Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Shimano jaki kołowrotek wybrać


artech

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ma, miał ten kołowrotek. Pytam ponieważ cena jest bardzo przystępna niewiele ponad 300 tylko jedno łożysko i jedno oporowe :roll: czy to nie za mało (wiem że liczba łożysk nie decyduje o kołowrotku ale..)Bardzo jestem ciekaw waszych opini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 179
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Czym różni się oznaczenie na kołowrotkach SHIMANO Super GT 4000 RA i RB. Podejrzewam że jest to różnica w łożyskach ale nie jestem pewien. Czy warto dać 100zł więcej za RB, i czy ktoś używa takich do gruntówki?Napiszcie coś bo musze w trybie natychmiastowym kupić kołowrotek do gruntu. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam.Jestem nowym członkiem forum jak i początkującym wędkarzem. Łowiłem ryby jakies 16-17 lat temu ale to były czasy bambusów i wędzisk teleleskopowych made in ZSRR ( na taki też sprzęt było mnie wtedy stać ). Dziś chcę wrócić to tej pięknej pasji ale wybór sprzętu jest tak duży że sam już nie wiem co wybrać.Pojawił mi się dodatkowy problem w postaci prezentu jaki sprawiła mi żona. Kupiła mi na urodziny kołowrotek Shimano Twin Power 1500XT-RA ( made in Malaysia ).Jak to kobieta. Doradził jej sprzedawca bo powiedział że to dobry wybór i na początki wędkarstwa idealny.Czytam tak sobie to forum i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Do jakiej metody ten kołowrotek będzie najbardziej odpowiedni? Czy nada się np do MATCHówki i jaka będzie najlepsza myślę o wędziskach firmy MIKADO tak do 300-350 pln i jaka długość (3.90-4,50 ).Co myślicie o kijach MIKADO ?

Mogę kupić też kołowrotek Shimano Stradic 4000FH ( MADE IN JAPAN ) w cenie ok 400 zł i zastanawiam się czy będzie dobry do połowów z gruntu i do średniego spiningu?

W życiu wychodzę z założenia że nie kupuję tandety .Wolę nie kupić nic i czekać odkładając kasę do momentu aż będzie mnie stać na coś bardziej trwałego i wszechstronnego i czegoś co posłuży mi długie lata więc mogę zaplanowac zakup jeżeli warto kupić coś z wyższej półki. Będę wdzięczny za odpowiedź na nurtujące mnie pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak od konca: osobiscie uwazam ze nie czasokres uzytkowania( im dluzszy tym lepiej) decyduje o klasie sprzetu lecz jego niezawodnosc i przyjemnosc z uzytkowania :!:. Co do kolowrotkow Shimano-ciesza sie bardzo dobra opinia i mysle ze zasluzenie,choc sa na forum koledzy ktorzy sa w stanie "zajezdzic" kazdy "mlynek".Jak to zwykle bywa wszystko zalezy od metody polowu jak i czestotliwosci uzytkowania sprzetu.Co do Mikado-jak dla mnie sprzet tej firmy miesci sie w dolnej "granicy stanow srednich" :smile:.Uwazam ze kolowrotki sa kiepskie natomiast wedziska maja dobra relacje cena-jakosc.Sam uzywam DS-ow tej firmy i praktycznie nie moge im niczego zarzucic.W temacie rodzaj i dlugosc wedziska uwazam ze musisz zdecydowac sam poniewaz to Ty znasz lowiska na ktorych bedziesz wedkowal oraz panujace tam warunki,rybostan itp.Matchowka raczej powyzej 4m.Tyle ja a naprawde decyzje musisz podjac sam(to raczej dobrze)zwlaszcza ze piszesz iz "podwaliny" w wedkarstwie juz masz :!::smile:.Pozdro-Radek.

P.s. Przewertuj dokladnie tematy na stronach "Haczyka" jest tam sporo informacji ktore pomoga ci podjac decyzje :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pe-te-ro jesteś na początki drogi. Przed Tobą jeszcze dużo oj dużo. Tysiące wydane na sprzęt i inne mniej lub bardziej potrzebne gadżety. Na rzekę co innego, na jeziorka co innego. Makabra ;-)

Ale nie ma się co podniecać sprzętem. Lepiej poszukaj jakiegoś kolegi nad wodą. Bo nie na kije się łapie. One są oczywiście potrzebne. Ale ... najważniejsze to miejsce, zanęta, sposób itd.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam

Dla tych którzy jeszcze tego nie widzieli załączam tutaj link do strony na której jest parę kołowrotków Shimano przedstawionych w animacji przestrzennej ,niestety działa to tylko z przeglądarką IE

Jak już się dobijemy na stronkę (jest po japońsku) wybieramy kręciołek, po załadowaniu obrazka z lewej strony są punkty, takie czerwone trójkąciki, klikamy w nie i kręcimy sobie :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam!

Catana 2500 Fa poszła bez problemu, lecz gdy się wziąłem ze następny kołowrotek jakim jest Shimano Super GT 2500 RA dopadła pmie pewna trudność, a mianowicie nie mogę zdjąć elementuobudowy (srebrna-błyszcząca)

wykręciłem pokolei wszystkie zewnętrzne śrubki, nakrętkę przy osi. nic nie chce sie ruszyć. blokuje mi wszystko ta część obudowy, którą zaś blokuje tylny hamulec którego również nie mogę zdemontować :( :( :(

jestem całkowicie bezradny, proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Homegeon ja swojego też próbowałem rozkręcić po tym jak miał kąpiel w wodzie, lecz nie chciałem nic na siłę. Tyle, że ja mam z przednim hamulcem. Ostatecznie wysuszyłem go dokładnie, ale nie rozkręciłem :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziewiczego, nigdy nie rozkręcanego 2500 RA i patrząc na instrukcję zamieszczoną na pudełku, pokrętło hamulca powinno się odkręcić kręcąc w lewo. Zaznaczam, że wnioskuję tak na podstawie schematu, nigdy dotychczas tego nie rozkręcałem. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kupiłem 2500Ra i jak porównałem z rocznym 1000Ra odrazu podjąłem decyzje że musze tego 1000 przesmarować. Po prostu teraz widac różnicę w pracy ten roczny chodzi trochę za ciężko. W lewo tzn zgodnie z ruchem wskazówek zegara ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakręciłem w lewo do oporu. Na koncu był większy opór później przeskoczyło i znów ze dwa obroty opór i przeskakuje i tak w koło. Próbowałem podważac ściągać siłowo ale nic to nie dało . Narazie się nie poddaje ale nie mam pomysłu. Napewno ktoś musiał konserwować sobie taki kołowrotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,

Szukam opinii o :

http://www.fishing-mart.com.pl/pl/products.php?groups=2&assortment=82&producer=183&kind=4252

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? A może w tej cenie powinienem zainteresować się czymś innym. Kołowrotek ma być typowo match do połowu na duże odległości przy użyciu żyłki do 0.14

P

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kozi

Od kołowrotka typowo matchowego wymaga się 3 podstawowych rzeczy

Dokładnego nawoju żyłki (wpływ na długość rzutu)

Płynnego hamulca (ze względu na finezje żyłki główne..delikatne przypony itd)

oraz czasami choć, to niekoniecznie zwiększonej ilości zwijanej żyłki na jeden obrót korbki.

Shimano EXAGE to kołowrotek, który należy jeszcze do "ekonomicznej" rodziny 3P

i nie należy się po nim spodziewać cudów np. super dokładnego nawoju żyłek 0,12-0,16

A może w tej cenie powinienem zainteresować się czymś innym.

Myśle ,że jeśli chcesz, możesz kupić w zbliżonej cenie kołowrotek w "zwykłej" nie match'owej wersji, ale za to wyjść z rodziny kołowrotków 3P

i nabyć Shimano Super GT 2500.

Za prawie te same pieniądze dostaniesz kręcioł, który ma już takie zauważalne gołym okiem bajery jak System wolnej oscylacji, oraz nawijanie Aero, właśnie te dwie nowinki przekładają się bezpośrednio na dokładne nawijanie, a co za tym idzie długość rzutu, oraz pośrednio płynność hamowania.

Gdzie jest ukryty hak: otóż kołowrotek Super GT RA badz jego nowsza wersja Super GT RB nie są kołowrotkami "typowo" match nie mają płytkiej szpuli, będziesz musiał nawinąć zyłke pod spód na podkład,

oraz nie mają dużego przełożenia, co w normalnych połowach jest bez znaczenia:

to nie zawody i bez różnicy jest dla Ciebie czy z 40 metra po nie udanym zacięciu, bądź nieudanym rzucie, zwiniesz zestaw w 21 sekund, czy też (przy "zwykłym" przełożeniu) będzie to trwało 26 sekund.

Bez znaczenia jest też to czy przekręcisz korbką by zatopić żyłkę 3 razy czy też 4,

Ale dzięki niższemu przełożeniu krecioł będzie trochę mocniejszy.

Wybór należy do Ciebie nie mówię, że Exage jest złe, ale np. na Akcjach w necie możesz dostać czasami nowe Super GT-RA 2500 za 220 zł, lub za niecałe 300 baz czekania na okazje młodszego brata Super GT-RB 2500. Owszem istnieje też wersja match Super GTM , ale jest on już znacznie droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. Nastawiam się na finezyjne łowy:) żyłki do max 0.14 Czy tak mocny kołowrotek, który proponujesz będzie potrzebny? Na pewno potrzebuję czegoś, co dokładanie i precyzyjnie nawija żyłkę, fajnie by było gdyby szpula była jak największa (dalekie żuty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak mocny kołowrotek, który proponujesz będzie potrzebny

Tą "moc" dostajesz niemal za friko, czyli rezygnujesz z trochę szybszego zwijania zestawu,

a w zamian dostaniesz kołowrotek o mniejszym przełożeniu lecz o trochę większej sile, która podczas holu jest nawet minimalnie zauważalna,(lżej kręci się korbką podczas ściągania umęczonej "łopaty") ale również w pewnym sensie, "zwiększona moc przekładni" może się przełożyć na żywotność kręciołka w przyszłości.

Taki krecioł też jest bardziej uniwersalny, można go bez zastanowienia katować na spiningu czy też feederku

Na pewno potrzebuję czegoś, co dokładanie i precyzyjnie nawija żyłkę,

Czyli na pewno nic z rodziny 3P.

Zauważ proszę, że jak naprawdę dokładnie nawija kołowrotek widać dopiero przy nawijaniu cienkich żyłek, im grubsza żyłka tym bardziej ona "maskuje" niedokładności nawoju danego kręciołka.

Większość kręciołków w miarę przyzwoicie nawija żyłki np 0,20 ale dramat się zaczyna gdy nawiniesz 0,12 - 0,14, (System Aero radzi sobie z tym całkiem nieźle prawie bezkonkurencyjnie już od bardzo wielu lat)

To między innymi dobrze nawinięta żyłka o małej średnicy pomoże Ci na rzut lekkim np. 3gr spławikiem na 18-20 metr, i może to się obyć bez pierdnięcia i świstu kija o długości 4,5 m. :mrgreen:

fajnie by było gdyby szpula była jak największa (dalekie żuty)

Wiesz jaka jest średnica szpuli kołowrotka shimano wielkości 2500? około 45mm mierzone po rancie spływu żyłki , wielkość 3000 ma około 5 mm większą średnice.

A wiesz może jaka jest średnica wewnętrzna pierwszej przelotki patrząc od kołowrotka w dobrym kiju odległosciowym? zwykle 10 czasami max 12 mm.

Odpowiedz sobie teraz sam na kolejne pytanie: czy tłumienie żyłki na pierwszej przelotce wraz ze wzrostem średnicy szpuli będzie rosło czy będzie malało? (oczywiście pomijając już kwestie budowy kija czyli oddalenie przelotki od kołowrotka)

Ja myślę by się tym nie przejmować, różnica pomiędzy 2500 a 3000 a niech tam, nawet 4000 będzie marginalna.

Decydujące o długości rzutu (pozostając cały czas przy tym samym ciężarze zestawu i kształcie spławika) zawsze znajdą się ważniejsze czynniki takie jak

- Technika rzutu (siła i dynamika wędkarza)

- Długość wędziska oraz jego jego klasa (materiał blanku jakość przelotek itd..)

- Średnica żyłki oraz jej miękkość

- Warunki atmosferyczne na łowisku (siła i kierunek wiatru)

- Rozmieszczenie obciążenia zestawu

- itd.. myślę że wielkość szpuli o pół numera znajdzie się może na 15 miejscu. :cool:

Owszem ogromne szpule przydają się karpiarzom do dalekich rzutów, tylko tam proporcje są nieco inne: średnica pierwszej przelotki 30mm i więcej, kilkadziesiąt razy większy ciężar wyrzucanego zestawu itd..

Podsumowując lepiej mieć jakieś Shimano z systemem "S" niż zwykłe 3P zwłaszcza jeśli można kupić to (+,-) w takiej samej kwocie na Aukcjach,jaką byłbyś skłonny zapłacić w sklepie za Exage

Za fabryczne, nieużywane Super GTRA 2500 można dać na licytacji około 200 zł za Super GTRA 4000 (jeśli chcesz koniecznie większy) max 240 zł, nowszy model Super GTRB -2500 kosztuje już około 290 zł (Choć nie widzę w nim jakiegoś super bajeru poza nowym kolorem i wagą), nie ma sensu przepłacać i tak starszy Super GTRA na pewno będzie dużo lepszy od EXAGE

Proponuje również być wcześniej poczłapał do sklepu i pooglądał sobie te kręciołki na żywo,

a może w sklepie znajdziesz coś jeszcze innego. :grin:

Ps.

Mam nadziej ,że nikt nie zasnął w trakcie czytania :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.