Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Zasady wędkowania 2019


buszmen

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy popatrzcie jak to jest w Waszych okręgach , u mnie w Mazowieckim :

II.
Ograniczenia dodatkowe dotyczące wód Okręgu Mazowieckiego PZW:
A.
Połów metodą trollingową jest zabroniony
.
B. W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia we wszystkich wodach obowiązuje zakaz połowu ryb ze środków pływających,
zakaz łowienia na „żywca” i „na martwą rybkę” oraz zakaz spinningowania z użyciem przynęty o długości powyżej 5 cm.
C. Wędkowanie „na żywca” (po 30 kwietnia) dozwolone jest tylko z brzegu lub zakotwiczonej łodzi.
D. Wszystkie ryby przeznaczone do zabrania należy uśmiercić przed opuszczeniem łowiska.
E. Wymiary ochronne i limity połowu oraz okresy ochronne:
a) wymiary: boleń do 45 cm, brzana do 50 cm, szczupak do 55 cm, kleń i jaź do 35 cm i lin do 30 cm,
b) limity: boleń, brzana, sandacz i szczupak – łącznie 2 szt/dobę, karp – 2 szt./dobę, kleń i jaź – łącznie 3 szt./dobę,
lin – 3 szt/dobę

To wychodzi na to że nawet z takiego lodu ze względu na okres ochronny szczupaka nie mogę łowić na blaszki większe jak 5cm ?!! a moje łowne/ulubione ''adaśki'' mają 7,5cm > Czy łowienie na blaszkę podlodową to jest spiningowanie czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Mam nadzieję że wędkowanie z lodu to nie spiningowanie , ale na wiosnę nie będę mógł łowić na obrotówki Gliwa nr 2 gdzie zamiast kotwiczki daję hak i na to twistera , sama blaszka ma 6cm , a na blaszki nr 1 to doopa bo po prostu za lekkie są

20190105_165747.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis ewidentnie wprowadzony w celu ochrony Sandaczy i Szczupaków. W moich okolicach od marca chodzili "łowcy okoni" z 10 cm gumami - łowili sandacze, które corocznie zakładają gniazda w tych samych okolicach, dlatego w Okręgu Katowice wprowadzono coś takiego:

"Na zbiornikach wodnych wprowadza się zakaz połowu metodą spinningową i trollingową oraz na żywą i martwą rybę oraz jej części w okresie od 01.01. do 30.04. z wyłączeniem rzek"

+  Wprowadzono szereg obostrzeń, różnych na różnych zbiornikach, dopasowanych pewnie do rybostanu  - np szczupak w większości ma wydłużony okres ochronny do 31,05; wprowadzono też na wielu zbiornikach wymiary widełkowe, dużo jest tych zmian - prawie każda woda ma "coś zmienione" - np:

"Zb. Wolbromski nr 206 – obowiązuje okres ochronny szczupaka od 01.01. do 31.05., zakaz   spinningowania w okresie od 01.01. do 31.05, zakaz połowu na żywe i martwe ryby oraz ich części w okresie od 01.01. do 31.05., "

Przeczyce nr 004 – obowiązuje: a) okres ochronny szczupaka i sandacza od 01.01. do 31.05.,

b) wymiar ochronny sandacza do 50 cm i powyżej 85 cm,

c) zakaz spinningowania w okresie od 01.01. do 31.05,

d) zakaz połowu na żywe i martwe ryby oraz ich części w okresie od 01.01. do 31.05.,

e) całkowity zakaz wędkowania z wyspy oraz połowu na tzw. „koguta” uzbrojonego w   hak o więcej niż jednym ostrzu,

f) wymiar ochronny okonia do 20 cm z dobowym limitem połowu 10 szt., z wyjątkiem zorganizowanych zawodów wędkarskich rozgrywanych na tzw.  żywej rybie, podczas których obowiązuje odmienny regulamin połowu.

Kozłowa Góra nr 014 – obowiązuje: a) okres ochronny szczupaka i sandacza od 01.01. do 31.05.,     b) zakaz połowu na żywe i martwe ryby oraz ich części w okresie od 01.01.   do 31.05.,  c) zakaz połowu na tzw. „koguta” uzbrojonego w hak o więcej niż jednym ostrzu, d) zakaz spinningowania w okresie od 01.01.-31.05.,"

Oczywiście jak ktoś nienawidzi PZW, to zaraz będzie szukał dziury w całym, ale wg mnie PZW w Katowicach zaczęło działać jak należy,  nie stosuje półśrodków typu 5cm, bo zaraz znajdą się kombinatorzy, co spinningują i przetną żyłkę jak będzie kontrola :)

Dodatkowo nie wprowadzają jednego przepisu na cały okręg, ale dostosowują przepisy do konkretnych zbiorników.

Tak więc u Ciebie i tak są mniejsze obostrzenia, bo jednak możesz spinningować na zbiornikach :)

 

A wg mnie blaszka podlodowa to nie spinning, oczywiście ekspertem nie jestem, ale sugeruje to RAPR rozdzielając metodę spinningową od metody podlodowej (cytaty z RAPR poniżej) - jest to "Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną - inną niż mormyszka".

Ograniczeniem w metodzie podlodowej są haki - maks 2 haczyki po 3 ostrza w obowdzie 20 mm. więc możesz stosować duże przynęty ale z małymi hakami.

RAPR

"2. Metoda spinningowa
2.1.Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż dwa haczyki. W czasie spinningowania nie wolno stosować żadnych dodatkowych wskaźników brań instalowanych na lince.
2.2. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:
a) łowiąc z brzegu lub brodząc - 25 m,
b) łowiąc z łodzi - 50 m."

i

"5. Metoda podlodowa
5.1. Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną - inną niż mormyszka - dozwolone jest na jedną wędkę, a w przypadku połowu na przynętę naturalną lub mormyszkę na dwie wędki. Za mormyszkę uważa się przynętę, w postaci jednolitego korpusu – dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niż 15 mm, z wtopionym lub wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu.  
5.2. Otwory w lodzie należy wykonywać o średnicy nie większej niż 20 cm, a między nimi zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.  
5.3.Zabrania się połowu ryb w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.  
5.4. Złowione ryby, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu. Zabite ryby należy przechowywać w pojemnikach.
5.5. Przy wędkowaniu tą metodą wędkujący zobowiązany jest zachować minimalną odległość 10 m od innych wędkujących.
5.6. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby, jako przynęty. "

"Zasady wędkowania

...

d) przy połowie ryb spod lodu:  
- jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo
- sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Booryss napisał:

W styczniowym numerze Wędkarskiego Świata natrafiłem na artykuł

W pierwszej chwili pomyślałem że ten artykuł ma z dwadzieścia lat lub wiecej, jednak nie...

Jest pewien gatunek czapli, która upodobala sobie takie lub mniejsze odleglosci od zapór, w sytuacjach zagrożenia udaje że nie pobiera pokarmu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2019 o 19:31, wojtt napisał:

W pierwszej chwili pomyślałem że ten artykuł ma z dwadzieścia lat lub wiecej, jednak nie...

Jest pewien gatunek czapli, która upodobala sobie takie lub mniejsze odleglosci od zapór, w sytuacjach zagrożenia udaje że nie pobiera pokarmu.

 

Ta Czapla grasuje nie tylko pod zaporami. 

Raczej chodziło mi o jasność przepisów tego co wolno i jak liczyć odległość, np. od osi jazu czy betonu który go wzmacnia i ciągnie się np. 100 m  .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Booryss, według mnie w tym tłumaczeniu przepisów można doszukać się nieścisłości. W przepisach jest mowa o odległości 50 m od urządzeń hydrotechnicznych (cytowany fragment przepisów). Tu nie ma mowy o „osi”. Ciągnąca się 100 m betonowa opaska wraz z betonową główką przy Jazie Opatowickim traktowana jest jako budowla hydrotechniczna. Od tej główki powinno się odmierzyć te regulaminowe 50 m i tam dopiero łowić. Nie wiem, skąd bierze się ta „oś”. Chyba to tak z natury większość z nas to interpretuje i samemu nadaje taki sens. Nie jesteśmy w stanie bez dokumentacji budowli określić, gdzie taka oś istnieje. Budowla hydrotechniczna może być o rozmiarach kilkuset metrów i ta oś nijak ma się do przepisów. Tak po chłopsku rozumując, gdybym posiadał papiery, w których wyznaczono oś np. na przepławce długości 100m, to prawdopodobnie, po tej interpretacji mógłbym stanąć na wlocie lub wylocie przepławki i łowić ryby. Pojęcie „oś”? Może mi ktoś wskazać, gdzie dokładnie taki twór w przepisach istnieje. Jeżeli nie ma, to autor tekstu wprowadza nas w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Ja zawsze myślałem że chodzi o 50 m od korony wału spiętrzającego wodę, jak widzę grubo się myliłem, bo boczne umocnienia hydrologiczne betonowe też wchodzą w skład całej budowli i dopiero od ich końca należy mierzyć te ustawowe 50 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Booryss napisał:

Ta Czapla grasuje nie tylko pod zaporami. 

Raczej chodziło mi o jasność przepisów tego co wolno i jak liczyć odległość, np. od osi jazu czy betonu który go wzmacnia i ciągnie się np. 100 m  .

 

9 godzin temu, jaceen napisał:

 W przepisach jest mowa o odległości 50 m od urządzeń hydrotechnicznych (cytowany fragment przepisów). Tu nie ma mowy o „osi”. Ciągnąca się 100 m betonowa opaska wraz z betonową główką przy Jazie Opatowickim traktowana jest jako budowla hydrotechniczna. Od tej główki powinno się odmierzyć te regulaminowe 50 m i tam dopiero łowić.

I tego się trzymajmy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.