Skocz do zawartości
tokarex pontony

Spinning, o co w tym chodzi?


wuz1u

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, cześć i czołem,

piszę tutaj aby dowiedzieć się czegoś pożytecznego na temat metody spinningowej. Ostatnio dostałem do ręki właśnie wędkę spinningową (a zawsze łowiłem metodą spławikową bądź gruntową, ewentualnie "na żywca" i byłem trochę uprzedzony do spinningu przy moich ułomnych umiejętnościach i darze do zrywania wszystkiego co z wędką związane :D ) krótko mówiąc - spodobała mi się metoda spinningowa. 

 Jaka wędka będzie dobra do łowienia (wymiary, ciężar wyrzutowy itp. sami Wiecie jaka wiedza się przyda)  z brzegu na jeziorze w celu łowienia szczupaków lub też innych, mniejszych bestyjek, które można złowić na spinning. Jaki kołowrotek, plecionka czy żyłka, najlepsze rodzaje przynęt oraz wszystkie inne podstawowe sprawy, które powinienem wiedzieć. Dodatkowo przydałoby się dowiedzieć co nieco w jakim "stylu" łowić, jak zarzucać, jak zwijać itp. itd. 

Pozdrawiam! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Wystarczy trochę poszperać w wątkach na forum i znajdziesz większość informacji których szukasz :P 

Według mnie jeżeli masz zamiar łowić głównie szczupaki i raczej na wodach stojących, to najlepszym wyborem będzie jakiś średni spining, tj, w stylu 2,40-3.00 m długości oraz coś w granicach 5-20 gram wyrzutu bądź 5-25 z pełną szczytówką.

Jeśli chodzi o akcję kija to już jest kwestia upodobania tzn, jedni wolą kije szybkie z akcją raczej szczytową ( z małym ugięciem kija ) a inni jak np ja, kije o akcji med czyli średniej z ugięciem raczej w okolicach pół parabolicznego.

Żyłka czy plecionka to podobny temat jak w kwestii wędek :D Ja osobiście do spiningu używam praktycznie tylko plecionek, kilka razy używałem żyłek i więcej nie mam zamiaru. Jeśli chodzi o typowo szczupakową czy boleniową lub sandaczową grubość to raczej coś w stylu 0,10-0,16 mm, do ryb typu kleń pstrąg czy okoń to już w rozmiarze 0,10-0,04 mm.. Chociaż jeżeli to twoje pierwsze kroki ze spiningiem to wybierałbym raczej coś w stylu 0,12-0,16 mm.

Kołowrotek oczywiście z przednim hamulcem tj. na szpuli, żadne wolne biegi czy inne udogodnienia nie są w spiningu potrzebne. Jeśli faktycznie będziesz kompletował raczej szczupakowy zestaw to wielkość młynka najlepiej 3000 lub 4000.

Co do przynęt najlepiej na początek kup po trochę wszystkiego, kilka blach wahadłowych, obrotówek w różnych rozmiarach, kilka gum oraz woblerów, nigdy nie wiadomo co u ciebie będzie skuteczne. Lub po prostu podpytaj innych wędkarzy nad wodą co im się sprawdza..

Styl prowadzenie przynęt to kolejny obszerny temat, wszystko zależy od przynęty na którą aktualnie się łowi i które partie wody się obławia.. Czy chcesz obłowić strefę przy dnie czy też toń lub obszar przy samej powierzchni.

Najprostszym sposobem prowadzenia gum czy też blach wahadłowych jest zarzucenie przynęty poczekanie aż opadnie na dno i podbijanie poprzez kilka obrotów korbką lub lekkie podszarpywanie wędką do góry. np. zarzucasz -> czekasz aż opadnie na dno-> potem 3 obroty korbką następnie ze dwa podszarpnięcia i kilka sekund przerwy lub czekasz aż opadnie i dalej znowu na dno i potem to samo.

Zawsze możesz popytać ludzi nad wodą jakiego sprzętu używają, jak prowadzą dany rodzaj przynęty itd..

 

Ps. Wędkujesz w okręgu PZW Kraków? 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tą odpowiedź. Baaardzo wyczerpany temat i muszę stwierdzić, że przeglądając forum, bo przeglądałem natykałem się na bardzo podobne informacje. Dziękuję :)

edit1: tak, wędkuję w PZW Kraków, najczęściej na Brzegach 3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też często bywam sam lub z bratem na Brzegach, tyle że ja w okresie letnim bardziej ze spławikiem lub gruntówką, brat natomiast tylko spininguje, może któregoś razu się na nas natkniesz to zobaczysz jak i na co my łowimy spiningowo :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.