Skocz do zawartości
tokarex pontony

Co to za ryba!!?? Proszę o pomoc w identyfikacji...


trini

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 months later...
przynęty na klenia   Dragon
  • 2 weeks later...

Witam.

Stało się, trafiło i na mnie;)

Przeglądając materiały z połowów doszedłem do wniosku, że łowca stwierdza złowienie pstrąga i ryba zostaje pstrągiem:)

a jak określi, że troć, to ryba zostaje trocią:)

Możecie pochylić się nad zdjęciami?

thumb_2015_Sleza_282529.jpg thumb_P1160446.JPG

pzdr., jaceen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jaceen. To jest temat rzeka. Z racji mojego położenia geograficznego codziennie oglądam pstrągi potokowe, trocie, łososie regularnie (na fotkach, sam na te ryby się nie ustawiam).

Problem z tymi rybami jest taki, że mimo, że mają sporo cech różniących... Są i tak do siebie piekielnie podobne.

Te rybki, które wrzuciłeś to w mojej niefachowej ocenie, opartej na setkach przerobionych fotek, 2 potoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem podobny problem ze swoim połowem. Niestety nie przyjrzałem się rybie nad wodą. Dopiero zdjęcie wzbudziło moje wątpliwości...

normal_ryb.jpg

Ale podobno tylko badanie łuski da odpowiedź czy ryba była w morzu i jest trocią, czy formą osiadłą w rzece czyli pstrągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

W zeszły weekend będąc w domu rodzinnym nie mogłem sobie odmówić wędkarskiej wyprawy nad Wisłę. Łowiliśmy w 4 osoby na wysokości Kozienic (woj. mazowieckie) a dokładnie w okolicy ujścia Radomki.

Generalnie za wiele się nie działo ale kolega złowił na pinkę ten o to okaz.

Trochę poszperałem w necie i wychodzi mi na to, że jest to samczyk babki byczej w czasie tarła. Potwierdzicie?

normal_WP_20150711_008.jpg

Jeśli to prawda, to faktem jest, że ten bardzo inwazyjny gatunek przekroczył już barierę jaką jest zapora we Włocławku i teraz prze w górę rzeki - nigdzie nie znalazłem o tym wzmianki.

Być może jest to fakt powszechnie znany o czym nie wiem.

Nie wiem jakie zmiany może przynieść jego obecność w ekosystemie Wisły ale z tego co pamiętam to w Bałtyku i jego zatokach ma się całkiem dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babka bycza to utrapienie w moich stronach. Na Wiśle w dzień czasem nie idzie łowić na co innego niż kukurydza. Nigdy jednak nie widziałem sztuki o takim ubarwieniu.

Może to jednak co innego?

Z pewnego źródła:

Dorosłe samce w okresie tarła są zupełnie czarne

http://hel.ug.edu.pl/animals/babka/babka_bycza_obcy_gatunek.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym w zyciu nie zgadł co to za ryba .....pewnie jazgarz mieszany z Kijanką :)

W tym przypadku liczy się wiedza, zgadywać możesz w rebusach :wink:

Może chociaż na żywca/trupka się przydaje :twisted:

Pozwolę sobie posłużyć się cytatem, źródło jest tutaj

Babka bycza ma duże znaczenie konsumpcyjne. Mięso tej ryby cenione jest za wysokie walory smakowe oraz odżywcze. Doskonale nadaje się do smażenia, pieczenia i wędzenia.

W wikipedii wyczytałem że odżywia się gatunkiem omułka który gromadzi w sobie metale ciężkie, oprócz babki nie ma naturalnych wrogów. Wychodzi na to że zastrzelić to za mało :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

krznow - stawiam na pielęgnice wypuszczone przez jakiegoś akwarystę. Lato upalne, przy brzegu mają zupę więc podeszły do tarła (stąd ich zachowanie). Fakt, iż nie było trudno ich podejść (niemal włożyłeś im telefon na głowę ;)) potwierdza, iż nie są zdziczałe i nie reagują alergicznie na człowieka - tak jak ryby hodowane w niewoli. Niestety pielęgnice zmieniają kolory zależnie od nastroju, temperatury wody i ew. tarła trudno ja przy takiej jakości zdjęć zidentyfikować. Parę gatunków, które od razu przyszły mi do głowy:

niebieskouska.jpg

akara_1.jpg

Albo jak wspomniał kolega wyżej jakiś bass (który jest trzymany przez niektórych w akwariach jak tradycyjne pielęgnice):

WolfCichlid1.jpg

jaguar-cichlid-1339025395-800.jpg

Stawiam, iż pierwsza zima i ryby będą z głowy ;) No, chyba że są to bassy strefy umiarkowanej... to po okoniach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś odmiana pielęgnic. Po mieczykach i welonach (chyba) najczęściej spotykane rybki w domowych akwariach.

Będąc w ostatnio w Afrykarium, w tych sadzawkach po kostki widać doskonale, jak opiekują się swoim potomstwem i odganiają intruzów.

Pewnie nie przeżyją zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jest to bass słoneczny:

thumb_sloneczny.jpg

Rybka ponoć powszechnie występująca w dorzeczu Odry, na pewno w stawie w Leśnicy, obserwowana w Polsce od 1927 roku. Podobno nawet często łowiona, choć jeszcze jej na oczy nie widziałem.

http://www.pzw.org.pl/wroclaw/galeria/362837/img_6251jpg

http://www.pzw.org.pl/wroclaw/galeria/362845/img_6288jpg

http://www.splawik.com/lofiversion/index.php?t37310.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.