Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kijek pod klenia/pstrąga na dosyć szybki nurt


Mr Kaczor

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio połaziłem po sklepach wędkarskich w celu macanka kijaszków o wymaganiach jak w nagłówku tematu czyli wg mnie 270 i cw 3-18g i powiem, że ciężka sprawa zeby znaleść cos w jednolitej rurze i przyzwoitej szybkosci. Fajny jest jeden z  dragonów ale to ponad 5 stówek w sklepie w którym go oglądałem. Niewiele tańszy savage gear parabellum ale też fajny. Niestety nigdzie nie pomacałem daiwy exceler o zadanych parametrach tylko podobne i robiły dobre wrazenie jedank cena też nie mała. Nie udało mi sie nigdzie pomacać mistrala amundsona 270/12 a wydaje sie byc fajny i troszke tańszy. Ogólnie rzecz ujmując cenię sobie lepsze modele mistrala stąd łaskawym okiem patrzyłem na ten model - niestety we Wrocławiu nie do pomacania. 

W końcu w jednym ze sklepów dostałem w łapę Mikado nihonto diamond red cut  270 o cw 2-17 i powiem, że kijek jak na 140 zł (cena z aledrogo z przesyłką) zrobił na mnie na tyle pozytywne wrażenie, że go zakupiłem i najprawdopodobniej wyląduje jako podstawowy kij na Wrocławkie cieki. Szukającym kijka jazio kleniowego  polecam go pomacać bo na sucho parametry ma 100% trafione w temat. Zobaczymy jeszcze jak wypadnie nad wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
O 20.06.2016 o 11:28, byq44 napisał:

WItam. A mozesz napisac jakie te travele masz i z ktorych jestes zadowolony. Lubie travele bo i na miejscu i na wakacjach w cieplych krajach mozna polowic i nie trzeba calej szafy wedek.

Ja mam aktualnie daiwa true flight st 305cm 10-50gr, Ron thomson tyran 270cm 15-45gr.

Najbardziej jestem zadowolony z travela ETERNUM JAXON cw  do 30g/270/4 składy. Nie wiem, czy wędka jeszcze jest na rynku. Niewielkie  pieniądze a w mojej ocenie przyzwoita seria. Są tacy, że na słowo Jaxon dostają gęsiej skórki:)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po krótkim teście mikado nad wodą i podoba mi się jeszcze bardziej niż na sucho. W sumie miałem go tylko 1,5h nad wodą i połowiłem nim tylko kilka okoni ale pomachałem większością przynęt jakie przy sobie miałem. Bardzo mi ten kijek leży. Jak ktoś szuka szybkiego blanku to z takim mamy tu do czynienia a do tego dosyć delikatna szczytówka - kijek pod tym wzgledem trochę przypomina wklejankę jednak nie jest ona tak spolegliwa i na wobkach i blachach "nie sypie nadmiarem informacji" w nurcie oraz nie ma efektu przesztywnienia miedzy blankiem a szczytówką  a ładnie progresywnie sie gnie. Co prawda narazie tylko ciągnąc krzaki z wody mogłem to zobaczyć ale pod wieksza rybką pewnie będzie podobnie. Jak porównałem szczytówke z cataną 270 cw 1-10g to mikado ma ja troszke cieńszą ale same szczytówki pracują podobnie tyle, ze blank mikado to zupełnie inna szybkość. Kijek bez problemu miota i obsługuje kleniowo jaziowe blachy i wobki w tym ze smużakami radzi sobie zupełnie zadowalajaco.  Zapinałem na nim wszystko co przy sobie miałem w tym najwieksze były 10g główki na 4" kopycie i zupełnie fajnie sie jigowało na tym. Wszystko w odrzańskim nurcie który obecnie jest dosyc leniwy.  Latały 4" woblery typu x-rapa, wahadłówka boleniowa 14g i boleniowe wobki w okolicy 8-12g i kijek radził sobie z tym bez zarzutu. Co prawda nie miotałem 14g z "całej pary" bo jakoś bałem sie tak szczytówke nadwyrężać choć pewnie dałaby radę ale po co. Jigowałem spinmadem 12g - tu połaczenie wirujacej blachy z takim ciężarem w nurcie dało akceptowalny efekt choć moim guardianem 270 o cw 7-28 podobało mi się bardziej, co nie znaczy ze mikado robi to nieakceptowalnie. Biorąc pod uwage jego uniwersalność da sie przeżyć niewielki spadek komfortu na górnych skrajnych parametrach. Obławiałem równiez paprochami okoniowymi dolny zakres i nie mam zastrzeżeń. Co prawda bez problemu wskaże czulszą okoniową wklejankę ale to nie znaczy, ze na niej ich nie połowimy z zadowalającymi odczuciami.  Co prawda wole holować okonie na mojej catanie ale biorąc pod uwagę uniwersalnosc mikado catana nie predko wyjdzie z szafy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
O 13.05.2016 o 09:12, pewniak napisał:

 No i pamiętaj że sprzęt nie łowi.

 

Kolego, napisałeś jedną z lepszych porad wędkarskich dotyczących wyboru wędziska, ale z ostatnim zdaniem się nie zgadzam. Moje wypowiedzi nie traktuj jako zaczepki, nic do ciebie nie mam. Jedynie nie chcę, aby rozpowszechniał się niewłaściwy pogląd.

Oczywiście, że sam sprzęt nie łowi. Łowi tylko w parze z umiejętnościami wędkarza, bo to wędkarz jest operatorem tego sprzętu. Natomiast jakość techniczna sprzętu jest bardzo ważna, przecież to dlatego wchodzisz do sklepu i wybierasz coś dla siebie, prawda? Sprzęt musi!! być dobrany do łowiska, ryb, techniki łowienia i umiejętności wędkarza, a ten steruje tym sprzętem i ostatecznie decyduje o powodzeniu korzystając ze swoich umiejętności i sprawności posługiwania się sprzętem.

Rozpowszechnianie idei "sprzęt nie łowi" wprowadza niedoświadczonych wędkarzy w błąd, którzy przyjmują do wiadomości, że cokolwiek wezmą nad wodę (kiepskie wędzisko, kiepską przynętę, kiepską żyłkę) powinni łowić ryby, no bo to nie sprzęt przecież łowi... Co ciekawe, w przypadku przynęt jakoś nikt nie propaguje idei "sprzęt nie łowi ryb". Czyżby hipokryzja?

W sytuacji, gdy łowimy odległe ryby np. dalekie bolenie, tylko ten wędkarz zacznie je łowić, który pokona daleki dystans, a więc - sięgamy po odpowiednie wędzisko, czyli w tej sytuacji to sprzęt decyduje o powodzeniu. Łowimy z łódki, bawimy się gumeczkami do 7 g łowiąc sandacze z opadu, nagle te znikają z toni i wędkarze łowiący ciężkimi kogutami do 30 g pukają o dno i z głębokości 25 m ciągną ładne sandacze. Ty nie jesteś w stanie złowić rybę, bo masz wędeczkę do 12 g służącą do zabawy z opadu na lekko. Łowią wędkarze, którzy wcale lepsi od ciebie nie są, mają tylko odpowiednie wędziska i ciężkie przynęty. I co, sprzęt nie decyduje o złowieniu ryby wówczas, gdy umiejętności łowiących są na tym samym poziomie? Są wędziska tanie i niepokazujące delikatnych brań, są wędziska droższe i świetnie pokazujące delikatne brania.

I jeszcze coś, jakość sprzętu jest ważna, bo łowiąc 6-8 godzin ciężkim, masywnym wędziskiem opóźniającym zacięcie poprzez swoją kluchowatość czy taniość (zła konstrukcja, kiepskie materiały i wykonanie, byle cena w detalu była bardzo niska) wędkarz o wiele szybciej się zmęczy, przez co osłabnie jego refleks i skuteczność łowienia. Dlatego czasem warto się poświęcić, doskładać kasy i kupić coś lepszego jakościowo. Lub kupić z drugiej ręki coś lepszego w cenie używanego. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Mam podobny dylemat, co pod pstrąga :

1. Konger WRX World Champion Impuls 5-18g

2. Mikado Specialized Trout 4-18g

 

ewentualnie coś tańszego

3. Dragon Viper HD trout 5-21g

 

Co lepsze pod obrotówki (4g, woblery 2-4g)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam od marca mikado specialized trout 2,4m 4-18 gram, tylko ja używam go raczej do cięższego łowienia okoni i szczupaków gumami na główkach max 10 gram, tęczaki też kilka razy na komercjach nim łowiłem. Dla mnie kij w tej kasie petarda, wyholowałem nim już sporo szczupaków w granicach 50-70 cm kilka sandaczy pod 60 cm sporo ładnych okoni a nawet bolenia :D. Piękne ugięcie podchodzące pod półparabolik, to tyle z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gnat napisał:

Mam podobny dylemat, co pod pstrąga :

1. Konger WRX World Champion Impuls 5-18g

2. Mikado Specialized Trout 4-18g

 

ewentualnie coś tańszego

3. Dragon Viper HD trout 5-21g

 

Co lepsze pod obrotówki (4g, woblery 2-4g)

Nie wiem na ile różni się Konger Champion Impuls (stara zielona seria) od WRX Impuls ale mój zielony Impulse 2,70 na mniej zakrzaczone i szersze rzeki spełniłby Twoje oczekiwania. Na węższe odcinki i bardziej zakrzaczone mam wędki 2,30-2,40 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.