Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

myszolpl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Dopiero zaczynam przygodę wędkarską, więc nie orientuje się jeszcze dobrze w sprzętach, a od wiadomości w internecie można oszaleć. Wszędzie podają inne informacje, co forum to coś nowego. Sam posiadam wędkę teleskopową 3.6m i łowię na spławik, ale od dłuższego czasu oglądam FWA i strasznie mi się spodobał ten spining. Mam olbrzymią prośbę, żeby ktoś złożył mi taki na okonia/szczupaka zestaw kij + kołowrotek ( dokładną nazwę ) do 350 zł najlepiej. Proszę o pomoc osoby, które miały w posiadaniu więcej niż 2 kołowrotki, czy kije. Również proszę o jakąś opinie danego sprzętu, mile widziane podpowiedzi :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Zestaw przykładowy:

Wędka: okuma inspira jig 2,1m cw.4-18g (ok.190zł)

Kołowrotek: Daiwa crosfire 3000 (ok.140zł)

wędka szybka, elektryczna, sztywna i wytrzymała. Przeżyła moje początki, początki mojego 11 letniego syna i obecnie często ląduje w rękach niedoświadczonych kolegów syna, wytrzymując ich błędy. Nie mieliśmy problemu wyczuć na niej brań okoni (bardzo dobrze czuć drgania na blanku, ale nie ma co liczyć na obserwację szczytówki) i nie mieliśmy problemu wyholować na niej 70 centymetrowego szczupaka. Nie pozostawia nas bezradnymi przy rzucaniu lżejszymi przynętami, choć słabo je czuć. Nie znając łowisk i dopiero szukając swoich miejscówek, długość 2,1m okazała się praktyczna, gdyż często trafialiśmy w zakrzaczone i zadrzewione tereny.

Tego typu kij bym wybierał na początek. Szukałbym dłuższego przy większym łowisku (np okuma/dragon black rock 3,05m 5-25g). Taka wędka pozwoli Ci przetestować większość metod. Szybko też wyczujesz w jakim kierunku rozwijać swój arsenał sprzętowy. 

Kołowrotek wytrzymał sezon ekstremalnych przejść. Jako początkujący popełnialiśmy sporo błędów, co skutkowało częstym zamoczeniem, lądowaniem w piasku, upadkami na twarde. Wytrzymał. Obecnie używam go w jednej gruntówce do metody i sprawdza się pod przyzwoitymi obciążeniami (sporo ryb z przedziału 3-5kg, ale i 10kg utrzymał bez stęknięcia). Identyczny dostał w prezencie kolejny małolat z rodziny i też wytrzymuje jego naukę :).

Z budżetowych bardzo dobrze sprawuje mi się także Ryobi ecusima 3000. Też zaliczył już spore ryby i złego słowa nie powiem.

Nie ma się co nastawiać na długowieczność kołowrotków z takiego przedziału cenowego. Wspomniane modele na pewno są wystarczające dla początkującego. Z czasem określisz swoje potrzeby i zainwestujesz w coś lepszego, a kołowrotki takie jak wspomniałem mają szansę pozostać pod ręką jako przyzwoity zapasowy.

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okoń i szczupak... Nie wiem czy wiesz ale to skrajnie dwa różne łowienia. Im wędka lepsza na okonia tym gorsza na szczupaka i na odwrót. Można próbować to pogodzić ale to zawsze bedzie cos kosztem czegoś. Ogólnie nie polecam wklejanek bo to zbyt wyspecjalizowane badyle pod okonia. Zresztą dobra delikatna jednolita rura  niewiele jej  ustąpi a czucie w łapie i praca blanku klasa lepiej. Uniwersalny kij to cw 5-25 ale 4-18 jak proponuje kolega wyzej, również nie jest złym pomysłem - bedzie troszke sprawniej pod okoniem  a mniej komfortowo pod duzym szczupakiem. 

Przerobiłem sporo kijków nim znalazłem to co chciałem i wiem jedno - nie jest łatwo. Moja rada - nie pchaj sie w drogi sprzet jak nie wiesz czego chcesz.  Uważam, że na początek wystarczy Ci któryś z serii  jaxon grey stream - świetna seria kijków, jak na 100 zł to prawdziwa petarda. Szybkie i gietkie za sprawą lekkiego seta przelotek wg nowej koncepcji fuji kr choć fuji tam nie ma :) Niestety kij uzbrojony w fuji w tej koncepcji to minimum 300 zł.  Uważam, ze jaxon pozamiatał tą serią cały rynek tanich kijków bo nikt narazie nie wypuscił jakiejs rozsadnej podróby fuji w tej koncepcji a jej zalety - poza jedna wadą - małe przelotki na mrozie nie działaja :P, kładą wszystko inne. 

Do tego kołowrotek ryobi ecusima 3000 za 130 zł i razem za 230-240 zł masz bardzo dobry zestaw do rozpoczęcia przygody ze spinem.  

   

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.