Skocz do zawartości
tokarex pontony

Co to za ryba!!?? Proszę o pomoc w identyfikacji...


trini

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wedlug mnie 2 i 3 od dolu to glapa (krap) jak nic

Wystarczy popatrzec na pletwe odbytowa - ktory jaz ma taka :roll:

Ten pod szczupakiem tez chyba jednak krap - tu roznie sie w pogladzie z Essoxem

Jednak po fotce ta rybke pod szczupakiem ciezko ocenic (ja swoj poglad stawiam na podstawie pyszczka i pletwy odbytowej)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
wystarczy spojrzeć na pyszczki. 3 jazie i ostatni kleń -
Jak to ma się do tego jazia na twojej fotce. :?:Widze że jakiś sprawdzian z znajomości ryb by się przydał kolegom.W piątek wrzuce coś ciekawszego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeciej i czwartej rybce od gory trawa zaslania pyski, wiec trudno okreslic gatunek :/

1 Szczupak :mrgreen: (po długim namyśle :razz: )

2 Pysk wyraznie wygiety jak luk mysle ze krąp ( głowy bym nie dał :mrgreen: ). Krąp sie rozni od leszcza tym, ze pletwy brzuszne i piersiowe ma czerwone.

5. Kleń jak nic :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od góry za szczupakiem trzy rybki miały charakterystyczny "nosek" stąd moje wątpliwości co do jazi. Oprócz ryb widocznych na zdjęciu były dwa leszczyki które powędrowały do wody. Na samym dole to jednak chyba klenik.

Szczupaka złapałem na żywca z gruntu na uklejkę - drobnica strasznie mnie irytowała tego dnia ;).

Pozostałe złapałem na dwa białe robaki, na czerwone brała tylko drobnica.

Czas od uśmiercenia do fotografowania to około 0,5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak co do szczupaka to złapalem go w bardzo "egzotyczny" sposób.

Otóż uklejkę założyłem na haczyk dedykowany do metody łowienia "na trupka" do haczyka przepon wolframowy, krętlik, rurka antysplątaniowa oraz koszyczek zanętowy w kształcie prostopadlościana z dnem zamkniętym i wadze 50g. Wędka to stary teleskop 4,1m bez dolnej przelotki - bo odpadła kiedyś w trakcie transportu ;) - kołowrotek Okuma w wieku wędki. Żyłka główna 0,22. Wcześniej czepiały mi się na tą wędkę drobnica więc jako pomysłowy Dobromir z braku "profesjonalnego" sprzętu zorganizowałem sobie "dziwny" zestaw;).

Najważniejsze że skuteczny ;). Szczęście moje było tak wielkie jak... To mój pierwszy szczupak od 15 lat! :). Ostatniego złapałem jak byłem dzieckiem. No i muszę kupić sobie podbierak bo mimo że woda w Wiśle ciepła to jednak przymusowa kąpiel nie zawsze jest miła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez doloze swoja opinie: 1. szczupak- bez dyskusji, 2. trzy kolejne- krapie( pletwy piersiowe oddalone od nasady brzusznych, oraz kolor tych pletw- odcien rozu). Mozliwe rowniez ze to hybrydy. jesli ciala pokrywal gesty sluz(jak u leszcza) to mozna przyjac opcje "mieszancow". 3. raczej jaz niz klen choc na fotce nie widac (wyraznie) pletwy odbytowej(wklesla-jaz, wypukla-klen). Pozdro-Radek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myslę tak:

1. szczupak

2. jaź

3. krąp

4. krąp

5. kleń

Co do szczupaka to oczywiste.

Poniżej obstawiam jazia ponieważ w porównaniu z dwoma rybkami poniżej ma krótszą i wciętą płetwę odbytową, która zaczyna się nieco dalej za otworem zwanym potocznie du.....a. Płetwa agrzbietowa rozpoczyna się na szczycie wygrzbiecenia.

Dwie kolejne rybki to krąpie. Długa prawie prosta płetwa odbytowa posadowiona zaraz za otworem odbytowym i płetwa grzbietowa rozpoczynająca się za szczytem wygrzbiecenia.

Ostatnia to kleń. Lekko wygrzbiecone ciało, sprawia nawet wrażenie prostego. Wyraźnie zarysowane ciemne obwódki łusek. Otwór gębowy skierowany ku górze.

Trudno po zdjęciach wyrokować coś na podstawie kolorystyki ryb szczególnie jeżeli chodzi o grzbiety i oczy, ale widać wyraźnie że to co uznałem za jazia ma bardziej jaskrawe (czerwone) płetwy w porównaniu z dwoma rybami poniżej. Natomiast to co zakwalifikowałem jako klenia nie ma zarysowanej czerwonej obwódki oka co dodatkowo dyskwalifikuje ją jako płotkę. Myślę że nawet na zdjęciu taka obwódka byłaby widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak się nie rozrużnia klenia od jazia to tragedia.

No można się łatwo pomylić w odróżnieniu dużej płoci od jazia (jak ktoś np. nie zna takich subtelnych cech jak kolor gałki) ale kleń ma całkiem inną budowę niż jaź więc tu jest chyba mniejszy problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś koniecznie z tym trzeba zrobić.Bo jak się nie rozrużnia klenia od jazia to tragedia.

czysta prawda :mrgreen::grin:

proponuję w tym temacie pisać o różnicach między obyma gatunkami :grin:

aby niiiiiiiiiie być gołosłownym ja zaczynam :grin:

Kleń 44-46 łusek wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 11-12 promieni :mrgreen:

jaż 55-61 łusek wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 11-12 promieni, i w grzbiecie mają po równo :mrgreen:

panowie od tej pory liczymy łuski, no chyba że ktoś ma inne argumęty :mrgreen::grin::grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm to napiszcie co to sa za rybki w srodku

Bo jakos one mi ani na jazie ani na klenie nie wygladaja tylko na krapie (ten najwzyej mozna by sie bylo jeszcze zastanawiac ale pozostale dwa to ewidentnie)

Wiec moze jeszcze dodac cechy charakterystyczne tez krapi ploci leszczy itp itd

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość omen93

Łatwiej było by rozróznic ryby gdy zdjęcie było zrobione z ,,najeżonymi" płetwami bo tak to po płetwach i po kolorach guzik widac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej ocenie " dalem kleksa". Ostatnia ryba to oczywiscie Klen( nie Jaz) :!: . Zabawa zaczyna sie przy trzech srodkowych. Na powiekszonej fotce mozna (+ -) policzyc ilosc lusek na lini bocznej ryb. Przyjmujac jedna plamka-jedna luska, ryby maja ponad 50 lusek w lini. To dyskwalifikuje Krapia gdyz ten gatunek ma do 50 lusek.Dokladnie max 51. Tak podaja zrodla naukowe. Czyzby wiec Jazie :???: . Pozdro-Radek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:mrgreen:

1 - szczupak.

5 - KLEŃ 100% ! ! !

2,3,4 - coś z leszczowatych. leszcze niby nie, bo nie te zabarwienie płetw, krąp też nie bo nie ta ilość łusek.. hmm..

ciężko stwierdzić, nawet doświadczonym wędkarzom. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - szczupak.

5 - KLEŃ 100% ! ! !

Zgadzam się w 100%, a te rybki nr 2,3,4 to mogą być takie "mutanty" czyli mieszanka leszcza z krąpiem. U nas w tamtym roku pełno tego było w zalewie :wink: ale pewny nie jestem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej ocenie " dalem kleksa". Ostatnia ryba to oczywiscie Klen( nie Jaz)

Ja też tak wystrzeliłem, ale jak sobie powiększyłem to może i faktycznie kleń. Biorąc pod uwagę, że ryba jest dość mała na pierwszy rzut oka do klenia nie pasuje mi to lekkie wygrzbiecenie. Zobaczcie klenia podobnej wielkości (autor Tomek_N)

0e1ab36f1397032e.jpg

Zresztą, ja jestem wędkarz stawowo-jeziorowy to w ostateczności mogę się wykazać ignorancją w zakresie rzecznych ryb :wink::lol: Tym bardziej, że koledzy w sprawie tych środkowych jeszcze lepiej postrzelali :mrgreen:

Kurde, dać chłopcom zdjęcie i mają dwa dni zabawy :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.