Skocz do zawartości
tokarex pontony

Rejestr Połowu Ryb


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 293
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

mikemaczka88, Ryby wpisujesz do rejestru na koniec wędkowania ,wpisujesz tylko te co zabierasz do domu .W rejestrze masz wyszczególnione gatunki co wpisujesz i jak.

Maniek niestety w naszym okręgu, czyli Katowickim masz OBOWIĄZEK wpisania ryby natychmiast do rejestru po umieszczeniu jej w siatce :!:

Na szczęście SSR podchodzi do tego zdrowo rozsądkowo i ryby nazwijmy je " masowe" takie jak okoń, płoć, wzdręga zaznaczasz tylko gatunek w rejestrze i stawiasz "kreskę" /ilość szt./ , jak w siatce masz np 15szt a w rejestrze tylko kilka kresek to nikt się raczej nie czepia.

Ponoć jest gdzieś wewnętrzna instrukcja jak podchodzić do tego tematu.

Jeśli chodzi o pozostałe gatunki przepis w Katowickim jest JASNY - ryba ma być wpisana :!:

Dodatkowo wprowadzono zakaz podmiany ryb w siatce :!: jakieś 2 lata temu

Z ciekawostek jeszcze dodam, że złowienie kpl. sandaczy lub szczupaków i umieszczenie ich w siatce - oznacza BEZWZGLĘDNE zakończenie połowu :!: z tym przepisem jest wiele zamieszania, ale jest on jasno sformułowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jak wrzucę rybę do siatki to musze ją wpisać do rejestru??nawet jak ją później wypuszczę??chodzi mi o rejestr w okręgu katowickim.

Koniecznie taki przepis :!:

A tak na marginesie jak wpada kontrola SSR i widzi ryby w siatce to z domniemania są do zabrania do domu , bo i po co trzymać i męczyć ryby w siatce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rejestr to jakiś przejaw biurokracji? U mnie raczej straż zwraca uwagę na to co naprawdę jest ważne, kilka razy siedziałem bez wpisania łowienia do rejestru i nikt się tym nie przejmował. Ja z reguły rejestr mam czysty, równowaga i tak zostanie zachowana bo u mnie w kole niektórzy dopisują sobie i ryby i kilogramy żeby wyszło jacy to oni dobrzy wędkarze/mięsiarze dlatego mam takie podejście do rejestru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w kole niektórzy dopisują sobie i ryby i kilogramy żeby wyszło jacy to oni dobrzy wędkarze/mięsiarze .

Wbrew pozorom ich podejscie nie jest wcale takie złe :wink:

Rejestr jest miedzy innymi podstawą do okreslenia rybostanu wód co ma wpływ na zarybienia. Dzieki fikcyjnemu wypełnianiu rejestru jest szansa na dorybienie tych miejsc w których to niby ryby sie łowi :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bluzer, Ja kiedyś usłyszałem inną wersje wprowadzenia rejestru i chyba nawet o tym oficjalnie było mówione. Rybacy muszą podawać ile odłowili ale takich info nigdy nie było od wędkarzy i nie wiedziano ile ryb z naszych wód znika dzięki wędkującym. Spotkał się ktoś z tym wyjaśnieniem? Może to tylko jakieś urojenie :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to na samym poczxątku musze uzupełnic numer łowiska?
Tak ,jest to lub powinno być sprawdzane każdorazowo przez strażników ,ma to na celu wyeliminowania tzw mięsiarzy którzy mogą wynosić wiele kompletów ryb z danej wody,lub przekraczać limity nie tylko dzienne ale i tygodniowe jak wiemy jest zapis takowy w RAPR.

Oczywiście nie funkcjonuje to idealnie i szwankuje ,przyczyn jest wiele ,jednym z przyczyn możne być mała liczba strażników ,jak łatwo sie domyślić w Polsce strażników powinno byc tyle co wędkarzy ,ale wszystko kosztuje .

Rybacy muszą podawać ile odłowili ale takich info nigdy nie było od wędkarzy i nie wiedziano ile ryb z naszych wód znika dzięki wędkującym.
A jak prowadzić racjonalną gospodarkę zarybieniową jak nie wiadomo ile ryb jest wyławiane ,sprzeciwem społecznym jest odłów kontrolny ,wiec mamy rejestry . :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke bez sensu....bo jak nic nie zlowie to zmarnuje rubryke w rejestrze;/a niech mi sie tak zdazy ze nie zlowie nic przez jakis dluzszy czas....bede co miesiac do nich jechal zeby mi nowy rejestr wystawili??

ja znalazłem na to sposób wypełniam ołówkiem lekko aby można bylo zetrzec na kontroli powiedziałem ze ołówek jest lepszy od długopisu bo zawsze pisze.I w rejestrze nie ma napisane czym wypełniac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybacy muszą podawać ile odłowili ale takich info nigdy nie było od wędkarzy i nie wiedziano ile ryb z naszych wód znika dzięki wędkującym

i niestety dalej nie wiadomo bo rejestry są wypełniane nierzetelnie, a najczęściej wcale. Tylko, że cała zabawa w rejestry nawet gdyby wypełniano je w 100 % i tak nie do końca ma przełożenie na:

A jak prowadzić racjonalną gospodarkę zarybieniową jak nie wiadomo ile ryb jest wyławiane

Rozmawiałem w okręgu przy okazji opłacenia składek na ten temat i dowiedziałem się dwóch ciekawych rzeczy, które przyznam szczerze nieco mnie zdumiały.

Po pierwsze. Po zakończeniu zbierania rejestrów zostają one (przynajmniej z mojego okręgu) wysłane - i tu uwaga - do OLSZTYNA :roll: Tam na ich podstawie zostaje opracowana specjalna "książeczka" formatu B-5 i grubości około 100 stron, którą miałem okazję przejrzeć. Jednak co najciekawsze dociera ona, w sensie książeczka z informacjami odnośnie presji wędkarskiej na poszczególne wody, odłowionych przez wędkarzy ryb w przeliczeniu na sztuki i kilogramy, wynikach wykonanych odłowach kontrolnych i ogólnych informacji ichtiologicznych o okręgu, jakieś PÓŁTORA ROKU PÓŹNIEJ :shock: .

Po drugie. Całość informacji na temat mojego okręgu zmieściła się na dosłownie dwóch stronach tego opracowania i gdyby okręgi miały czekać z zarybieniami do czasu przekazania informacji z OLSZTYNA i opierać się na informacjach o własnych wodach z przed blisko dwóch lat, to nie można by mówić o żadnej gospodarce zarybieniowej.

Moim skromnym zdaniem dopóki nad wodą będziemy oglądać obrazki takie jak miałem ostatnio nieprzyjemność widzieć na jeziorze Kunickim - czyli około 15 pseudo wędkarzy (90% wędkujących :roll: ) pakujących do siatek, a nawet reklamówek każdą złowioną płotkę powyżej 10 cm to nie pomogą nam żadne rejestry ani strażnicy.

Najbardziej okrutne w tym wszystkim jest to, że byli to niestety na tyle dojrzali wędkarze (przynajmniej wiekowo), że powinni dawać przykład i uczyć tych którzy są na początku swojej przygody z wędkarstwem.

Może będę w tej chwili idealistą ale poprzestawiajmy ludziom w głowach a nie będą nam potrzebne nawet karty wędkarskie o rejestrach nie wspominając.

Póki co i mimo wszystko zachęcam do wypełniania tych książeczek. Skoro ktoś je wymyślił i wydaje na to jakieś (pewnie nie małe) pieniądze to jako Ci, którym jeszcze zależy na poprawie obecnej sytuacji nad wodą powinniśmy wspierać wszystkie działania podejmowane w tym celu, bez względu na wyniki jakie ostatecznie przyniosą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w temacie rejestrów jeszcze kilka słów .

Odnośnie wypełniania:

1. Jest obowiązek wpisania daty i nr łowiska - koniecznie przed rozpoczęciem wędkowania.

2. Po wypełnieniu całego rejestru podlega on wymianie w macierzystym Kole

3. Podczas połowu rejestr ma być uzupełniony o złowioną rybę przed ponownym rozpoczęciem połowu.

4. W O/K-ce jest zawsze dodawana wkładka ze szczegółową i bardzo jasną instrukcją jak wypełniać rejestr.

Odnośnie sensu wypełniania :

1. Jest obowiązkowy

2. Na podstawie rejestrów jest sporządzana statystyka: presji wędkarskiej , ilości odłowów i rybostanu - WSZYSCY przecież walczyli o zawieszenie odłowów kontrolnych :!: odłowy zawieszono /za wyjątkiem sporadycznych przypadków / i wprowadzono rejestry w to miejsce.

Odnośnie zwłoki w opracowaniach :

Kilka faktów pomocnych w zrozumieniu tematu np za rok 2008 :!::!:

1.Koła PZW zamykają obowiązek zbierać rejestry w momencie opłacania składki rocznej

czyli do KWIETNIA 2009 :!:

2. Koła po wstępnym opracowaniu przekazują rejestry na bieżąco - 4 razy w miesiącu do ZO PZW ostatnie do końca MAJA 2009.

3. ZO PZW ma obowiązek zliczenia WSZYSTKICH rejestrów w przeciągu 3 m-cy, czyli do Końca SIERPNIA 2009 i przesłanie do odpowiedniej jednostki celem weryfikacji oraz opracowania dodatkowych wniosków ichtiologicznych i tym sposobem mamy gotowy PROJEKT RAPORTU Rocznego i miesiąc WRZESIEŃ 2009

4. Raport zostaje skierowany do druku a co z tym się wiąże chyba wszyscy wiedzą

Skład zecerski , kontrola , zatwierdzenie i dystrybucja - czyli mamy koniec PAŹDZIERNIKA 2009

5. Dla okręgu K-ce opracowanie miało ok 120 stron z pełnymi informacjami o większości zbiorników z dokładnym pokazaniem ile ryb, jakich i średnie statystyczne oraz nawiązanie do lat poprzednich. Opracowanie miałem w ręce podczas opłacania składki ok 15-20 GRUDNIA 2009

I to tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr chorzów, troszkę wprowadzasz kolegów w błąd ,

3. Podczas połowu rejestr ma być uzupełniony o złowioną rybę przed ponownym rozpoczęciem połowu.
Ten punkt może obowiązuje w Okręgu Katowickim i powinieneś to zaznaczyć jasno ,w okręgu Dolnego Ślaska jest inny zapis ,cytuje z mojego rejestru ,

Cytat-

Na wodach PZW na terenie Dolnego Ślaska wędkarz przed rozpoczęciem wędkowania jest zobowiązany wypełnić rubryki :data i numer łowiska 
[b]Pozostałe rubryki wędkarz wypełnia na łowisku niezwłocznie po zakończeniu wędkowania[/b].

Warto zaznaczać że dany zapis obowiązuje na obszarze danego okręgu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam - faktycznie miałem dopisać :mrgreen: , byłem pewny że zaznaczyłem że wypowiedz dotycz O/Katowice :oops:

Dodatkowo wcześniej pisałem o odstępstwie od tej zasady.

Jak to robić w O/K-ce

http://www.pzw.com.pl/index.php?id=177

Wyniki za 2008 rok

http://www.pzw.com.pl/fileadmin/user_upload/GRW/REJESTRACJA/rejestracja2008.pdf

Pełne opracowanie dostępne w Kołach PZW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.