Skocz do zawartości
tokarex pontony

Żyłka na kołowrotek


Camper121

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
2 minuty temu, Camper121 napisał:

Czy grobośc zyłki na kołowrotku ma znaczenie czy są jakies rozmary na kołowrotek.

 

Ma znaczenie. Napisz jaką metodą chcesz łowić (spławik, grunt, spinning) w jakim łowisku (staw, rzeka, jezioro) i jakie ryby, to podpowiemy jaką żyłkę zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Camper121 napisał:

1.Spinning-Jezioro,rzeka,-ryby drapiezne(szczupak,okoń.itp)                                              

2.Spławik-jezioro,rzeka-sumnik karłowaty,płoc,karp,ukleja,karaś,amur.

 

1. Spinning- okoń 0,16-0,20. Szczupak 0,22 do 0,28. Ewentualnie plecionka 0,12-0,16.

2. Żyłka główna 0,20 do 0,25, przypon 0,12 (płoć ukleja) do 0,16 karaś, sumik. Na karpia i amura- żyłka 0,25 minimum- do 0,32. Przypon minimum 0,20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krah napisał:

ja spokojnie łowiłem karpie na żyłke 22 a nawet 20 :) czemu takie agresywne rozmiary ona wtedy jest za sztywna a już napewno na spławik

W lutym i w marcu ja przy połowie karpi na feedera zakładam na przypon żyłkę nawet 0,12. ;)

W mojej poradzie wziąłem pod uwagę, że kolega jest początkujący i raczej zależy mu na w miarę bezawaryjnym starcie- bez plątania i zrywania zestawu- stąd moja porada. Przypuszczam, że karpie spróbuje łowić na komercji a tam 0,20 jest zdecydowanie zbyt cienka a na wielu łowiskach wręcz niedozwolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!Nie wiem lata temu gdy jezdzilem na nowaki mialem 18 i 22 starczalo, to ze jest poczatkujacy nie znaczy ze.ma uczyc sie ciagniecia ryb na zywiol :x Jakis przewrazliwiony jestem na te grubosci widze jak znajomi na karpie i sandacze po 3 kilo wala zylki 30 tki i ciagna na zywial, szkoda kreciolow i ryb bez szans, pozatym on mowil o splawiku przy tej grubosci bedzie problem z wyrzuceniem na odpowiednia odleglosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Krah napisał:

!Nie wiem lata temu gdy jezdzilem na nowaki mialem 18 i 22 starczalo, to ze jest poczatkujacy nie znaczy ze.ma uczyc sie ciagniecia ryb na zywiol :x Jakis przewrazliwiony jestem na te grubosci widze jak znajomi na karpie i sandacze po 3 kilo wala zylki 30 tki i ciagna na zywial, szkoda kreciolow i ryb bez szans, pozatym on mowil o splawiku przy tej grubosci bedzie problem z wyrzuceniem na odpowiednia odleglosc

Może i racja....

Faktycznie nie zauważyłem, że kolega napisał, że biała ryba na spławik. W tej sytuacji 0,25 jest raczej górną granicą a nie dolną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Jakis przewrazliwiony jestem na te grubosci widze jak znajomi na karpie i sandacze po 3 kilo wala zylki 30 tki i ciagna na zywial, szkoda kreciolow i ryb bez szans

Niestety często to właśnie zbyt cienka żyłka pozostawia ryby bez szans, gdy pęknie i zostawimy rybę z hakiem w gardle i wiszącym z pyska sznurkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minut temu, aldebaran napisał:

Niestety często to właśnie zbyt cienka żyłka pozostawia ryby bez szans, gdy pęknie i zostawimy rybę z hakiem w gardle i wiszącym z pyska sznurkiem.

Jeśli pęknie to przypon, a nie żyłka główna.... Zresztą przy dobrym hamulcu naprawde w ekstremalnych warunkach może żyłka puscić

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Jeśli pęknie to przypon, a nie żyłka główna.... Zresztą przy dobrym hamulcu naprawde w ekstremalnych warunkach może żyłka puscić

Nie ważne czy przypon czy żyłka główna, hak i wiszący sznurek w pysku i tak zostaje. A dobry hamulec to jest w dobrych kołowrotkach, raczej rzadko kiedy w zestawach początkujących wędkarzy. Już nie wspominam o tym, że hamulec trzeba umiejętnie ustawić, co początkującym wędkarzom często sprawia dużą trudność.

Ogólnie to chodzi mi o to, że używanie cienkich zestawów po to, by "dać rybie szanse", to tak naprawdę często odbieranie jej szansy, gdy ten cienki zestaw puści. I tyle - dla ryby im grubsza żyłka tym lepiej.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać, że szybki hol ryby może pomóc w jej uwolnieniu i odpłynięciu. Można wyciągnąć 10 kilowego karpia na przypon 0.10, ale ciągniesz go godzinę albo i lepiej. Czy ryba przeżyje taki długi hol, na pewno będzie mieć gorzej niż przy kilkuminutowym holu siłowym. Czasami trzeba łowić cienko, bo ryby inaczej nie biorą, ale jeśli jest taka możliwość, to wolę łowić grubszą żyłką niż cieńszą :) 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kto lubi, juz mowilem jak ma nauczyc sie obslugi zestawow skoro caly czas bd miec grube zylki, a dobry hamulec nie koniecznie wiarze sie z duza cena za 150-170 zl kupi kolowrotek sredniej klasy z.naprawde dobrymhamulcem. Ale kazdy ma swoje zdanie mi owszem ryby sie wypinaly ale nigdy nie zrywaly zestawow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.