Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jaka wędka na kuter


wiesławek

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 121
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jak widać każdy ma swoje upoodobania jeśli chodzi o sprzęt ostry lubi Jaxony tomaszek shimano a ja abu garcia jednak co kolega słusznie zauważył najważniejsze jest aby kij leżł ci dobrzę w ręku ale pozatym jest kilka parametrów uniwersalnych potrzbnych do określenia jakości i użyteczności kija tj ciężar wyżutu na bałtyk to ok100-300g w zupełności wystarczy z zapasem (w niekturych krajach tę wartość zastępuje moc linki jaką można zastosować do kija i tu najlepszą wartość będzie 20-30lbs) długość optymalnie ok2,4-2,7m waga kija im mniejsza tym lepiej :mrgreen: (ale nie kosztem wytrzymałość)dobrze jeśli budowa kija zawiera oploty oraz szczytówkę z włukna szklanego to pierwsze wzmacnia wędkę a drugie pom :oops: aga odczytywać brania. Najlepiej jeśli będzie to kij dwuczęściowy.Lepszej jakość kije mają przelotki typu SIC (dobra firma FUJI) unikaj przelotek ceramicznych często się uszkadzają.

z podanych przykładów kture wymieniłeś wcześniej wybrał bym shimano hyperloop i tu tomaszek może również poświadczyć swoją opinią :mrgreen:

Co do multika to zaleca mprzeczytać temacik multiplikator (dział wcześniej) ale jeśli jest to na bałtyk i tylko na dorsz itp to nie potrzbujesz ogromnych multików zalecam coś o pojemności ok 200-250m żyłki 0.50-0.60 i przełożeniu ok 4.5-5.0

jw. z twoich dwóch przykładów polecam okuma nie kupuj jaxona :mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy sposób porównania Jaxona z inną firmą np Okumą jest wzięcia obu maszynek do ręki. Okuma czy shimano napewno są o wiele droższe od Jaxona i Robinsona, ale jak się ma na to kasę to warto za markę zapłacić.

Z drugiej strony jeśli z kasą jest krucho, to lepiej kupić Jaxona z górnej półki niż np Okumę itp. z najniższej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A...to polecam kolegom porownać Okumę Sea Ray, o ktorą pytał kolega w jednym z poprzednich postow z jaxonem tristan. Podobna połka cenowa, a jakość jak dla mnie bez porownania. Nie chwaląc się rzeczoną Okumę zajeździłem na jednym bałtyckim rejsie, a Jaxon kręci się 2 sezon i nawet norweska sol za bardzo mu nie zaszkodziła. Co do kija pod multika, to tak jak jack pisał-ma mieć niskie i porządne przelotki, krotką rękojeść, żeby go można było ew. w pas holowniczy wsadzić, no i powinien być lekki i odpowiednio wytrzymały. I tyle. najlepiej jeszcze jak multik ma licznik żyłki, chyba że ktoś używa kolorowej mierzonej plecionki. Po co?? W Norwegii w większości sytuacji przynajmniej wiosną spotkałem się z tym, że ryby przebywały w połowie wody lub nawet wyżej. Echo pokazywało piękne zapisy, jednakże opuszczenie pilkera do dna skutkowało co najwyżej zaczepami. Podniesienie tego pilkera na głębokość, na ktorej echosonda pokazywała ryby, skutkowało licznymi braniami i pięknymi rybami. I do tego potrzeba licznika w multiku lub wielokolorowej plecionki odmierzającej głębokość. Wyjął ktoś 6 kg dorsza z głębokości 20 m na wodzie o głębokości 100 m? Jak wyholuje, to będzie wiedział, o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A...to polecam kolegom porownać Okumę Sea Ray, o ktorą pytał kolega w jednym z poprzednich postow z jaxonem tristan. Podobna połka cenowa, a jakość jak dla mnie bez porownania. Nie chwaląc się rzeczoną Okumę zajeździłem na jednym bałtyckim rejsie, a Jaxon kręci się 2 sezon

I to jest to o czym mówiłem. W przypadku tej samej ceny za Okumę i Jaxona to świadczy, że Okuma prawdopodobnie była wersją słabą, a Jaxon full wypas przystowowaną do przeciążeń i słonej wody.

A propos kołka pod multik, widziałem nie dawno w sklepie kij Jaxona (był tylko kilka dni i poszedł) nie pamiętam nazwy tylko wiem że kosztował mniej niż 200 zł, 1,9 m długości, ważony dolnik tak że wędka trzymana przy kołowrotku trzymała poziom. Miał nawet mocowanie do pasa z zaślepką gdy jest nie używane. Niby Jaxon ale naprawdę fajny i czuję że na niego można by było diabła z piekłą za rogi wyciągnąć.

A uprzedzenie do Jaxona i innych marek tańszych pewnie się bierze z tego, że produkują masowo sprzęt dla mniej zamożnych ludzi, co niesie z niższą ceną niską jakość. No ale jak się kupi Jaxona wypasiony model to też się można z niego ucieszyć.

Dobrym porównaniem może tu być Scoda Octawia i Passat. W cenie najuboższego pasata można kupić spasioną Octawię, która może za wyjątkiem prestiżu przebije VW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten kijek, co widziałeś, to był właśnie Jaxon Orion Boat. Mam i polecam. Długość 1,98 m cw.w zależności od modelu 30 lub 50 lb. Jednocześciowy z dokręcaną rękojeścią. Jak dla mnie to sprzęt na olbrzymy. 5 kg dorsz ledwo ugina szczytowkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zobacz niby Jaxon a fajny. Może niektórzy mieliby uprzedzenia do tego kijka ( z racji marki) ale co tam się może popsuć, a przecierz nieźle w ręce leży więc dlaczego by nie?. Druga sprawa w tych pieniądzach chyba nic mądrzejszego byś nie kupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kija to ciekawi mnie ten CORMORAN Seacor Fjord 2,1m 250-500g (jest też wersja 400-700g) który polecał kolega Ostry.GG 5543800

Jeszcze to bym kupił. Podobna jakość i cena, Cormoran ciut lżejszy, tyle że 2-składowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam

Co sadzicie o takim zestawie:

WĘDKA MORSKA CORMORAN SEACOR DEEP BLUE 2,7m 200g

KOŁOWROTEK CORMORAN SEACOR BIG BEN 6Pi5000 MORSKI lub

KOŁOWROTEK CORMORAN BIG BEN 7Pi 4500 MORSKI

do tego plecionka Power pro czy lepsza w otulinie??

Szukam sprzętu średniej klasy, tak aby posłużył godnie przez kilka sezonów.

Dziękuję za opinie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Znalazłem jeszcze jedną ciekawą wędkę.

http://www.okonek.com.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=2245&osCsid=b7be070c38739381898c40bcb80768ba

Jest bardzo lekka 240 g przy dł. 2.7m. Czytałem na forum, że takie lekkie wędziska mogą okazać się za słabe na morze. Co sądzicie o tym sprzęcie?? Może lepsza będzie ta wędka CORMORAN SEACOR DEEP BLUE 2,7m 200g ??

Jeszcze jedno pytanie dotyczące dł. wędki do łowienia z kutra: 2.4 czy 2.7m ??

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Znalazłem jeszcze jedną ciekawą wędkę.

http://www.okonek.com.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=2245&osCsid=b7be070c38739381898c40bcb80768ba

Jest bardzo lekka 240 g przy dł. 2.7m. Czytałem na forum, że takie lekkie wędziska mogą okazać się za słabe na morze. Co sądzicie o tym sprzęcie?? Może lepsza będzie ta wędka CORMORAN SEACOR DEEP BLUE 2,7m 200g ??

Jeszcze jedno pytanie dotyczące dł. wędki do łowienia z kutra: 2.4 czy 2.7m ??

Pozdrawiam

Poszukaj tańszych cen na tą zalinkowaną z Okonka wędkę. Jest naprawdę super, łowi na nią m.in. właściciel Admirała. Na Allegro jest w o wiele niższej cenie. Co do długości moglibyśmy się tu sprzeczać całe życie i jeszcze jeden dzień dłużej i tak nie doszlibyśmy do consensusu. Ja ogółem preferuję kije długie 3-3,5 m, Tomaszek z kolei woli łowić patykiem 2,4m. Chociaż muszę przyznać, że na dużych głębokościach (70-100) też łowię kijem 2,4m. Ale każdy preferuje co innego. Ogółem proponuję jako uniwersał wybrać kij o długości 2,4-2,7 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ja uważam że do połowów jednostek pływających to max 2.4 ze względu na wygodę.

@,4 jest dobre tylko na głębokich łowiskach powyżej 60 metrów, nie wiem jak tak krótkim kijem można łowić na 20-40 metrach. Na płytkie łowiska ja używam wędzisk 2.7 do 3,15 i uważam że takimi można skutecznie dżigować na morzu. Oczywiście ciężar wyrzutu jest jak najbardziej istotny, delikatna szczytówka na płytkich łowiskach to podstawa. Nie mówię tu o połowach ekstremalnych czyli łowieniu na wrakach tego dopiero się uczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Niedawno kupiłem Dragona Mystery Multi Tip Boat 2,4 m (trzy wymienne końcówki):

http://www.okonek.com.pl/product_info.php?products_id=2785&osCsid=ab4b2868315b9650790bb2adec197bdb

Ciekaw jestem opinii na temat tego kijaszka osób, które jeżdżą na dorsze...(szczególnie zależy mi na opinii osób, które nim wędkują lub wędkowały)

Za każdą będę wdzięczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda nie mam tego Dragona ale od wiosny łowię na Mikado Tempation sea federa też z wymiennymi szczytówkami ( 110, 140, 180gram) jestem z niego bardzo zadowolony Łowiłem i w Łebie i we Władku oczywiście korzystając z innych szczytówek. Nie było problemów z wrzuceniem na pokład dubletów po 1 kg każdy.

Pozdrawiam Maniek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Panowie, pomóżcie ocenić:

Szukam sprzętu na Bałtyk 25-45m. Mam za sobą pierwsze zakupy i pierwsze porażki (Sanger, Jaxon, Konger).

Obecnie mam budżet rzędu 1500zł i szukam czegoś ze średniej ale porządnej półki.

Wybrałem na obecną chwilę nowe produkty Cormorana:

Kij: Seacor Black Star CM Light Pilk 3,00m, 40-125g

Kręcioł: BR-Jigger 7PiF lub Chronos AL11PiF 3000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Panowie, pomóżcie ocenić:

Szukam sprzętu na Bałtyk 25-45m.

Kij: Seacor Black Star CM Light Pilk 3,00m, 40-125g

Kręcioł: BR-Jigger 7PiF lub Chronos AL11PiF 3000

hmmm nie jestem specjalista od baltyku ale jak dla mnie ok

ja uzywam Cormorana big ben 7pi 5000 i do tego travel pilk i bat na fiordach...ale tylko z brzegu i daje rade calkiem dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

WITAM

Nie mam pojęcia jak mnie tu przyjmiecie.. ale mam nadzieje na pomoc.

Jestem kobietą, która chce zrobić swojemu facetowi fajny prezent zgodnie z jego zainteresowaniami, o których z resztą nie mam pojęcia.

Przeczytałam 2 pierwsze strony tego wątku i wymiękłam -Wy pewnie też nie chcielibyście czytać 10 stron o SPA itd. - proszę pomóżcie mi wybrać fajną wędkę i kołowrotek (bo to chyba podstawa) na dorsza z Bałtyku :) (czasem Darłówko, a niekiedy coś bliżej Gdańska).

Chodzi mi o dobry sprzęt, a cena może być koło 300zł, no chyba że jest coś świetnego w wyższej cenie.

Nie musicie solidaryzować się ze mną, ale z moim chłopakiem - nie skazujcie go na kolejny prezent w stylu "sweterek".Liczę na kilka propozycji, a ze swojej strony obiecuję powolnie drążyć temat.

Wiem, że tacy goście na forum sprawiają najwięcej kłopotów -nie bijcie, najwyżej nie odpisujcie :)

Liczę na wyrozumiałość i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No witam mag, na forum.

nie jestem wybitnym spejalista od baltyku, no ciezkie zadanie nam postawilas bo zestaw wedka + mlynek morski za 300zl to niewiele...

ale postaram sie cos wymyslec

zacznijmy od wedeczki, moze to byc CORMORAN SEACOR BALTICA BOAT PILK 2,70 za cene ok 100zl do tego jakis kreciolek....moze MITCHELL AVOCET BIG SURF 6500 jakies 200zl nadaje sie na kuter......powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką informację i od razu muszę się poprawić...

Myślałam o wędce za ok. 300zł, a jeśli chodzi o kołowrotek to o radę na przyszłość - jeszcze zobaczę jaki będzie mój budżet na zakup kołowrotka, ale proszę o rady dotyczące fajnego zestawu żeby później nie pisać jeszcze raz...

Kołowrotek zamierzam kupić przy następnej okazji (wędka-listopad, kołowrotek grudzień:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mag, a moze uda ci sie go podpytac o jego preferencje co do firmy?

a co do wedeczki do 300zl..hmmm to wiele lepiej bedzie zainwestowac w TEAM DAIWA TD-86DT BOAT 2,55...typowa morskawedeczka...napewno lepsza niz poprzednik ktory proponowalem....

a co do kolowrotka moze zostac mitchell

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze podjać ostateczną decyzje a mam juz mało czasu. Co polecacie:

- Daiwa Ninja Interline Boat 2,70 (lub 2,5) 100-300g

- Team Daiwa Boat 86 DT (wymieniona wyzej) czy tez

- TEAM DRAGON SILVER EDITION PILK 2.80 M 100-250 G

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.