Skocz do zawartości
tokarex pontony

Rod pod-zrób to sam


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z racji tego, że ceny dobrych rod podów są dosyć wysokie postanowiłem wykonać go samemu. Chciałbym pokazać Wam sposób mojego wykonania i poznać waszą opinię o nim. Zależało mi na tym, aby był on składany i po złożeniu najmował jak najmniej miejsca oraz aby można było regulować zarówno wysokość jak i rozstaw wędek . Jest na nim miejsce na rozstawienie 3 wędek.  Do wykonania rod poda potrzebowałem:

-2 rurki o średnicy 13mm o długości 70cm (rurka poprzeczna do regulacji odległości wędek)
-2 rurki o średnicy 17mm o długości 50cm (regulacja długości)
-2 rurki o średnicy 17mm o długości 40cm (wysokość)
-4 rurki o średnicy 17mm o długości 30cm (nóżki)
-7 prętów o długości 40cm i średnicy 10mm (regulacja wysokości, długości oraz nóżek)
-4 rurki o średnicy wewnętrznej minimum 13mm i długości 5cm (uchwyty do sygnalizatorów i widełek)
-2 rurki o średnicy wewnętrznej minimum 13mm i długości 10cm (połączenie rurki poprzecznej z pionową)
-16x śruba imbusowa fi8,  6x nakrętka łącznikowa fi10,  6x śruba fi10 4cm, 6x nakrętka fi10
-wiertło fi 6.8, gwintownik m8, szlifierka kątowa, spawarka, wkrętarka, klucz imbusowy "8" , farba

Najpierw dociąłem rurki i pręty pod wymiar oraz 4 pręty naostrzyłem na jednym końcu. Następnie w rurkach o średnicy 17mm w odległości 5cm od krawędzi wywierciłem oraz nagwintowałem otwory pod śruby mocujące. Do rurek o długości 30cm i 50cm przyspawałem nakrętki łącznikowe i wyszlifowałem je na okrągło. W celu połączenia całości do rurek o długości 40cm przyspawałem prostopadle do niej śrubę fi10 oraz pod kątem 90 stopni do śruby i pod kątem około 45 stopni do rurki 2 śruby fi10. Uchwyty pod sygnalizatory i widełki wykonałem z rurek o długości 5cm. Z jednej strony na środku wywierciłem i nagwintowałem otwór, a na przeciwnej ściance przyspawałem nakrętkę fi10. Połączenie rurki pionowej z rurką poprzeczną wykonałem z rurek o długości 10cm. Przyspawałem do niej nakrętkę fi10 (aby w razie potrzeby łowić na 3 wędki), następnie nawierciłem i nagwintowałem 2 otwory i przyspawałem pręt. Ostatnią rzeczą było wyszlifowanie oraz pomalowanie całości. Kolor, wymiary oraz sposób mocowania można dostosować pod siebie.

Zdaję sobie sprawę, że mój opis nie wyjaśnia dokładnie sposobu wykonania lecz myślę, że załączone zdjęcia rozjaśnią to bardziej.

rozkrecony.thumb.jpg.22d72f65033322ddf40895fca787dbd3.jpg

Nie jest idealny, ponieważ pierwszy raz miałem do czynienia ze spawarką. Co o nim sądzicie?

Pozdrawiam.

 

45stopni.jpg

bok.jpg

gora.jpg

przod.jpg

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.