Skocz do zawartości
tokarex pontony

Uniwersalna żyłka spiningowa


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy potrzebuje kupić w miarę uniwersalną żyłkę do spiningu. Ma ktoś może jakieś sprawdzone żyłki cenowo do 30-40zł za 150m.

Pisząc uniwersalną mam na myśli taką która posłuży zarówno na małe rzeczki za pstrągiem/kleniem/okoniem jak i na wisełke na bolka. Jaki wybrać rozmiar? O,20mm wystarczy? 

Proszę o jakieś porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

witam,ja polecam dragona hm 80 koszt ok 25zł za szpulkę,myślę że nie będzie łatwo pogodzić te trzy gatunki jedną żyłką,Na klenia za grubo na bolka może być za cienko,ale to moje zdanie,proponował bym 0,16  pod klenia ,okonia.Jak masz drugą szpulę to drugą żyłkę pod bolka.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam pod Szczupaka(do lżejszego łowienia) i Bolenia żyłki Stroft 0,20mm.Cena to 28 zł za 200m.Jak dla mnie to chyba najlepsza żyłka jakiej używałem do tej pory. Za pstrągiem/kleniem/okoniem nie ganiam,ale wydaje mi się ,że do tych ryb to max 0,18mm natomiast pod bolenia to między. 0,20-0,24mm. Takie jest przynajmniej moje zdanie :)     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugiej szpuli będzie plećka 0,16mm. Niestety jak narazie mam tylko jedno wędzisko i kołowrotek do spiningu ( w miarę uniwersalny zestaw ) więc muszę kupić coś w miare uniwersalnego gdyż niemam trzeciej szpuli :unsure:

Co do grubości chyba jednak kupię 0,20mm, zobaczę które z tych żyłek będę mógł obejrzeć na żywo w pobliskich sklepach.

Co do bolków to na terenach gdzie będę uczył się je łowić trafiają się głównie takie 40-70cm do 3-4kg więc chyba wystarczy. 

Czekam na kolejne porady ponieważ zakupy planuję na weekend B).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego roku będę jednak testował nowości z żyłek fiume, wczoraj kupiłem 0,20mm tonącą do matchówki i 0,18mm na spining, cenowo żyłki podobnie jak dragon czy trabucco czyli 24zł za 150m.

Dragona używałem w zeszłym roku zarówno do matchówki jak i do spiningu tylko że z serii maxima a nie hm80, więc stwierdziłem że trzeba sprawdzić tegoroczne nowości. 

Szkoda tylko że niemiałem gdzie obejrzeć i podpytać o tego robinsona i strofta :/

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu tej plecionki nie możesz użyć do łowienia boleni??  Żyłka 0,20mm do pstrągów da radę, ale na klenie a tym bardziej okonie zdecydowanie za grubo. Chyba, że liczysz na przypadkowe ryby :) Ja plecionke zostawiłbym do łowienia boleni, a na okonie, klenie kupił żyłkę 0,14mm lub 0,16mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powierzchniowego łowienia boleni w lecie plecionka może być ale w późniejszym okresie gdzie nie rzadko trzeba ich szukać w toni żyłka jest lepszą opcją. 

Co do okoni zeszłego roku w okresie marzec-maj przy łowieniu na spławik wcale im nie przeszkadzała żyłka 0,20mm nawet nie bezbarwna tylko ciemnozielona, bywało że w kilka godzin łowiłem i po 20 garbusów.

Tego roku chce trochę podszlifować łowienie okoni na spining bo w ubiegłych latach to były raczej przypadkowe kontakty.

Kupiłem przeźroczystą żyłkę 0,18mm do spiningu zobacze niedługo czy faktycznie będzie za grubo na okonie, bo na takie "pstrążki" jakie u nas występują powinno wystarczyć. 

Zresztą może w końcu kupię jakiś delikatnieszy kijek na garbusy/kropki to wtedy kupię coś 0,10-0,16mm ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem od boleni, ale nie wiem w czym ta plecionka miałaby przeszkadzać. 

Jeśli chodzi o okonie to już trochę je łowie. Największym problemem jest to ze lowisz je z reguły na małe przynęty, które na grubszej żyłce po prostu będą źle pracować. Drugim problemem jest sygnalizacja brań, ale to już bardziej kwestia kija. Dlatego tez okoń na spławik a spinning to zupełnie inna bajka. Mógłbyś dać żyłkę nawet 0,30mm i tez by były brania. Zresztą tak jak mówisz przetestujesz sam i przyznasz mi rację :D 0,18mm do okoni to taka granica przyzwoitości, wszystko zależy od tego jakimi przynętami będziesz łowić. Ostatnio na okonie stosuje plecionke i przypon z żyłki. Żałuję że wcześniej nie wpadłem na taki patent, bo jest naprawdę świetny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do boleni to mam znajomego który mieszka niedaleko i jesienią oraz pod koniec roku gdy woda się ochładza bardzo skutecznie łowi bolki właśnie z zastosowaniem żyłek i przynęt gumowych.

Latem oczywiście będę łowił na woblery ale mam też zamiar jesienią trochę odpuścić szczupakom i zobaczyć jak to faktycznie z tymi boleniami jest.

Do tej pory małe przynęty dla mnie to były 7cm gumy i wirówki nr3, ale ostatnio nabyłem trochę obrotówek 1-2 oraz jaskółki, twisterki i robaki takie 3-5cm. Dla mnie to będzie coś nowego więc napewno będe musiał trochę poeksperymentować z grubościami linek, gramaturą główek etc.

bumtarara jak będę miał kiepskie efekty to wiem do kogo się odezwać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może też coś dodam od siebie.
Czasem jakiś okoń mi tam się uwiesi i z tego doświadczenia mogę Ci powiedzieć Elast93,  że jak zaczniesz łowić na plecionkę okonie to już raczej żyłki nie będziesz stosował. Polecam plecionki z zakresu 0,04-0,06. Sygnalizacja brań i udane zacięcia w moim wypadku o wiele wiele lepsze niż na żyłce. Można tak jak bumtarara stosować przypon z żyłki, jednak problem jest jeden przy tym, a mianowicie szczupaki. Wiadomo lubią też małe przynęty i są częstymi gośćmi na takich zestawach, dlatego można też stosować fluorocarbon, jednak i on nie zapewnia sukcesu wyjęcia przyłowu. Jeśli już uda się wyjąć zębatego to trzeba przepatrzeć przypon gdyż przeważnie jest poszarpany i trzeba go wymienić. 
Ja powiem wam, że przy tej średnicy pletki nie stosuje ani żyłki ani fluorocarbonu tylko dowiązuje agrafkę lub agrafkę z krętlikiem wprost do plecionki. Niestety kilka zębatych odpłynęło zakolczykowanych ale na to chyba nie ma lekarstwa, gdyż jak zastosowałem nawet najcieńszy przypon wolframowy ilość brań okoni drastycznie spadała a one są tu głównym celem.
Co do gruntu i spławika to tak jak pisał bumtarara, a nawet posunął bym się dalej, mógłbyś założyć starą żyłkę gorzowską "setkę" (1,0 mm) a i tak by się wieszały okonie. ;)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie, zawsze można się spotkać w kilka osób np w któryś majowy dzień.

Kto wie może i gdzieś przypadkiem będziemy w tym samym miejscu o tej samej porze, kilka osób z forum już tak poznałem 😃

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj wróciłem do Krakowa, także w tym sezonie tutaj będę machał wędką :) oczywiście bardzo chętnie w towarzystwie :D a co do okoni to teraz wg mnie słaba pora na ten gatunek, albo po prostu nie umiem ich łowić wczesną wiosną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Podłączam się- dotarły do mnie ostatnio wieści o nowej żyłce spinningowej od mikado, która ma zastępować plecionkę. Nie wiem na ile jest to marketingowy bełkot, a na ile prawda, ale chciałem zaczerpnąć od was opinii. Sprawa wygląda następująco: sprzęt ma powłoczkę fluocarbonową (no to może być ciekawe, bo pewnie będzie śliska, a co za tym idzie nie powinna się plątać), przeszła jakieś tam pierdyliard testów wytrzymałościowych i podobno rzuty też dalekie. No nie ukrywam, że temat mnie wkręcił. Tylko jak myślicie- to ma szansę zadziałać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.