Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jak złowić karasia ?-czyli wszystko o nim


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 225
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Widziałem jak koleś u mnie wyciągał na koszyczek, ale miał wcześnie zanęcone, brały te większe. A mi, ze spławiczka brały takie ok. 20cm. i jeszcze się trafiła jakaś płoteczka i ciągle denerwujące skręcenia żyłki :mad: Teraz jestem chory, ale jak wyzdrowieję, to się przejade na ryby, myślę, że na spławik i spinning, bo u mnie w kole myślą, że jak się łowi na spinning, to tylko szczupaka, a ja przecież łowiłem ładne okonie tą metodą i wszyscy się tak dziwnie patrzyli :???: Dlatego mamy okres zakazu połowu właśnie w okresach połowu szczupaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam na forum, bowiem jestem nowy:)

Mam kilka pytań odnośnie karasi, na wstępie dodam tylko, że do wędkarstwa wracam po 3 latach a i tak nigdy nie byłem wybitny (brak mi może cierpliwości albo motywacji, chcę to zmienić).

Po przeczytaniu tego wątku dostałem motywacji wyjazdu na ryby na dziki staw do lasu... Występują tam standardowo płocie, karasie, liny, szczupaki i okonie. Siedziałem od 9 do 13 a efekt to tylko 4 mini płotki i 2 mini okonie... Haczyk miałem dość spory, bo szczerze liczyłem na karasie. Wiem, że błędem była godzina, miałem jechać wcześnie rano, ale gorączka mnie z tego wykluczyła. Miałem też dość grubą żyłkę, bodajże 25mm (lub 28?) od ojca z karpiówki.. no ale tak to jest na szybko wyprawa na ryby. Mam kilka pytań, chciałbym w końcu okazalszego karasia...

1. Czy ktoś może określić ile procent sukcesu jest to dobra zanęta używana tylko w dniu połowu?

2. Czy gdy nęcę w jednym miejscu to mam w nim łowić już cały czas, mimo, że nie bierze? Inaczej: czy ryby kilkumetrowe różnice w odległości traktują jako duże czy małe?:)

3. Czy występowanie w danym miejscu małych okoni ma jakiś związek z karasiami? Negatywny lub pozytywny? Kiedyś przy łowieniu linów przeplatały mi się okonki, ale z karasiami nie wiem jak to jest...

4. Grubość żyłki ma duży wpływ negatywny?

5. Plecionka zamiast zwykłego przyponu ma jakiś negatywny wpływ?

6. Kolor haczyka? Miałem złoty z braku czerwonego a łowiłem na czerwone robaki i rosówki.

Jeśli trochę zamotałem, wybaczcie, ciągle się uczę:)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Sam nie używam zanęt do połowu karasia bo mi drobnice sprowadza ale z 50% jeśli łowisz małe karaski może więcej.

2.Jak łowie np. płocie to zestaw układam 3m od miejsca nęcenia. Jak karasie łowie to w okolicy trzcin szukam dołków i tak ustawiam zestaw spławikowy.

3.Tak jak z linami:) Chyba że będziesz łowił kukurydza/wiśnia/czereśnia/ziemniak.

4.Jeśli łowisz duże sztuki to tak. Ja łowie żyłka główna 0.14 a przypon 0.12/0.10. Karasie mocno nie walczą ale jeśli karp się trafi..:)

5.Nie próbowałem ale raczej nie łączyłbym żyłki z plecionką . Przypon 0.10 starczy z żyłki.

6.W toni używam złotego a jeśli z gruntu(karasie rzadko z gruntu łapie) to czarny.

Połamania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechoo_HSF, jesli ten stawek masz dosc zarośnięty to lepiej nie pszesadzaj ze srednica zylki, nawet przy 0,20 zanotujesz sporą poprawę. jak na moj gust to 0,16-0,18 glowna bedzie odpowiedniejsza na 15-20cm+ karasie(a i moze czasem linek sie trafi) przypon 0,14 hak 12-14 jak masz czysto czy bedziesz lapal mniejsze rybki to mozesz dac haczyk 16 na dziesiątce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Damian21.

Staw jest zarośnięty dookoła trzciną, ale wąskim jej pasem. Stanowisk jest ogólnie bardzo mało. Na kilkaset metrów długości stawu i kilkanaście- kilkadziesiąt szerokości to stanowisk jest naprawdę parę sztuk. Dlatego sądzę, że tam jakieś okazy MUSZĄ być. Co do zarośnięcia, to poza tą trzciną to raczej nic tam innego nie ma. W różnych miejscach wystają pnie czy gałęzie z wody, raj dla okoni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechoo_HSF, karasie lubia miejsca na skraju trzcin i mysle ze nie przesadzisz z przyponem na 0,14 zebs mogl go choc troche przytrzymac bo jak ci wjedzie w trzcinki to pozamiatane, potestuj co i jak.

sadzac z opisu, jestes szczesciarzem i masz dosc fajne lowisko do dyspozycji, z tymi okoniami to moga tez byc przylowem przy karasiach na czerwonego robaczka, choc mysle ze jak juz chcesz sie nastawic na wieksza sztuke to z mikrozywczykami na haku 8-4 oczywiscie na troszke grubszej zylce ale to juz material na inny temat.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

U mnie karaś i lin najwyraźniej są na tarle bo nie biorą w miejscu gdzie wcześniej je łowiłem. I stąd moje pytanie: Jak długo te ryby będą się tarły tzn. za ile czasu po rozpoczęciu tarła wrócą na żerowiska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie karaś i lin najwyraźniej są na tarle bo nie biorą w miejscu gdzie wcześniej je łowiłem. I stąd moje pytanie: Jak długo te ryby będą się tarły tzn. za ile czasu po rozpoczęciu tarła wrócą na żerowiska?
U mnie rowniez lin i karas jest na tarle. Karas poszedl troszeczke pozniej. Z tego co wiem trwa to jakies 3 tyg. Spotkalem sie z opiniami ze okolo 2 tygodnie, zalezy to pewnie od wody i warunkow. U mnie nie ma go juz 2 tygodnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam:)

W pewną niedzielę w godzinach popołudniowych wybrałem się na ryby z kolegą na pobliskie stawy. Są to torfowiska gdzie woda w takim zbiorniku jest bardzo brudna i sięgająca głębokość max. około 1,5 do 2 metrów. Po 2 godzinach połowu na wędkę złowiłem tylko 3 karasie w granicach 10 - 16 cm. Przez jakiś czas nic mi nie brało, aż tu nagle spławik pod wodą i JEST piękny karaś. Po zważeniu miał 2,05 kg i to moja życiówka;/ Złowiłem go 1,5 metra od brzegu na kukurydzę i zastanawiam się czy to był fart czy naprawdę te duże karasie przebywają tak blisko brzegu. Pomóżcie mi jak złowić kolejna taką sztukę, bo już tam nie złowiłem ryby od 2 tygodni! A ryby są i to duże szczupaka metrowego na 20 cm karasia koleś wyciągnął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podnęcić trochę kukurydzą tam gdzie go złowiłeś. Po kilku dniach ryby już tam będą przebywać i żerować. Możesz dodać trochę zanęty, najepiej Stil HPB Duży Karp, Lin, Leszcz lub Stil Super Karaś lub Lin a jak nie będzie i tego to Extra Lin-Karaś.

Niemartw się, ja od 2 miesięcy nic poza drobnicą też nie mam. :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zważeniu miał 2,05 kg

Czy to był aby na pewno karaś?Jeśli tak to gratuluje złotego medalu.

normy medalowe

Brąz-1,20

Srebro-1,50

Złoto-2,00

A czy fart?z jednej strony normalka że ryby się brzegów trzymają(więcej pokarmu, jakieś robaczki,ślimaczki) ,tym bardziej w stawie gdzie jest stała głębokość wody.

Ale z drugiej jeśli nie było nęcone to to był fart.Tak jak mówi warszawa ponęć ze 2-3 dni grubszą zanętą proponuje STILa HPB Big fish albo Karpiową też HPB o zapachu miodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dzięki. Mam też pytanie w tym łowisku jest bardzo wiele zaczepów i na jedną przygodę z wędką zostawiam tam 2- 4 zestawy w wodzie w wyniku zaczepu. Czy jest jakaś metoda połowu np. powierzchniowa połowu tej ryby? Zauważam tam dosyć często że ryby "cmokają" powierzchnie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś metoda połowu np. powierzchniowa połowu tej ryby? Zauważam tam dosyć często że ryby "cmokają" powierzchnie wody.

Chyba tylko na chleb z powierzchni ze spławikiem.

Zaczepy to normalka w niektórych miejscach, abyś był pewien, że Twój zestaw nie leży cały czas w podwodnej roślinności, bo wtedy możesz się nie doczekać brania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

może wiecie co jest grane kilka dni temu łowiłem karasie na stawie staw nie duży płytki 1,5m dno muliste dwa dni brały bardzo dobrze a teraz tydzien i nic nawet brania stawu nigdy nie zanecałem a kras to japończyk prosze o podpowiedz dlaczego nie biarą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się potopiły?:F Opisz dokładnie miejscówkę, czy to dołeczek , czy przy trzcinkach , jakieś zwady, wielkość tych karasi i warunki atmosferyczne w jakich je łowiłeś, jakie na oko było ciśnienie i jaki wiatr. Powodem może być zmniejszenie ciśnienia, zmiana kierunku wiatru itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.