Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jaka wędka dla początkujących?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Mam 13 lat. Moją przygodę z wędkarstwem zacząłem u kuzynów na jeziorze kórnickim pod koniec lipca. Łowiłem razem z nimi niewielkie płotki i średnie leszcze na spławik. Bardzo mi się to spodobało. W związku z tym że powoli zaczyna się sezon spławikowy mam dylemat. Czy kupić markowy, dobry sprzęt czy zacząć od nieco tańszych wędzisk i przyborów ???????????????????? pomóżcie mi. Z góry dziękuję Paweł S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 143
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam nowego kolege Pawła. Cieszę się żę cię wciąga wędkarstwo.

Oczywiście ze pomożemy ci wybrać sprzęt wędkarski,domyślam się

że wędkować będziesz na jeżorach.Proponuje ci zakupić dwie tanisze

wędeczki, jedną tzw bacik o długości ok. 4-5m [od 25-35 pln],

druga to teleskop o długości 3,6m,i prosty kołowrotek[max70pln].

Do tego żyłka np 0.14 lub 0.16 jedna szpulka[na białą rybe],

pare spławiczków, haczyki możesz kupić z przypłonem.taka jest

moja propozycja. jak masz jakieś pytania to śmiało.

Sory za błędy.

Pamiętaj tylko że wędkować możesz z osobą dorosłą. przepisy tak mówią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem raczej odmiennego zdania. uważam że lepiej będzie kupić sprzęt nieco lpeszy, niby dlaczego początkujący wędkarz ma uczyć się na na bazarowych gniotach, jeżeli cię tylko stać kup sobie wędkę matchową - jest to wędka do łowienia na spławik na jeziorach, do tego średniej klasy kołowrotek, który kosztuje ok. 100 - 130 PLN.

poczytaj trochę w temacie "bolonka do 200 zł" tam Maciekxxl przedstawił problem wyboru wędzisk do połowu na jeziorze dosyć szeroko.

pozdrawiam i powodzenia Artech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Artech szanuje twoje zdanie,i każdy powinien posiadaci własną

ocene,ale zarzucaci mi oferowanie komuś bazarowej tandety to pszesada.

Przyznaje powinienem zaznaczyć że ceny pochodzą ze sklepu we

Wrocławiu. Dam przykłady...

wędka-Jaxon-Ternax Tele pole-400----24pln

wędka-Jaxon-Ternax Tele pole-500----32pln

wędka-Jaxon-Advance teleskop -360---38pln

kołowrotek-Jaxon-Focus-FM-2000------36pln

Natomiast ja nie oferował bym młodemu kledze sprzętu za300pln. lub

więcej. Strata drogiej wędki bardzo boli zwłaszcza dla początkującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki, źle się wyraziłem. nie miałem na myśli tego że namawiasz do kupna bazarowego chłamu, ponieważ z twojej wypowiedzi domyśliłem się, że podajesz ceny sprzętu raczej sklepowego. W swojej wypowiedzi zastosowałem raczej skrót myślowy, czego żeczywiście robić nie powinienem, a chodziło mi o to że sprzęt ten niewiele różni się od tego na bazarach, może tylko tym że posiada znaczek firmowy i jakąś gwarancję.

Poza tym wcale nie namawiam do kupna wędki za 300 PLN, wręcz przeciwnie, uważam że całkiem przyzwoity kijek matchowy można nabyć już za około 120 - 160 PLN do tego kołowrotek za ok 100 - 130 PLN i młody wędkarz będzie dysponował całkiem dobrym i wygodnym sprzętem.

Sam przyznaj czy na jeziorze wygodniej będzie łowiło się lekką odległościówką czy ciężkim teleskopem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz, trochę się gubię w tym nazewnictwie. aktualnie posiadam chyba wklejankę, jest to Robinson Dynamic Ultra Power Jig cw. 8-30 g - czy to jest wklejanka? niby blank posiada wklejaną końcową część szczytówki, i chyba pełą, ale gramatura jest wysoka(8-30g), ale chwlę sobie ten kijek, naprawdę dobrze mi się nim łowi.

Niemniej, gdyby nie moja obecna sytuacja finansowa, napewno nabyłbym jakiś kijek na okonie taki o cw. mniej więcej do 8-10 g (wklejankę właśnie), słyszałem opinie że dosyć dobre i tanie kijki tego rodzaju mają w swojej ofercie Konger i Mikado, również z opini innych wędkaży wiem że Kongery są trochę sztywniejsze i szybsze od Mikado.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem nazewnictwo wklejanka sugeruje że coś jest wklejone,

imoże być stwierdzeniem ogólnym.Ja oglądałem chyba właśnie

Kongerka ale c.w. 2-8 g, nawet dobrze leżał w ręce narażie sie

zastanawiam. No umnie też z kasą krucho, ale mam taki sklep gdzie

moge kupować na raty [znajomy prowadzi].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Artech no sprwdzilem te wklejanki i generalnie za wędeczkę

na IM 9 lub IM8 o dlugości 2.4 m trzeba wybulić 200pln.

Ten Kongerek 2.4 -IM 9 c.w.1-8 Champion ,przed upustem 215pln

Natomiast gorszy materiał IM-6 IM7 cena oscyluje ok. 150pln. p.u.

Ale po targach zaczyna przybywać troche sprzętu może będą jakieś

nowości to dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witajcie!

Jestem tu nowa, wraz z mężem zamierzamy kupić wędke (może wędki). Jestesmy kompletnymi laikami, dlatego prosze o poradę i myśle że z Waszą pomocą nabierzemy choć podstawowej wiedzy na ten temat. Pisze w imieniu mężą, gdyz w pracy mam dostęp do internetu. Powiem tak na początek chcielibyśmy kupić taką zwykłą wędkę, żeby łowić gdzieś nad jeziorem czy na rzece, tak rekreacyjnie. Doradzano nam żeby kupić 2 wędki, jedną "zwykłą" (tyle że mi to nic nie mówi) a drugą "na ciężko" ( co też mi niewiele mówi). Bardzo prosze o porady jakie to maja byc wędki, jakiej firmy najlepiej, jakiej długosci, jakie parametry, co jeszcze dodatkowo i jaki jest mniej więcej tego koszt. Dziś po poludniu jedziemy na giełde wędkarską gdzie podobno jest duzy wybór i dużo taniej wiec byłabym wdzięczna za szybką pomoc.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Magdax9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze pytanie jest tak ogólne że zastanawiam się co doradzić:

1/ po pierwsze ważna jest metoda jaką chcecie rozpocząć przygodę z wędkarstwem: spławik, grunt, spinning - jednak dla każdej z metod jest wiele rodzaji takich kiji - i nie tylko różnią się długością - ale i wieloma innymi elementami - w zależności na jaką wodę, jaką przynęte, jaką rybę itp. to samo dotyczy kołowrotków i reszty wyposażenia - zapewne zamierzacie rozpocząć zabawę od spławika - jak większość z nas - na giełdach, bazarach są dostępne tzw. wersje bazarowe - są to wędki teleskopowe w różnych długościach i przeważnie ogromnych ciężarach wyrzutu oraz dużej wadze samego wędziska - kołowrotki to samo !

Oczywiście wielu z nas też rozpoczynało wędkowanie takim sprzętem - a nawet starszym czyli kij leszczynowy i spławik z gęsiego pióra itp.

Ja nie polecam tych wersji bazarowych - bo tylko możecie się zrazić do wędkarstwa - oczywiście kupowanie tu sprzętu za ciężkie pieniądze także nie ma sensu - bo nie wiadomo czy się człowiek "wciągnie"

Na początek proponuje jakieś lekkie kijki teleskopowe długości tak ok 3,3 - do 3,6 m.

- tylko nie bazarówki - już lepiej kupić jakiegoś jaxona :wink: mikado, kongera a najlepiej shimano :mrgreen: - o nie za dużym ciężarze wyrzutu - powiedzmy do 25 g.

co do kołowrotka to także nie bazarowiec - ale tym radzem odradzam jaxona :evil: - już lepiej jakiś najtańszy shimano, okuma itp. :mrgreen: w rozmiarze 2500 np. catana :mrgreen:

ceny:

kijek bazorowy no name - nie wiem ale nie więcej jak 30 zł - kołowrotek no name też nie wiem ale myślę że to kolejne 30 zł

oczywiście te firmowe (nie markowe :wink: ) są droższe - nie wiem ile taki lekki teleskopik np. mikado kosztuje ale myślę ża 60-80 zł za szt. da się kupić - no kręcioł to ok. 100 zł - ale przynajmniej jest to jakiś tam sprzęt - a nie bosak, dyszel lub maszt flagowy i można już takm sprzętem z większą przyjemnością sobie połowić

do tego żyłka, spławiki, ciężarki, haczyki, itp. jest tego trochę :mrgreen:

no i pamiętajcie - o wyczepiaczu haczyków - siatce do przechowywania złowionych ryb, karcie wędkarskiej :mrgreen: i zezwoleniu na połów na danej wodzie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rade. Wiem że to zbyt ogólne pytanie, stąd i trudna odpowiedź. Ta giełda na która jade to są międzynarodowe targi wędkarstwa i tam się zaopatrują profesjonalisci w tej dziedzinie, już raz tam byliśmy to są same markowe sprzęty, ale dużo taniej. Dzięki za podanie nazw, będziemy wiedziec o co pytać.

Chodzi nam na początek o coś takiej średniej klasy do lowienia spławikowego. Potem jeśli mąż się w to wciągnie, pomyslimy o czymś konkretniejszym.

Pozdrawiam!

Magdax9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tego trochę
no jest ale zachecam..bo taki wypoczynek jest suppeerrrr!!!! i naprawde warto zainwestowac w to hobby!!! tym bardziej ze chcecie wedkowac z mezem to tym bardziej fajnie bo nie trzeba przezywac sluchania piepsz...nia drugiej osoby w stylu " o po co ci te ryby" " a musisz isc" " wolisz isc na ryby niz ze mna gdziesc pojsc"..itp itd..wiec naprawde zachecam..i tk jak napisal kisux, bazarowy sprzet moze odstraszyc i zniechcecic chodz mysle ze np wedzisko mozecie sobie spokojnie tam kupic na początek a np. kolowrotek doradzal bym w sklepie w ktorym ktos wam kitu nie wcisnie!!! siatka do przechowywania ryb rowniez moze byc jak najbardziej z targu - sam taka mam.., podbierak tez bo raczej potworów na poczatek lowic nie bedziecie: :wink: zylke radze kupic dobrą i nie zlezana na sloncu tergową a jej dobor jest uzalezniony od metody ktora chcecie lowic!!! no kurcze wszystko zalezy od kaski jaka chcecie przeznaczyc..powiedz w zaokrągleniu kwote a bedzie latwiej..

Magdax9, jesli poczytasz forum to napewno spotkasz sie z opinimi o firmie jaxon..nie kupuj tego..jesli mozecie dolozyc troszke to kupcie np shimano!!! ja osobiscie nie mam ale wszyscy raczej mowia o dobrej jakości tej firmy!!! mysle ze skoro bedziecie na takich targach to napewno znajdzie sie kots kto wam doradzi cos konkretnego!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam szacowne grono wedkarzy! :razz:

Chcialbym kupic sobie wedke (np polecana tutaj na forum firmy Jaxon - ew

czegos innego) kompletnie nie znam sie jaka tzn o jakiej wytrzymalosci

kupic wedke (wszedzie pisza ze dla ryb spokojnego zeru,leszczy i ploci a

jak wezmie jakis sum ? tudziez inny postrach jezior z ktorym trzeba sie

bedzie zmierzyc? i co wtedy ? :mrgreen:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

witam

Bardzo prosze o pomoc, jestem poczatkujacy ,bylem dopiero 3 razy na rybach , z malymi sukcesami

Prosze o doradzenie mi w doborze wedki i kolowrotku.

Łowie na grunt , ale nie na szczytowke. łowie i bede łowił w 90% w stawach , jeziorach i zalewach, bardzo okazjonalnie na rzekach.

Chce zeby sprzet ktory kupie bedzie w miare uniewersalny, ja wiem ze do kazdej metody lowienia i do roznych zbiornikow uzywa sie innego sprzetu , ale w tej chwili nie stac mnie na to zeby kupowac klika wedek.

Łowie i chce lowic przede wszystkim bękarty (japońće) , karpie, leszcze:), moze jakies drapiezniki jak sandacze.

Najwiekszy problem mam w wyborze wedki głowie jesli chodzi o paramter wyrzut , nie wiem jaki wybrać.

Prosze o zweryfikowanie rady znajomego i zaproponowanie czegos moze innego:

Znajomy mi poleca wedke teleskopowa, feedera mi nie poleca gdyz nie podoba mi sie łowienie na szczytowke, wedka dlugosc 3,8 albo 3,9 metra, z włokna weglowego, najabrdziej jego kontrowerywna rada to wyrzut, poleca z wyrzutem malym tak do 30 g. Natomiast ja na forach czytam ze lepiej jest kupic z wiekszym wyrzutem ( bo mozna wtedy i na rzekach łowić), no i juz sam z glupialem jak to jest z wyrzutem? czy jesli kupie z wiekszym wyrzutem jak np: do 70g, to wedka bedzie za sztywna i np: jakiegos malego karpia czy leszcza 0,7 kg bedzie mi trundo wyciagnac?

prosze o pomoc,

wedke chce kupic na wiele lat.

JEsli mozecie powiedzcie mi jeszce czym sie rozni teleskopowa wedka od karpiowej?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowie na grunt , ale nie na szczytowke. łowie i bede łowił w 90% w stawach , jeziorach i zalewach, bardzo okazjonalnie na rzekach.

Chce zeby sprzet ktory kupie bedzie w miare uniewersalny,

Myśle że kij który potrzebujesz długość 360 ciężar wyrzutu do 60 max 80gr.

Taką wędką spokojnie możesz skutecznie łapać wymienione gatunki, dodatkowo nada się też na martwą rybke lub żywca.

no i juz sam z glupialem jak to jest z wyrzutem? czy jesli kupie z wiekszym wyrzutem jak np: do 70g, to wedka bedzie za sztywna i np: jakiegos malego karpia czy leszcza 0,7 kg bedzie mi trundo wyciagnac?
To zależy od ugięcia/pracy kija Jeśli kij będzie bardzo bardzo sztywny może się zdarzyć że mniejsze ryby będą się spinać podczas holu.
wedke chce kupic na wiele lat.
Jaką kwotę chcesz przeznaczyć?

JEsli mozecie powiedzcie mi jeszce czym sie rozni teleskopowa wedka od karpiowej?

wędka teleskopowa jest bardzo wygodna w transporcie, jednak ze względu na ilość elementów/segmentów ogólnie wszystkie parametry wędki są nieco gorsze niż typowej dwuczęściowej karpiówki..o podobnym cw. i długości

Jednak do typowego stawowo/mało jeziorowego "grunciarstwa" teleskopy wystarczają w zupełności..w większości przypadków.

To nie wędka łowi tylko wędkarz, a..w tablicach rekordów nadal jest wiele ryb złowionego za pomocą teleskopów..niektóre nie pobite od 15 i więcej lat.

Poczytaj forum zastanów się; składak czy teleskop, za ile ten patyk, firma/model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toko, Jeżeli zakładasz żę będziesz łowił ryby nie większe jak 3-4 kg to wystarczy ci kijek o CW do 30 g , pamiętaj że wędka posiada wędkarza i kołowrotek z hamulcem . Hol ryby na delikatniejszej wędce przynosi więcej frajdy , oraz jest bardziej widowiskowy dla sąsiadów :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toko, Jeżeli zakładasz żę będziesz łowił ryby nie większe jak 3-4 kg to wystarczy ci kijek o CW do 30 g

i na pewno będzie Ci bardzo wdzięczny jeux, z rade, gdy któregoś dnia zechce połowić na grunt z zestawem samo-zacinającym, bądź wyrzucić dalej żywczyka, :mrgreen: zwróć uwagę również na fakt, że nasz nowy kolega toko, zamierza bardzo rzadko ale też..wyskoczyć na rzekę. Na pewno będzie miał wtedy frajdę. :???:

Ps jeux 30gram na uniwersalny grunt? , zastanów się dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce przeznaczyc na wedke max 150zł, na kołowrotek rowniez max 150zł.

Jesli chodzi o wedki przegladalem allegro i takie sa moje typy:

najtansza shimano, ale nie wiem czy jest w calosci z wlokna weglowego :

http://www.allegro.pl/item367892163_shimano_hyperloop_ax_te_4000_360_mega_promocja.html

firmy jaxon, ale czytalem ze nie sa za dobre:

http://www.allegro.pl/item367672581_jaxon_digital_tele_390_20_60g_najtaniej_.html

http://www.allegro.pl/item371599651_jaxon_favourite_tele_carp_3_9m_20_70g_gratis_.html

http://www.allegro.pl/item371796983_jaxon_crystalis_tele_3_90_20_60g_gwarancja_.html

mikado

http://www.allegro.pl/item368829107_mikado_taurus_medium_telefloat_360_20_60g_promocja.html

co do kołowrotkow to nie mam zielnego pojecia jaki wybrac

moze doradzicie

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toko, Hol ryby na delikatniejszej wędce przynosi więcej frajdy , oraz jest bardziej widowiskowy dla sąsiadów :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Oraz bardziej meczy rybe. Trzeba umiec znalezc zloty srodek pomiedzy moca a finezja...

Toko moze obejrzysz w sklepie Dragona kolowrotki. Maja dobry stosunek jakosc/ cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy hol na sztywnym kołku na pospolitego chama nie jest bardziej szkodliwy dla ryby powyrywane pyszczki a jak głębiej połknie to i wnętrzności . finezyjny hol dale oprócz frajdy mniej stresu dla ryby a słyszałeś o szybkim holu pstrąga i zarazem śmierć ze stresu , a przy finezyjnym jak to nazwałeś holu a taki stosuje się w muszkarstwie ryba powraca w 100% kondycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce przeznaczyc na wedke max 150zł, na kołowrotek rowniez max 150zł.
czyli sumując "cuzamen do kupy" trzy paczki :mrgreen:

Ze swojej strony mogę Ci polecić (mam dwa takie i nie narzekam) Mikado Crystal Line Tele Carp360 http://www.okonek.com.pl/product_info.php?products_id=2739&osCsid=185fd1e80e661f1f3511adf5d

lub Dragon Mystery Tele Carp 3,60m 20-60g (miałem jedną jeszcze ze starym logo-smokiem...ale gdy kupiłem Mikado to podarowałem koledze) http://www.kogutomania.pl/mystery-tele-carp-360m-2060g-p-4266.html

ten drugi kij jest bardziej finezyjny...i wydaje mi się że bardziej będzie pasował do Twoich potrzeb..

A teraz Kręciołek rozmiar dla gruntówki stawowej 40 / 4000

Jeśli miałbym polecić producenta to Okuma...model..to Epix z przednim hamulcem, niestety ceną wylatuje nieco poza ramki... :???:http://www.wobek.pl/-c-29_57_249_137.html?osCsid=74425983917d7ae7b5068ca8569f89

no może byś się zmieścił w cenie gdybyś znalazł bardziej uproszczony model np. Okuma Centurion Baitfeeder...

Czy warto szukać wolnego biegu w tej cenie...zdania na forum są podzielone "codzienni praktycy/zawodowcy/maniacy wedkarstwa" krzyczą NIE bo to szajs, natomiast ludzie którzy wędkują umiarkowanie twierdzą że można coś znaleźć i kupić.

Niektórzy na forum mają niskobudżetową Okume z wolnym biegiem Travertine Baitfeeder http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/products.php?groups=3&assortment=19&producer=241&kind=3783

i chwalą sobie ten krecioł...

Zdaje sobie sprawę że wjechałem w cenę na max :mrgreen: lecz w sklepie stacjonarnym przy jakimś tam upuście możesz kupić cały zestaw (razem z żyłką) mieszcząc się w budżecie..., a z drugiej strony sam postawiłeś poprzeczkę pisząc "wedke chce kupic na wiele lat."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.