Skocz do zawartości
tokarex pontony

Początki z metodą - góra pytań


Avein

Rekomendowane odpowiedzi

Może zacznę od przywitania się tak więc witam wszystkich serdecznie :). Jestem osobą praktycznie całkowicie zieloną. Kilka dni temu kolega namówił mnie na ryby i tak mi się spodobało, że nie mogą się doczekać kolejnej wyprawy. Po prześledzeniu kilkudziesięciu tematów na tym i innych forach i przeczytaniu wszelakich porad temat metody tak mnie wciągnął zanim się obejrzałem z rana zrobił się wieczór a co za tym idzie wiele pytań. 

  1. Jednym z nich jest czy wędka, która niedawno kupiłem Jaxon Black Arrow Winklepicker cw 30 g nadaje się do metody? Jakich obciążeń mogę na niej stosować bez obaw o połamanie mojej pierwszej wędki.
  2. Do tej wędki mam jakiś stary kołowrotek "od wujka z Ameryki" i chciałbym go wymienić lecz nie wiem na jaki. Zawsze jest napisane tylko o wielkości kołowrotka i nie wiem czy tylko to się liczy?
  3. W nadchodzący weekend zamierzamy z kolegą wypad nad jezioro PZW gdzie jest dużo ryb od monstrualnych sumów po 80 kg po leszcze, karasie i plocie. Czy na metodę można łapać mniejsze ryb czy jest to metoda przeznaczona typowo na duże karpie.
  4. Co prawda budżet mam mały lecz jak wszyscy polecają to na zanętę postanowiłem wybrać sunbaits MMM mix lecz nie wiem czego używać jako przynęty a nie chciałbym wydawać dużej ilości pieniędzy na początku tym bardziej, że czekają mnie jeszcze wydatki nie do uniknięcia typy podbierak siatka itp. (Jeśli ktoś ma godne polecenia za nie duże pieniądze to byłbym wdzięczny). Nie wiem czy dobrze robię ale chciałbym się nastawić raczej na mniejsze ryby ponieważ boję się o tą wędkę która wydaje się raczej bardzo delikatna.
  5. Ostatnim pytaniem, którym wybiegnę w przyszłość moglibyście polecić mi drugą wędkę wraz z kołowrotkiem tak do 150 zł?

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeśli założyłem temat w złym dziale.

PS. Zapomniałem  zapytać czy zna ktoś może jakiś dobry sklep wędkarski w Poznaniu? Nie zdążę zamówić już przez internet wszystkiego a sklepy wędkarskie w mojej okolicy maja takie kosmiczne ceny ze głowa boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
38 minut temu, Avein napisał:

Może zacznę od przywitania się tak więc witam wszystkich serdecznie :). Jestem osobą praktycznie całkowicie zieloną. Kilka dni temu kolega namówił mnie na ryby i tak mi się spodobało, że nie mogą się doczekać kolejnej wyprawy. Po prześledzeniu kilkudziesięciu tematów na tym i innych forach i przeczytaniu wszelakich porad temat metody tak mnie wciągnął zanim się obejrzałem z rana zrobił się wieczór a co za tym idzie wiele pytań. 

  1. Jednym z nich jest czy wędka, która niedawno kupiłem Jaxon Black Arrow Winklepicker cw 30 g nadaje się do metody? Jakich obciążeń mogę na niej stosować bez obaw o połamanie mojej pierwszej wędki.
  2. Do tej wędki mam jakiś stary kołowrotek "od wujka z Ameryki" i chciałbym go wymienić lecz nie wiem na jaki. Zawsze jest napisane tylko o wielkości kołowrotka i nie wiem czy tylko to się liczy?
  3. W nadchodzący weekend zamierzamy z kolegą wypad nad jezioro PZW gdzie jest dużo ryb od monstrualnych sumów po 80 kg po leszcze, karasie i plocie. Czy na metodę można łapać mniejsze ryb czy jest to metoda przeznaczona typowo na duże karpie.
  4. Co prawda budżet mam mały lecz jak wszyscy polecają to na zanętę postanowiłem wybrać sunbaits MMM mix lecz nie wiem czego używać jako przynęty a nie chciałbym wydawać dużej ilości pieniędzy na początku tym bardziej, że czekają mnie jeszcze wydatki nie do uniknięcia typy podbierak siatka itp. (Jeśli ktoś ma godne polecenia za nie duże pieniądze to byłbym wdzięczny). Nie wiem czy dobrze robię ale chciałbym się nastawić raczej na mniejsze ryby ponieważ boję się o tą wędkę która wydaje się raczej bardzo delikatna.
  5. Ostatnim pytaniem, którym wybiegnę w przyszłość moglibyście polecić mi drugą wędkę wraz z kołowrotkiem tak do 150 zł?

1. Co prawda nie znam tej wędki, ale zapewne się nada. Jak na początek dla Ciebie faktycznie troszkę mało te 30gr, lekkie podajniki odpowiednie zarzucanie i nic nie powinno się łamać

2.Ogólnie na początek możesz stosować byle jaki kołowrotek w końcu się uczysz, rozmiarowo uznaje się najlepiej 3000-4000.

3,Oczywiście że można sam łowie płotki leszcze krąpie itp

4.Ja jak zaczynałem kupowałem zwykłą tanią zanęta ważne by było drobno zmielona, teraz w sklepach jest pełno gotowych zantęt do metody np z trapera koszt ok 12zł Na włos kulki,kukurydza pellety itp a na sam hak 3 białe zdają też egzamin.

5.Jak na początki to polecam kupić tani Federer max do 90 cw co byś mógł uczyć się celnych rzutów, kołowrotki w miarę dobre zaczynają się powyżej 100zł jak bd już tak daleko to parę linków można zarzucić. Ogólnie najpierw spróbuj czy faktycznie Cie metoda wciągnie nie każdemu po początkach chciało się to kontynuować:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko, również początkującego w method feeder, to powinieneś zdobyć koszyki/podajniki zanętowe do metody o ciężarze 20...25 gram. Tak, jak jest napisane na Twojej wędce - ciężar wyrzutu do 30 g. Jeśli weźmiesz koszyk/podajnik 20 g (ciężar wmontowanego ołowiu) i włożysz do niego zanęty, to całość powinna ważyć około 30 g. Jak będzie 40 g to też nic nie powinno się dziać.

Na pewno kupić nową żyłkę główną np. 0,18-0,16 mm tonącą 150 m, przypony zwykłe, albo z włosem - gotowe z haczykami 8, 10, 12 i skrócić kilka przyponów do długości 10 cm. Puszkę kukurydzy z biedry, na haczyk. Albo zagnieciony z zanętą chleb. A jak haki z włosem to jakieś kulki. Paczkę zanęty. Kolega niech weźmie podbierak, o ile go ma. Kołowrotek ze szpulą o możliwie dużej średnicy, za 50-60 zł. Fajnie gdyby miał kilka łożysk ;) Żadnych cudów techniki. Może być, np. Jaxon Pegasus GT300, Blue Bird GT300, Joker JTS/JTT 300, Parnas RDM 300. Obojętnie - z przednim lub tylnym hamulcem. Nie warto łasić się na żyłkę dodawaną gratis do kołowrotka. Zazwyczaj jest za gruba i niewiadomej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Cytuj

    Jednym z nich jest czy wędka, która niedawno kupiłem Jaxon Black Arrow Winklepicker cw 30 g nadaje się do metody? Jakich obciążeń mogę na niej stosować bez obaw o połamanie mojej pierwszej wędki.

    Od biedy może być, choć ciężar wyrzutu niezbyt duży. Koszyk max.15-20 gr, bo jeszcze dochodzi zanęta.

  2. Cytuj

    Do tej wędki mam jakiś stary kołowrotek "od wujka z Ameryki" i chciałbym go wymienić lecz nie wiem na jaki. Zawsze jest napisane tylko o wielkości kołowrotka i nie wiem czy tylko to się liczy?

    Do feedera odpowiednią wielkością będzie rozmiar 4000 lub 40 zależy od producenta. Ewentualnie do tak delikatnej wędki mógłby też być rozmiar 2500. Konkretny model zależy od budżetu. Ja mogę polecić Shimano. Najtańsze modele (Alivio, Siena) kosztują ok. 100 zł.

  3. Cytuj

    W nadchodzący weekend zamierzamy z kolegą wypad nad jezioro PZW gdzie jest dużo ryb od monstrualnych sumów po 80 kg po leszcze, karasie i plocie. Czy na metodę można łapać mniejsze ryb czy jest to metoda przeznaczona typowo na duże karpie.

    To sposób na każdą rybę. Od karasi i leszczy po duże karpie. A o rodzaju łowionych ryb wcale nie decyduje wielkość przynęty. Zobacz mój film, w którym sam się o tym przekonałem. ;)

 

2 godziny temu, Avein napisał:

4. Co prawda budżet mam mały lecz jak wszyscy polecają to na zanętę postanowiłem wybrać sunbaits MMM mix lecz nie wiem czego używać jako przynęty a nie chciałbym wydawać dużej ilości pieniędzy na początku tym bardziej, że czekają mnie jeszcze wydatki nie do uniknięcia typy podbierak siatka itp. (Jeśli ktoś ma godne polecenia za nie duże pieniądze to byłbym wdzięczny). Nie wiem czy dobrze robię ale chciałbym się nastawić raczej na mniejsze ryby ponieważ boję się o tą wędkę która wydaje się raczej bardzo delikatna.

Na początek wystarczy podbierak za 25-30 zł.

Możesz zastosować zwykłą zanętę. Polecam zanęty Bruda w 3 kg opakowaniach. Szczególnie karp miód, leszcz karmel i brązowa zanęta na płoć. Tanie i bardzo dobre. Methoda to również a może przede wszystkim pellet. Najtańszy na wagę możesz kupić nawet za 10 zł/kg. Uwaga! ważna jest konsystencja zanęty i pelletu. Nie może być zbyt mocno sklejony!

2 godziny temu, Avein napisał:

5. Ostatnim pytaniem, którym wybiegnę w przyszłość moglibyście polecić mi drugą wędkę wraz z kołowrotkiem tak do 150 zł?

Tak jak radzi @Cinek146 feeder 3,30 - 3,60 m i 90- 100 gramów- dobre i tanie np. Mikado lub Konger. Kołowrotek jak wyżej.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam również, nie będę zakładał nowego tematu bo może uzyskam tutaj odpowiedź i koledze przyda się również. Chodzi oto, że posiadam przypon z gumką i mam pytanie, czy jest możliwość założenia robaków albo kukurydzę na haczyk bez zakładania pelletu albo kulek na gumkę i zrobienie z tego "methody feeder"? oraz pytanie podobne do tego czy można założyć i pellet i robaki (Pellet na gumkę robaki na haczyk?) 

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i dało by rade tylko w jakim celu? skoro masz na włosie gumkę to nie lepiej tam aplikować kuku.

Ad2 Teoretycznie można założyć robaki na sam hak a na włosie nic nie mieć ale nie polecam tego rozwiązania jak chcesz same robaki mieć to zwykły przypon starczy albo po prostu odetnij włos z gumką. Również można na włosie mieć np kulkę a na haku robaki ale jeżeli bd one żywe to bd rozwalały Twój mix chyba że używasz jakiś mocnych klejów ;P

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.