Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

mlody11

Rekomendowane odpowiedzi

W przyszłą niedziele mam zawody "Jaź 2016". Znacie jakieś zanęty które zwabia jazia moje stanowisko? Jakieś porady dotyczące połowu tej ryby. Wiem ze na groch można je łowić. Może ma ktoś jakieś doświadczenie z ta ryba, są to zawody gruntowe.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

żarłoczna, mięsożerna i pazerna w zależności od warunków w jakich ją poławiamy. Bezsprzecznie łatwiejsza do złowienia niż kleń o tej porze roku. Ryba która wymaga jak już wspomniałem ciszy spokoju i jak najwięcej cierpliwości (mówię tu o łowieniu w rzece).

O tej porze roku polecam jako przynętę rosówkę. Niezależnie czy łowisz na spławik czy na DS. Tylko moja uwaga. Pilnuj wędki... .

Zawody masz gruntowe. Proponuje jakąkolwiek zanętę z dodatkiem siekanych rosówek. Sukces powinien być... .

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Jazie łowie na Groch - ale wymaga to nęcenia i przyzwyczajenia ryby, więc na zawody raczej odpada, chyba, że groch jest powszechne stosowany w łowisku i ryba go zna.

Przynęty standardowe - czerwone (gnojaki), robaki kopane, białe, pinki, kukurydza konserwowa.

Miejsce - raczej bliżej brzegu (nie w nurcie), a idealnie jakieś spowolnienie nurtu za / lub pod  krzakiem, drzewem - łowie zazwyczaj blisko brzegu - ale z 5-10m od stanowiska w dół rzeki.
Jazie są b. płochliwe dlatego siadam daleko od brzegu - 4- 5 m, tak, że tylko końcówka wędki wystaje nad wodę; staram się nie wstawać i jak najmniej ruszać + cisza. Miałem sytuacje, że podszedł wędkarz pogadać i miałem po braniach na 2,3 h.

Zanęta - są ukierunkowane na Jazie, ale ja z marszu nigdy nie nastawiam się na Jazie  więc łapałem je przy "okazji" - stosowałem zanęty płociowe.  

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nęcę to rzucam ok 4 litrów grochu + 2 litry pęczaku + 0,5l konopi +3l pszenicy - to mniej więcej 8-10 litrów ziaren rozdzielam na 3,4 miejscówki.

Jak już łowie to rzucam b. mało - garsteczkę mieszanki na spławik i dorzucam po 5-10 ziaren co jakiś czas.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA już od Lutego zacząłem nęcić jak były cieplejsze dni - chociaż trochę niewypał, bo zimno się zrobiło.

Ale to jeszcze nie jest grubo - używam pęczaku, konopii, pszenicy + groch, pod koniec kwietnia/maj przejdę na kuku gotowaną, łubin i groch. Teraz nęcę co 2gi, trzeci dzień, jak ruszą leszcze po tarle to będę nęcił 5,6 dni w tygodniu.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mlody11 napisał:

A jakbym sypną na zawodach (podaje w kg suchych) 1kg grochu, 3kg pszenicy i 1kg kuku. Mogłoby być tak bo z konopiami u mnie jest problem chwilowy

Koledzy fachowcy od jazi pewnie się jeszcze wypowiedzą, ale jak dla mnie to gruba przesada jak na zawody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie na zawody to jakiś proszek - zanęta sypka, nie nauczysz ryb w kilka godzin jedzenia pszenicy czy grochu.

Jeśli to zawody gdzie punktują tylko i wyłącznie Jazie to można spróbować Grochu, jeśli ryby go znają w łowisku, ale to raczej łowienie, próbowanie - ziarno na haczyk, garstka grochu do wody z pół godzinki albo jest, albo nie ma i zmiana przynęty. 

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że ma zawodach nie ma sensu nęcić ziarnem. To nie jest rekreacyjne łowienie gdzie masz czas na takie manewry. Dałbym jakąś ciemną mieszankę pod karpiowate, do tego chlebek fluo (na jazie i klenie to podstawa), do tego jakąś pinkę i trochę kukurydzy lub groszku z puszki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek z puszki się nie sprawdza według mnie. Kiedyś też myślałem ze wszyscy łowią na taki , ale niestety zero brań szybko zmusiło mnie do podpytania innych. Groch to raczej ten żółty , który można kupić w warzywniaku lub bezpośrednio gdzieś u rolników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 15.03.2016o09:27, bumtarara napisał:

 Dałbym jakąś ciemną mieszankę pod karpiowate, do tego chlebek fluo (na jazie i klenie to podstawa), do tego jakąś pinkę i trochę kukurydzy lub groszku z puszki. 

Kupiłem dziś zanętę specjalnie "Traper Series Feeder Cold Water" ukierunkowaną pod leszcze,plocie krąpie jazie i klenie wiec może coś da rade z tego wydłubać. Oczywiście grochu tez trochę sypnę. I mam zamiar dodać do tego czarna ziemie żeby się zanęta nie wyróżniała na dnie. A groch zakładać na haczyk czy może próbować na włos zakładać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak będzie dobry tylko ziarenko musisz tak zakładać żeby było widać grot. Do tej zanęty pieczywka fluo  dobrze jakbyś dodał. Niektórzy mówią jeszcze ze haczyk powinien mieć kolor złoty, żółty , ale jak łowiłem na czerwone i też było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, szczypior napisał:

Niektórzy mówią jeszcze ze haczyk powinien mieć kolor złoty, żółty , ale jak łowiłem na czerwone i też było dobrze.

Haki tez kupiłem bo już nie mailem odpowiedniego i pomyślałem ze skoro groch po ugotowaniu jest żółciutki to i hak niech taki będzie.

A pieczywo fluo jakiś konkretny kolor czy może być mix?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów chcę dodać od siebie trochę uwag dotyczących Jazi , łowiąc je przez wiele już lat zauważyłem że jazie mają swoje ulubione miejsca i okresy żerowania, wiosną łowię je na niewielkiej rzece Pszczynce, , do końca kwietnia najlepsze godziny to od wczesno rannych do godz 9 tej , przy niskim stanie wody, zaś podczas podwyższonych stanów wody w rzece okres ten wydłuża się nawet do godz 11 tej, później w maju już tylko wczesno ranne i przed wieczorne aż do zmroku , nie nęcę łowiska wcześniej a dopiero po przyjściu na miejscówkę wrzucam 3 lub 4 kule zanęty, samo stanowisko tak sobie przygotuje żebym nie musiał wstawać z krzesełka by ich nie płoszyć, na haczyku zawsze pieczywo, skórka z chleba lub bułki miąższem na zewnątrz, Jazie może nie jakieś okazowe ale takich od 35cm do 47cm trafiam dość często, mniejsze też się trafiają ale w moich miejscówkach rzadko , dlatego moim zdaniem najlepiej jest poznać rzekę i ich miejscówki, życzę kolegom okazów i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.