Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jaka wędka dla początkujących?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 143
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

chce przeznaczyc na wedke max 150zł, na kołowrotek rowniez max 150zł.
.. tak od tego sie zaczyna .. :mrgreen: z czasemtoko, zobaczysz ile rzeczy bedziesz potrzebował.. a to to a to tamto a to owo.. a taki kij by sie przydał a i taki a do tego kołowrotki :mrgreen: nie jesteś przekonany do DS ale zobaczysz ze połowisz troche białorybu na grunt i DS ci sie spodoba :) nie chcę ci robić mętliku w głowie ale ja radził bym Ci kupić feeder..
Łowie i chce lowic przede wszystkim bękarty (japońće) , karpie, leszcze:)
.. za 150 juz coś znajdziesz.. jeśli masz możliwość transportowania np 3 składowego kija to nie zawracaj sobie głowy teleskopami.. taki9e jest moje zdanie i ja bym tak zrobił.. przemyśl raz jeszcze czy na pewno feeder odpada.. a prawde mówiąc to i ty jak pewnie każdy nauczysz sie na swoich błędach i złych decyzjach.. :grin:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Unises, mam pytanie mugłbś mogła bys mi powiedzieć czy mam dobrze wyposarzoną wędke sprzętowa (marka) wędzisko z D.A.M a kołowrotek z dragon 4 łożyska :mrgreen:
, Nie wiem co to za wędka (model, parametry itd), ani do jakiej metody zamierzasz jej użyć, ale to co Ty masz na starcie to pełny wypas :mrgreen: w porównaniu z tym co dawniej mieli młodzi wędkarze na początek. :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystki,

jestem początkujacym wędkarzem mam w domu taka starą wędke jeszcze po tacie 1,80 z kiepskim kołowrotkiem...Ostatnio zafascynowało mnie wędkarstwo i chciałbym zakupić jakiś troche lepszy sprzęt ale po rozsądnej cenie, chciałbym łowić głównie metoda spławikową z możliwoscia połowienia raz na jakiś czas metoda gruntową...

Chiałbym prosi o pomoc w wyborze sprzetu jaki mógłbym zakupić, znalałem sporo ofert na allego ale jest tyle tego że niewiem z czego wygrac, kilka linków które mnie zainteresowały.

http://www.allegro.pl/item392187434_najlepsza_jakosc_w_najlepszej_cenie_.html

http://www.allegro.pl/item392194147_elegancki_komplet_za_smieszne_pieniadze_p.html

http://www.allegro.pl/item396329932_2_x_zestaw_akcesoria_i_wysylka_gratis_.html

http://www.allegro.pl/item392115692_wedka_3m_plus_kolowrotek_4_lozyska_gratisy.html

Z gróry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwszą wędkę kupiłem kiedyś na bazarze za 20zł(była podobna do tej ostatniej propozycji), i karpie dało radę na nią łowić, do tej pory nadaje się do łowienia na bombkę :D Ale kołowrotek radziłbym kupić jakiejś firmy bardziej renomowanej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym się podłączyć do tematu z zapytaniem. Od ponad miesiąca przeglądam to forum, przeszukuję i nie mogę znaleźć odpowiedzi, na niezbyt chyba skomplikowane pytanie, dotyczące wyboru wędziska i kołowrotka na rzekę, a raczej rzeczkę o średnim uciągu.

Wiem, że występują tam sumy, sumiki, szczupaki i okonie jak również płotki, liny i kilka innych gatunków.

Do rzeczy jednak. Mnie najbardziej interesują sumy, niemniej, z tego co czytałem, nie jest to ryba, która bierze co 15 minut. Rozważam więc możliwość przezbrojenia wędki na zestaw powiedzmy na okonia, albo lina albo płotke (nie wiem, czy to mozliwe?)

Wypatrzyłem sobie kij marki cormoran z serii bull fighter 3,2 m cw 100-300 (cokolwiek to oznacza) - wędka ładna, korkowa rękojeść, reszta taka ciemna...

co do kołowrotka, to też sobie upatrzyłem: SPRO Aggressive Pro LCS 730, tez fajny, tzn ładnie wygląda

No, ale jako człowiek pełen pokory, zdaję sobie sprawę, że mogłem źle dobrać zestaw.

Bardzo proszę o konstruktywna krytykę, będę w Polsce jedynie dwa tygodnie i chciałbym je miło spędzić nad wodą.

Aha, jeszcze chciałem dodać, że chciałbym połowić i spławikiem i na grunt. Mam nadzieję, że niczego nie poplątałem.

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wybranego przez ciebie sprzętu sięnie wypowiem, ale co do połączenia

Mnie najbardziej interesują sumy
i
Rozważam więc możliwość przezbrojenia wędki na zestaw powiedzmy na okonia, albo lina albo płotke

opowiedź brzmi, że jest to bez sensu (nie piszę, że nie możliwe bo w sporcie i wędkarstwie teoretycznie zdażyć może się wszystko....) dobieranie wspólnego zestawu na kilku-nasto(-dziesięcio) kilogramowe i kilku-nasto(-dziesięcio)dekagramowe ryby mija sięz celem...musisz wybrać albo polujesz na potwora ryzykując, że nawet nie doczekasz się brania, albo łowisz mniejsze, ale pewniejsze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opowiedź brzmi, że jest to bez sensu (nie piszę, że nie możliwe bo w sporcie i wędkarstwie teoretycznie zdażyć może się wszystko....) dobieranie wspólnego zestawu na kilku-nasto(-dziesięcio) kilogramowe i kilku-nasto(-dziesięcio)dekagramowe ryby mija sięz celem...musisz wybrać albo polujesz na potwora ryzykując, że nawet nie doczekasz się brania, albo łowisz mniejsze, ale pewniejsze....

Wydaje mi sie ze jednak da sie znalezc kompromis. Ciezki (120/150g) feeder powinien sie sprawdzic i na suma (pod warunkiem ze nie bedzie sie lowilo na leszcze 0.5kg) i na biala rzeczna rybe.

Sinus a czy Ty mogłbys mi pomóc w doborze odpowiedniego sprzętu dla początkujacego???pozdrawiam

Moim zdaniem nie powinieneś przesadzać z ceną i kupić prosty zestaw z wędką okolo 3metrową (nie ma co szalec na początku z dlugoscia, krotkim wędziskiem duzo latwiej przebiega nauka zarzucania zestawu) i niedrogim kolowrotkiem. Powodow jest conajmniej kilka. Przede wszystkim nie wiesz jaka metoda Ci sie najbardziej spodoba. Początki powinienes rozpoczac od splawikowania na drobnej rybie. Metoda jest nietrudna i co najwazniejsze od poczatku da sie lowic - nie ma zniechecenia i potwierdzenia tezy ze wedkarstwo to nuuuuuuuuuda ;) Taki "tele universal" czyli teleskop w granicach 3m z ciezarem wyrzutowym do 80g daje rowniez mozliwosc przetestowania niemal kazdej, najpopularniejszej metody za wyjatkiem muszkarstwa - od splawikowania plotek, przez gruntowanie, zywcowanie po dosc prymitywny - ale zawsze - spinning. Wedziska drozsze sa juz raczej przeznaczone do konkretnych celow i w razie gdyby okazalo sie ze nie lubisz ktorejs metody moglbys wyrzucic pieniadze w bloto. Nie mowiac juz o tym ze moze byc tak ze wedkarstwo nie bedzie Twoja zyciowa pasja, a wtedy tani sprzet z pewnoscia wystarczy.

Tyle ode mnie ;)

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sinus a czy Ty mogłbys mi pomóc w doborze odpowiedniego sprzętu dla początkujacego???pozdrawiam

przychylam się do wypowiedzi kolegi maryaChi, oraz polecam opdcję "szukaj" - rad dla początkujących było całe mnóstwo, a ich autorami byli lepsi niż ja wędkarze...

poza tym standardowo jeżeli zadajesz na forum pytanie precyzuj je... bo dla początkującego wędek też jest bez liku - zależy to od tego ile chcesz wydać, jakie masz wymagania, na jakim łowisku będziesz łowił, jakie są tam ryby i pewnie od wielu innych czynników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, przeanalizowałem co napisaliście i nasunęło mi się jeszcze kilka pytań.

1. Czy jeśli zdecyduję się na tę wędke cormoran o cw 100-300 i założę na nią spławik z małym ciężarkiem, i uchwyci się dajmy na to płotka, to jaki będzie problem? Przy zacięciu? Pytam, bo chciałem zrozumieć kwestie cw.

2. Jako, że przemyślałem sprawę, na białą rybę zaopatrzę się w bata 4m i uzbroje to to w spławik i to będzie zestaw na białą rybkę. Co się natomiast stanie, gdy tego mocnego zestawu uczepi sie ryba inna niz sum czy szczupak?

3. Myślałem o feederze, ale boję się tej drgającej szczytówki. Nie nastawiam sie na ryby po 10 kg, ba nawet na takie po 2kg sie nie nastawiam, chcę po prostu powędkować i nie złamać przypadkiem zestawu. Jak to wygląda z giętkością i wytrzymałością.

4. Jak rozumiem CW to ciezar jakim moge rzucic, a czy przekłada się to w jakikolwiek sposób na wytrzymałość wędki? Ogladałem wędki tego samego producenta, z tej samej serii, ale byly dodatkowo ponazywane: sum (100-300), troc (50), węgorz (90). Bardzo proszę o rzeczową odpowiedź.

Pozdrawiam,

Siluro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, przeanalizowałem co napisaliście i nasunęło mi się jeszcze kilka pytań.

1. Czy jeśli zdecyduję się na tę wędke cormoran o cw 100-300 i założę na nią spławik z małym ciężarkiem, i uchwyci się dajmy na to płotka, to jaki będzie problem? Przy zacięciu? Pytam, bo chciałem zrozumieć kwestie cw.

Problem bedzie przy zarzuceniu. Mianowicie wędka z tak wysokim CW przy tak lekkim obciązeniu ma zerową sprężystość przez co rzuty będa bardzo bliskie. Ponadto przy zacięciu... Wiele zacięć może być pustych. Male rybki maja delikatne pyszczki i bys zwyczajnie hak wyrywal zamiast go wbijac.

2. Jako, że przemyślałem sprawę, na białą rybę zaopatrzę się w bata 4m i uzbroje to to w spławik i to będzie zestaw na białą rybkę. Co się natomiast stanie, gdy tego mocnego zestawu uczepi sie ryba inna niz sum czy szczupak?

Co do bata to rozumiem, a na kolejne pytanie chyba odpowiedzialem wyzej (o ile dobrze to pytanie rozumiem ;) )

3. Myślałem o feederze, ale boję się tej drgającej szczytówki. Nie nastawiam sie na ryby po 10 kg, ba nawet na takie po 2kg sie nie nastawiam, chcę po prostu powędkować i nie złamać przypadkiem zestawu. Jak to wygląda z giętkością i wytrzymałością.

Feeder jest przeznaczony z zalozenia na rybę białą. Mimo wszystko feedery to bardzo mocne wędziska, bardzo giętkie i sprężyste na końcu. Mozna na takie wedki lowic i rybki male i 10kg.

4. Jak rozumiem CW to ciezar jakim moge rzucic, a czy przekłada się to w jakikolwiek sposób na wytrzymałość wędki? Ogladałem wędki tego samego producenta, z tej samej serii, ale byly dodatkowo ponazywane: sum (100-300), troc (50), węgorz (90). Bardzo proszę o rzeczową odpowiedź.

Ciężar wyrzutowy przekłada się w zasadzie liniowo na wytrzymałość. Im większy ciężar wyrzutowy tym cięższą przynętą mozesz rzucic. Jest to nic innego jak wytrzymalosc wedki podczas zarzucania, a wiec mozna smialo powiedziec ze mowi o wytrzymalosci wedziska ogolnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zacięć może być pustych. Male rybki maja delikatne pyszczki i bys zwyczajnie hak wyrywal zamiast go wbijac.

Na to chyba są dwa rozwiązania-troszkę większe haczyki niż założyłbyś normalnie, np. na taką płoć i trzeba po prostu lżej zacinać(z większym wyczuciem) Parę razy powędkujesz i będziesz wszystko czuł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam forumowiczów,

W związku ze zbliżającymi się Świętami szukam prezentu dla teścia - początkującego wędkarza.

Teraz pytanie co sądzicie o tego typu zestawach dostępnych na allegro:

ZESTAW MIKADO FEEDER 360cm+DAM+AKCESORIA GRATIS!!

http://allegro.pl/item491579694_zestaw_mik...ria_gratis.html

MIKOLAJKOWA PAKA WEDKA 3,0+KOLOWROTEK+MOC GRATISOW

http://allegro.pl/item497360054_mikolajkow...c_gratisow.html

MEGA PAKA WEDKA 4,5 KOLOWROTEK+POKROWIEC+GRATISY

http://allegro.pl/item498216811_mega_paka_...ec_gratisy.html

Podejrzewam że jest to niezbyt profesjonalny sprzęt ale może na początek wystarczy i nie złamie się na pierwszej wyprawie na ryby. Jakie są główne minusy takich tańszych wędek??

Dzięki z góry za pomoc.

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twój teść łowi wyłącznie na spławik badz tez na splawik i grunt, lepiej wziasc zestaw 2 lub 3, jednak 3 z nastawianiem glownie na splawik ( dlugosc wedki 4.5m). Jesli natomiast łowi tylko metoda gruntową proponuje ten feeder mikado czyli propozycje nr 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam! Nie wiem czy wybrałem dobry temat, ale innego nie mogłem znaleźć. Otóż planuje zakupić wędkę, głownie na jeziora, rzeki i nie wiem co wybrać. Nie znam dokładnej różnicy między np. Spinningiem a Teleskopową, ale narazie łowiłem tylko na teleskopową. I pewnie głupie pytanie, czy jak kupie spinning, normalnie na spławik też można łowić? Myślę narazie nad nie zbyt drogim sprzętem do 100 ewentualnie 150 zł. Może nie w tym temacie ale jeszcze jakby ktoś mógł wyjaśnić na co patrzeć przy doborze wędki? Wiem, że w sklepie powinni pomóc, ale sam chciałbym już coś wiedzieć. Z góry dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładnej różnicy między np. Spinningiem a Teleskopową, ale narazie łowiłem tylko na teleskopową.
Jest taka różnica ze wedka teleskopowa ma dużo składów rozsuwanych a Spining ma zazwyczaj 2 lub 3 składy nakładane na siebie :wink:
I pewnie głupie pytanie, czy jak kupie spinning, normalnie na spławik też można łowić?
Na upartego by się dało ale musiał by być bardzo długi ten spining i daleko byś spławikiem nie rzucił wiec nie polecał łowienie na spławik wędką spinningową :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki ;) Mam nadzieję, że jeszcze ktoś odpowie na kilka poprzednich pytań, a że jestem początkujący to łowie tak jakby po swojemu i zbytnio tymi nazwami się nie przejmowałem. Jeszcze jedno, spinning głównie służy na błystki, gumy itd.?, a teleskop na spławik, czy też może służyć podobnie jak spinning. Możecie się troche pewno pośmiać ale mam nadzieję że ktoś odpowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, spinning głównie służy na błystki, gumy itd.?, a teleskop na spławik, czy też może służyć podobnie jak spinning
Tak może służyć ale pod warunkiem ze masz krótki ten teleskop maks 3 metry dłuższy się nie będzie nadawał bo będzie nie poręczny a dlatego ze zazwyczaj teleskopy maja krótka rękojeść i nie wygodnie by się rzucało itp Sam jak zaczynałem naukę spiningu to łowiłem na teleskop 2,70 lub 2,40 cm :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szefuncio333, jak widze jestes poczatkujacym wedkarzem kup sobie jakąś książke i poczytaj troszke. To nie boli a dużo ci da.

Później na forum możesz rozwiać wszystkie swoje wątpliowści.

Jak tak zaczniemy wyjaśniać każdemu początkującemu co to spinning poźniej co to przypon itd to nie ma sensu i jest męczące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.