak nie moze byc gruby pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.